مشاوره روانشانسي ذهن نو
مركز مشاوره ذهن نو برترين مركز مشاوره روانشناسي در زمينه هاي مختلف روانشناسي از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، كودك، طلاق، خيانت، نوجوان، بلوغ، جنسي و سكس تراپي ، ترك اعتياد، اختلات رواني و شخصيت و ... مي باشد.

سيستم ايمني نوزاد با سيستم ايمني بدن يك فرد بزرگسال فرق مي‌كند و از توانمندي كه سيستم ايمني يك فرد بزرگسال دارد برخوردار نيست. اگرچه مادران مي‌توانند پادتن و مصونيت بدن خودشان را به نوزاد منتقل كنند اما باز هم بدن نوزاد نمي‌تواند با بيماري‌هاي سخت‌تر مبارزه كند. به همين منظور ضروري است كه والدين از راه‌هاي تقويت سيستم ايمني نوزاد خود آگاه باشند و به اين صورت سلامت فرزندشان را تضمين نمايند. با كمك گرفتن از مشاوره كودك مي‌توانيد اطلاعات خود را در اين زمينه افزايش دهيد. براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه مشاوره كودك كليك كنيد. 

 منبع : سيستم ايمني نوزاد

سيستم ايمني نوزاد

سيستم ايمني بدن هر انساني از يك شبكه تشكيل شده و داراي پروتئين‌ها و سلول‌هايي است كه مي‌توانند از بدن محافظت كنند. هنگامي كه موجودات خارجي مانند ويروس‌ها و باكتري‌ها وارد بدن انسان مي‌شوند، گلبول‌هاي سفيد بدن آن را به عنوان موجودات غير خودي تشخيص مي‌دهند. در مرحله بعد براي از بين بردن موجودات خارجي دست به كار مي‌شوند. پادتن‌ها همگي پروتئين‌هاي مبارزه كننده با عفونت‌هاي داخل بدن هستند. وظيفه سيستم ايمني بدن محافظت انسان در برابر موجودات خارجي و نشان دادن واكنش مناسب در برابر اين موجودات مي‌باشد.

 

چه زماني سيستم ايمني نوزاد شكل مي‌گيرد؟

پادتن‌هاي ضروري بدن نوزاد از طريق جفت جنين و در دوران سه ماهه آخر بارداري از طريق بدن مادر به بدن نوزاد منتقل مي‌شود. اين پادتن‌ها موجب مي‌شود بدن نوزاد از محافظت كافي در برابر فرايند متولد شدن برخوردار باشد. سطح مصونيت بدن مادر، ميزان و نوع پادتن‌هايي كه قرار است به بدن نوزاد منتقل شوند را تعيين مي‌كند.

نوزاد در طول دوران جنيني‌اش از وجود باكتري‌هاي مفيد درون واژن مادرش نفع مي‌برد. به همين دليل روده نوزاد از مقادير زيادي باكتري مفيد تشكيل مي‌شود. همين باكتري‌ها سيستم ايمني نوزاد را تقريت مي‌كنند. شيردهي در گسترش و تكميل سيستم ايمني بدن نوزاد رابطه نزديكي دارد. شيردهي در ماه‌هاي اوليه زندگي نوزاد تاثير بسيار زيادي مي‌گذارد. نوزاداني كه بلافاصله پس از تولد شير مادرشان را مي‌خورند جريان تازه‌اي از مصونيت به بدنشان وارد مي‌شود. كولوستروم كه در اولين شير توليد شده سينه مادر وجود دارد، پادتن‌هاي قدرتمندي دارد كه مي‌تواند با بيماري‌ها مبارزه كند.

 

راه‌هاي تقويت سيستم ايمني نوزاد

در هر سختي فايده‌اي وجود دارد؛ پدر و مادرها بايد بدانند كه وقتي فرزندشان بيمار مي‌شود در حقيقت بدنش در حال توليد كردن پادتن‌هاي بيشتر براي مبارزه با موجودات خارجي است. اين پادتن‌ها در مبارزه با بيماري‌هاي مشابه كارايي دارند. حتي ممكن است در كوتاه مدت تاثير خود را نشان دهند. در ادامه به بررسي راه‌هاي تقويت سيستم ايمني بدن نوزاد مي‌پردازيم:

1. شيردهي

درون شير مادر پادتن‌هايي با تركيبات مغذي مناسب وجود دارد. از جمله اين تركيبات مي‌توان به چربي، پروتئين، قند و پروبيوتيكس ضروري اشاره كرد كه براي تقويت و پشتيباني از سيستم ايمني بدن نوزاد شما كمك كننده هستند. تمام پادتن‌هايي كه براي مبارزه با موجودات خارجي در بدن نوزاد لازم است درون شير مادر وجود دارد و از آن طريق به بدن نوزاد منتقل مي‌شود.

2. خواب كافي

خواب مانند تغذيه در حفظ سلامت بدن و برخوردار بودن از يك سيستم ايمني قوي موثر است. در واقع برخورداري از خواب و استراحت كافي از نظر جسمي و روحي باعث افزايش سطح انرژي بدن مي‌شود. خواب و استراحت كافي همراه با يك الگوي منظم خواب در نوزادان بسيار ضروري است. محروميت از خواب كافي با تاثير مستقيم به روي سيستم بدني باعث ايجاد ضعف در عملكرد آن مي‌شود. مسلما خواباندن نوزاد مخصوصا در طول شب كار ساده‌اي نيست، بنابراين لازم است شما با خلاقيت و ابتكار خود راهي براي خواباندن نوزادتان پيدا كنيد.

3. تغذيه سالم و متعادل

تغذيه از ديگر روش‌هاي موثر در تقويت سيستم ايمني نوزاد به شمار مي‌رود. به همين دليل بايد مواد مغذي ضروري به خصوص ويتامين‌ها را در برنامه غذايي خود قرار دهيد. مواد مغذي مختلف مانند مركبات، ميوه‌هاي قرمز رنگ، سبزيجات برگ سبز، فلفل، جعفري و… از بهترين منابع تغذيه براي مادر به شمار مي‌روند.

علاوه بر اين‌ها يك دسته از املاح براي رشد نوزاد در دوران نوزادي ضرورت دارد كه يكي از مهم‌ترين آن‌ها آهن است. اين عنصر معدني علاوه بر اينكه در شير خشك غني شده وجود دارد در طيف گسترده‌اي از مواد غذايي مانند گوشت قرمز، حبوبات و اسفناج نيز قرار دارد.

4. ترك عادات بد روزمره

برخي عادات بدي كه والدين در طول روز آن‌ها را تكرار مي‌كنند، مي‌تواند به روي سيستم ايمني بدن نوزاد تاثيرگذار باشد. به عنوان مثال هرگز نبايد چيزي كه از تميز بودن آن اطمينان نداريد را در داخل دهان نوزادتان قرار دهيد. در نتيجه در صورت افتادن پستانك نوزاد به روي زمين نبايد آن را با دست پاك كنيد و دوباره در دهان نوزاد قرار دهيد. سعي كنيد در مورد شيشه شير نوزادتان نيز اين نكته را رعايت كنيد. بهتر است براي جلوگيري از گريه كردن نوزادتان هميشه يك عدد پستانك اضافه همراه خود داشته باشيد. لازم است هميشه براي چشيدن غذاي نوزاد از قاشق جداگانه استفاده كنيد. ممكن است باكتري‌هايي كه براي شما بي ضرر هستند براي نوزادتان ضرر داشته باشند.

5. .واكسيناسيون

واكسن زدن به نوزاد بهترين راه براي تقويت سيستم ايمني بدن است. به اين صورت كه از طريق واكسن ميكروب‌هاي ضعيف شده بيماري‌هاي خطرناك وارد بدن شده و به اين صورت سيستم ايمني براي مقابله با آن آماده مي‌شود. به همين دليل توصيه مي‌شود كه به نوبت‌هاي واكسن نوزاد خود توجه ويژه‌اي داشته باشيد. 

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سوالات متداول

سيستم ايمني نوزاد نارس به چه صورت عمل مي‌كند؟

به طور كلي سيستم ايمني بدن نوزاد نارس خطر بيشتري در مقابل ابتلا به عفونت‌ها قرار دارد. اين بدان دليل است كه در بدن مادر به خوبي رشد نكرده‌اند و طبعا سيستم ايمني آن‌ها نيز به اندازه كافي تقويت نشده است. با كمك گرفتن از يك فرد متخصص مي‌توانيد به تقويت سيستم ايمني بدن فرزند خود كمك كنيد.

 

 

 

 

 منبع : سيستم ايمني نوزاد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: سيستم ايمني نوزاد،
موضوع:
[ ۴ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۵۵:۱۱ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

مديتيشن از جمله تكنيك‌هايي است كه امروزه بسياري از متخصصين براي كاهش اضطراب و افزايش آرامش پيشنهاد مي‌دهند. مديتيشن نوعي روش خود آرام سازي است كه در طي آن فرد تلاش مي‌كند به درجه بالاتري از هشياري و ذهن آگاهي برسد و نيروي تمركز و توجه را در خود تقويت نمايد. تمركز بر زمان حال كمك مي‌كند تا از افكاري كه مربوط به گذشته و آينده هستند در امان بمانيد. هر چه تمركز بر حال بيشتر شود قدرت شما براي حركت و تاثيرگذاري نيز بيشتر مي‌‍شود. چرا كه هيچ كنترلي بر گذشته و آينده نداريد و تنها زمان حال است كه مي‌توانيد بر آن كنترل داشته باشيد. براي آشنايي بيشتر با مديتيشن با ما همراه باشيد. براي آشنايي با ساير روش هاي درمان اضطراب كليك كنيد.

 

منبع : مديتيشن يا مراقبه چيست

مديتيشن چيست و چه كاربردي دارد؟

مديتيشن نوعي تكنيك خودآرام سازي است كه به افراد كمك مي‌كند اضطراب و تنش‌هاي دروني خود را كاهش دهند و به آرامش بيشتري دست يابند. در اين تكنيك كه به شيوه‌هاي مختلفي انجام مي‌شود، فرد تلاش مي كند تا نيروي تمركز خود را ارتقا ببخشد و ذهنيت آگاه‌تري نسبت به محيط پيرامون خود پيدا كند.

در واقع منشا بسياري از اضطراب‌ها داشتن مشغله ذهني زياد و عدم حضور در لحظه است. اما به واسطه مديتيشن شما مي‌توانيد خود را از غرق شدن در افكار منفي نجات دهيد و در لحظه حال روحي خود را بهبود ببخشيد.

مزاياي كمك گرفتن از مديتيشن

همان طور كه گفتيم مديتيشن يكي از روش‌هاي موثر در كنترل اضطراب است. از همين رو در درمان بسياري از اختلال‌هاي روان شناختي به خصوصي اختلالات اضطرابي نظير اضطراب فراگير، فوبياي اجتماعي و فوبياي اختصاصي به كار مي‌رود. همچنين مي‌توانيد از اين تكنيك براي كنترل استرس‌هاي روزمره كمك بگيريد.

پژوهش‌ها نشان مي‌دهند كساني كه به طور مستمر و طولاني مدت مديتيشن انجام مي‌دهند، نسبت به ديگران احساس آرامش بيشتري را گزارش مي‌دهند. از جمله ديگر فوايدي كه براي مديتيشن ذكر مي‌شود بايد به افزايش ذهن آگاهي، بهبود قدرت تمركز، نيرومندتر شدن قواي حسي پنجگانه، افزايش كيفيت خواب و به طور كل احساس بهزيستي بيشتر اشاره كرد.

مديتيشن در جلسات روان درماني و مديتيشن در خانه 

مديتيشن به دو شيوه تخصصي و خانگي انجام مي‌شود. در شيوه تخصصي كه اثربخشي بيشتري دارد بايد به يك روانشناس مراجعه نماييد. روانشناس با بررسي وضعيت سلامت روان در صورت لزوم مديتيشن و ساير فنون خودآرام سازي را به شما آموزش مي‌دهد كه از جمله اين فنون مي‌توان به ريلكسيشن، ذهن آگاهي و تكنيك‌هاي تنفسي اشاره كرد. در جلسات درمان روانشناس علاوه بر آموزش، تمرين‌هايي را از شما مي‌خواهد كه باعث مي‌شود نحوه انجام تكنيك‌هاي آرام سازي مورد ارزيابي قرار بگيرد.

همچنين درمانگر تنها به ارائه تكنيك‌ها اكتفا نمي‌كند، بلكه به كمك روان درماني ريشه‌هاي مشكلاتتان را بررسي كرده و براي اصلاح هيجانات و افكار ناسالم به شما ياري مي‌رساند. اما مديتيشن به شيوه خانگي نوعي مهارت خودياري است كه به شما كمك مي‌كند در مكان‌هاي مختلف بتوانيد بر هيجانات منفي خود تسلط پيدا كرده و سطح بهزيستي رواني خود را بهبود ببخشيد. در ادامه به روش انجام مديتيشن در خانه اشاره كرده‌ايم.

چگونه مديتيشن انجام دهيم | مراحل انجام مديتيشن در خانه

مراحل زير به شما كمك مي‌كنند تا بتوانيد به سادگي ذهن خود را آرام كرده و مديتيشن انجام دهيد:

1- در يك مكان آرام بنشينيد

پيش از هر چيز بايد يك مكان آرام پيدا كنيد و آن جا بنشينيد. توجه داشته باشيد كه محل انجام مديتيشن در كيفيت آن بسيار تاثيرگذار است؛ در نتيجه از فضاهاي شلوغ يا پرتنش براي انجام اين كار استفاده نكنيد.

2- براي انجام مديتيشن يك بازه زماني خاص نظر بگيريد

براي اينكه هنگام مديتيشن بيشترين تمركز را داشته باشيد، بايد طول مدت خاصي را براي انجام آن در نظر بگيريد. طبق نظر كارشناسان 10 دقيقه براي تمرين‌هاي مديتيشن كفايت مي‌كند.

3- وضعيت بدني مناسبي را انتخاب كنيد

هنگام نشستن بايد وضعيت بدني مناسب و راحتي را انتخاب نماييد كه در طول مدت مديتيشن بتوانيد آن را به راحتي تحمل كنيد. براي مثال مي‌توانيد به يك صندلي تكيه داده يا به شكل چهار زانو روي زمين قرار بگيريد. شكل نشستن مي‌تواند براي هركسي متفاوت باشد، تنها مسئله‌اي كه اهميت دارد راحتي شماست.

4- روي نحوه تنفس خود تمركز نماييد

پس از اينكه در جاي راحتي قرار گرفته مي‌توانيد چشم‌ها را ببنديد و روي تنفس خود تمركز نماييد. در اين زمان به آرامي نفس بكشيد و حركات دم و بازدم را به دقت زير نظر بگيريد.

5- توجه كنيد چه زماني حواستان پرت مي شود

هنگامي كه تلاش مي‌كنيد روي تنفستان متمركز شويد، به طور اجتناب ناپذيري با پرت شدن حواس مواجه مي‌شويد. مهم اين است كه از آن آگاه باشيد و هر زمان كه فهميديد از موضوع اصلي منحرف شده‌ايد، مجددا توجه خود را به نفس كشيدن معطوف نماييد. حتما براي خود مشخص كنيد كه معمولا پس از گذشت چه زماني حواستان پرت مي‌شود. براي مثال برخي ممكن است در همان لحظات اول از موضوع منحرف شوند، اما برخي ديگر مي‌توانند دقايق طولاني‌تري متمركز بمانند.

6- خودتان را بابت پرت شدن حواس سرزنش نكنيد

خيلي مهمه كه با خود مهربان باشيد و به خاطر منحرف شدن ذهن خودتان را سرزنش يا قضاوت نكنيد. همچنين جستجوي وسواسي در مورد موضوعي كه حواس شما را پرت كرده نيز كار مناسبي نيست و به جاي آرام سازي، تنش‌هايتان را افزايش مي‌دهد. در نتيجه تلاش كنيد تنها هر زمان كه متوجه حواس پرتي خود شديد به موضوع اصلي برگرديد و در نظر داشته باشيد كه مي‌توانيد به مرور زمان نيروي تمركز خود را بهبود ببخشيد.

7- با آرامش به مديتيشن خاتمه دهيد

در انتهاي 10 دقيقه سعي كنيد به آرامي چشم‌هاي خود را باز كرده و احساساتي كه در طول اين مدت داشتيد را در ذهن خود مرور نماييد. توجه داشته باشيد كه تجربه شفقت و مهرباني با خود در اين بازه زماني بيش از هرچيز اهميت دارد. براي آشنايي با ساير روش هاي درمان استرس كليك كنيد

براي دريافت مشاوره در زمينه اضطراب و افسردگي مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو تماس حاصل نماييد.

 

 

سوالات متداول

براي آنكه بر استرس هاي روزمره غلبه كنيم بايد در روز چند بار مديتيشن انجام دهيم؟

انجام يك بار مديتيشن در روز تاثير بسزايي در كنترل استرس و ايجاد آرامش رواني دارد. اگر احساس مي كنيد با وجود مديتيشن و ساير اقدامات خودياري هم چنان سطح اضطراب بالايي داريد، بايد از يك روانشناس براي كنترل بهتر اوضاع كمك بگيريد.

 

سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد

تماس با برترين مشاوران از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل

سراسر كشور :9099070354 استان تهران :9092301539

 

 

 

جهت مشاوره تلفني با موبايل و رزرو وقت حضوري

 شماره تماس با موبايل : 66419012-021

 

 

منبع : مديتيشن يا مراقبه چيست

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: مديتيشن يا مراقبه چيست،
موضوع:
[ ۴ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۱۹:۰۲ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

اعتياد به متادون يكي از انواع اعتياد به مواد مخدر است كه در سال‌هاي اخير به دليل خاصيت درماني اين دارو و تجويز آن در كلينيك‌هاي ترك گسترش پيدا كرده است. اگرچه متادون به عنوان يك داروي موثر مي‌تواند در درمان اعتياد به ساير مواد مخدر كمك كننده باشد با اين حال نبايد از اين واقعيت غافل شويم كه اين دارو خود براي مصرف كننده، اعتياد آور بوده و مشكلاتي را به همراه داشته باشد. در اين مطلب راجع به اعتياد به متادون و نشانه‌ها و عوارض آن صحبت خواهيم كرد. با توجه به اهميت زمان در درمان اعتياد به هرگونه ماده مخدر، اگر شما يا يكي از اطرافيانتان نشانه‌هاي اعتياد به اين ماده را نشان مي‌دهد بهتر است هرچه سريع‌تر با يك متخصص در اين باره صحبت كنيد. جهت دريافت راهنمايي هاي لازم با مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو تماس بگيريد.

منبع : اعتياد به متادون

متادون چيست؟

متادون كه با نام تجاري دولوفين نيز در بازار موجود است يك داروي مخدر صنعتي مي‌باشد كه در آزمايشگاه توليد مي‌شود. اين دارو به عنوان يك مسكن قوي توانايي كاهش درد را دارد و براي افرادي كه دردهاي متوسط تا شديد را تجربه مي‌كنند مفيد خواهد بود. از ديگر كاربردهاي آن مي‌توان به خاصيت متادون در درمان اعتياد به مواد مخدر مانند هروئين يا مرفين اشاره كرد. اين دارو در واقع همان گيرنده‌هاي مغزي كه هروئين و مرفين بر روي آن عمل مي‌كنند را تحت تأثير قرار مي‌دهد و از اين طريق عوارض ناخوشايند سم زدايي اين مواد را كاهش مي‌دهد. با اين حال تجويز متادون بايد حتماً از نظر پزشك انجام گيرد و مصرف خودسرانه آن مي‌تواند باعث اعتياد بيمار به اين دارو شود.

بيشتر بخوانيد : انواع مواد مخدر | تاثيرات و مضرات انواع مواد مخدر 

چرا متادون اعتيادآور است؟

اين دارو يكي از انواع داروهاي افيوني است كه در آزمايشگاه‌ها و با الهام از تركيبات شيميايي مرفين ساخته مي‌شود. به همين خاطر مصرف آن درست همانند ترياك و ساير مواد افيوني باعث آرامش و يك احساس خوشايند در فرد خواهد شد. به دنبال تجربه اين لذت، فرد براي تجربه مجدد آن به سراغ مصرف متادون خواهد رفت.

از ديگر دلايلي كه براي اعتياد به متادون مي‌توان عنوان كرد اين است كه با مصرف متادون براي يك دوره زماني، تغييراتي در ترشح مواد ضد درد به صورت طبيعي از مغز پيش خواهد آمد به اين معنا كه توانايي كاركرد طبيعي مغز دستخوش تغيير شده و فرد براي تجربه احساس طبيعي بودن مي‌بايست مرتبا مقداري از اين ماده را مصرف نمايد. در غير اين صورت نشانه‌هاي ناخوشايند جسمي و رواني ترك اين ماده ظاهر مي‌شود. در اين شرايط براي جلوگيري از اين احساسات منفي، مصرف متادون ادامه پيدا خواهد كرد.

نشانه‌هاي مصرف متادون

اگر به مصرف متادون توسط يكي از اطرافيان خود شك داريد مي‌توانيد نشانه‌هاي زير را در او كنترل نماييد. با هربار مصرف متادون و تا زماني كه اثر دارو از بين نرفته باشد شما علائم جسمي و رواني مشخصي را در فرد مي‌بينيد، در صورتي كه همه يا تعدادي از علائم زير در فرد مورد نظرتان وجود دارد بهتر است براي كسب اطلاعات بيشتر از يك متخصص كمك بگيريد.

 • خواب آلودگي
 • خشكي دهان
 • تنگي نفس
 • خارش بدن
 • سردرد
 • ناتواني در تمركز حواس
 • ضربان قلب نامنظم

بيشتر بخوانيد : تست اعتياد به متادون 

علائم اعتياد به متادون

وجود برخي رفتارها و علائم خاص نشان دهنده اين است كه فرد نسبت به مصرف متادون اعتياد پيدا كرده است اين علائم و رفتارها شامل موارد زير هستند. در صورت مشاهده اين رفتارها در عزيزانتان و يا اگر خودتان دچار اعتياد شده ايد حتما مقاله ترك متادون را نيز مطالعه نماييد.

افزايش ميزان مصرف

پس از مدتي استفاده از دارو، بيمار متوجه خواهد شد كه ديگر با مصرف متادون به اندازه قبل، احساس آرامش و راحتي نمي‌كند به همين خاطر مقدار مصرف را افزايش مي‌دهد. اين افزايش ميزان مصرف كه به آن تحمل دارويي گفته مي‌شود نشان دهنده اين است كه بدن فرد نسبت به مقدار قبلي دارو مقاومت پيدا كرده و تحت تأثير آن قرار نمي‌گيرد.

بروز نشانه‌هاي ترك

نشانه‌هاي ترك به اين معناست كه چنانچه ميان دو وعده مصرف فاصله زماني افزايش پيدا كند و يا مقدار مصرف كاهش داشته باشد علائم جسمي و رواني ناخوشايندي در فرد بروز پيدا خواهد كرد. اين علائم عبارت‌اند از سردرد، دلدرد، دردهاي عضلاني، سرد يا گرم شدن بيش از حد بدن، اضطراب، پرخاشگري، افسردگي، تب و لرز، ضعف در بينايي، بي‌اشتهايي و بي‌خوابي.

جست‌وجوي دارو از علائم اعتياد به متادون

افرادي كه اعتياد به متادون را تجربه مي‌كنند معمولاً بخش قابل توجهي از زمان خود را مشغول تلاش براي پيدا كردن و استفاده از دارو هستند. اين مسئله باعث مي‌شود كه آن‌ها ساير وظايف محوله مثل وظايف شغلي يا نقشي كه در خانواده دارند را كنار بگذارند.

بيشتر بخوانيد : انواع مواد اعتياد آور | آشنايي با انواع ماد هاي اعتياد آور 

نشانه‌هاي مسموميت با متادون

متادون دارويي است كه تجزيه و دفع آن از بدن به آهستگي صورت مي‌گيرد. به همين خاطر مقداري از آن در بدن فرد باقي مانده و در صورتي كه فرد در طي اين مدت مجدداً به مصرف دارو بپردازد علائم مسموميت ظاهر مي‌شود. همچنين ممكن است بيمار در يك نوبت استفاده از متادون به دليل زياده روي علائم مسموميت را نشان دهد. در ادامه اصلي‌ترين علائم مسموميت با متادون را بررسي خواهيم كرد. درصورتيكه اين علائم را در فردي مشاهده كرديد هرچه سريع‌تر او را به مراكز درماني برسانيد.

 • سردي بدن
 • كاهش ضربان قلب
 • كاهش تعداد تنفس
 • كاهش سطح هوشياري
 • درصورتيكه مسموميت بالا باشد احتمال ايست قلبي و مرگ نيز وجود دارد.

نكته: در صورتي كه از متادون براي ترك اعتياد استفاده مي كنيد، حتما بايد تحت نظر متخصص اين كار را انجام دهيد. گاه حتي نيازي به تجويز دارو وجود ندارد، بنابراين پيش از بدتر شدن شرايط  براي ترك اعتياد كليك كنيد.

درمان اعتياد به متادون

معمولاً به اين خاطر كه علائم ترك متادون مي‌تواند براي سلامتي فرد خطرات جدي را به همراه داشته باشد، توصيه مي‌شود كه ترك اين دارو زير نظر پزشك و در مراكز درماني صورت بگيرد. در فرايند ترك اعتياد به متادون معمولاً پزشكان ميزان مصرف را به تدريج كاهش مي‌دهند. اين مسئله باعث كاهش شدت علائم جسمي و رواني ترك ماده مخدر مي‌شود. درمان پزشكي تا زماني كه متادون به طور كامل از بدن فرد خارج شود و وابستگي فيزيولوژِيكي به اين ماده در بيمار باقي نمانده باشد ادامه پيدا خواهد كرد.

اهميت رواندرماني در ترك اعتياد به متادون

يكي از تجربياتي كه معمولاً افراد درگير با اعتياد به متادون و خانواده‌هاي آن‌ها تجربه مي‌كنند شروع مجدد مصرف، پس از ترك است. اين موضوع اهميت استفاده از جلسات مشاوره رواندرماني در كنار درمان‌هاي طبي را نشان مي‌دهد. برخي از اقدامات مهم روانشناختي در زمينه ترك اعتياد به متادون را در ادامه با يكديگر بررسي خواهيم كرد.

بيشتر بخوانيد : ترك اعتياد به متادون در خانه 

هشياري نسبت به نشانه‌ها

روانشناسان با استفاده از تكنيك‌هاي رفتاري به فرد كمك مي‌كنند تا نشانه‌هايي در محيط كه او را نسبت به مصرف مجدد تحريك مي‌كند شناسايي كرده و براي آن‌ها راه چاره‌اي پيدا كند. براي مثال ممكن است فرد به اين نتيجه برسد كه هر بار دچار اضطراب مي‌شود به مصرف مواد مخدر تمايل بيشتري پيدا مي‌كند و يا در صورت مشاهده برنامه‌هاي تلويزيوني در اين زمينه تمايل به مصرف در او افزايش پيدا مي‌كند. هنگامي كه فرد نسبت به اين علائم يا پيشايندها آگاه باشد، توانايي كنترل وي بالاتر مي‌رود.

آموزش راهكارهاي سازگارانه‌تر

پس از شناسايي پيشايندها قدم ديگري كه مي‌بايست براي جلوگيري از مصرف مجدد مواد مخدر برداشته شود آشنايي با راهكارهاي مناسب است. براي مثال فردي كه متوجه شده در صورت اضطراب، به مصرف مواد مخدر روي مي‌آورد مي‌بايست تكنيك‌هاي درماني را براي كاهش اضطراب و مديريت شرايط آموزش ببيند تا از راه‌هاي مناسب‌تري با اضطراب خود روبه‌رو شود.

ايجاد جلسات خانواده درماني

يكي از مشكلاتي كه براي قربانيان اعتياد به متادون يا هر ماده مخدر ديگري پيش مي‌آيد اين است كه روابط خانوادگي و دوستانه آنها تحت تأثير اعتياد، با مشكلات جدي مواجه شده است. شايد بتوان گفت وجود همين مشكلات و نبود يك سيستم حمايتي و عاطفي مناسب مي‌تواند دليلي براي بازگشت مجدد فرد به سمت اعتياد باشد. در جلسات مشاوره، معمولاً روانشناسان با كمك گرفتن از اصول مشاوره خانواده سعي مي‌كنند تا مشكلات پيش آمده را برطرف كرده و يك سيستم حمايتي و عاطفي مناسب را مجدداً براي فرد تدارك ببينند.

كمك گرفتن از جلسات گروه درماني

شركت در جلسات گروه درماني باعث مي‌شود كه فرد با جمعي از افرادي آشنا شود كه مشكلاتي مشابه خودش دارند. اين موضوع مي‌تواند باعث افزايش انگيزه و تمايل فرد به تغيير شود و همچنين زمينه يك رابطه اجتماعي مناسب‌تر را براي فرد به همراه خواهد داشت.

ساير خدمات مشاوره در زمينه ترك اعتياد به متادون

ايجاد جلساتي براي افزايش انگيزه، پيدا كردن هدف‌هاي مناسب‌تر در زندگي، بررسي‌هاي دوره‌اي براي جلوگيري از ابتلا به اضطراب و افسردگي به دليل ترك مواد مخدر، از جمله ديگر راهكارهاي جلسات مشاوره براي ترك اعتياد به متادون هستند. جهت دريافت مشاوره ترك اعتياد كليك كنيد.

 

سؤالات متداول

آيا استفاده از متادون به عنوان مسكن مي‌تواند اعتيادآور باشد؟

بله؛ اگرچه متادون به عنوان يك داروي مسكن و براي كاهش درد نيز استفاده مي‌شود اما مصرف مداوم آن مي‌تواند باعث وابستگي به متادون شود.

نشانه‌هاي مصرف متادون چيست؟

احساس خواب آلودگي، ضعف در هشياري و ناتواني در توجه و تمركز، خارش بدن، خشكي دهان و سردرد از جمله نشانه‌هاي مصرف متادون هستند.

چطور مي‌توان با مصرف مجدد متادون پس از ترك مبارزه كرد؟

كمك گرفتن از جلسات مشاوره و رواندرماني علاوه بر درمان‌هاي فيزيولوژيك و سم زدايي در اين راه بسيار كمك كننده خواهد بود.

 

سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد

تماس با برترين مشاوران از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل

سراسر كشور :9099070354 استان تهران :9092301539

 

 

 

جهت مشاوره تلفني با موبايل و رزرو وقت حضوري

 شماره تماس با موبايل : 66419012-021

 

 

 

منبع : اعتياد به متادون

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۴ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۱۲:۲۴ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

تخليه انرژي كودك در خانه را شايد بتوان يكي از جدي‌ترين چالش‌ها براي والدين دانست. به‌خصوص در شرايط امروزه كه اكثر خانواده‌ها در فضاهاي آپارتماني كوچك زندگي مي‌كنند و همين‌طور به دليل بيماري كرونا امكان فعاليت در بيرون از خانه چندان وجود ندارد؛ تخليه انرژي كودك در خانه آن هم بدون ايجاد سروصدا تبديل به رؤيايي دست‌نيافتني شده است. اما متأسفانه بي‌توجهي به اين موضوع باعث مي‌شود فرزند شما دچار مشكلاتي مثل بدرفتاري و پرخاشگري يا افسردگي شود و اين آرامش كل خانواده را تحت تأثير قرار مي‌دهد. به همين خاطر بهتر است به دنبال راهكارهايي باشيد كه بتوانيد با حداقل سروصدا و همين‌طور بدون درگير شدن با فرزندتان به او براي تخليه انرژي كمك كنيد.

بيشتر بخوانيد: تربيت كودك

منبع : تخليه انرژي كودك در خانه

اهميت و علت تخليه انرژي كودك

كودكان بايد زمان زيادي را صرف گشتن در محيط و يادگيري موضوعات مختلف كنند و علاوه بر اين دغدغه‌هاي ذهني كه باعث خستگي فكري مي‌شوند نيز در اين گروه سني چندان وجود ندارد. به همين خاطر انرژي آن‌ها معمولاً بيش از بزرگ‌سالان است و اين مي‌تواند براي بسياري از والدين تعجب‌آور باشد. حتي خيلي وقت‌ها والدين برچسب‌هايي نظير بيش‌فعال را به كودكان خود مي‌زنند. براي آشنايي با نشانه هاي بيش فعالي كودكان كليك كنيد.

اين درحاليست كه فرزند آن‌ها درست مانند ساير همسالان به‌صورت طبيعي داراي انرژي بسياري است كه مي‌خواهد آن را تخليه كند. اگر در مقابل نياز كودك به تخليه انرژي بي‌توجه باشيد و يا با الفاظي نظير بي‌تربيت يا بيش‌فعال با او صحبت كنيد دير يا زود درگير پيامدهاي منفي آن خواهيد شد كه در ادامه راجع به آن‌ها صحبت خواهيم كرد. اگر هريك از اين مشكلات در خانواده شما ايجادشده بهتر است از يك روانشناس كودك براي درمان آن كمك بگيريد.

 • تخليه نشدن انرژي در فرزند شما باعث نافرماني، پرخاشگري و بدرفتاري بيشتر او مي‌شود.
 • بسياري از مشكلات روحي و به‌خصوص افسردگي در صورت عدم فعاليت براي فرزند شما پيش خواهد آمد.
 • بي‌توجهي نسبت به تخليه انرژي كودك رابطه آن‌ها را با والدين و همين‌طور خواهر و برادرهايشان تحت تأثير قرار مي‌دهد.
 • بلوغ زودرس يا كنجكاو شدن نسبت به مسائل مختلف ازجمله مشكلاتي است كه تخليه نشدن انرژي كودك به همراه خواهد داشت.

راهكارهايي براي تخليه انرژي كودك در خانه

بهتر است به طور مشخص زمان‌هايي را براي تخليه انرژي فرزندتان اختصاص دهيد. ثبت‌نام در كلاس‌هاي ورزشي، رفتن به پارك يا برقراري ارتباط با ساير دوستان ازجمله اصلي‌ترين راهكارهايي هستند كه مي‌توانيد از آن‌ها استفاده كنيد، بااين‌حال امكان اين فعاليت‌ها هميشه و براي همه ما وجود ندارد. به همين خاطر بسياري از والدين به دنبال راهي مي‌گردند تا بتوانند فرزندان خود را در خانه سرگرم نگه دارند. ازجمله اين راهكارها مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

فضاي مناسب ايجاد كنيد

اصلي‌ترين دليلي كه تخليه انرژي كودك در خانه را مشكل مي‌كند اين است كه تقريباً فضاي زندگي براي فعاليت كودكان نامناسب است. نمي‌توانيد و البته نبايد از فرزند خود بخواهيد براي برطرف كردن اين مشكل از فعاليت دست بكشد. بلكه بهتر است فضاي خانه خود را متناسب با شرايط بازي تغيير دهيد. براي مثال:

 • وسايل تزئيني و شكستني را از اطراف كودك جمع كنيد
 • وسايل سنگيني كه مانع فعاليت آزاد كودك مي‌شوند را جمع كنيد و يا قسمت‌هايي مثل پايه‌هاي صندلي يا گوشه‌هاي تيز ميزها را با ابر بپوشانيد.
 • تا جايي كه قد فرزندتان مي‌رسد به ديوارها كاغذ بچسبانيد تا بتوانند روي آن‌ها نقاشي بكشند
 • به‌جاي توپ يا ساير وسايلي كه مي‌توانند به لوازم خانه آسيب بزنند از چيزهاي ديگري مثل بادكنك يا توپ‌هاي پارچه‌اي استفاده كنيد
 • فضاي مشخصي را براي بازي كودك در نظر بگيريد و از او بخواهيد صرفاً در همين منطقه و نه در كل خانه بازي كند.

فيلم‌هاي ورزشي براي تخليه انرژي كودك

اگر امكان حضور در كلاس‌هاي ورزشي را نداريد سعي كنيد زماني را به ورزش در خانه اختصاص دهيد. شما مي‌توانيد از فيلم‌هاي ضبط‌ شده كلاس‌هاي ورزشي استفاده كنيد و از فرزندتان بخواهيد همراه آن‌ها ورزش كند و يا مي‌توانيد زماني را به‌عنوان زنگ ورزش در نظر بگيريد و خودتان هم با او شروع به ورزش كنيد. براي مثال مي‌توانيد از فرزندتان بخواهيد او به شما تمرين دهد يا آنچه را در مدرسه يا هرجاي ديگري ياد گرفته به شما نيز آموزش دهد.

كمك گرفتن از كودك در كارهاي خانه

يكي از راحت‌ترين راهكارها براي تخليه انرژي كودك در خانه اين است كه از آن‌ها براي انجام كارهايتان كمك بگيريد. از كودك بخواهيد كارهايي مثل نظافت اتاق خودش، تغيير دكوراسيون، آشپزي يا هر كار ديگري را انجام دهد. اين تمرين علاوه بر اينكه باعث تخليه انرژي و همين‌طور سرگرم شدن كودكان مي‌شود مهارت‌هاي مختلفي را نيز به آن‌ها آموزش مي‌دهد.

براي تخليه انرژي كودك خلاقيت داشته باشيد

مي‌توانيد با استفاده از خلاقيت خود بازي‌هاي مختلفي را براي فعاليت در خانه طراحي كنيد. براي مثال مي‌توانيد هنگام كتاب خواندن از فرزندتان بخواهيد بخش‌هايي از آن را با كمك هم، به‌صورت نمايش اجرا كنيد و يا مي‌توانيد موانعي را با استفاده از رخت‌خواب يا نوارهاي رنگي در خانه ايجاد كنيد و بعد بدون رد شدن از روي اين موانع با يك توپ حركت كنيد. فعاليت‌هاي بدني بهترين و شايد تنها راهكاري هستند كه باعث تخليه انرژي كودك شما خواهند شد. براي اين كار بهتر است با توجه به موقعيت محل زندگي خود، سن و شرايط جسمي و همين‌طور علاقه‌مندي‌هاي فرزندتان بازي‌هايي را طراحي كنيد.

همسالان كودك را پيدا كنيد

يكي از ساده‌ترين راهكارهايي كه مي‌توانيد از آن استفاده كنيد اين است كه در مجتمع خود يا در محيط اطرافتان كودكاني كه تقريباً هم‌سن فرزندتان هستند را پيدا كنيد و آن‌ها را با وي آشنا كنيد. از اين طريق شما درواقع با گروهي از والدين و كودكان آشنا مي‌شويد كه مشكلاتي مانند شما دارند و مي‌توانيد براي برطرف كردن اين مسائل به يكديگر كمك كنيد.

بيشتر بخوانيد: رفتار با بچه هاي شيطون

قبل از تلاش بر تخليه انرژي كودك در خانه با او به تفاهم برسيد

وقتي قرار است كودك شما در خانه بازي كند، يكي از اصلي‌ترين مشكلات اين است كه معمولاً با والدين بر سر مسائل مختلفي درگير مي‌شوند. اما مي‌توانيد اين چالش‌ها را تبديل به فرصتي براي تربيت بهتر فرزندتان كنيد. به همين خاطر در اين قسمت برخي از نكاتي كه بايد به آن‌ها توجه داشته باشيد را با يكديگر بررسي نماييد.

دلايل را توضيح دهيد

وقتي فرزندتان در خانه مي‌دود يا با صداي بلند صحبت مي‌كند به‌جاي اينكه به او پرخاش كنيد يا صرفاً بگوييد نبايد اين كار را بكند، دلايل مخالفتتان را برايش توضيح دهيد. متخصصين كودك معتقدند تنبيه كودك يا گفتن اينكه كاري را نبايد انجام دهد آن‌هم بدون اينكه دليلي براي آن بياوريد، اثر تربيتي چنداني ندارد. فرزند شما نياز دارد بداند چرا نبايد با صداي بلند صحبت كند و يا در خانه بدود.

اگر علي‌رغم چند بار تكرار دلايل بازهم فرزندتان رفتار خود را تكرار مي‌كند، بهتر است از او بپرسيد چه قراري باهم راجع به اين موضوع داشته‌ايد و اين نكته را در نظر بگيريد كه فراموش كردن مسائل براي كودكان موضوع غيرطبيعي نيست. اما اگر احساس مي‌كنيد به هر دليلي فرزندتان با شما لجبازي مي‌كند و عمداً حرف‌هايتان را گوش نمي‌دهد بهتر است از مشاوره كودك بگيريد.

ساعت مشخص براي بازي

سعي كنيد براي فعاليت‌ها زمان مشخصي را در نظر بگيريد و از اين طريق نظم و برنامه‌ريزي را تا حدودي به فرزندتان آموزش دهيد. براي مثال مي‌توانيد ساعتي را در صبح و ساعتي را در بعدازظهر به اين كار اختصاص بدهيد يا به فرزندتان بگوييد پس از انجام هر بخش از تكاليفش مي‌تواند براي مدتي بازي كند.

فعاليت را قرباني تربيت نكنيد

محدوديت‌هاي زندگي آپارتمان‌نشيني نبايد به‌طوركلي مانع فعاليت فرزند شما باشند. به همين خاطر به‌جاي اينكه به او بگوييد نبايد توپ‌بازي كند از او بخواهيد با توپ‌هاي پارچه‌اي بازي كند و يا به‌جاي اينكه بگوييد نبايد بدود از او بخواهيد در ساعت‌هاي مشخصي اين كار را بكند.

با كودك بازي كنيد

گاهي بهتر است شما هم وارد بازي كودكتان شويد. اين كار به آن‌ها نشان مي‌دهد كه نياز و خواسته‌شان براي شما اهميت دارد و شما به‌طوركلي با فعاليت‌هاي آن‌ها مخالف نيستيد. علاوه بر اين هنگامي‌كه شما در بازي فرزندتان شركت مي‌كنيد بهتر مي‌توانيد آهنگ و قواعد بازي را كنترل كنيد.

بازي‌هاي هدفمند

هدف از بازي در خانه تنها تخليه انرژي كودك نيست و او بايد از اين طريق مهارت‌هايي را نيز ياد بگيرد. به همين خاطر سعي كنيد بازي‌هاي خود را تا حد ممكن هدفمند انتخاب كنيد. براي مثال گشتن به دنبال يكي از وسايل خانه به تقويت توجه و تمركز فرزند شما نيز كمك مي‌كند و يا نقاشي كشيدن مي‌تواند هماهنگي بين دست و چشم و همين‌طور قوه تخيل فرزند شما را پرورش دهد.

براي دريافت مشاوره در زمينه نوزاد و كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سؤالات متداول

چه راه‌هايي براي تخليه انرژي كودك در خانه وجود دارد؟

سعي كنيد فضاي خانه را مناسب با فعاليت كودك تغيير دهيد. از فيلم‌هاي آموزشي ورزشي استفاده كنيد و يا از كودك در كارهاي خانه كمك بگيريد.

براي بازي با كودك در خانه بايد به چه نكاتي توجه داشته باشيم؟

سعي كنيد تا جاي ممكن از بازي‌هاي هدفمندي استفاده كنيد كه باعث تقويت مهارت‌هاي كودك مي‌شود و به‌جاي اينكه از آن‌ها بخواهيد كاري را انجام ندهند دلايل مخالفتتان را برايشان بيان كنيد.

 

 

منبع : تخليه انرژي كودك در خانه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۰:۵۲:۱۷ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

آيا از تاثير شير مادر بر نوزاد اطلاع داريد؟ يكي از توصيه‌هايي كه همواره متخصصان به نومادران دارند، تغذيه كودك از شير مادر است. نوزاداني كه در دو سال اوليه زندگي خود شير مادر را مصرف مي‌كنند، سيستم ايمني قوي‌تري دارند. سيستم ايمني اين كودكان آن‌ها را در برابر خطر مرگ و خطر بيماري‌هاي مختلف محافظت مي‌كند.از طرف ديگر تاثيرات مثبتي كه شير دادن براي مادر دارد، بي شمار و غير قابل انكار است. تاثيراتي مثل جلوگيري از بارداري، جمع شدن رحم، بالا رفتن سلامت رواني و… از تاثيرات مثبت شيردهي براي مادر مي‌باشد. در ادامه مطلب به بررسي كامل تاثير شير مادر مي‌پردازيم.

 بيشتر بخوانيد : نيازهاي اوليه و اساسي كودكان

 

منبع : تاثير شير مادر بر جسم و روان نوزاد

تاثير شير مادر بر نوزاد

شير مادر سرشار از سلول‌هاي بنيادي، آنتي بادي‌ها (پادتن)، گلبول‌هاي سفيد، آنزيم‌ها، پروتئين‌هاي سبك، باكتري‌هاي مفيد و هورمون‌هاي ضروري است كه سلامت كودك را تضمين مي‌كند.

علاوه بر اين يكي از خاصيت‌هاي منحصر به فرد شير مادر تغيير آن با توجه به سن كودك است. در7 روز اوليه از سينه‌هاي مادر شير سبكي بيرون مي‌آيد كه آغوز نام دارد. اين شير زرد رنگ و غليظ است و پروتئين آن نسبت به چربي‌اش بيشتر است. هرچه از روزهاي اوليه زايمان مي‌گذرد، شير مادر پرچرب‌تر مي‌شود تا پاسخگوي كامل گرسنگي كودك باشد. براي آشنايي با ساير فوايد شير مادر بر نوزاد كليك كنيد.

1. تقويت سيستم ايمني كودك

موادي به نام ايموگولوبين در شير اوليه مادر (آغوز) وجود دارد كه سبب تكميل سيستم ايمني بدن نوزاد مي‌شود. ايموگولوبين به روده‌هاي نوزاد ورود پيدا كرده و اين محيط را از باكتري‌هاي غير مفيد حفظ مي‌كند. كودكاني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند، كمتر به عفونت‌هاي گوارشي و تنفسي مبتلا مي‌شوند. همچنين اين كودكان در برابر بيماري‌هايي نظير آسم، ديابت، سرطان، اگزما، ام اس، انواع آلرژي و بيماري‌هاي قلبي عروقي مقاوم‌ترند.

2. تاثير شير مادر | تكميل دستگاه گوارش

نوزادان با دستگاه گوارش ناقص به دنيا مي‌آيند. روده نوزادان در زمان تولد عملكرد كاملي ندارد و به همين خاطر مستعد انواع بيماري‌هاي گوارشي است. اسهال و ديگر بيماري‌هاي مربوط به روده در شيرخواراني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند، كمتر ديده مي‌شود چراكه مواد موجود در شير اوليه مادر، سطح روده نوزاد را مي‌پوشاند و از او در مقابل بيماري محافظت مي‌كند.

3. تنظيم قند خون

مادراني كه در دوره بارداري به ديابت مبتلا مي‌شوند، نوزاداني به دنيا مي‌آورند كه سطح قند خونشان پايين‌تر از حد نرمال است. بدن اين نوزادان با دريافت منظم شير مادر مي‌تواند گلوكز راحت هضم شونده را جذب كرده و سطح قند خون را بالا بياورد. همچنين اين كودكان اگر تا سن مناسب از شير مادر تغذيه كنند، احتمال ابتلاي آنان به ديابت نوع دو كه مرتبط با چاقي است كاهش مي‌يابد.

4. جلوگيري از چاقي كودك

نوزاداني كه شير مادر مصرف مي‌كنند، به دلايل زير در آينده كمتر از ديگر نوزادان به چاقي مبتلا مي‌شوند.

_ شير خشك سلول‌هاي چاقي را در بدن ذخيره مي‌كند.

_ انسولين موجود در شير خشك بسيار زياد است و سبب چاقي مي‌شود.

_ لپتين(هورمون تنظيم اشتها) در كودكاني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند بيشتر ترشح مي‌شود.

_ نوزاداني كه با شير مادر تغذيه مي‌شوند، ياد مي‌گيرند در حد برطرف كردن گرسنگي خود شير بخورند نه بيشتر. اين عادت در بزرگسالي باعث الگوي غذايي سالم در آن‌ها مي‌شود.

_ كودكاني كه شير مادر مصرف مي‌كنند افزايش وزن آهسته و مناسب‌تري دارند.

5. تاثير شير مادر | رشد مغز

همه مادران دوست دارند كه بچه‌هاي باهوشي داشته باشند. بعضا ديده شده برخي مادران براي رسيدن به اين هدف دست به راه‌هاي هزينه‌بري نيز مي‌زنند. خوب است اين مادران بدانند كه شير مادر به كامل شدن اعضاي سيستم عصبي و مغز كمك مي‌كند. همچنين تغذيه با اين نوع شير، بهره هوشي كودك را بالا مي‌برد. پيوند عاطفي، تماس فيزيكي نزديك مادر و نوزاد، تحريكي احساسات و اسيدهاي چرب موجود در شير مادر سبب اين اتفاق مي‌شوند.

6. بهبود زردي ويرقان

تغذيه با شير مادر در ساعات و روزهاي اوليه باعث دفع بيلي روبين (رنگدانه زردي پوست) مي‌شود. به همين علت است كه پزشكان به مادراني كه نوزاد داراي زردي دارند، پيشنهاد مي كنند حتما از شير خودشان به كودك بدهند.

بيشتر بخوانيد : كم بودن شير مادر

تاثير شير دادن بر روان نوزاد

ماده اي به نام تريپتوفان در شير مادر وجود دارد كه هورمون سروتونين را تشكيل مي‌دهد. اين هورمون مي‌تواند سلامت رواني انسان را ميسر سازد و از افسردگي و پرخاشگري جلوگيري نمايد. علاوه بر اين‌ها كيفيت خواب را نيز بالا مي‌برد. برخي ديگر از آثار شير مادر بر روان نوزاد عبارتند از:

1. تاثير شير مادر | خواب نوزاد

با وجود اين كه تمام نوزادان تقريبا به يك اندازه مي‌خوابند اما نوزداني كه شير مادر مصرف مي‌كنند، زودتر از سايرين به خواب مي‌روند. اكسي توسين موجود در شير مادر به كودك احساس خواب آلودگي مي‌دهد و سروتونين موجود در آن الگوي خواب و بيداري كودك را منظم مي‌كند.

2. ارتباط عاطفي با مادر

شيردهي با سينه باعث ارتباط پوستي، شنيدن ضربان قلب مادر و در نهايت نزديكي مادر و فرزند مي‌شود. همين مسئله سبب مي‌گردد تا نوزاد دلبستگي و عواطف مثبت بيشتري را در رابطه با مادر احساس نمايد. نوزاد هنگام شير خوردن از سينه مادر همان امنيت و آرامشي را تجربه مي‌كند كه در رحم مادر تجربه كرده است. با كمك گرفتن از متخصص مي‌توانيد ارتباط عاطفي عميق‌تري با فرزند خود برقرار نماييد. براي كسب اطلاع از مشاوره كودك كليك كنيد.

3. جلوگيري از مشكلات رفتاري

تحقيقات نشان داده نوزاداني كه حداقل 4 ماه شير مادر مصرف مي‌كنند، احتمال نابهنجاري‌هاي اخلاقي مثل بي‌قراري و دروغگويي در آنان كاهش پيدا مي‌كند. همچنين اين نوزادان با هيجانات و احساسات منفي كمتري رو به رو مي‌شوند. با كمك گرفتن از متخصص مي‌توانيد از بروز اين مشكلات در فرزند خود پيشگيري نماييد.

شيردهي چه تاثير بر مادران دارد؟

درست است كه شير مادر براي نوزاد فوايد زيادي دارد اما شير دادن روي سلامت جسمي و روحي مادران نيز اثر مثبتي مي‌گذارد. از اثرات مثبت شيردهي براي مادر مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

1. تاثير شير مادر | حذف عادات غلط

مادران در دوران شيردهي اغلب عادات نامناسب غذايي خود را كنار مي‌گذارند، براي رفع ناراحتي‌هاي خود كمتر از قرص‌هاي شيمايي استفاده مي‌كنند و به سيگار و ديگر مواد مخدر پناه نمي‌برند. به همين دليل مي‌توان گفت شيردهي عادات غلط زنان را اصلاح مي‌كند.

2. تعادل سطح قند خون

شيردهي علاوه بر اين كه قند خون نوزاد را تنظيم مي‌كند، باعث تعادل قند خون مادر نيز مي‌شود. اين امر به دليل هورمون‌هايي كه بدن زن هنگام شيردهي ترشح مي‌كند، اتفاق مي‌افتد. علاوه بر اين تنظيم قند خون سبب درمان ديابت بارداري و پيشگيري از ابتلا به ديابت نوع دو مي‌شود.

3. رسيدن به اندام قبل از بارداري

شيردهي از دو طريق سبب مي‌شود تا مادر به اندام قبلي خود بازگردد:

-انقباض رحم: رحم در دوره بارداري بزرگ مي‌شود و كل محيط شكم را اشغال مي‌كند. در دوران شير دهي رحم سريع‌تر انقباض پيدا كرده و به حالت اوليه باز مي‌گردد.

-سوزاندن كالري: شير دادن در روز 450 تا 500 كالري غذايي را مي‌سوزاند و سبب كاهش وزن مي‌شود.

4. تاثيرات مثبت رواني

شيردهي علاوه بر كاهش استرس و اضطراب مادر، از افسردگي پس از زايمان نيز جلوگيري مي‌كند. علاوه بر اين مادراني كه خودشان به نوزادشان شير مي‌دهند، صميميت بيشتري را با فرزندشان حس مي‌كنند كه همين سبب احساس بهتر مادر مي‌گردد.

5. تاثير شير مادر | پيشگيري كننده طبيعي

در بيشتر زنان، چرخه قاعدگي در دوران شيردهي متوقف شده و احتمال بارداري مجدد پايين مي‌آيد. اين فرايند پيشگيري كننده طبيعي از بارداري ناخواسته و زود هنگام مادر جلوگيري مي‌كند.

6. كم شدن خطر ابتلا به سرطان

ريسك ابتلا به سرطان‌هايي نظير سرطان رحم و سرطان سينه در زنان شيرده پايين مي‌آيد. علاوه بر اين زناني كه به كودكشان شير مي‌دهند، كمتر دچار بيماري‌هايي مانند آرتريت، چربي خون، بيماري‌هاي قلبي و سلياك مي‌شوند.

7. كاهش كم خوني

هورمون اكسي توسين كه در زمان شيردهي به نهايت ترشح مي‌رسد، خونريزي زنان را پس از زايمان كاهش داده و سبب جبران كم خوني آنان مي‌شود.

براي دريافت مشاوره در زمينه نوزاد و كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

 

 

منبع : تاثير شير مادر بر جسم و روان نوزاد

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۰:۴۷:۱۴ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

فرق گذاشتن بين فرزندان يكي از آسيب‌هاي جدي است كه مي‌تواند پيامدهاي بلند مدتي را براي بچه‌ها به همراه داشته باشد. تبعيض قائل شدن والدين به هر دليلي كه باشد امري مخرب است و به رشد رواني كودكان آسيب مي‌زند. به همين خاطر بسيار اهميت دارد كه والدين بتوانند احساسات خود را در قبال فرزندان كنترل كرده و از بروز رفتارهايي نظير محبت افراطي به يكي از بچه‌ها خودداري كنند. اين تبعيض گذاشتن ممكن است امري ناخودآگاه باشد و شما هشياري چنداني نسبت به آن نداشته باشيد اما بايد در رفتارهاي خود دقت بيشتري به خرج دهيد و تلاش كنيد رفتاري يكسان با فرزندانتان در پيش بگيريد. ما در ادامه در مورد راه‌هاي جلوگيري از فرق گذاشتن ميان بچه‌ها توضيحات بيشتري را ارائه كرده‌ايم پس تا انتهاي مطلب همراه ما باشيد.

منبع : فرق گذاشتن بين فرزندان چه پيامدهايي دارد

علل فرق گذاشتن بين فرزندان

پدر و مادرها ممكن است به دلايل مختلفي بين بچه‌هاي خود فرق بگذارند. آن‌ها معمولا از بچه‌هايي كه خصوصياتي مشابه خودشان دارند استقبال مي‌كنند و كودكان متفاوت را كمتر مي‌پذيرند. اين نوع شيوه رفتاري از جمله اشتباهات تربيتي والدين محسوب مي‌شود كه با آسيب‌هاي زيادي همراه است. ما در ادامه به مهم‌ترين علل فرق گذاشتن ميان فرزندان از جانب والدين اشاره كرده‌ايم. براي اطلاع بيشتر درباره اشتباهات تربيتي والدين كليك كنيد.

1- تبعيض جنسيتي

امروزه با وجود پيشرفت فرهنگي هنوز در برخي خرده فرهنگ‌ها جنسيت مرد را از زن برتر مي‌دانند. از همين رو به محض اينكه مادر فرزند پسري به دنيا مي‌آورد از او تا حد زيادي قدرداني مي‌كنند و به فرزند پسر خود نيز بهاي بسياري مي‌دهند. اين در حالي است كه ممكن است با ديدن دختر بودن نوزاد مستقيما ابراز تاسف كنند و به گونه‌اي رفتار نمايند كه گويي خواهان اين فرزند نيستند. اينگونه رفتار مي‌تواند آسيب‌هاي بسيار جدي به روان دختران وارد كند و در آينده منجر به بروز مشكلات روانشناختي بسياري از جمله عزت نفس پايين، درگيري با اختلال‌هاي اضطرابي و افسردگي در فرد شود.

2- شبيه بودن كودك به يكي از والدين

شباهت ظاهري يا رفتاري به يكي از والدين مي‌تواند باعث شود كه اين فرزند نزد پدر يا مادر خود جايگاه ويژه‌اي پيدا كند و ساير فرزندان خانه به او حسادت نمايند. در نظر داشته باشيد طبيعي است كه شما به يكي از بچه‌هاي خود دلبستگي عاطفي بيشتري داشته باشيد اما بايد تلاش كنيد اين دلبستگي را به طور افراطي بروز ندهيد تا باعث برانگيختگي حساسيت در ساير فرزندان نشود.

3- برخورداري از نژاد متفاوت

در برخي مواقع زوجين با افرادي از نژادهاي متفاوت ازدواج مي‌كنند. ازدواج افراد سفيدپوست با افراد رنگين پوست يا ازدواج قوميت‌هاي مختلف كشور با يكديگر امروزه رواج بسياري پيدا كرده است. با اين حال لازم است قبل از پيمان زناشويي خود را براي اين موضوع آماده كرده و قلبا برابري نژادها را باور داشته باشيد. در صورتي كه اين آمادگي در شما وجود نداشته باشد ممكن است با رنگين پوست شدن فرزندتان يا تعلق خاطر او به قوميتي متفاوت ناخودآگاه شما را برافروخته كرده و باعث شود در ميان فرزندانتان فرق بگذاريد.

4- فرق گذاشتن بين فرزندان به دلايل ظاهري

فرق گذاشتن بين بچه‌ها به خاطر تفاوت‌هاي ظاهري متاسفانه امري بسيار رايج است. براي مثال ممكن است والدين از فرزند چاق خوششان نيايد يا يكي از بچه‌هاي خود را به خاطر زيبايي ظاهري بيشتر دوست داشته باشند يا بيشتر به او بها بدهند. اين رفتار تا حد زيادي باعث سرخوردگي ساير خواهرها و برادرها مي‌شود و مي‌تواند اعتماد به نفس آن‌ها را تا حد زيادي تخريب نمايد. در نتيجه به جاي مقايسه كردن يا فرق گذاشتن بين بچه‌هايتان سعي كنيد مشكلات ظاهري نظير اضافه وزن را بهبود ببخشيد و به او كمك كنيد تا شخصيت قوي تري از خود بسازد.

5- فرق گذاشتن بين فرزندان به خاطر تفاوت‌هاي تحصيلي

برخي از والدين به عملكرد تحصيلي فرزندانشان بسيار اهميت مي‌دهند. همين مسئله باعث مي‌شود عملكرد بچه‌هاي خود را با يكديگر مقايسه كرده و نمرات بهتر يكي از بچه‌ها را دائما به فرزندان ديگر گوشزد كنند. لازم است بدانيد اين رفتار نه تنها باعث رشد فرزندتان نمي‌شود بلكه بيش از پيش او را نسبت به درس خواندن دلسرد مي‌كند. در نتيجه لازم است دست از مقايسه كردن برداريد و به اين موضوع پي ببريد كه هر كودكي توانمندي‌هاي منحصر به فرد خود را دارد.

اگر بچه‌اي در دروسي مثل رياضي نمرات خوبي به دست نمي‌آورد لزوما فردي كودن نيست بلكه ممكن است استعدادهاي خارق العاده‌اي در زمينه‌هاي ديگر داشته باشد كه شما هرگز آن‌ها را كشف نكرده‌ايد. براي استعداديابي فرزندانتان مي‌توانيد به مراكز مشاوره مراجعه كرده و از روانشناس بخواهيد آزمون‌هايي نظير تست هوش را در اختيار فرزندتان قرار دهد.

فرق گذاشتن بين فرزندان | راه‌هاي جلوگيري از فرق گذاشتن بين بچه ها

با توجه به پيامدهايي كه در مورد تبعيض گذاشتن ميان فرزندان گفته شد بسيار اهميت دارد كه راه‌هاي مقابله با آن را ياد بگيريد. توصيه‌هاي زير كه از منظر روانشناسي نگاشته شده‌اند به شما كمك مي‌كنند تا بتوانيد در اين زمينه موفق تر عمل كنيد و رفتار عادلانه تري با بچه‌هاي خود داشته باشيد. براي آگاهي بيشتر در زمينه بهترين روش‌هاي تربيت كودك كليك كنيد.

1- زمان‌هايي را براي گفت و گو با كودك اختصاص دهيد

كودكان بسياري از ترس‌ها و نگراني‌هايشان را در درون خود پنهان مي‌كنند چرا كه آن‌ها هنوز از ظرفيت روانشناختي كافي براي هضم هيجانات منفي و ابراز كردن آن‌ها برخوردار نيستند. همين موضوع باعث مي‌شود كه نتوانند در مورد احساسات بدي كه از فرق گذاشتن بين خواهر و برادرها احساس مي‌كنند به خوبي صحبت كنند.

از همين رو تلاش كنيد زمان‌هاي خاصي را به مكالمه جداگانه با فرزندانتان اختصاص دهيد و از آن‌ها بخواهيد افكار و احساساتي كه درباره خواهر و برادرهايشان دارند را با شما در ميان بگذارند. در هنگام گفت و گو تلاش كنيد لحني آرام داشته باشيد و موضعي غير قضاوتي اتخاذ نماييد. اين كار به كودك جرات مي‌دهد تا بتواند با آزادي بياني بيشتري نگراني‌هاي خود را ابراز كرده و با شما گفت و گو كند. 

2- براي جلوگيري از فرق گذاشتن بين فرزندان از حرف زدن نترسيد

بسياري از پدر و مادرها از حرف زدن با فرزندانشان ابا دارند. براي مثال آن‌ها فكر مي‌كنند در صورت داشتن مكالمه زياد با كودكان ابهت خود را از دست مي‌دهند و ديگر نمي‌توانند اقتدار كافي در خانه داشته باشند. اين در حالي است كه شما مي‌توانيد سبك فرزند پروري مقتدارانه‌اي داشته باشيد. در اين سبك شما در عين حال كه جدي هستيد در زمان مورد نياز در دسترس فرزندتان قرار مي‌گيريد و قادر خواهيد بود تا نگراني‌ها و دلواپسي‌هاي فرزندتان را درك نماييد. براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد اين سبك تربيتي بهتر از يك روانشناس متخصص در حوزه خانواده كمك بگيريد. 

3- با زبان كودكانه با فرزندتان صحبت كنيد

اگر مي‌خواهيد در مورد تبعيض در خانواده يا جامعه با فرزند خود صحبت كنيد بسيار اهميت دارد كه به زباني كودكانه و قابل فهم اين كار را انجام دهيد. در نظر داشته باشيد كه دادن اطلاعات بسيار زياد و بيش از توانايي درك كودك اصلا كار درستي نيست و تنها منجر به احساس ترس، سردرگمي و پريشاني در او مي‌شود. در نتيجه پيش از هرچيز بايد بفهميد فرزندتان به چه ميزان اطلاعاتي نياز دارد و شما نيز در همان سطح به او پاسخ دهيد.

4- به كودك كمك كنيد تا تنوعات را درك كند

براي اينكه كودك، خود نيز درگير تبعيض رفتاري نشود و با ساير بچه‌ها رفتار منصفانه‌اي داشته باشد لازم است كه به او درباره زيبايي‌هاي تنوع در دنيا توضيح دهيد. به او بگوييد آنچه دنيا را جذاب مي‌كند وجود رنگ‌ها، صداها، بوها و ساير گزينه‌هاي گوناگون است. اين تنوع در انسان‌ها نيز وجود دارد و به آن‌ها كمك مي‌كند تا بتوانند انعطاف پذيري بالاتري داشته باشند و تعاملات گسترده‌تري را برقرار نمايند. در نتيجه نبايد با ديدن فردي متفاوت از نظر رنگ پوست، نژاد يا مدهب رفتار ناشايستي از خود نشان دهند بلكه بايد ياد بگيرند به افراد با هر شكل و ظاهري احترام بگذارند.

5- براي جلوگيري از فرق گذاشتن بين فرزندان از يك روانشناس كودك كمك بگيريد

در برخي شرايط پدر و مادر به طور ناخواسته رفتارهايي از خود نشان مي‌دهند كه از جانب فرزندان به عنوان تبعيض تلقي مي‌شود. در اين شرايط والدين دائما به دنبال توجيه رفتارهاي خود هستند و در مقابل فرزندان با فاصله گرفتن عاطفي از پدر و مادر خود به تبعيض موجود پاسخ مي‌دهند. در اين شرايط لازم است كه به يك روانشناس متخصص در حيطه خانواده و كودك مراجعه كنيد تا بتواند به شناسايي الگوهاي غلط رفتاري ميان شما كمك نمايد. همچنين روانشناس آسيب‌هاي وارده به كودكان را مورد ارزيابي قرار خواهد داد و براي جبران اين آسيب‌ها روش‌هاي تربيتي مناسب را به شما آموزش مي‌دهد. براي اطلاع از روند دريافت مشاوره كودك كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه نوزاد و كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سوالات متداول

آيا دوست داشتن بيشتر يكي از بچه‌ها امري غير طبيعي است؟

همه ما به عنوان انسان ممكن است يك يا چند فرزند خود را بيشتر دوست داشته باشيم. با اين حال مسئله مهم اينجاست كه بتوانيم اين احساسات را مديريت كرده و با فرق گذاشتن بين بچه‌هاي خود منجر به بروز آسيب‌هاي رواني در آن‌ها نشويم.

 

 

 

 

 

 

منبع : فرق گذاشتن بين فرزندان چه پيامدهايي دارد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۰:۴۴:۱۹ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

خيلي از پسران نمي‌دانند رفتار با دوست دختر چه اصولي دارد. شايد فكر كنيد براي برخورد صحيح با دوست دخترتان بايد تجربه زيادي در اين زمينه داشته باشيد، اما رفتار با يك خانم نياز به درك تفاوت‌هاي جنسيتي، مهارت ارتباطي، درك تفاوت‌هاي فرهنگي، بلوغ فكري، توانايي همدردي و مهارت گوش دادن دارد. پس اگر نمي‌توانيد يا نمي‌دانيد با دوست‌دخترتان چطور حرف بزنيد يا رفتار كنيد، بايد براي يادگيري تلاش بيشتري كنيد. در ادامه نحوه ارتباط با دوست‌دختر را شرح داده‌ايم. براي شناخت زنان كليك كنيد.

 

منبع : رفتار صحيح با دوست دختر

رفتار صحيح با دوست دختر | چند توصيه طلايي براي آقا پسرها

براي اينكه بتوانيد برخورد مناسبي با دوست دخترتان داشته باشيد و يك رابطه عاطفي سالم را شكل دهيد رعايت برخي اصول ضروري هستند كه در ادامه به توضيح آن‌ها پرداخته‌ايم:

1- اصل اول در هر رابطه اي صداقت است

صداقت سنگ بناي هر رابطه‌اي است، اما در رابطه عاطفي بيش از هرجاي ديگر اهميت پيدا مي‌كند. پس پيش از هرچيز با دوست دخترتان صادق باشيد و نوعي اعتماد متقابل را شكل دهيد. درست است كه گفتن حقيقت همواره كار آساني نيست. با اين حال بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه دروغگويي در اكثر موارد به پيچيده‌تر شدن شرايط مي‌انجامد و آسيب‌هاي زيادي را براي هر دو طرف به همراه دارد.

بيشتر بخوانيد : چگونه براي اولين بار با دختر حرف بزنيم

2- به تفاوت ها احترام بگذاريد

در يك رابطه عاطفي سالم لزوما دو طرف نبايد شبيه به هم باشند. در حقيقت وجود سطحي از تفاوت و اختلاف جزئي، طبيعت روابط ميان فردي است.  اگر مي‌بينيد دوست دخترتان علايق متفاوتي دارد، هرگز او را مسخره يا سرزنش نكنيد، در عوض تلاش كنيد تا به او نشان دهيد كه اين تفاوت‌ها را درك كرده و به آن‌ها احترام مي‌گذاريد. اين شيوه برخورد درك متقابل را در رابطه بالا برده و پيوندي صميمي‌تري ميان شما ايجاد مي‌كند.

3- براي دوست دخترتان گوش شنوا باشيد

يكي از راه‌هاي بسيار مهمي كه از طريق آن مي‌توانيد توجه و علاقه خود را ابراز كنيد، اين است كه براي دوست دخترتان گوش شنوا باشيد. پس هنگامي كه او صحبت مي‌كند از كارهاي ديگري نظير كار با گوشي دست بكشيد و با زبان بدن، ارتباط چشمي و بيانات چهره‌اي خود به دوست دخترتان نشان دهيد كه براي حرف‌هايش ارزش قائل هستيد.

4- حد و مرزهاي او را بشناسيد  

شايد فكر كنيد با رفتارهايتان در حال نشان دادن عشق و علاقه زيادتان هستيد، اما ناخواسته اين احساس را منتقل كنيد كه حد و مرزهاي او را زير پا گذاشته‌ايد. پس بايد در همان ابتداي شكل گيري يك رابطه عاطفي حد و مرزها و خط قرمزها را مشخص كنيد و هيچ وقت آن‌ها را به بهانه عشق يا دوست داشتن زياد زير پا نگذاريد.

5- به دوست دخترتان نشان دهيد كه مراقب او هستيد

مراقبت از جمله عناصر بسيار مهم در تجربه يك عشق سالم است. در همين راستا بايد به دوست دخترتان نشان دهيد كه به او توجه كافي داريد و مراقب او هستيد. البته توجه داشته باشيد كه مراقبت اگر شكلي افراطي به خود بگيرد، باعث وابستگي بيش از حد مي‌شود و استقلال شما و او را تهديد مي‌كند. پس حتما در اين زمينه جانب اعتدال را رعايت نماييد.

6- كلمات را براي ابراز علاقه به كار بگيريد

شايد فكر كنيد مي‌توانيد با انجام كارهاي مختلف نظير خريد هديه به دوست دخترتان نشان دهيد كه دوستش داريد و به او اهميت مي‌دهيد، اما نبايد فكر كنيد كه اين‌ها مي توانند جايگزين ابراز محبت كلامي شوند. در واقع هرگز نبايد از گفتن جمله دوستت دارم و ساير جملاتي كه بيانگر احساسات قلبي‌تان هستند پرهيز كنيد. چراكه اكثر دخترخانم‌ها در رابطه عاطفي نياز دارند كه مستقيما اين جملات را از شما بشنوند و  از اين طريق به اطمينان قلبي برسند.

7- به دوست دختران نشان دهيد كه جايگاه خاصي در زندگي شما دارد

در رابطه عاطفي بايد به دوست دخترتان نشان دهيد جايگاه خاصي براي شما دارد. براي اين كار مي‌توانيد به او بگوييد چه چيزهايي در وجودش هست كه شما را جذب خود مي‌كند و يادآوري نماييد كه چه جنبه‌هايي از شخصيتش او را براي شما از ديگران متمايز مي‌سازد.

چگونه با دوست دخترم حرف بزنم؟

حرف زدن با دوست دختر هم چالش‌هاي خودش را دارد. اين كه چطور حرف بزنيم و يا درباره چه حرف بزنيم هم سوال برانگيز هست. شايد فكر كنيد دختران دمدمي هستند و نمي‌توان واكنش آن‌ها را پيش بيني كرد. براي درك اين موضوع حتما مقاله تفاون زن و مرد را مطالعه نماييد.

اينكه نمي‌دانيد درباره چه با او حرف بزنيد نشان مي‌دهد كه شناخت كافي از او نداريد، پس بهتر است موضوعاتي را مطرح كنيد كه به شما كمك مي‌كند با علايق، سرگرمي‌ها، هنرها و…. او آشنا شويد. اما اگر مدتي است از رابطه‌تان مي‌گذرد بايد تلاش بيشتري كنيد، نبايد اجازه بديد رابطه‌تان كسل كننده شود يا با سوالات‌تان احساس كنترل شدن بدهد. اگر هدف هر دو در رابطه يكي باشد، چالش كمتري در اين زمينه‌ها خواهيد داشت. اگر تنش زيادي در رابطه داريد و يا آنطور كه مي‌خواهيد دوستي‌تان پيش نمي‌رود، مي‌توانيد مشاوره رابطه دختر و پسر دريافت نماييد.

براي دريافت مشاوره در زمينه عشق و رابطه مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد. 

 

 

سوالات متداول

آيا براي بهبود رابطه با دوست دختر مي توان از روانشناس كمك گرفت؟

بله روانشناسان متخصص در حيطه زوج درماني از جمله كارشناساني هستند كه مي توانند در اين زمينه به شما كمك نمايند.

 

سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد

تماس با برترين مشاوران از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل

سراسر كشور :9099070354 استان تهران :9092301539

 

 

 

جهت مشاوره تلفني با موبايل و رزرو وقت حضوري

 شماره تماس با موبايل : 66419012-021

 

 

منبع : رفتار صحيح با دوست دختر

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: رفتار صحيح با دوست دختر،
موضوع:
[ ۲ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۰:۳۹:۰۰ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

آيا مي‌دانيد زايمان در آب چيست و چه فوايدي دارد؟ امروزه در ايران بسياري از زنان باردار به خاطر ترس از زايمان طبيعي، به زايمان سزارين روي آورده‌اند اما فوايد زايمان طبيعي آنقدر زياد است كه نمي‌توان آن را انكار كرد. زايمان در آب يكي از روش‌هاي زايمان مي‌باشد كه امروزه مورد توجه قرار گرفته است. اين نوع زايمان به صورت طبيعي در آب گرم انجام مي‌شود و همانطور كه زن باردار تمام مراحل طبيعي يك زايمان را طي مي‌كند، وجود آب به او احساس آرامش و كاهش درد را مي‌دهد. البته فراموش نكنيد كه حتما بايد در اين باره با متخصصان مشورت كرده و به توصيه‌هاي آنان عمل نماييد.

 منبع : زايمان در آب چه فوايدي دارد

زايمان در آب چيست؟

يكي از روش‌هاي زايمان طبيعي كه با آسيب‌هاي كمتري همراه است، زايمان درآب نام دارد. در اين نوع زايمان مادر درد كمتري را احساس مي‌كند و سريع‌تر و راحت‌تر مي‌تواند فرزند خود را به دنيا بياورد.

معمولا در نوع معمولي و رايج زايمان طبيعي به دليل خشكي هنگام زايش، درد مادر بسيار زياد است و به لگن و رحم بالاترين فشار وارد مي‌شود اما در زايمان طبيعي در آب به دليل مرطوب بودن دهانه رحم فرايند زايمان راحت‌تر است و درد مادر به طور قابل توجهي كاهش مي‌يابد. همچنين چون در اين نوع زايمان بدن مادر در حالت شناور قرار دارد، فشار كمتري به لگن و رحم او وارد مي‌شود.

قبل از زايمان طبيعي در آب حتما بايد توسط ماما آموزش ببينيد، جلسات آموزشي شما حدودا 8 جلسه است و از ماه پنجم بارداري آغاز مي‌شود. اين جلسات به منظور بالا بردن اطلاعات درباره مراقبت‌هاي بارداري و زايمان برگزار مي‌شوند. در اين جلسات نكات مهمي درباره تغذيه، نرمش، مراقبت‌ها و… گفته مي‌شود كه دانستن آن براي تمام مادران باردار ضروري است.

 

انواع زايمان در آب

زايمان در آب به دو روش انجام مي‌شود. در روش اول تمام مراحل زايمان طبيعي در آب انجام مي‌گردد، يعني فرايند زايمان در آب اتفاق مي‌افتد و بچه هم در آب متولد مي‌شود. در روش دوم كه ليبر در آب نام دارد و بيشتر در كشورهاي اروپايي رايج است، مراحل اوليه تحمل درد در آب اتفاق مي‌افتد و تولد نوزاد بيرون از آب انجام مي‌شود، يعني مادر براي زايش اصلي از آب خارج مي‌شود. اين روش مشكلاتي كه ممكن است در روند زايمان در آب پيش بيايد را به حداقل مي‌رساند.

 

فوائد و مزاياي تولد در آب

زايمان در آب مثل تمام روش‌هاي ديگر داراي فوايد و معايب مخصوص به خودش است. در اين قسمت به بررسي فوايد و معايب اين نوع زايمان مي‌پردازيم تا شما با اطلاع كامل بتوانيد درباره زايمان خود تصميم بگيريد.

1. اين نوع زايمان تمام فوايد زايمان طبيعي را دارد.
2. در اين نوع زايمان نياز به بيهوشي نيست و مادر مي تواند در لحظات اوليه تولد، كودك خود را در آغوش بگيرد.
3. اين نوع زايمان در لحظات اوليه براي كودك محيطي را شبيه به كيسه آمونياك مي‌سازد.
4. آب با ريلكس كرد اعضاي بدن مادر باعث بهبود جريان خون در بدن او مي‌شود.
5. فشار خون كاهش مي‌يابد.
6. در اين شكل از زايمان استرس مادر بسيار كم و آرامش او بسيار زياد است.
7. زايمان در آب باعث ترشح هورمون اندروفين مي‌شود كه يك نوع مسكن طبيعي است و درد را تسكين مي‌دهد.
8. اكسيژن بيشتري به نوزاد مي‌رسد.
9. نوزاد راحت‌تر و سريع‌تر به دنيا مي‌آيد.
10. دهانه رحم راحت‌تر باز مي شود و احتمال پارگي پرينه (ناحيه بين مقعد و واژن) كاهش مي‌يابد.

 

معايب و خطرات زايمان در آب

1. اگر بند ناف كودك پيچ بخورد، ممكن است نوزاد در آب نفس بكشد و آب به ريه‌هايش ورود پيدا كند. البته اين اتفاق بسيار نادر است چون نوزادان تا زماني كه در معرض اكسيژن قرار نگيرند، نفس نمي‌كشند.
2. اگر در محيط وان آب بهداشت رعايت نشود، مادر و كودك هر دو به عفونت مبتلا خواهند شد.
3. اگر آب وان خنك يا سرد باشد، نوزاد به هيپوترمي مبتلا خواهد شد.
4. ممكن است در تنظيم دماي بدن نوزاد مشكل ايجاد شود.
5. امكان دارد مشكلاتي مربوط به بند ناف پيش بيايد.
6. مادر در استفاده از مسكن‌ها محدوديت دارد.
7. اگر كودك آب را ببلعد يا در آن نفس بكشد، به مشكلات مغزي و يا الكتروليت دچار خواهد شد.

نكته: توجه داشته باشيد كه اگر فقط فرايند تحمل درد را در وان آب طي كنيد و براي تولد بچه از آب بيرون بياييد، بسياري از اين مشكلات پيش نخواهند آمد. براي كسب اطلاع از مشاوره كودك كليك كنيد.

 

در چه شرايطي زايمان در آب مناسب نيست؟

-چند قلو بودن بچه
-نچرخيدن جنين
-زايمان زودرس
-درشتي بچه
-سن كم يا زياد مادر
-ابتلا به برخي بيماري‌ها مثل ديابت، فشار خون يا تبخال تناسلي
-عدم علاقه و عادت مادر به آب
-بالا بودن مكونيوم
-پره اكلامپسي

براي دريافت مشاوره در زمينه نوزاد و كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سوالات متداول

آيا امكان خفه شدن نوازد هنگام زايمان در آب وجود دارد؟

اين احتمال وجود دارد اما بسيار بسيار كم است چرا كه جنين در لحظات اوليه پس از تولد نفس نمي‌كشد و ريه‌هايش هم هنوز باز نشده؛ يعني علائم حياتي او به نحوي است كه گويي هنوز در رحم قرار دارد.

آيا زايمان در آب بهداشتي است؟

شما بايد درباره محيط زايمان بسيار دقت عمل به خرج دهيد. توجه كنيد كه وان با شوينده‌هاي غيرسمي پاك شده باشد، آب تميز و فيلتر شده به كار گرفته شود و اگر آب آلوده به مدفوع شد حتما تعويض گردد.

 

 

 

 منبع : زايمان در آب چه فوايدي دارد

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۱۹:۲۷ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

آيا مي‌دانيد زايمان در آب چيست و چه فوايدي دارد؟ امروزه در ايران بسياري از زنان باردار به خاطر ترس از زايمان طبيعي، به زايمان سزارين روي آورده‌اند اما فوايد زايمان طبيعي آنقدر زياد است كه نمي‌توان آن را انكار كرد. زايمان در آب يكي از روش‌هاي زايمان مي‌باشد كه امروزه مورد توجه قرار گرفته است. اين نوع زايمان به صورت طبيعي در آب گرم انجام مي‌شود و همانطور كه زن باردار تمام مراحل طبيعي يك زايمان را طي مي‌كند، وجود آب به او احساس آرامش و كاهش درد را مي‌دهد. البته فراموش نكنيد كه حتما بايد در اين باره با متخصصان مشورت كرده و به توصيه‌هاي آنان عمل نماييد.

 منبع : زايمان در آب چه فوايدي دارد

زايمان در آب چيست؟

يكي از روش‌هاي زايمان طبيعي كه با آسيب‌هاي كمتري همراه است، زايمان درآب نام دارد. در اين نوع زايمان مادر درد كمتري را احساس مي‌كند و سريع‌تر و راحت‌تر مي‌تواند فرزند خود را به دنيا بياورد.

معمولا در نوع معمولي و رايج زايمان طبيعي به دليل خشكي هنگام زايش، درد مادر بسيار زياد است و به لگن و رحم بالاترين فشار وارد مي‌شود اما در زايمان طبيعي در آب به دليل مرطوب بودن دهانه رحم فرايند زايمان راحت‌تر است و درد مادر به طور قابل توجهي كاهش مي‌يابد. همچنين چون در اين نوع زايمان بدن مادر در حالت شناور قرار دارد، فشار كمتري به لگن و رحم او وارد مي‌شود.

قبل از زايمان طبيعي در آب حتما بايد توسط ماما آموزش ببينيد، جلسات آموزشي شما حدودا 8 جلسه است و از ماه پنجم بارداري آغاز مي‌شود. اين جلسات به منظور بالا بردن اطلاعات درباره مراقبت‌هاي بارداري و زايمان برگزار مي‌شوند. در اين جلسات نكات مهمي درباره تغذيه، نرمش، مراقبت‌ها و… گفته مي‌شود كه دانستن آن براي تمام مادران باردار ضروري است.

 

انواع زايمان در آب

زايمان در آب به دو روش انجام مي‌شود. در روش اول تمام مراحل زايمان طبيعي در آب انجام مي‌گردد، يعني فرايند زايمان در آب اتفاق مي‌افتد و بچه هم در آب متولد مي‌شود. در روش دوم كه ليبر در آب نام دارد و بيشتر در كشورهاي اروپايي رايج است، مراحل اوليه تحمل درد در آب اتفاق مي‌افتد و تولد نوزاد بيرون از آب انجام مي‌شود، يعني مادر براي زايش اصلي از آب خارج مي‌شود. اين روش مشكلاتي كه ممكن است در روند زايمان در آب پيش بيايد را به حداقل مي‌رساند.

 

فوائد و مزاياي تولد در آب

زايمان در آب مثل تمام روش‌هاي ديگر داراي فوايد و معايب مخصوص به خودش است. در اين قسمت به بررسي فوايد و معايب اين نوع زايمان مي‌پردازيم تا شما با اطلاع كامل بتوانيد درباره زايمان خود تصميم بگيريد.

1. اين نوع زايمان تمام فوايد زايمان طبيعي را دارد.
2. در اين نوع زايمان نياز به بيهوشي نيست و مادر مي تواند در لحظات اوليه تولد، كودك خود را در آغوش بگيرد.
3. اين نوع زايمان در لحظات اوليه براي كودك محيطي را شبيه به كيسه آمونياك مي‌سازد.
4. آب با ريلكس كرد اعضاي بدن مادر باعث بهبود جريان خون در بدن او مي‌شود.
5. فشار خون كاهش مي‌يابد.
6. در اين شكل از زايمان استرس مادر بسيار كم و آرامش او بسيار زياد است.
7. زايمان در آب باعث ترشح هورمون اندروفين مي‌شود كه يك نوع مسكن طبيعي است و درد را تسكين مي‌دهد.
8. اكسيژن بيشتري به نوزاد مي‌رسد.
9. نوزاد راحت‌تر و سريع‌تر به دنيا مي‌آيد.
10. دهانه رحم راحت‌تر باز مي شود و احتمال پارگي پرينه (ناحيه بين مقعد و واژن) كاهش مي‌يابد.

 

معايب و خطرات زايمان در آب

1. اگر بند ناف كودك پيچ بخورد، ممكن است نوزاد در آب نفس بكشد و آب به ريه‌هايش ورود پيدا كند. البته اين اتفاق بسيار نادر است چون نوزادان تا زماني كه در معرض اكسيژن قرار نگيرند، نفس نمي‌كشند.
2. اگر در محيط وان آب بهداشت رعايت نشود، مادر و كودك هر دو به عفونت مبتلا خواهند شد.
3. اگر آب وان خنك يا سرد باشد، نوزاد به هيپوترمي مبتلا خواهد شد.
4. ممكن است در تنظيم دماي بدن نوزاد مشكل ايجاد شود.
5. امكان دارد مشكلاتي مربوط به بند ناف پيش بيايد.
6. مادر در استفاده از مسكن‌ها محدوديت دارد.
7. اگر كودك آب را ببلعد يا در آن نفس بكشد، به مشكلات مغزي و يا الكتروليت دچار خواهد شد.

نكته: توجه داشته باشيد كه اگر فقط فرايند تحمل درد را در وان آب طي كنيد و براي تولد بچه از آب بيرون بياييد، بسياري از اين مشكلات پيش نخواهند آمد. براي كسب اطلاع از مشاوره كودك كليك كنيد.

 

در چه شرايطي زايمان در آب مناسب نيست؟

-چند قلو بودن بچه
-نچرخيدن جنين
-زايمان زودرس
-درشتي بچه
-سن كم يا زياد مادر
-ابتلا به برخي بيماري‌ها مثل ديابت، فشار خون يا تبخال تناسلي
-عدم علاقه و عادت مادر به آب
-بالا بودن مكونيوم
-پره اكلامپسي

براي دريافت مشاوره در زمينه نوزاد و كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سوالات متداول

آيا امكان خفه شدن نوازد هنگام زايمان در آب وجود دارد؟

اين احتمال وجود دارد اما بسيار بسيار كم است چرا كه جنين در لحظات اوليه پس از تولد نفس نمي‌كشد و ريه‌هايش هم هنوز باز نشده؛ يعني علائم حياتي او به نحوي است كه گويي هنوز در رحم قرار دارد.

آيا زايمان در آب بهداشتي است؟

شما بايد درباره محيط زايمان بسيار دقت عمل به خرج دهيد. توجه كنيد كه وان با شوينده‌هاي غيرسمي پاك شده باشد، آب تميز و فيلتر شده به كار گرفته شود و اگر آب آلوده به مدفوع شد حتما تعويض گردد.

 

 

 

 منبع : زايمان در آب چه فوايدي دارد

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۱۷:۲۸ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

تاثير دود سيگار بر نوزاد چگونه است؟ امروزه مصرف سيگار در بين زنان و مردان با رشد فزاينده‌اي همراه بوده است. بسياري از اين افراد والديني مي‌باشند كه صاحب فرزند هستند و يا تصميم به بچه دار شدن دارند. عوارض مصرف سيگار توسط والدين و اطرافيان در هر فاصله‌اي از نوزاد كه باشد مي‌تواند بهداشت جسمي و رواني فرزندتان را به خطر بياندازد و او را مستعد ابتلا به بيماري‌ها و مشكلات مختلف كند. در برخي موارد والدين به دليل عدم آگاهي از اين آسيب‌ها مصرف سيگار را ادامه مي‌دهند. آگاهي و آشنايي با اين عوارض و مشكلات احتمالي سبب مي‌شود تا والدين نسبت به ترك كردن اين ماده زيان آور اقداماتي انجام دهند. در همين راستا بهره بردن از مشاوره كودك كمك مي‌كند تا بتوانيد با اتخاذ راهكارهاي مناسب براي سلامت جسماني و رواني كودك خود اهميت قائل شويد. براي اطلاع از روند دريافت مشاوره كودك كليك كنيد.

منبع : تاثير دود سيگار بر نوزاد

تاثير دود سيگار بر نوزاد

دود سيگاري كه توسط والدين يا هر يك از اعضاي خانواده در محيط يكسان با نوزاد پخش مي‌شود سلامت نوزاد را به خطر مي‌اندازد و او را مستعد ابتلا به بيماري‌ها و مشكلات مختلف مي‌كند. دود سيگار مي‌تواند به طور مستقيم يا غير مستقيم بر وضعيت سلامتي نوزاد و حتي جنين داخل رحم تاثير منفي داشته باشد كه در ادامه به انواع مشكلاتي كه در پي اين موضوع به وجود مي‌آيد اشاره خواهيم كرد.

تاثير بر رشد جنين

مصرف سيگار علاوه بر اين كه مي‌تواند بر روي نوزاد متولد شده تاثير منفي داشته باشد، در دوران بارداري هم مي‌تواند بر روي جنين تاثير منفي بگذارد. مصرف سيگار در دوران بارداري توسط مادر باعث مي‌شود تا نيكوتين و ساير مواد مضر موجود در سيگار به بدن جنين منتقل شود. از جمله آسيب‌هايي كه ممكن است جنين با آن مواجه شود مي‌توان به زودرسي، نارسي، تاثير بر ريه و بروز مشكلات مادرزادي و سقط جنين اشاره كرد. حتي اگر مادر هم سيگار نكشد اما در معرض دود سيگار اطرافيان قرار داشته باشد باز هم مي‌تواند دچار اين آسيب‌ها شود.

سندرم مرگ ناگهاني نوزاد

يكي از مشكلاتي كه معمولاً نوزادان زير يك سال و تازه متولد شده با آن مواجه مي‌شوند سندرم مرگ ناگهاني نوزاد است كه نوزاد بدون دليل واضح و مشخصي ناگهان در خواب مي‌ميرد. يكي از عوامل احتمالي بروز سندرم مرگ ناگهاني نوزاد، مصرف سيگار توسط والدين و اطرافيان است كه باعث افزايش احتمال ابتلاي كودك به اين مسئله مي‌شود. 

بيشتر بخوانيد: نوزاد تازه متولد شده

تاثير دود سيگار بر نوزاد | بيماري‌هاي تنفسي

شايد بتوان گفت رايج‌ترين اتفاقي كه براي نوزادان به دليل مصرف سيگار توسط والدين يا اطرافيان رخ مي‌دهد بروز مشكلات تنفسي است. بيماري‌ها و مشكلات تنفسي با كشيدن سيگار ارتباط مستقيمي دارند. قرار گرفتن در معرض دود سيگار افزايش احتمال تنگي نفسي، ابتلا به بيماري آسم، سرفه‎‌هاي شبانه و خس خس سينه در نوزادان و كودكان را افزايش مي‌دهد. همچنين اگر نوزاد يا كودكي به يكي از بيماري‌هاي تنفسي به صورت مادرزادي مبتلا باشد، مصرف سيگار توسط والدين يا اطرافيان به دليل كاهش جريان‌ ‌هوا مي‌تواند سبب شدت گرفتن و عود بيماري‌اش شود.

عفونت گوش مياني

احتمال ابتلا به عفونت گوش مياني در دوره نوزادي و كودكي بسيار رايج است و يكي از مسائلي كه مي‌تواند باعث شدت گرفتن التهاب گوش مياني شود قرار گرفتن در معرض دود سيگار مي‌باشد.

تاثير دود سيگار بر نوزاد | افزايش احتمال ابتلا به سرطان

مصرف سيگار توسط والدين هم مي‌تواند به طور مستقيم باعث افزايش احتمال ابتلا به سرطان در والدين مصرف كننده شود هم مي‌تواند بر سلامت نوزاد تاثير بگذارد به صورتيكه يكي از عوامل خطر جدي براي وجود سرطان‌هاي مختلف مانند سرطان ريه يا سرطان خون در سنين جواني و ونوجواني، مواجهه با دود سيگار است. علاوه بر اين به دليل وجود نيكوتين، دود سيگار مي‌تواند احتمال ايجاد غدد لنفاوي بدخيم را در كودكان افزايش دهد.

پوسيدگي دندان

مصرف سيگار و دود آن مي‌توان سلامت دندان فرد مصرف كننده و حتي فردي كه در مواجهه با دود آن قرار دارد را كاهش دهد. به طوريكه مواجهه با دود سيگار باعث افزايش ماده‌اي در خون به نام كوتينين مي‌شود كه افزايش اين ماده ارتباط مستقيمي با پوسيدگي و خرابي دندان كودكان دارد.

بيماري‌هاي قلبي عروقي

علاوه بر اينكه دود سيگار مي‌تواند باعث مشكلات ريوي شود، بر وضعيت قلب و عروق هم تاثير منفي مي‌گذارد. نوزاد و يا كودكي كه به طور ناخواسته در معرض دود سيگار قرار دارد به احتمال بيشتري به تصلب شرايين دچار مي‌شود. نكته‌اي كه بايد به آن اشاره كرد اين است كه اين تاثيرات مي‌تواند به طور دائمي و هميشگي براي نوزاد و يا كودك وجود داشته باشد، در واقع تاثيرات منفي سيگار بر وضعيت قلب و عروقي نوزاد به طور غيرقابل برگشت و هميشگي است. به همين خاطر لازم است كه والدين براي ايمني و سلامت نوزاد و كودك خود اهميت قائل شوند.

براي آشنايي بيشتر درباره ايمني نوزاد و كودك كليك كنيد.

تاثير دود سيگار بر نوزاد | پريشاني‌هاي رواني

تاثيرات منفي دود سيگار مختص به مشكلات جسماني نيست، وجود نيكوتين و مواد موجود مضر ديگر در دود سيگار مي‌تواند منجر به برهم زدن تعادل سطح انتقال دهنده‌هاي عصبي نوزاد و يا كودك شود به طوريكه ممكن است اين مسئله بر فرآيند رشد و تكامل نوزاد تاثير منفي داشته باشد و او را مستعد ابتلا به اختلالات و پريشاني‌هاي رواني نظير افسردگي و اضطراب كند. كودكان علاوه بر اين بسياري از رفتار‌هايشان را از طريق مشاهده والدين ياد مي‌گيرند و الگو برداري مي‌كنند، مصرف سيگار توسط والدين و اطرافيان نزديك او باعث مي‌شود تا خود كودك هم در سال‌هاي بعد به كشيدن و مصرف سيگار روي بياورد.

مشكلات گوارشي

به طور كلي مي‌توان گفت دود سيگار مي‌تواند بر تمام اعضاي بدن نوزاد تاثير بگذارد. يكي ديگر از قسمت‌هاي بدن نوزاد كه آسيب مي‌بيند دستگاه گوارش است. دود سيگار مي‌تواند باعث رفلاكس معده و بازگشت شير شود و همچنين احتمال ابتلا به كوليك، زخم‌هاي پپتيك و گاستريت را افزايش دهد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد. 

 

سوالات متداول

والديني كه سيگار مي‌كشند چه زماني بايد مصرف سيگار را ترك كنند؟

به طور كلي مصرف سيگار توسط والدين مي‌تواند از همان دوران بارداري بر وضعيت جنين تاثير منفي داشته باشد. در نتيجه اگر والدين سيگار مي‌كشند و تصميم به بدنيا آوردن فرزند دارند بهتر است قبلا از بارداري شروع به ترك سيگار كنند.

 

 

 

منبع : تاثير دود سيگار بر نوزاد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۱۳:۰۶ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
 • مشاوره روانشناسی
 • مشاوره روانشناسی ذهن نو
 • ذهن نو
 • تست روانشناسی کیومایند
 • کلینیک تخصصی کودک
 • سن استعدادیابی کودک
 • استعدادیابی کودک دو ساله
 • استعدادیابی کودک سه ساله
 • استعدادیابی کودک چهار ساله
 • استعدادیابی کودک تهران
 • آموزش سکس
 • قرص تاخیری
 • علائم اعتیاد
 • مشاوره آنلاین روانشناسی
 • مشاوره تلفنی
 • مشاوره تلفنی خانواده
 • مشاوره تلفنی ازدواج
 • مشاوره تلفنی خیانت
 • مشاوره تلفنی کودک
 • مشاوره تلفنی جنسی
 • مشاوره تلفنی ترک اعتیاد
 • مشاوره شغلی تلفنی
 • مشاوره تلفنی تحصیلی
 • مشاوره خانواده
 • مشاوره ازدواج
 • مشاوره کودک
 • مشاوره جنسی
 • مشاوره ترک اعتیاد
 • مشاوره شغلی
 • مشاوره تحصیلی
 • ترک اعتیاد
 • ترک متادون
 • ترک ترامادول
 • ترک شیشه
 • ترک شیره
 • ترک حشیش
 • ترک هروئین
 • ترک تریاک
 • ترک ماریجوانا
 • درمان استرس
 • درمان اضطراب
 • علائم اعتیاد به متادون
 • علائم اعتیاد به ترامادول
 • علائم اعتیاد به تریاک
 • علائم اعتیاد به هروئین
 • علائم اعتیاد به شیشه
 • علائم اعتیاد به کوکائین
 • ماریجوانا
 • علائم اعتیاد به حشیش
 • علائم اعتیاد به شیره
 • علائم اعتیاد به کراک
 • قالب وبلاگ
  نظرسنجی
  لینک های تبادلی
  فاقد لینک
  تبادل لینک اتوماتیک
  لینک :
  خبرنامه
  عضویت لغو عضویت
  پيوندهای روزانه
  لينكي ثبت نشده است
  پنل کاربری
  نام کاربری :
  پسورد :
  عضویت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :
  آمار
  امروز : ---
  دیروز : ---
  افراد آنلاین : ---
  همه : ---
  چت باکس
  موضوعات وب
  موضوعي ثبت نشده است
  امکانات وب

  خرید فالوور و لایک

  لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

  سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر