مشاوره روانشانسي ذهن نو
مركز مشاوره ذهن نو برترين مركز مشاوره روانشناسي در زمينه هاي مختلف روانشناسي از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، كودك، طلاق، خيانت، نوجوان، بلوغ، جنسي و سكس تراپي ، ترك اعتياد، اختلات رواني و شخصيت و ... مي باشد.

آيا در مورد روش‌هاي نوين و علمي در درمان اعتياد به مواد مخدر اطلاعاتي داريد؟ با وجود اينكه امروزه همه متخصصين اعتياد را به عنوان يك بيماري عود كننده مغزي مي‌شناسند اما بسياري از افراد آن را تحت عنوان يك “بيماري” در نظر نمي‌گيرند و از همين رو با روش‌هاي درماني كه براي آن ابداع شده است نيز آشنايي ندارند. همين امر باعث مي‌شود كه براي ترك اعتياد خود يا عزيزانشان از روش‌هاي سنتي و منسوخ شده استفاده كنند كه در اكثر موارد به شكست منتهي مي‌شوند. اين در حالي است كه امروزه روش‌هاي موثري براي ترك اعتياد وجود دارد كه از جمله مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به درمان‌هاي دارويي و روانشناختي اشاره كرد. براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد انواع مواد اعتياد آور كليك كنيد.

بيشتر بخوانيد : مواد مخدر 

 

 

منبع : ترك اعتياد به مواد مخدر

اهميت درمان اعتياد به مواد مخدر از طريق روش‌هاي علمي

در گذشته اعتياد تنها به عنوان يك آسيب اجتماعي در نظر گرفته مي‌شد و براي ترك دادن تنها روش‌هاي اجباري و دشوار نظير قطع ناگهاني مصرف يا بستن فرد به تخت وجود داشت چرا كه باور عمومي اين بود كه با قطع وابستگي جسماني؛ اعتياد از بين مي‌رود. اما با پيشرفت علم و افزايش تحقيقات در اين حوزه مشخص شد كه اعتياد تنها يك وابستگي جسماني ساده به مواد نيست بلكه نوعي وابستگي رواني نيز هست كه مي‌تواند مشكلات طولاني مدتي را براي فرد به بار بياورد.

از همين رو بسياري از افراد با وجود سم زدايي اغلب وسوسه و ولع شديدي را نسبت به مواد در خود حس مي‌كنند و پس از سپري كردن دوران بسيار سخت پرهيز بازهم دچار لغزش مي‌شوند. امروزه روش‌هاي روان شناختي مختلفي ابداع شده‌اند كه به افراد كمك مي‌كنند تا بتوانند علاوه بر وابستگي جسماني بر وابستگي رواني خود غلبه كنند و در نتيجه بتوانند درمان موفقيت آميزي را تجربه نمايند. همچنين درمان‌هاي دارويي جديدي كه براي ترك اعتياد به كار گرفته مي‌شوند كمك مي‌كنند تا پس از قطع مواد افراد علائم جسماني ناخوشايند كمتري را تحمل كنند و از فشارهاي بدني موجود بكاهند. 

بيشتر بخوانيد : تست اعتياد 

روش هاي نوين ترك اعتياد به مواد مخدر

همان طور كه گفته شد امروزه درمان‌هاي متنوع و گوناگوني براي ترك اعتياد ابداع شده است كه از جمله مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به موارد زير اشاره كرد. جهت يافتن بهترين روش درمان مشاوره ترك اعتياد دريافت كنيد.

بيشتر بخوانيد : بهترين و سريعترين روش ترك اعتياد

1- دارو درماني

يكي از موانع بسيار مهم براي ترك اعتياد علائم ناخوشايندي است كه پس از قطع مصرف بروز مي‌يابند. اين علائم كه تحت عنوان سندروم محروميت از مواد شناخته مي‌شوند مي‌توانند آنقدر شديد باشند كه باعث شوند فرد احساس كند هيچ راهي به جز اعتياد برايش باقي نمانده و براي فرار از اين حالات آزاردهنده مجبور است كه دوباره به مواد پناه بياورد. اين مشكل در اعتياد به مخدرهاي افيوني نظير هروئين، كراك و ترياك بيشتر اتفاق مي‌افتد و علائمي نظير دردهاي عضلاني، دل درد، حالت تهوع و استفراغ را شامل مي‌شود.

خوشبختانه امروزه متخصصين توانسته‌اند به كمك درمان‌هاي دارويي نظير ترك اعتياد با متادون يا داروهاي ديگري نظير بوپرنورفين اين مشكل را از ميان بردارند. با اين حال توجه داشته باشيد كه براي استفاده از اين روش‌ها حتما بايد تحت نظر يك متخصص باشيد چراكه به دليل شباهت اين داروها به مواد مخدر؛ مصرف نا به جاي آن‌ها يا بي توجهي به دستورات پزشك مي‌تواند به اعتياد جديدي در شما منجر شود و مشكلات دو چنداني را ايجاد نمايد.

2- درمان شناختي رفتاري

درمان شناختي رفتاري امروزه به عنوان يكي از موثرترين رويكردهاي روان شناختي براي درمان اعتياد و ساير وضعيت‌هاي روان پزشكي محسوب مي‌شود. در اين رويكرد متخصصين سلامت روان تلاش مي‌كنند تا عقايد و باورهاي غلطي كه در گرايش به مواد تاثير دارند را شناسايي كرده و باورهاي سالم و مناسبي را جايگزين آن‌ها نمايند. همچنين آن‌ها با آموزش مهارت‌هايي نظير جرات مندي به بيماران كمك مي‌كنند تا بتوانند الگوهاي رفتاري سالمي را در پيش گرفته و از اين پس كمتر خود را در معرض موقعيت‌هاي تحريك كننده اعتياد قرار دهند.

3- بيزاري درماني از روش‌هاي درمان اعتياد به مواد مخدر

در بيزاري درماني در حقيقت از اصول شرطي سازي براي ترك اعتياد به مواد مخدر استفاده مي‌شود. به اين صورت كه درمانگر تلاش مي‌كند تا همواره يك محرك ناخوشايند را با مصرف مواد همايند كند. براي مثال مصرف همزمان داروهاي تهوع آور با نوشيدن الكل باعث مي‌شود كه فرد به مرور نسبت به آن بيزار شده و ديگر تمايلي به ادامه دادن مصرف نداشته باشد.

4- گروه درماني

گروه درماني يكي از موثرترين روش‌هاي درماني براي ترك اعتياد است چرا كه در اين روش افراد با تجربيات مشابه در كنار يكديگر قرار مي‌گيرند و تلاش مي‌كنند تا با بازگو كردن روش‌هاي شخصي خود براي غلبه بر مشكلاتي كه در مسير ترك با آن مواجه شده‌اند به يكديگر كمك كنند. درمانگران در گروه درماني تلاش مي‌كنند تا موضوعات بحث را هدايت كرده و تنش‌ها يا تعارض‌هاي احتمالي را مديريت كنند.

5- خانواده درماني از روش‌هاي درمان اعتياد به مواد مخدر

امروزه رويكردهاي سيستمي در درمان مشكلات روانشناختي از اهميت بسزايي برخوردارند. در واقع بسياري از متخصصين بر اين باورند كه الگوهاي رفتاري غلط اغلب در اثر وجود مشكلاتي در كل يك سيستم به وجود مي‌آيند. در نتيجه كل اعضاي خانواده، نوع واكنش‌ها و تعاملات آن‌ها مي‌توانند در پيدايي، تداوم و درمان اعتياد فرد نقش بسزايي را ايفا كنند. روانشناسان با برگزاري جلسات خانواده درماني تلاش مي‌كنند كه كل اعضاي خانواده را در فرايند اعتياد يك فرد درگير كنند و به اين ترتيب به طور عميق‌تري به عوامل موثر در بروز اين مشكل بپردازند. جهت آشنايي با درمان تخصصي هر يك از مواد مخدر زير بر روي آن كليك كنيد.

ترك هروئين

ترك اعتياد به ترياك

ترك اعتياد به مرفين

ترك اعتياد به متادون

ترك اعتياد به شيره

ترك ترامادول

ترك اعتياد به ب2 يا بوپرنورفين

براي دريافت مشاوره در زمينه اعتياد مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره ترك اعتياد تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

سوالات متداول

آيا ترك اعتياد به صورت سرپايي ممكن است؟

بله، امروزه در بسياري از موارد ترك اعتياد به صورت سرپايي و در منزل صورت مي‌گيرد و نيازي به بستري يا قرنطينه وجود ندارد. با اين حال همه چيز به شرايط جسماني و رواني بيمار بستگي دارد. افرادي كه مواد را در دوزهاي بسيار سنگين مصرف مي‌كرده‌اند يا افرادي كه خانواده حمايتگري ندارند ممكن است براي ترك نياز به بستري در مراكز درماني داشته باشند.

 

براي عضويت در اينستاگرام (ذهن نو) كليك كنيد

آخرين تحقيقات علمي روانشناسي

 

 ورود به صفحه

 

سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد

تماس با برترين مشاوران از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل

سراسر كشور :9099070354 استان تهران :9092301539

 

 

 

جهت مشاوره تلفني با موبايل و رزرو وقت حضوري

 شماره تماس با موبايل : 66419012-021

 

 

 

 

منبع : ترك اعتياد به مواد مخدر


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ترك اعتياد به مواد مخدر،
موضوع:
[ ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۲۵:۳۱ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

يكي از انواع مواد مخدر كه از زمان‌هاي قديم توجه بشر را به خود جلب كرده مواد توهم زا هستند. مهم‌ترين ويژگي انواع مختلف مواد توهم زا تاثير آن‌ها بر ادراك فرد است كه منجر به تحريف واقعيت مي‌‌شود. به اين دسته از مواد مخدر، مواد روان پريشي زا هم مي‌گويند زيرا علاوه بر تحريف واقعيت، منجر به ايجاد توهم، قطع ارتباط فرد با واقعيت و تغيير سطح هشياري نيز مي‌شوند. با اين حال آشنايي با اين مواد و اثراتي كه دارند به افراد كمك خواهد كرد تا تمايل و علاقه‌اي به مصرف مواد توهم زا نداشته باشند. اگر مي‌خواهيد با انواع مواد توهم زا آشنا شويد به شما پيشنهاد مي‌كنيم كه تا انتهاي اين مقاله همراه ما باشيد. براي كسب اطلاعات در مورد انواع مواد اعتياد آور كليك كنيد.

بيشتر بخوانيد : تست اعتياد 

 

منبع : انواع مواد توهم زا

انواع مواد توهم زا

به طور كلي مواد توهم زا به دو دسته طبيعي و آزمايشگاهي تقسيم مي‌شوند، كه در ادامه هر يك از اين موارد را براي شما توضيح خواهيم داد. در صورت ابتلا به هر كدام از مواد زير حتما براي ترك از مشاوره ترك اعتياد استفاده كنيد.

بيشتر بخوانيد : اعتياد چيست 

قارچ

قديمي‌ترين ماده خوراكي توهم ‌زا كه همواره در طبيعت وجود داشته قارچ است. در طول تاريخ، انسان‌ها در قبايل و با آداب و رسوم‌ مختلفي از اين ماده توهم زا به نام قارچ جادويي يا سحر‌آميز استفاده مي‌كردند. نام علمي اين قارچ پسيلوسيبين مي‌باشد. طريقه مصرف آن به صورت خوراكي است و از طريق دستگاه گوارش در بدن جذب مي‌شود. بسته به اندازه و ميزان مصرف پسيلوسيبين، ميزان توهم زايي آن متفاوت خواهد بود. خوشايند بودن يا عذاب‌آور بودن توهم ايجاد شده تحت تاثير خلق غالب فرد و عوامل محيطي و بيروني قرار دارد. همچنين اثرات توهم زايي و تحريف واقعيت قارچ مشابه به مواد توهم زا LSD مي‌باشد، با اينحال شدت توهم زا بودن قارچ از LSD كمتر است. براي اشنايي بيشتر با عوارض و نشانه هاي ماده مخدر قارچ يا ماشروم كليك كنيد.

ال اس دي (LSD) از انواع مواد توهم زا

ال اس دي يا اسيد ليزرژيك دي اتيل آميد يك ماده توهم زا آزمايشگاهي است كه اولين بار توسط يك شيميدان سوئيسي جهت توليد داروي پزشكي ايجاد شد. بعدها وي متوجه شد كه داروي مورد نظرش اثرات توهم زايي دارد. LSD يك ماده تركيبي بي رنگ، بدون بو و مزه، شفاف و قابل حل شدن در آب است. از LSD به طور گسترده براي مصارف تفريحي و درماني استفاده مي‌شود. روش مصرف آن نيز معمولا به صورت خوراكي است، يا اينكه اين ماده را بر روي زبان نگه مي‌دارند تا به تدريج جذب شود. علاوه بر اين برخي از مصرف كنندگان، LSD را بر روي حبه قند قرار مي‌دهند و سپس استفاده مي‌كنند

اين دارو به طور معمول در قالب قرص‌هاي رنگي شكل به بازار عرضه مي‌شود. تجربه مصرف LSD در اغلب افراد به صورت مشابه است و حدود 30 دقيقه پس از مصرف معمولاً اختلالاتي در حواس پنجگانه فرد به وجود مي‌آيد به صورتي كه تمام تجربيات عادي وي به شكل اغراق آميز درك مي‌شود و اين مسئله يك تجربه خوشايند و لذت بخش براي مصرف كنندگان است كه باعث تمايل به تكرار مصرف مي‌شود. با اينحال بسياري از افراد به دليل توهمات ناشي از مصرف LSD  دچار مرگ مي‌شوند. براي آشنايي بيشتر با ال اس دي كليك كنيد.

كتامين

كتامين يك داروي بيهوشي است كه در ابتدا براي موارد دامپزشكي و سپس براي موارد انساني توليد شد. مهم‌ترين ويژگي داروي كتامين اين است كه به دليل ايجاد سرخوشي و توهم زا بودن در جوامع جوانان و نوجوانان محبوبيت زيادي پيدا كرده است. اين ماده يك داروي بي بو و بي مزه است كه مي‌توان آن را با هر ماده خوراكي يا نوشيدني ديگر تركيب و مصرف كرد. در عين حال اين داروي توهم زا به نسبت ساير داروهاي مشابه و مواد ديگر خطرات كمتري دارد زيرا گردش خون و تنفس را كند نمي‌كند.

روش مصرف كتامين بسته به هدف استفاده از آن، متفاوت مي‌باشد. درصورتيكه براي تسكين درد و ايجاد آرامش مورد استفاده قرار بگيرد معمولاً به صورت تزريق وريدي يا عضلاني استفاده مي‌شود و در صورت اعتياد و براي كسب لذت معمولاً به صورت استنشاقي يا به شكل خوراكي مصرف مي‌گردد. در دوزهاي مصرفي بالا كتامين قبل از ايجاد بيهوشي احساس جدا شدن شديد از دنياي اطراف را براي فرد به وجود مي‌آورد كه مي‌تواند يك تجربه ناخوشايند باشد.

بيشتر بخوانيد : ماده مخدر دستمال 

فن سيكليدين از انواع مواد توهم زا

فن سيكليدين يا PCP در ابتدا يك داروي بي‌حس كننده بود كه براي جراحي مورد استفاده قرار مي‌گرفت. اما پس از مدتي مشخص شد كه مصرف PCP منجر به تغييرات و تحريفاتي در ادراك مصرف كنندگان مي‌شود. به طوري كه اين افراد در طول جراحي با اينكه بيدار بودند اما خودشان را از محيط واقعي جدا مي‌پنداشتند و به طور كلي علاوه بر احساس جدا شدن از محيط، منجر به ايجاد توهم و احساس تجزيه هشياري مي‌شدند. به همين خاطر ديگر از اين دارو در علوم پزشكي و جهت بي‌حسي در بيماران استفاده نمي‌شود.

فن سيكليدين يك ماده كريستالي و سفيد رنگ است كه قابليت حل شدن در آب را دارد. همچنين اين ماده به صورت قرص، پودر كريستال و يا به صورت مخلوط شده با توتون سيگار مصرف مي‌شود. نحوه تاثير گذاري فن سيكليدين بسيار سريع است و در عرض چندثانيه اثر خود را مي‎‌گذارد. در دوزهاي بالا PCP مي‌تواند اضطراب و گيجي شديد و حالت ناخوشايندي در فرد ايجاد كند. يكي از جدي‌ترين اثرات جانبي مصرف PCP ايجاد خشونت رفتاري شديد است كه مي‌تواند منجر به مرگ خود فرد يا ديگري شود.

ماده گل

يكي از پرطرفدارترين موادي كه به عنوان توهم زا در بين مصرف كننده ها شناخته مي‌شود، ماده گل است. ماريجوانا در چند سال اخير در بين نوجوانان و جوانان توجه زيادي به خود جلب كرده است. ماده مخدر گل از مشتقات گياه شاهدانه تهيه مي‌شود و به دليل تاثير بر عملكرد انتقال دهنده‌هاي عصبي حالتي از بي خيالي در فرد به وجود مي‌آورد. مدت زمان تاثير ماده مخدر گل پس از مصرف به نسبت ساير مواد مخدر كمي طولاني‌تر است؛ اما زماني كه به صورت كشيدني مصرف مي‌شود سريعاً اثرگذار مي‌شود. براي آشنايي با آثار و عوارض اعتياد به ماري جوانا كليك كنيد.

بيشتر بخوانيد : ترك ماريجوانا

مهم‌ترين و بارزترين ويژگي ماده مخدر گل تغيير رفتار فرد است. با اين حال آثار مصرف براي همه يكسان نيست، اما اغلب كندي زمان را تجربه مي‌كنند، به طوري كه با مصرف اين ماده فرد احساس مي‌كند كه زمان با سرعت كمتري در حال سپري شدن است. نكته‌ بسيار مهمي كه بايد در ارتباط با گل در نظر داشته باشيد، اين است كه اين ماده وابستگي جسماني چنداني (به نسبت مواد ساير مواد) ندارد، در عوض وابستگي ذهني و رواني اين ماده به نسبت ساير داروهاي توهم زا بسيار بيشتر است. 

بيشتر بخوانيد : ترك اعتياد به مواد توهم زا با سريع ترين روش هاي درمان

 

براي دريافت مشاوره در زمينه اعتياد مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره ترك اعتياد تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 

سوالات متداول درباره مواد توهم زا

آيا مصرف داروهاي توهم زا اعتياد آور است؟

به طور كلي هر ماده طبيعي يا آزمايشگاهي كه بر عملكرد انتقال دهنده‌هاي عصبي و سيستم عصبي مركزي مغز انسان اثر بگذارد مي‌تواند منجر به اعتياد شود. داروهاي توهم زا به دليل وابستگي رواني زيادي كه ايجاد مي‌كنند به راحتي مي‌توانند باعث اعتياد شوند. 

براي ترك داروهاي توهم زا چه اقداماتي بايد انجام دهيم؟

براي ترك اعتياد به مواد مخدر به ويژه مواد توهم زا كه تاثيرات منفي بسياري بر ذهن بيمار مي‌گذارند بهتر است از يك متخصص كمك بگيريد. متاسفانه بسياري از افراد، اعتياد به مواد توهم زا را يك بيماري جسمي مي‌دانند در حاليكه اثرات اين مواد بر روان و خلق فرد به مراتب بيشتر است به همين خاطر توصيه مي‌شود براي ترك اين مواد حتما از جلسات روانشناسي نيز استفاده نماييد. براي دريافت خدمات درمان و ترك اعتياد كليك كنيد.

 

براي عضويت در اينستاگرام (ذهن نو) كليك كنيد

آخرين تحقيقات علمي روانشناسي

 

 ورود به صفحه

 

سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد

تماس با برترين مشاوران از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل

سراسر كشور :9099070354 استان تهران :9092301539

 

 

 

جهت مشاوره تلفني با موبايل و رزرو وقت حضوري

 شماره تماس با موبايل : 66419012-021

 

 

 

 

 

 

 

منبع : انواع مواد توهم زا


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: انواع مواد توهم زا،
موضوع:
[ ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۲۱:۵۲ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

شكل‌گيري و رشد سالم جنين تنها به مراقبت‌هاي دوران بارداري مربوط نمي‌شود بلكه به جهت تولد يك نوزاد سالم رعايت مراقبت هاي قبل از بارداري حائز اهميت است. متاسفانه اكثر خانم‌ها بدون توجه به اين نكته و عدم رعايت مراقبت‌هاي پيش بيني شده قبل از بارداري، تنها با عقب افتادن زمان قاعدگي خود متوجه باردار بودنشان مي‌شوند. اين در حاليست كه بيشتر آن‌ها از لحاظ شرايط جسمي، روحي و اجتماعي در وضعيت مطلوب نيستند و بدون مراقبت‌هاي لازم باردار شده‌اند. با توجه به اهميت زمان طلايي مربوط به رعايت مراقبت هاي لازم، در اين مطلب نكات مهمي در مورد مراقبت هاي قبل از بارداري ارائه خواهد شد و به خانم‌ها توصيه مي‌شود با مطالعه دقيق آن قبل از اقدام به بارداري مراقبت‌هاي لازم را انجام دهند. براي كسب اطلاعات در زمينه مشاوره كودك كليك كنيد. 

 

منبع : مراقبت هاي قبل از بارداري براي زن و مرد

مراقبت هاي قبل از بارداري

توجه به موارد زير در مراقبت‌هاي قبل از بارداري اهميت بسزايي دارد:

1. سن مادر

بارداري در دو گروه از زنان با خطر بيشتري رو به رو است و بايد مورد توجه بيشتري قرار بگيرند. مادراني كه در اواخر سن بارداري قرار دارند و مادراني كه نوجوان هستند و شرايط بدني مناسب را براي بارداري ندارند. به همين دليل توصيه مي‌شود همه مادران به ويژه اين دو گروه مراقبت هاي قبل بارداري را با دقت بيشتري مورد توجه قرار دهند. مادران نوجوان معمولا با خطر كم خوني و زايمان زودرس مواجهه هستند. بنابراين الزاما بايد مورد معاينه پزشك قرار بگيرند و مراقبت‌هاي لازم را دريافت نمايند. اين در حاليست كه مادراني با شرايط سني بالا با خطر ديابت و افزايش فشار خون مواجه مي‌شوند و ممكن است اختلالات كروموزومي در آن‌ها اتفاق بيفتد. به همين دليل اين مادران بايد قبل از بارداري مورد معاينه پزشك قرار بگيرند و مراقبت هاي قبل از بارداري را رعايت نمايند.

2. تزريق واكسن سرخچه و آبله مرغان

در صورتي كه مادران درمورد بيماري‌هايي چون سرخچه و آبله مرغان احساس ناايمني مي‌كنند، بايد چند ماه قبل از اينكه باردار شوند مورد معاينه قرار بگيرند و واكسن سرخچه و آبله مرغان را تزريق كنند.

3. مراقبت هاي قبل از بارداري | مصرف اسيدفوليك

به دليل اينكه جنين به ويژه در سه ماهه اول بارداري با خطر ناهنجارهايي عصبي رو به رو است، الزاما شروع مصرف فوليك اسيد قبل از بارداري توصيه مي‌شود. ضمن اينكه استفاده از اين مكمل‌هاي دارويي در طول دوران بارداري اكيدا توصيه مي‌گردد.

4. تغذيه

زنان در طول دوران بارداري به ويژه در سه ماهه اول كه نوزاد در حال رشد و تكامل اوليه است بايد به طور تقريبي معادل 2000 كيلو كالري دريافت نمايند. بايد قبل از اقدام به بارداري رژيم غذايي مناسب را برنامه ريزي كنند كه در اين مورد مراجعه به كارشناس تغذيه و استفاده از راهنمايي‌هاي وي بسيار كارساز خواهد بود. مادران باردار بايد قبل از شروع بارداري به اين نكته توجه داشته باشند كه مصرف مواد غذايي با چربي زياد و شيريني زياد را به حداقل برسانند.

5. مراقبت هاي قبل از بارداري | ويتامين ها

يك بارداري موفق و تولد يك نوزاد سالم به اين امر بستگي دارد كه بدن مادر در شرايط مطلوب باشد و به اندازه كافي ويتامين‌هاي لازم را دريافت كند. استفاده از مكمل‌هاي حاوي ويتامين و حتي غذاها و ميوه‌هايي كه سرشار از ويتامين هستند در قبل و طول مدت بارداري توصيه مي‌شود و بايد مورد توجه قرار بگيرد.

6. وزن

ماردان بايد قبل از آغاز بارداري به پزشك متخصص رجوع كرده و با تشخيص وي اقدام به بارداري نمايند. يكي از مهم‌ترين فاكتورهاي مراقبتي قبل از ازدواج كه توسط پزشك اكيدا مورد توجه قرار مي‌گيرد، وزن است. اگر مادر دچار چاقي باشد امكان دارد با آغاز بارداري با مشكلاتي چون فشار خون، ديابت حاملگي و مشكلات رشد جنين رو به رو شود. ضمن اينكه اين مادران به احتمال زياد مجبور به سزارين و زايمان زود رس خواهند شد. بنابراين حتما قبل از اقدام به بارداري به وزن مناسب برسيد و سپس باردار شويد.

 

پيشنهادهاي مراقبتي براي زناني كه قصد بارداري دارند

موارد زير پيشنهادهاي مفيدي براي مراقبت هاي قبل بارداري است كه حتما بايد مورد توجه قرار بگيرند:

1. مصرف چربي‌هاي حاوي امگا 3

روغن ماهي تاثير بسيار زيادي بر رشد سيستم عصبي مركزي و شبكيه جنين دارد. به همين دليل يشنهاد مي‌شود زنان قبل از لقاح و آغاز بارداري در طول هفته معادل تقريبي 140 گرم ماهي پخته مصرف نمايند.

2. مراقبت هاي قبل از بارداري | دوري از الكل

به منظور اينكه از تولد نوزاد با اختلال سندروم الكلي جلوگيري شود، الزاما  بايد مصرف الكل را چندين ماه قبل از آغاز بارداري ترك نمود.

3. مصرف ويتامين دي

به دليل اينكه رشد استخوان‌هاي نوزاد از همان اوايل بارداري منوط به اين است كه ميزان كافي ويتامين دي جذب نمايد، به مادران توصيه مي‌شود قبل از بارداري به مصرف ويتامين‌ها به ويژه ويتامين دي مبادرت داشته باشند تا بدنشان شرايط لازم براي رشد جنين را فراهم كند.

4. مراقبت هاي قبل از بارداري | مصرف اسيد فوليك

با توجه به اهميت اسيد فوليك بر سلامت جنين و شروع يك بارداري موفق، زنان بايد به طور مرتب قبل از آغاز بارداري، روزانه 400 ميكرو گرم اسيد فوليك دريافت كنند.

5. دريافت مشاوره قبل بارداري

مشاوره قبل بارداري براي خانم‌هايي كه قصد اقدام به بارداري دارند، مي‌تواند بسيار مفيد باشد چرا كه مشاور با توجه به سن، وزن و شرايط فيزيكي خانم بهترين روش‌ها را ارائه مي‌دهد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سوالات متداول

دليل اهميت مراقبت هاي قبل از بارداري چيست؟

مراقبت هاي قبل بارداري اهميت بسزايي در سلامت جنين و همچنين مادر دارد. در واقع شكل‌گيري جنين و رشد سالم او تنها به مراقبت هاي دوران بارداري مربوط نمي‌شود و جهت تولد يك نوزاد سالم رعايت مراقبت هاي قبل از بارداري نيز حائز اهميت مي‌باشد.

مراقبت هاي قبل بارداري شامل چه مواردي است؟

توجه به تغذيه مناسب، ويتامين‌ها، كنترل وزن، مصرف اسيد فوليك و امگا3، حذف الكل و دخانيات، كاهش تنش‌ها، توجه به سن و دريافت مشاوره‌هاي قبل بارداري از جمله موارد مهم مي‌باشد. 

 

 

 

 

 

منبع : مراقبت هاي قبل از بارداري براي زن و مرد

 

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۱۸:۱۳ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

مصرف همزمان ترياك و شيشه در سال‌هاي اخير گسترش بسياري پيدا كرده و تبديل به يكي از رايج‌ترين حالت‌هاي اعتياد به چند ماده مخدر شده است. مصرف همزمان اين دو ماده در كنار يكديگر مي‌تواند باعث بروز مشكلات جدي در سلامت جسم و روان فرد شود و فرايند درمان را نيز تا حد زيادي مختل كند. با اين حال دلايلي مثل تمايل به تجربه مواد مخدر جديد يا دستيابي به لذت بيشتر باعث مي‌شود كه افراد به مصرف همزمان ترياك و شيشه روي آورند. در اين شرايط بهره بردن از مشاوره ترك اعتياد به افراد و خانواده‌ها در بهبود وضعيت فرد و شرايط كمك كننده خواهد بود. در ادامه به بررسي بيشتر مصرف همزمان ترياك و شيشه و دلايل و پيامدهاي آن خواهيم پرداخت پس همراه ما باشيد.

 

بيشتر بخوانيد : اعتياد چيست | تعريف و آشنايي با ماهيت اعتياد

 

منبع : مصرف همزمان ترياك و شيشه چه عوارضي دارد؟

ترياك چيست؟

ترياك يا اوپيوم يكي از قديمي‌ترين مواد مخدر شناخته شده در جهان است. اين ماده با تحريك مغز براي ترشح بيشتر مسكن‌هاي طبيعي در بدن، باعث مي‌شود كه مصرف كنندگان لذت و آرامش مطبوعي را تجربه كنند. علاوه بر تجربه آرامش، مصرف ترياك و ساير مشتقات آن باعث كاهش مهارهاي رفتاري مي‌شود. به همين خاطر افرادي كه در حالت عادي از انجام كاري خجالت مي‌كشند احتمالاً با مصرف ترياك مي‌توانند رفتار مورد نظر را بدون احساس شرم انجام دهند. براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد علائم اعتياد به ترياك كليك كنيد.

مي‌كند.

 

بيشتر بخوانيد : بهترين روش ترك اعتياد ترياك 

 

 

شيشه چيست؟

مت آمفتامين كه با نام‌هاي شيشه، كريستال، گلس يا مت نيز شناخته شده است يكي از مواد اعتيادآوري است كه قدمت آن بسيار كمتر از ترياك است. با اين حال به دليل قدرت اعتيادآوري بالايي كه دارد با چند بار مصرف باعث وابستگي فرد مي‌شود. اين دارو از خانواده مواد محرك است و پس از مصرف فرد احساس سرخوشي و نشاط مطلوبي را تجربه مي‌كند. از ديگر نشانه‌هاي مصرف شيشه مي‌توان به احساس پرانرژي بودن و بي‌نيازي به خواب نيز اشاره كرد. براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد علائم اعتياد به شيشه كليك كنيد.

 

بيشتر بخوانيد : بهترين روش ترك شيشه 

 

 

دلايل مصرف همزمان ترياك و شيشه

اعتياد همزمان به چند ماده يكي از پديده‌هاي رايج در ميان افرادي است كه به مواد مخدر اعتياد دارند. اعتياد همزمان به اين معناست كه فرد در يك زمان دو يا چند نوع ماده مخدر را با يكديگر استعمال مي‌كند و يا در زمان‌هاي مختلف انواع متفاوتي از اين مواد را استفاده مي‌نمايد. مصرف همزمان ترياك و شيشه يكي از انواع اين اعتياد همزمان است كه در سال‌هاي اخير نيز رواج بسياري پيدا كرده است. در اين بخش دلايل گرايش به مصرف همزمان اين دو ماده را بررسي خواهيم كرد. با دريافت مشاوره ترك اعتياد مي توانيد هم عوامل ايجاد كننده اعتياد را درمان كنيد و هم روش مناسبي براي ترك پيش بگيريد.

علاقه به تجربه انواع مواد مخدر

تمايل به تجربه انواع مواد مخدر يكي از وسوسه‌هايي است كه در اكثر معتادين وجود دارد. آن‌ها معمولاً به دنبال فهم اين موضوع هستند كه انواع مواد مخدر چه احساساتي را در مصرف كننده ايجاد مي‌كنند. به همين خاطر اكثريت آن‌ها تجربه استفاده بيش از يك ماده مخدر را دارند. اين در حاليست كه اكثر مواد مخدر به ويژه آمفتامين‌ها (شيشه)، خاصيت اعتيادآوري بالايي دارند و به دنبال چند تجربه مصرف وابستگي در فرد ايجاد مي‌شود.

از بين رفتن خاصيت مرفين با شيشه

يك باور اشتباه در ميان بسياري از معتادان اين است كه شيشه آثار اعتياد به مرفين را از بين مي‌برد. با توجه به اينكه مرفين يكي از اجزاي ترياك و شايد اصلي‌ترين بخش آن است، بسياري از افرادي كه به ترياك اعتياد دارند براي آزمودن ميزان صحت اين باور مصرف شيشه را شروع مي‌كنند اما نه تنها اعتياد آن‌ها نسبت به ترياك از بين نمي‌رود بلكه اعتياد به شيشه نيز به آن اضافه خواهد شد.

افزايش لذت بيشتر از دلايل مصرف همزمان ترياك و شيشه

مصرف ترياك و شيشه در كنار هم باعث تجربه لذتي مي‌شود كه در مصرف جدا از هم اين دو ماده ايجاد نمي‌شود. به همين خاطر بسياري از افرادي كه اين دو ماده را در كنار يكديگر استفاده مي‌كنند به دنبال دست يابي به يك لذت بالاتر هستند.

از بين بردن احساسات ناخوشايند ناشي از مصرف يك ماده

ترياك به عنوان يك اپيوئيد از خانواده آرام بخش‌ها و كند كننده فعاليت دستگاه عصبي مركزي است. در حاليكه شيشه از خانواده آمفتامين و محرك است كه ميزان انرژي و سرعت فعاليت را افزايش مي‌دهد. معمولاً اين تصور وجود دارد كه استفاده از دو دارو كه در دسته‌هاي جداگانه قرار دارند و كاملاً با يكديگر متفاوت هستند باعث مي‌شود هريك از آن‌ها مانع بروز ويژگي‌هاي ناخوشايند داروي ديگر شود. براي مثال مصرف ترياك يا هر داروي ديگري در اين خانواده، اگرچه احساس آرامش را در فرد به همراه دارد اما يكي از پيامدهاي ناخوشايند آن خواب آلودگي است كه با مصرف شيشه مي‌توان آن را از بين برد.

مصرف شيشه در كنار ترياك نه تنها باعث كاهش خواب آلودگي مي‌شود بلكه شدت آرامش و احساس خوشايندي كه با مصرف ترياك تجربه مي‌شود را نيز افزايش مي‌دهد. علاوه بر اين مصرف همزمان ترياك و شيشه در كنار هم باعث كاهش ميزان مهار رفتاري مي‌شود و فرد بدون احساس خجالت كارهايي كه به انجام آن‌ها تمايل دارد را انجام خواهد داد.

پيامدهاي مصرف همزمان ترياك و شيشه

ترياك و شيشه هر دو مي توانند به تنهايي آثار مخربي بر بدن بگذارند، مصرف همزمان آن ها مي تواند باعث بروز مشكلات جسمي و رفتاري شديدي شود. بنابراين ترك هر دو بسيار اهميت دارد، اما روش درمان نيز بسيار مهم است. با خواندن پيامدهاي زير جديت موضوع براي شما نيز روشن خواهد شد. براي دريافت خدمات درماني و ترك اعتياد كليك كنيد.

افزايش احتمال خطرات جسمي

سوءمصرف مواد مخدر همواره تغييراتي را در حالت طبيعي بدن ايجاد مي‌كند و آسيب‌هايي را براي سلامت جسمي و رواني فرد به همراه خواهد داشت. مصرف همزمان دو ماده مخدر در كنار يكديگر باعث مي‌شود كه احتمال ابتلا به مشكلات جسمي افزايش پيدا كند. به ويژه در شرايطي كه مواد مصرفي به لحاظ ساختار و دسته دارويي با يكديگر مغاير باشند ميزان تأثيرگذاري اين دو ماده به اوج مي‌رسد و احتمال آسيب رساني نيز افزايش پيدا مي‌كند.

 

بيشتر بخوانيد : عوارض اعتياد به ترياك

 

افزايش خطر اوردوز از پيامدهاي مصرف همزمان ترياك و شيشه

احتمال بروز مسموميت و اوردوز با مواد مخدر در شرايطي كه فرد بيش از يك ماده را مورد استفاده قرار مي‌دهد بيشتر خواهد بود؛ زيرا در اين شرايط ممكن است به دليل ضعف در قوه تصميم گيري و تشخيص و يا به اين خاطر كه بدن تحت تأثير يكي از دو ماده قرار دارد، فرد مقدار بيشتري از ساير مواد مخدر را استفاده كند. در نتيجه احتمال مسموميت افزايش پيدا مي‌كند. فردي كه تحت تأثير مصرف شيشه قرار دارد احتمالاً مقداري بيش از ميزان مصرف هميشگي ترياك استفاده خواهد كرد.

بروز مشكلات مختلف در فرايند درماني از پيامدهاي مصرف همزمان ترياك و شيشه

اعتياد به چند نوع ماده مخدر باعث پيچيده و طولاني شدن فرايند درمان خواهد شد و همچنين بر اساس آمار افرادي كه در صورت اعتياد به ترياك از شيشه نيز استفاده مي‌كنند با احتمال بيشتري درمان را نيمه كاره رها مي‌كنند.

سؤالات متداول

مصرف همزمان ترياك و شيشه چه دلايلي دارد؟

مصرف همزمان اين دو دارو باعث تجربه شديدتر لذت مي‌شود. علاوه بر اين با مصرف شيشه در كنار ترياك، عوارض ناخوشايند ترياك مثل احساس خواب آلودگي كاهش پيدا مي‌كند. با دريافت خدمات درماني از مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو مي توانيد براي خود و يا عزيزانتان كه دچار اين بيماري شده‌اند اقدام مفيد و موثر انجام دهيد.

 

براي عضويت تنظيم سيكل خواب در اينستاگرام (ذهن نو) كليك كنيد

آخرين تحقيقات علمي روانشناسي

 

 ورود به صفحه

 

سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد

تماس با برترين مشاوران از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل

سراسر كشور :9099070354 استان تهران :9092301539

 

 

 

جهت مشاوره تلفني با موبايل و رزرو وقت حضوري

 شماره تماس با موبايل : 66419012-021

 

 

 

 

 

 

 

منبع : مصرف همزمان ترياك و شيشه چه عوارضي دارد؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۴۶:۱۳ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

يكي از راه‌هاي مقابله با بي‌خوابي، تنظيم سيكل و ساعت خواب است. براي حفظ سلامت روان داشتن خوابي با كيفيت بسيار اهميت دارد. معمولا كساني كه ساعات خواب به هم ريخته‌اي دارند، در اكثر اوقات روز خلق پاييني را تجربه مي‌كنند، تحريك‌پذيري بالايي دارند و كوچك‌ترين محركي باعث ناراحتي و عصبانيت‌شان مي‌شوند. از همين رو بسيار اهميت دارد كه سيكل خواب خود را تنظيم نماييد. امروزه متخصصان راهكارهاي روانشناختي مختلفي را در اين زمينه ارائه مي‌كنند كه از جمله آن‌ها مي‌توان به استفاده از فنون خودآرام سازي و آموزش تكنيك‌هاي تصويرسازي ذهني اشاره كرد. براي آشنايي با روش درمان انواع اختلالات خواب كليك كنيد.

 

 

منبع : تنظيم سيكل خواب

 

 

 اهميت تنظيم ساعت و سيكل خواب

داشتن خواب منظم و با كيفيت يكي از فاكتورهاي بسيار موثر و تعيين كننده براي سلامت روان است. متخصصين هنگام توضيح سبك زندگي سالم همواره بر اهميت داشتن خواب كافي و منظم تاكيد مي‌كنند. در همين راستا بررسي‌ها نشان مي‌دهند كساني كه دچار بي‌خوابي هستند يا ساعات خواب به هم ريخته‌اي دارند، نسبت به سايرين بيشتر در معرض اختلالاتي نظير افسردگي و اضطراب قرار مي‌گيرند.

هم چنين اكثر آن‌ها در طول روز خلق پاييني تجربه مي‌كنند، تحريك پذيري بالايي دارند، سريع‌تر عصباني مي‌شوند و مشكلاتي را در زمينه توجه و تمركز گزارش مي‌دهند. از همين رو بسيار اهميت دارد كه اگر دچار مشكلات خواب هستيد هرچه زودتر براي بهبود آن اقدام نماييد تا به اين ترتيب از ساير مشكلات احتمالي نيز پيشگيري كنيد.

توصيه هايي براي تنظيم ساعت و سيكل خواب

اگر ساعت خواب‌تان بهم ريخته و آشفتگي‌هاي زيادي در اين مورد تجربه مي‌كنيد، 7 راهكاري كه در ادامه آورده‌ايم را در نظر بگيريد. در صورتي كه موثر نبود حتما از كمك متخصصان روانشناسي استفاده نماييد.

بيشتر بخوانيد : خواب كافي براي بدن

1- هر شب در يك ساعت خاص به رختخواب برويد

يكي از اصلي‌ترين دلايلي كه سيكل خواب انسان را به هم مي‌زند اين است كه برنامه خاصي براي ساعت خواب‌تان نداشته باشيد. براي مثال اگر از آن دست آدم‌هايي هستيد كه برخي شب‌ها تا صبح بيدار مي‌مانيد و شب‌هاي ديگر تلاش مي‌كنيد زود بخوابيد بيش از همه احتمال دارد كه با مشكلاتي نظير بي‌خوابي رو به رو شويد. در اولين قدم براي بهبود اين مسئله بايد تلاش كنيد يك برنامه زماني مشخص براي خواب خود تعيين كنيد و هر شب در همان بازه زماني به تختخواب برويد.

2- بيش از نيازتان نخوابيد

انسان‌هاي بالغ و بزرگسال اغلب قريب به 8 ساعت نياز به خواب دارند. در اين ميان برخي ممكن است با 6 يا 7ساعت خوابيدن نيز سر حال شوند و برخي ديگر با 9 ساعت خواب احساس كنند كه خستگي‌شان برطرف شده است. بسيار مهم است كه خود را زير نظر گرفته و ببينيد براي اينكه در طول روز عملكرد بالايي داشته باشيد به چه مقدار خواب نياز داريد. سعي كنيد هر شب زماني به رختخواب برويد كه تا صبح به اندازه نيازتان خوابيده باشيد. اگر صبح‌ها مجبور نيستيد ساعت خاصي از خواب بيدار شويد، بازهم براي خود ساعت كوك كنيد و بيش از نيازتان در رختخواب نمانيد.

3- يك برنامه تدريجي براي تنظيم خوابتان در نظر بگيريد

اگر دچار پرخوابي شده‌ايد و ساعات زيادي را در رختخواب مي‌مانيد بايد براي تغيير سبك زندگي خود يك برنامه تدريجي در پيش بگيريد. نمي‌توانيد به يك باره ساعات خواب خود را تا حد زيادي كاهش دهيد. اين كار به مغز و بدن شما فشار زيادي وارد مي‌كند و باعث مي‌شود ديرتر با شرايط سازگار شويد. در عوض بايد تلاش كنيد هر روز نيم ساعت تا 1 ساعت از طول مدت خواب خود كم كنيد تا در نهايت به ساعت دلخواه خود دست پيدا كنيد.

4- از خوردن كافئين زياد به خصوص در طول شب خودداري كنيد

كافئين از جمله مواد خوراكي است كه فعاليت سيستم عصبي مركزي انسان را بالا برده و در نتيجه ريتم خواب را مختل مي‌كند. اگر به دنبال تنظيم ساعات و سيكل خواب‌تان هستيد بايد از خوردن بيش از حد خوراكي‌هايي نظير چاي، قهوه و نوشيدني‌هاي انرژي زا در طول روز خودداري كنيد. بررسي‌ها نشان مي‌دهند خوردن مقادير كم كافئين در طي شب نيز بي خوابي مي‌آورد. در نتيجه اگر اين نوشيدني‌ها در برنامه غذايي‌تان وجود دارد، بهتر است بعد از عصر ديگر از آن‌ها استفاده نكنيد.

5- نور اتاق را تنظيم نماييد

يكي از عوامل بسيار مهمي كه سيكل خواب را در بدن انسان تنظيم مي‌كند نور است. از همين رو بهتر است در طول شب نور اتاق خواب‌تان را كم كرده و آن را به حداقل برسانيد. در مقابل در طول روز نبايد اتاق‌تان بيش از اندازه تاريك باشد، چرا كه  اين كار موجب جابه جا شدن ساعات خواب مي‌شود.

6- از تكنيك هاي خود آرام سازي استفاده كنيد

يكي از دلايل عمده به هم ريختن چرخه خواب درگيري زياد با اضطراب و تنش است. چرا كه اضطراب فعاليت سيستم عصبي مركزي انسان را افزايش داده و اجازه نمي دهد كه در حالت استراحت قرار بگيرد. روانشاسان در اين شرايط استفاده از تكنيك‌هاي خود آرام سازي را بيش از هرچيزي براي تنظيم ساعات خواب مناسب مي‌دانند.

از جمله اين تكنيك ها مي توان به ريلكسيشن و مراقبه اشاره كرد. براي يادگيري اين تكنيك‌ها بهتر است به يك روانشناس مراجعه كنيد. روانشناس به شما مي‌آموزد كه چگونه به كمك تنفس عميق نيروي توجه و تمركز را در خود بالا ببريد و با رفع تنش‌هاي عضلاني به آرامش رواني بالاتري نيز دست پيدا كنيد.

7- از قدرت تخيل و تصويرسازي ذهني كمك بگيريد 

حتما شما هم تا به حال اين موضوع را تجربه كرده‌ايد كه قبل از خواب مشغله‌ها و دغدغه‌هاي ذهني كه در طول روز داشتيد به سرتان هجوم بياورند و باعث شوند غرق در فكر و خيال شويد. اگر افكار بار منفي زيادي داشته باشند منجر به تجربه اضطراب مي‌شوند و ريتم خوابتان را مختل مي‌كنند.

در اين شرايط كمك گرفتن از قوه تخيل و استفاده از تكنيك تصويرسازي ذهني تا حد زيادي به كمك شما مي‌آيد. براي اين كار بايد يك مكان آرامش بخش را در ذهن خود تجسم كرده و سعي كنيد آن را با جزئيات تصور نماييد و اين تصويرها با دور كردن افكار منفي و رفع تنش مي‌تواند در رفع مشكلات خواب نيز به شما كمك كند. براي آشنايي با انواع روش‌هاي درمان بي خوابي كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه خواب و مشكلات مربوطه به آن مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 

 

 

سوالات متداول

آيا براي تنظيم شدن ساعت خواب بايد از دارو كمك گرفت؟

استفاده از داروهاي خواب آور به دليل عوارض جانبي مختلفي كه دارند در وهله اول پيشنهاد نمي‌شوند. بهتر است براي تنظيم ريتم خواب خود ابتدا با يك روانشناس مشورت كرده و از تكنيك‌هاي روانشناختي كمك بگيريد. در صورتي كه اين تكنيك‌ها راهگشا نبودند درمانگر شما را به يك روانپزشك ارجاع خواهد داد.

 

براي عضويت در اينستاگرام (ذهن نو) كليك كنيد

آخرين تحقيقات علمي روانشناسي

 

 ورود به صفحه

 

سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد

تماس با برترين مشاوران از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل

سراسر كشور :9099070354 استان تهران :9092301539

 

 

 

جهت مشاوره تلفني با موبايل و رزرو وقت حضوري

 شماره تماس با موبايل : 66419012-021

 

 

 

 

 

 

 

منبع : تنظيم سيكل خواب


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: تنظيم سيكل خواب،
موضوع:
[ ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۴۴:۱۴ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

برنامه ريزي براي بچه دار شدن از جمله تصميمات مهمي است كه به زندگي جهت داده و زندگي زوجين را براي هميشه دستخوش تغيير قرار مي‌دهد. اين مسئله مي‌تواند باعث رشد زوجين در ابعاد مختلف گردد و به سلامت جسمي و رواني آنان نيز كمك كند. بسياري از زوجين بدون آگاهي و برنامه ريزي تصميم به بچه دار شدن مي‌گيرند كه اين مسئله مي‌تواند پيامد‌هاي نامناسبي را به وجود بياورد. در كنار اين مسائل برنامه ريزي براي بچه‌دار شدن به زوجين كمك مي‌كند تا خودشان را براي مشكلات مختلف آماده كنند و با اعتماد و اطمينان بيشتري پيش بروند. عوامل زيادي در اين برنامه ريزي مي‌تواند نقش داشته باشد كه در ادامه درباره آن صحبت خواهيم كرد. بهره بردن از مشاوره روانشناسي به زوجين كمك مي‌كند كه با توجه به شرايطي كه دارند بتوانند بهترين تصميم را بگيرند. براي دريافت مشاوره كودك كليك كنيد.

 منبع : برنامه ريزي براي بچه دار شدن و ارتباط آن با ميزان آمادگي پدر و مادر

عوامل موثر در برنامه ريزي بچه‌دار شدن

براي بسياري از والدين و خانواده‌ها برنامه ريزي براي بچه دار شدن و فرزندآوري، به بررسي سلامت جسماني و معاينات پزشكي و غذايي، وضعيت اقتصادي و نهايتا خريد سيسموني و اسباب‌بازي براي كودك محدود مي‌شود. درحاليكه عوامل موثر ديگري براي اين مسئله وجود دارد كه معمولاً از آن‌ها چشم پوشي مي‌شود. 

1. آمادگي پدر و مادر براي بچه دار شدن

پدر و مادر بايد از نظر سلامت جسماني و سلامت رواني خود اطمينان حاصل نمايند. همچنين بايد اين تصميم را به صورت آگاهانه گرفته باشند. بسياري مواقع زوجين به دليل اصرارهاي اعضاي خانواده‌شان تصميم به داشتن فرزند مي‌گيرند در صورتيكه اگر زن براي اين مسئله از نظر جسماني و رواني آماده نباشد مي‌تواند پيامدهاي منفي براي خودش و فرزندش داشته باشد. همچنين آمادگي شوهر براي پدر شدن اهميت بالايي دارد زيرا پدر نقش حامي و پشتيبان خانواده را دارد و در صورت آماده نبودن براي اين مسئله در طول زندگي با چالش‌هاي زيادي مواجهه مي‌شود.

2. برنامه ريزي براي بچه دار شدن | وضعيت سني

سن از عوامل تاثير گذار براي به دنيا آوردن فرزند مي‌باشد. سن بالا و سن پايين خطرپذيري بالاتري براي مادر و نوزاد به همراه دارد. سن بسيار پايين براي بچه دار شدن مي‌تواند احتمال به دنيا آوردن كودك زودرس و نارس را افزايش دهد همچنين سن بالا مي‌تواند خطر احتمال ابتلا به انواع اختلالات ژنتيكي مانند سندروم داون را افزايش دهد. مسئله ديگري كه حائز اهميت است اختلاف سني والدين با بچه است، شايد اين مسئله در دوران نوزادي اهميت بالايي نداشته باشد اما با افزايش سن نوزاد اين مسئله بيشتر به چشم مي‌خورد و مي‌تواند مشكلاتي را براي رابطه والد و فرزند ايجاد كند. پيشنهاد مي‌شود مقاله بهترين سن براي بچه دار شدن را بخوانيد.

3. حفظ سلامت عمومي مادر

وضعيت بارداري و بچه‌دار شدن تغييرات زيادي در وضعيت بدن و هورمون‌هاي مادر به وجود مي‌آورد. بهتر است مادر تحت نظر متخصص زنان و زايمان، رژيم غذايي و مكمل‌هاي غذايي صحيح دريافت كند تا با حفظ سلامت عمومي امنيت جسماني خود و فرزندش را حفظ نمايد.

4. در نظر گرفتن وضعيت اقتصادي

تخمين وضعيت مالي و در نظر گرفتن وضعيت اقتصادي براي بچه دار شدن و بررسي ميزان هزينه‌هاي احتمالي از موارد اساسي و ضروري محسوب مي‌شود. زن و شوهر قبل از هرچيزي بايد بررسي كنند كه آيا از پس هزينه‌هاي اقتصادي براي خدمات و نيازهاي كودك از قبيل پوشاك، تغذيه، درمان و… بر مي‌آيند يا خير.

5. برنامه ريزي براي بچه دار شدن | رابطه با همسر

در مواردي اعضاي خانواده يا زوجين فكر مي‌كنند كه اگر بچه‌اي به دنيا بيايد روابط آشفته زن و شوهر بهبود پيدا مي‌كند. به دنيا آوردن بچه نبايد دليلي براي حفظ رابطه باشد زيرا وجود بچه مي‌تواند شرايط را پيچيده‌تر كند.

6. آموزش فرزندپروري و آمادگي رواني

والدين زيادي وجود دارند كه بدون آگاهي از اصول فرزندپروي و نگهداري از فرزند تصميم به بچه دار شدن مي‌گيرند. معمولا اين دسته از افراد در سال‌هاي بعدي زندگي درگير مشكلات فراواني مي‌شوند. والدين بايد قبل از اينكه تصميم به بچه دار شدن بگيرند تحت نظارت يك روانشناس با اصول فرزندپروي و رشد كودك آشنا شوند. نوزاد از زمان تولد تا سنين بعدي دوره‌هاي رشد مختلفي را مي‌گذارند و پدر و مادر با آشنايي ويژگي‌هاي نوزاد در اين دوران‌ها مي‌توانند بهترين رفتار و تصميم را با فرزند خود بگيرند.

7. برنامه ريزي براي بچه دار شدن | تغيير سبك زندگي

به عبارتي مي‌توان گفت محسوس‌ترين تغييري كه در زندگي پدر و مادر بعد از به دنيا آمدن فرزند اتفاق مي‌افتد تغيير سبك زندگي است. زوجين بايد بدانند كه با بدنيا آمدن فرزند سبك زندگيشان تغيير مي‌كند. بسياري از كارهايي كه در دوراني كه فرزند نداشتند و انجام مي‌دادند براي حفظ سلامت خودشان و فرزندشان ديگر نبايد انجام دهند. همچنين تغيير سبك زندگي در دوران بارداري هم اتفاق مي‌افتد. حفظ تناسب اندام و ورزش منظم تحت نظارت متخصص، عدم مصرف مواد مخدر يا الكل يا غذاهاي خاص و كاهش عوامل استرس‌زا و رويداد‌هاي منفي زندگي نيز از اهميت زيادي برخوردار است.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سوالات متداول

آيا در هر سني مي‌توان براي به دنيا آوردن بچه اقدام كرد؟

سن يكي از مشخصه‌هاي مهم براي به دنيا آوردن بچه محسوب مي‌شود. طبيعتا سن كم و سن زياد مادر مي‌تواند از عوامل منفي بچه آوردن به حساب بيايد. به طور كلي بهترين سن فرزندآوري براي خانم‌ها بين 23 تا 30 سال مي‌باشد و براي آقايان تا قبل از سن چهل سالگي مطلوب محسوب مي‌شود. با اين حال سن مادر از اهميت بيشتري برخوردار است و سن پدر در درجه دوم اهميت دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 منبع : برنامه ريزي براي بچه دار شدن و ارتباط آن با ميزان آمادگي پدر و مادر


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۴۰:۴۸ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

آيا با ويژگي‌هاي رشد كودك يك ساله و قبل از آن آشنايي داريد؟ نوزادان به دليل ناتواني كه در مراقبت از خود و همچنين بيان خواسته‌هايشان دارند، معمولاً نياز بيشتري به دريافت مراقبت و توجه از جانب اطرافيان خواهند داشت. به‌طوركلي رشد كودك تا يك سالگي داراي ابعاد مختلف جسمي، رواني، اجتماعي و هيجاني است كه نوزاد بايد در هريك از آن‌ها توانايي‌هاي مشخصي را به دست آورد. درصورتي‌كه با اين ويژگي‌ها آشنايي داشته باشيد به‌خوبي خواهيد دانست كه در هر مرحله بايد به طور طبيعي انتظار بروز چه ويژگي‌هايي را داشته باشيد و درنتيجه تأخير يا هرگونه مشكل ديگر در جريان رشد را هرچه سريع‌تر متوجه خواهيد شد. براي آشنايي بيشتر با خصوصيات كودكان زير چهار سال كليك كنيد.

منبع : رشد كودك يك ساله

رشد كودك يك ساله

در طي يك سال نخست زندگي سرعت رشد بسيار بالا خواهد بود. فرزند شما به لحاظ ويژگي‌هاي جسماني و رواني به‌سرعت در حال تغيير است و در هر مرحله ويژگي‌هاي جديدي را از خود نشان مي‌دهد تا جايي كه در پايان سال اول زندگي به‌سختي مي‌توانيد او را همان نوزاد روزهاي نخست بدانيد. البته بايد به اين نكته نيز توجه داشته باشيد كه به همين ميزان احتمال بروز مشكلات رشدي نيز بيشتر خواهد بود. بسياري از مشكلات و بيماري‌هاي ذهني نظير اوتيسم و يا عقب‌ماندگي نشانه‌هاي خود را از همين سنين بروز مي‌دهند و به همين خاطر آشنايي شما با رشد طبيعي در اين دوران و همين‌طور گوش‌به‌زنگي نسبت به نشانه‌هاي غيرمعمول اهميت بالايي دارد.

1. رشد جسماني

يكي از شاخص‌ترين جنبه‌هاي رشد كودك يك ساله تغييرات جسماني هستند؛ كودك شما آشكارا به لحاظ ويژگي‌هايي نظير قد و وزن در حال تغيير بوده و به همين ميزان ساير مهارت‌هاي وي نظير نشستن يا راه رفتن نيز در حال پيشرفت است. در ارتباط با رشد جسماني به اين نكته توجه داشته باشيد كه اگرچه انتظار داريم قد و وزن همواره يك روند افزايشي را طي كنند اما بااين‌حال رشد كودكان در هيچ‌يك از ابعاد، يك الگوي افزايشي صرف را دنبال نخواهد كرد و گاهي اوقات آن‌ها مراحلي را به‌عنوان بازگشت يا عقب‌گرد توانايي‌ها طي مي‌كنند كه اين موضوع به دليل تلاش نوزاد براي تثبيت دستاوردهايش است.

بيشتر بخوانيد : از چند ماهگي بايد منتظر نشستن نوزاد باشيم ؟

2. رشد رواني كودك يك ساله

ويژگي‌هاي رواني كودك شما نظير خلق‌وخو، سبك دلبستگي و يا حتي باورهاي وي از همين سنين در حال شكل گيري هستند؛ به همين خاطر آشنايي والدين با نيازهاي كودكان در اين دوره و همين‌طور شناخت آسيب‌ها و مشكلاتي كه ممكن است در سال اول تولد براي كودك پيش بيايد، اهميت بسياري خواهد داشت.

يكي از مهم‌ترين نيازهاي روحي كودك شما در اولين سال پس از تولد دريافت امنيت و محبت از جانب والدين و به‌ويژه مادر است. به ميزاني كه فرزند شما در اين دوره بيشتر احساس امنيت داشته باشد اين باور در وي شكل خواهد گرفت كه جهان جاي امني است و او مي‌تواند احتياجاتش را به نحوي برآورده كند. همچنين درصورتي‌كه كودك احساس كند والدين نسبت به نيازهاي وي توجهي ندارند اين باور در او شكل خواهد گرفت كه جهان جاي ناامني است و نبايد به ديگران اعتماد كرد. اين باور كه از آن به‌عنوان سبك دلبستگي ياد مي‌شود يكي از اساسي‌ترين ويژگي‌هاي رشد كودك در سال اول زندگي است كه تمامي آينده كودك را تحت تأثير قرار خواهد داد.

3. رشد اجتماعي | رشد كودك يك ساله

به‌طوركلي در ارتباط با رشد اجتماعي كودكان يك ساله انتظار مي‌رود كه آن‌ها به‌تدريج روابط اجتماعي خود را گسترش داده و در پايان سال اول تولد اجتماعي‌تر شده باشند. براي مثال كودكان در ماه‌هاي نخست رفتاري را از خود بروز مي‌دهند كه به آن اضطراب غريبه گفته مي‌شود. اين رفتار به‌صورت ترس كودك از قرار گرفتن در محيط‌هاي جديد و با افراد ناآشنا تعريف مي‌شود. اين موضوع به‌تدريج و با بهبود وضعيت حافظه كودك تغيير پيدا خواهد كرد؛ زيرا كودك به‌مرور مي‌تواند چهره ساير اطرافيان را نيز به خاطر آورد و در كنار آن‌ها كمتر احساس ترس كند. علاوه بر اين بهبود حافظه به كودك اين پيغام را خواهد رساند كه درست مشابه دفعات گذشته والدين او را تنها نمي‌گذارند و براي مراقبت از او آماده هستند. به همين خاطر كودك اضطراب كمتري را در حضور سايرين تجربه مي‌كند.

لبخند اجتماعي

لبخند اجتماعي يكي ديگر از نشانه‌هاي رشد اجتماعي در سال اول زندگي است كه در حدود 7 تا 8 ماهگي خود را نشان مي‌دهد و به اين معناست كه كودك به سطحي از توانايي‌هاي ذهني دست پيدا كرده كه مي‌تواند با محيط اطراف ارتباط برقرار كرده و به دنبال پيدا كردن يك تعامل سازنده با اطرافيان است.

اختلال اوتيسم

ميزان و نحوه برقراري روابط اجتماعي با ديگران يكي از مهم‌ترين نكاتي است كه مي‌تواند اطلاعاتي را در ارتباط با سلامت روحي رشد كودك يك ساله به شما ارائه كند. براي مثال كودكان مبتلا به اختلال اوتيسم معمولاً تمايلي به برقراري ارتباط با ديگران و حتي والدينشان ندارند. آن‌ها به‌نوعي رفتار مي‌كنند كه انگار در دنياي شخصي خود فرو رفته‌اند و توجهي به محيط اجتماعي پيرامونشان ندارند. علاوه بر اين، كودكان مبتلا به اوتيسم معمولاً از برقراري ارتباط جسماني نظير در آغوش گرفته شدن نيز بيزار هستند و درصورتي‌كه در اين شرايط قرار بگيرند بي‌قرار خواهند شد. وجود نشانه‌هاي اوتيسم يا هرگونه رفتار غيرمعمول ديگر در جريان ارتباطات اجتماعي ازجمله مسائلي هستند كه بهتر است در ارتباط با آن‌ها از يك متخصص كمك بگيريد.

4. رشد هيجاني كودك يك ساله

ناتواني كودكان براي صحبت كردن باعث مي‌شود كه نشان دادن هيجانات در آن‌ها اهميت بيشتري پيدا كند. نوزادان معمولاً هيجانات خود را به‌صورت گريه و خنده به اطرافيان نشان مي‌دهند. در ارتباط با هيجانات كودك بايد به اين نكته نيز اشاره كرد كه هيجانات آن‌ها در ابتدا بسيار ساده بوده و احساساتي نظير شادي، غم و ترس را دربر مي‌گيرد و سپس به ميزاني كه توانايي‌هاي ذهني آن‌ها رشد كند، قادر خواهند بود احساساتي نظير شرم، احساس گناه يا حتي غرور را تجربه كنند. دليل وابستگي اين هيجانات به پيشرفت توانايي‌هاي ذهني را مي‌توان اين موضوع دانست كه تجربه اين احساسات، نيازمند يك دريافت ذهني از احساسات ديگران و پيدا كردن علتي براي عذاب وجدان يا غرور است كه كودكان در بدو تولد چنين توانايي‌هايي ندارند.

بروز مشكلات روحي سنگين در سال اول تولد نظير از دست دادن والدين مي‌تواند مشكلات بسياري را براي نوزاد ايجاد كند و حتي او را دچار هيجانات منفي و افسردگي نمايد. به همين خاطر بهتر است نسبت به نشانه‌هاي سلامت هيجاني در كودك خود توجه كافي داشته باشيد و هرگونه مشكل در اين زمينه را هرچه سريع‌تر مورد پيگيري قرار دهيد.

5. رشد مهارت‌هاي ذهني

به ميزاني كه سن كودك شما افزايش پيدا مي‌كند توانايي‌هاي ذهني او نظير حافظه، يادگيري و استفاده از مهارت‌ها نيز بهبود مي‌يابد. البته همان‌طور كه گفته شد كودك شما در مراحل مشخصي دچار عقب‌گردهاي رشدي خواهد شد كه اين موضوع نشان‌دهنده تلاش وي براي تثبيت ياد گرفته‌ها است.

كمك به‌ سلامت رشد كودك يك ساله

فرزند شما با مجموعه‌اي از توانايي‌ها و نيازها پا به اين دنيا خواهد گذاشت و به ميزاني كه شما نسبت به اين مسائل حساسيت داشته باشيد، مي‌توانيد به رشد بهتر كودك خود كمك كنيد. در اين بخش راهكارهايي را در اين زمينه معرفي خواهيم كرد. براي آشنايي با نشانه هاي سلامت كودك كليك كنيد.

1. انتظارات خود را تعديل كنيد

يكي از مشكلاتي كه مي‌تواند رشد كودك تا يك سالگي يا حتي سال‌هاي آينده تهديد كند انتظارات بيش‌ازحد والدين است. گاهي اوقات والدين بدون توجه به ظرفيت‌هاي كودك از او مي‌خواهند كه كارهاي خاصي را انجام دهد و يا به دليل ناتواني كودك در انجام آن‌ها به مراكز درماني مراجعه مي‌كنند. بهتر است با افزايش اطلاعات خود راجع به رشد كودك يك ساله و توانايي‌هاي او در هر مرحله نسبت به متعادل كردن انتظارات خود اقدام كنيد. در غير اين صورت فشاري كه شما بر كودك وارد مي‌كنيد تأثير منفي در اعتمادبه‌نفس و سلامت روان هردوي شما خواهد داشت.

2. به توانايي‌هاي كودك توجه داشته باشيد

توجه به توانايي‌ها و رغبت‌هاي كودك يكي از نكاتي است كه مي‌توانيد براي بهبود رشد وي از آن‌ها استفاده كنيد. چنانچه از سنين پايين براي تقويت نقاط قوت و استعدادهايي كه فرزند شما از خود نشان مي‌دهد اقدام نماييد، به او كمك خواهيد كرد كه در آينده در اين زمينه‌ها پيشرفت‌هاي چشمگيري داشته باشد.

3. امنيت كودك را تأمين كنيد | رشد كودك يك ساله

همان‌طور كه گفته شد نياز كودك به امنيت و دريافت اين باور كه جهان اطراف و مردم قابل‌اعتماد هستند، اصلي‌ترين موضوعي است كه در طول رشد كودك تا يك سالگي بايد به آن توجه داشته باشيد. بروز هرگونه آسيبي در سبك دلبستگي كودك شما مي‌تواند تمامي روابط آينده وي را نيز تحت تأثير خود قرار دهد. به همين خاطر بهتر است با دقت نظر بيشتري در اين زمينه قدم برداريد. كودكان تك سرپرست يا بد سرپرست ازجمله افرادي هستند كه احتمال بالايي براي آسيب ديدن آن‌ها وجود دارد و به همين خاطر بهتر است در اين زمينه از متخصصين كمك گرفته شود.

4. كودك را در برابر محرك‌هاي مختلف قرار دهيد

به ميزاني كه محيط اطراف يك كودك غني از آموزش و محرك‌هاي مناسب با سطح رشد و توانايي‌هاي او باشد وي ازنظر توانايي‌هاي ذهني يا جسمي رشد بهتري خواهد داشت. درنتيجه بهتر است محيط اطراف كودك را از محرك‌هاي مناسب با سطح رشد وي غني كنيد. براي مثال سعي كنيد با كودكتان زياد حرف بزنيد، از اشيا و تصاوير پيچيده‌تر براي او استفاده كنيد و يا او را با انواع موسيقي و آواها آشنا نماييد.

5. از يك مشاور كودك كمك بگيريد | رشد كودك يك ساله

مشاورين كودك نيازها و توانايي‌هاي كودك در هر بازه سني را به‌خوبي مي‌شناسند و مي‌توانند در بهبود رشد كودكتان به شما كمك كنند. علاوه بر اين بسياري از اختلالات رواني دوره كودكي نظير عقب‌ماندگي‌هاي ذهني و يا اوتيسم از همان سال اول تولد تا حدودي قابل‌تشخيص هستند و با توجه به اهميت زمان در تشخيص و شروع اقدامات درماني براي اين اختلالات بهتر است هرچه سريع‌تر در اين زمينه‌ها اطلاع پيدا كنيد. براي كسب اطلاعات در زمينه مشاوره كودك كليك كنيد. 

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

سؤالات متداول

مهم‌ترين نيازهاي رواني كودك از تولد تا يك‌سالگي كدام است؟

اصلي‌ترين نياز رواني كه بايد به آن توجه داشته باشيد ايجاد احساس امنيت يا به‌عبارت‌ديگر سبك دلبستگي ايمن در كودك است. براي دستيابي كودك به اين توانايي بايد همواره براي پاسخگويي به نيازهاي وي آماده باشيد.

نشانه‌هاي اختلالات رشدي در طول يك سال اول زندگي چيست؟

عدم تمايل كودك به برقراري ارتباط اجتماعي و معذب بودن وي در اين شرايط، ناتواني كودك در دستيابي به توانايي‌هاي مناسب با سن، تظاهرات هيجاني نامناسب مثل احساس غم يا نبود شادابي و همين‌طور نداشتن تظاهرات هيجاني ازجمله نكاتي هستند كه بايد به آن‌ها توجه كرد. با استفاده از مشاوره كودك مي‌توانيد اطلاعات خود را در اين زمينه افزايش دهيد.

 

 

 

 

منبع : رشد كودك يك ساله


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: رشد كودك يك ساله،
موضوع:
[ ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۲۹:۵۱ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

يكي از كاركرد‌هاي رشدي و شناختي مغز، توانايي تقليد كردن در كودكان و نوزادان است. تقليد نوزادان و كودكان رفتاري است كه از طريق مشاهده رفتار ديگران آن عمل را تكرار مي‌كند و ياد مي‌گيرد. به عبارتي تقليد كردن يك راه مؤثر براي يادگيري اعمال جديد است. اين توانايي ذاتي كودكان حتي در شيوه فرزندپروي والدين هم موثر است، زيرا كودكان بسياري از فعاليت‌ها و اعمال را از طريق مشاهده الگو‌هاي خود ياد مي‌گيرند و همان اعمالي كه والدين انجام مي‌دهند كودك هم انجام مي‌دهد. در نتيجه مي‌توان از اين توانايي ذاتي انسان براي شيوه صحيح آموزش و فرزندپروري در دوران كودكي استفاده كرد. با دريافت مشاوره كودك درباره روش‌هاي مناسب تربيت فرزند به كمك تقليد راهنمايي دريافت كنيد.

منبع : تقليد كردن در كودكان و نوزادان چه نقشي در رشد آن ها دارد؟

علت تقليد كردن در كودكان و نوزادان

اساسا هر رفتار و فعاليتي كه از انسان سر مي‌زند پايه و اساس زيستي و عصبي دارد. پيش از پيشرفت‌هاي علوم اعصاب، دانشمندان نظريات مختلفي در ارتباط با علت تقليد كردن كودكان در نظر مي‌گرفتند، اما امروزه مشخص شده كه تقليد كردن در ابتدا به دليل وجود سلول‌هاي اختصاصي در مغز به نام نورون‌هاي آينه‌اي قشر مخ است. به عبارتي مي‌توان گفت زيربناي تقليد كردن نورون‌هاي آينه‌اي هستند. اين نورون‌ها زيربناي مهارت‌هاي ديگر همانند توانايي اجتماعي نظير همدلي و درك نقطه نظر ديگران نيز مي‌باشند. با اين حال بايد توجه كرد كه تمام فعاليت‌هاي انسان به دليل مجموع عوامل زيستي، رواني و اجتماعي رخ مي‌دهد. براي آشنايي با نشانه هاي سلامت نوزاد كليك كنيد.

اهميت تقليد در كودكان و نوزادان و سير تكامل

تقليد كردن بر فعاليت‌ها و اعمال گسترده‌اي تاثير مي‌گذارد كه براي رشد كودك ضروري به نظر مي‌رسد. به عنوان مثال تقليد، ابزار و ويژگي قدرتمندي براي يادگيري و تمرين مهارت‌هاي مختلف است. يادگيري زبان، يادگيري اصوات، مهارت‌هاي ورزشي و… مي‌تواند تا حد زيادي تحت تاثير تقليد كردن باشد. يكي ديگر از مسائلي كه مي‌تواند به دليل نورون‌هاي آينه‌اي و تقليد كردن ايجاد شود توانايي همدلي كودك با ديگران است. همچنين بايد يادآور شد كه تقليد كردن زيربناي تجسم و تخيل كودك محسوب مي‌شود، به عبارتي براي شكل گيري تجسم و تخيل، كودك در ابتدا بايد توانايي تقليد كردن داشته باشد. در مجموع مي‌توان گفت بسياري از اعمالي كه كودك در بزرگسالي انجام مي‌دهد تحت تاثير مشاهده الگو‌ها و تقليد كردن از آن‌ها قرار دارد.

سن شروع تقليد

ديدگاه‌هاي مختلف روانشناسي سن متفاوتي را براي شروع تقليد كردن نوزاد در نظر گرفته‌اند. با اين حال نوزادان از همان ابتدا با توانايي تقليد كردن به دنيا مي‌آيند و در هر دوره از رشد توانايي تقليد كردن به شيوه متفاوتي بروز پيدا مي‌كند. اولين تقليد‌هايي كه نوزادان انجام مي‌دهند تقليد از حركات صورت و چهره بزرگسالان است، سپس هرچقدر كه سن نوزاد بيشتر مي‌شود تقليد‌هاي بيشتري در محيط پيرامون خود انجام مي‌دهد. بنابراين كودكان تازه متولد شده يا يك ماهه حالت چهره بزرگسالان را تقليد مي‌كنند و تا 7 يا 8 ماهگي توانايي تقليد كردن كودك پيشرفت مي‌كند و به مرور مي‌تواند به صورت انتخابي شروع به تقليد كردن كند.

در حدود يك سالگي كودكان فعاليت‌هايي را تقليد مي‌كنند كه توانايي انجام دادن آن‌ها را داشته باشند، رايج‌ترين تقليد كودكان در اين سن تقليد از حركات دست است. در حدود يك تا سه سالگي توانايي تقليد كردن كودك به وضوح پيشرفت مي‌كند و مي‌تواند از الگوها يا شخصيت‌هاي غيرواقعي تقليد كند. در مجموع بايد بيان كرد كه بر اساس سن كودك و ويژگي‌هاي رشدي، نوع تقليد كودك متفاوت است.

مراحل شكل گيري تقليد در كودكان

به طور كلي 6 مرحله در ارتباط با تقليد كردن وجود دارد كه اين فرايند از تولد تا دوسالگي اتفاق مي‌افتد.

مرحله اول، تقليد به شكل بازتاب

مرحله اول تقليد كردن به شكل بازتاب‌ها است، يعني كودك از محرك‌هايي كه در محيط اطرافش وجود دارد تقليد مي‌كند، به عنوان مثال اگر كودكي گريه كند و چندين كودك ديگر در اطراف او باشند و شروع به گريه كنند، گريه كودكان همچنان ادامه پيدا مي‌كند. با اين حال  تقليد كودك در مرحله بازتاب‌ها بسيار جزئي است. براي آشنايي با انواع بازتاب ها كليك كنيد.

مرحله دوم، شكل گيري عادت‌ها

 در اين مرحله عادت‌هاي كودك شكل مي‎‌گيرد و گاهي تقليد انجام مي‌شود. تقليد در اين مرحله مي‌تواند به صورت سرايت صوتي، تقليد متقابل و تقليد گهگاهي رخ دهد. تقليد توسط سرايت صوتي به اين صورت است كه نوزاد بيشتر تحت تاثير محرك‌هاي صوتي قرار دارد. تقليد متقابل باعث مي‌شود تا نوزاد صدا يا حركاتي كه در مقابل او و حوزه ديد او انجام مي‌شود را تكرار كند. تقليد گهگاهي در ارتباط با موقعيت‌هاي ناشناخته‌ است، با اين حال اين تقليد به شكل محدودي رخ مي‌دهد.

مرحله سوم، تقليد نظام دار

تقليد نظام دار يا هدف‌دار تقليد‌هايي است كه به طور هدفمند مربوط به مجموع حركات و صداهاي خود كودك است، با اين حال در اين مرحله، تقليد كودك هنوز به صورت جزئي رخ نمي‌دهد.

مرحله چهارم، تقليد حركات نامرئي

يكي از مهمترين مراحل تقليد در اين مرحله رخ مي‌دهد. منظور از تقليد حركات نامرئي، تقليد اعمالي است كه دور از ديد نوزاد انجام مي‌شود. به عبارتي كودك با داشتن يك نشانه يا مشخصه قادر به تقليد كردن فعاليتي مي‌شود كه قبلا آن را ديده و ياد گرفته اما اكنون در حوزه ديد او قرار ندارد.

مرحله پنجم، تقليد پيشرفته حركات نامرئي

در اين مرحله توانايي تقليد حركات نامرئي كودك با دقت و ظرافت بيشتري رخ مي‌دهد. به عبارتي كودك مي‌تواند با جزييات بيشتري تقليد انجام دهد.

مرحله ششم، تقليد در غياب الگو

پيشرفته‌ترين حالت تقليد كردن، تقليد در غياب الگو است. در اين مرحله اگر كسي كاري انجام دهد و كودك آن را ببيند، مي‌تواند در نبود آن شخص آن رفتار را به طور كامل تقليد كند.

عوامل موثر در تقليد كودكان

توانايي تقليد كردن به صورت ذاتي وجود دارد، اما عوامل متعددي هستند كه بر تقليد كردن تاثير مي‌گذارند. به عنوان مثال تقليد مي‌تواند در فرآيند بازي كردن كودكان رخ دهد، به طوري كه كودكان مي‌توانند قوانين بازي يا نوع بازي كردن را از يكديگر تقليد كنند. در موارد ديگر كودك براي اينكه خودش را شبيه ديگري كند، شروع به تقليد كردن از ويژگي‌هاي ظاهري و رفتاري او مي‌كند. علاوه بر اين، تقليد مي‌تواند در همدلي كردن و بروز هيجانات مختلف موثر واقع شود. به طوري كه كودك با تقليد از ديگران ياد مي‌گيرد تا در محيط‌هاي مختلف چه هيجاني از خودش بروز دهد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سوالات متداول

آيا تقليد كردن براي رشد كودك ضروري است؟

كودكان بسياري از فعاليت‌ها و رفتارهايشان را از طريق مشاهده الگو و تقليد كردن از آن‌ها ياد مي‌گيرند، بنابراين تقليد كردن يكي از بخش‌هاي اساسي رشد كودك مي‌باشد.

 

 

 

 

منبع : تقليد كردن در كودكان و نوزادان چه نقشي در رشد آن ها دارد؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۳۹:۱۷ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

ظاهر در ازدواج چقدر اهميت دارد؟ آيا ارزش قائل شدن براي زيبايي ظاهري به عنوان يك ملاك براي انتخاب همسر كار اشتباهي است؟ روانشناسان بر اين باورند كه توجه به ظاهر يكي از ملاك‌هاي مهم براي ازدواج است و نبايد آن را ناديده گرفت. اين مسئله تنها زماني مي‌تواند به يك انتخاب غلط بيانجامد كه شما به جز ظاهر به هيچ نكته ديگري دقت نكنيد و به خاطر آن چشم خود را بر روي تمامي نكات منفي و مثبت ببنديد. در ادامه به تشريح ميزان اهميت ملاك قيافه ، ظاهر و هيكل براي ازدواج پرداخته‌ايم.

منبع : ظاهر در ازدواج چقدر مهم است

منظور از ويژگي هاي ظاهري در ازدواج چيست؟

بسياري از افراد هنگام تصميم گيري براي ازدواج شيفته ويژگي‌هاي ظاهري فرد مقابل مي‌شوند. عواملي نظير زيبايي چهره، جذابيت بدني، آهنگ صدا و لحن گفتار از جمله مواردي هستند كه به عنوان ويژگي‌هاي ظاهري تعريف مي‌شوند. همه اين موارد در اينكه ما جذب جنس مخالف شويم تاثير بسزايي مي‌گذارند، اما اين‌ها تنها ملاك‌هاي اوليه براي انتخاب همسر هستند.

در واقع زندگي مشترك پيچيدگي‌هاي بسياري دارد، بنابراين ازدواج ذاتا مي‌طلبد كه براي انتخاب خود عوامل ديگري را نيز لحاظ كنيد. عواملي نظير ويژگي‌هاي شخصيتي، عقايد و باورها، تربيت خانوادگي، زمينه فرهنگي و سطح تحصيلات از جمله فاكتورهاي ثانويه‌اي هستند كه حتما بايد بررسي شوند. نكته بسيار مهم اينجاست كه اگر كسي ملاك‌هاي ثانويه شما براي انتخاب همسر را برآورده نكند به مرور زمان جذابيت ظاهري‌اش براي شما از بين مي‌رود، از همين رو بسيار اهميت دارد كه در دوران آشنايي با همسر آينده‌تان، ملاك‌هاي ازدواج را بيشتر در نظر بگيريد. براي آشنايي بيشتر با معيار هاي انتخاب همسر كليك كنيد.

اهميت ويژگي هاي ظاهري در ازدواج

متخصصان هرگز اهميت ويژگي‌هاي ظاهري در ازدواج را انكار نمي‌كنند. آن‌ها بر اين باورند كه شما قبل از همسرگزيني ابتدا بايد به يك شناخت جامع در مورد خود برسيد و ملاك‌هاي ظاهري و رفتاري كه از همسر آينده‌تان انتظار داريد را از قبل تعيين كنيد.

نكته مهم اينجاست كه ملاك‌هاي ظاهري و رفتاري در كنار هم سنجيده شوند و هيچ كدام را به طور كل ناديده نگيريد. متاسفانه برخي افراد غير متخصص به طور كل در نظر داشتن ملاك‌هاي ظاهري براي ازدواج را نهي مي‌كنند و صرفا به زوجين توصيه مي‌كنند كه به صفات اخلاقي توجه كنند. اين در حالي است كه عدم جذابيت ظاهري زوجين براي يكديگر مي‌تواند كيفيت رابطه آن‌ها را تحت تاثير قرار دهد و در آينده منجر به بروز مشكلات جدي در زندگي شود.

بيشتر بخوانيد : ازدواج با ترنس

چند توصيه مهم هنگام بررسي ويژگي هاي ظاهري در ازدواج

همان طور كه گفتيم اينكه شريك زندگي تان بتواند ملاك هاي ظاهري شما را برآورده كند از اهميت بسزايي برخوردار است به شرطي كه از ساير عوامل غافل نشويد. هنگام بررسي اين ويژگي‌ها حتما نكات زير را در نظر بگيريد:

1- ملاك هاي هر فرد براي تعيين زيبايي منحصر به فرد است

امروزه رسانه‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي با نشان دادن مدل‌ها و چهره‌هاي جذابي كه همگي در اكثر ويژگي‌ها شبيه به هم هستند تلاش مي‌كنند ذائقه عمومي را به سمت و سويي خاص هدايت كنند. اما حقيقت اين است كه زيبايي مفهوم مطلقي نيست و ملاك‌هاي ظاهري افراد براي انتخاب همسر آينده مي‌تواند تفاوت‌هاي بسياري با يكديگر داشته باشد.

تا جايي كه شايد آن كسي كه از نظر شما چهره‌اي جذاب و گيرا دارد، براي كس ديگر اصلا جاذبه نداشته باشد. در نتيجه هنگام انتخاب همسر و بررسي ويژگي‌هاي ظاهري، بايد بيش از هرچيز به سليقه خود توجه كنيد و ملاك هاي دروني‌تان را بشناسيد.

2- ويژگي هاي ظاهري چند درصد در تصميم شما اثر گذاشته اند

برخي افراد ممكن است اين موضوع را انكار كنند كه تحت تاثير ظاهر فرد تصميم به ازدواج با او گرفته‌اند. براي اينكه با خود صادق باشيد بايد به اين سوال جواب دهيد كه ظاهر چند درصد در تصميم شما اثرگذاشته؟ اگر اين ويژگي‌ها نباشند آيا فرد مقابل آنقدر از صفات مثبت برخوردار است كه او را براي ازدواج انتخاب كنيد؟

3- هيچ كس كامل نيست!

همواره اين موضوع را در پس ذهن خود نگاه داريد كه هيچ كس كامل نيست و شما نمي‌توانيد با كسي كه تمام ويژگي‌هاي ظاهري و اخلاقي مورد نظرتان را دارد، ازدواج كنيد. در نتيجه از مقايسه دست برداريد و يك نگاه نسبي به اين مسئله داشته باشيد. در غير اين صورت هميشه با كساني مواجه خواهيد شد كه در برخي جنبه‌ها از همسر شما بهتر هستند و اين موضوع مي‌تواند كيفيت رابطه با همسرتان را تحت تاثير قرار دهد.

4- نگاه انسان به مقوله زيبايي متغير است

نگاه انسان به مقوله زيبايي متغير است. يعني ممكن است چيزي كه امروز براي‌تان جذاب به نظر مي‌رسد با گذشت چند سال ديگر آن گيرايي را نداشته باشد. از همين رو تاكيد مي‌شود كه نبايد تنها براساس ظاهر، همسر خود را انتخاب كنيد. در واقع تكيه بر خصوصياتي مثل قيافه و هيكل باعث مي‌شود كه بنيان رابطه‌تان بسيار آسيب پذير و متزلزل باشد. در نتيجه دلايل محكم‌تر و باثبات‌تري براي انتخاب‌تان نياز داريد. براي آشنايي با ميزان اهميت زيبايي در ازدواج كليك كنيد.

5- مشاوره پيش از ازدواج را فراموش نشود

فهميدن اين مساله كه تا چه حد تحت تاثير خصوصيات ظاهري انتخابمان هستيم، هميشه كار آساني نيست. به خصوص زماني كه بحث عشق و علاقه نيز در ميان باشد. وقتي عاشق كسي مي‌شويد ممكن است فكر كنيد او از تمامي صفات خوب برخوردار است و زيبايي‌هاي دروني و بيروني را در كنارهم دارد. در اين شرايط براي اينكه قضاوت‌تان بر پايه احساسات نباشد، حتما از يك شخص بي طرف كمك بگيريد. استفاده از خدمات مشاوره پيش از ازدواج به كمك يك روانشناس كمك مي‌كند تا بي طرفانه به بررسي ويزگي‌هاي مختلف خواستگار يا نامزدتان بپردازيد و بتوانيد با نگاهي دقيق‌تر و آگاهانه‌تر براي آينده خود تصميم بگيريد. براي دريافت مشاوره قبل از ازدواج كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه ازدواج مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني ازدواج با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 

 

سوالات متداول

آيا توجه به ويژگي هاي ظاهري براي ازدواج كار اشتباهي است؟

خير، ملاك هاي ظاهري بخشي از معيارهاي همه افراد براي انتخاب همسر هستند. مهم اين است كه از ساير ملاك‌ها غافل نشويد و به خاطر جذابيت ظاهري چشمتان را روي ساير مسائل نبنديد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۳۵:۲۹ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

مشاوره جنسي تلفني چيست و چه كمكي به افراد مي‌كند؟ وجود مسائلي نظير شرم و خجالت باعث مي‌شود بسياري از افراد سوالات يا مشكلات خود را در زمينه مسائل جنسي با كسي مطرح نكنند و در برخي موارد به خاطر اين مشكلات با آسيب‌هاي بزرگ‌تري روبه‌رو شوند. مشاوره تلفني جنسي اين امكان را در اختيار شما قرار مي‌دهد تا بتوانيد مسائلي نظير بي‌ميلي جنسي، ناتواني در رسيدن به نعوظ و زود انزالي را راحت‌تر با يك متخصص در ميان گذاشته و در مورد روش‌هاي درماني آن‌ها نيز اطلاع يابيد. براي آشنايي بيشتر با مشاوره جنسي تلفني تا انتهاي مطلب همراه ما باشيد.

 

منبع : مشاوره جنسي تلفني

مشاوره جنسي

مشاوره جنسي يكي از خدمات مشاوره و رواندرماني است كه به افراد كمك مي‌كند مشكلات خود را در زمينه عملكرد جنسي با يك متخصص در ميان بگذارند و در مورد روش‌هاي درماني آن نيز اطلاعات كسب كنند. از همين رو شما مي‌توانيد پيرامون موضوعاتي نظير بي ميلي جنسي، زودانزالي يا اختلال در رسيدن به ارگاسم با متخصصين گفت‌وگو كرده و به كمك درمان‌هاي روان شناختي كاركرد جنسي خود را بهبود ببخشيد. همچنين دريافت اين خدمات مشاوره مي‌تواند به شما در زمينه افزايش رضايت جنسي و نحوه آموزش مسائل جنسي به كودكان و نوجوانان ياري برساند. جهت دريافت مشاوره جنسي كليك كنيد.

 

اهميت كمك گرفتن از مشاوره جنسي

در بسياري از موارد افراد از صحبت كردن در مورد موضوعات جنسي شرم دارند و نمي‌توانند به راحتي سوالات يا مشكلات خود را در اين باره با ديگران در ميان بگذارند. در عين حال عملكرد جنسي تاثير بسزايي بر سلامت روان ما مي‌گذارد و بروز هرگونه اختلال در آن مي‌تواند رضايتمندي كلي انسان را تحت تاثير قرار دهد. براي مثال تجربه زودانزالي در رابطه زناشويي مي‌تواند اعتماد به نفس مرد را خدشه دار كرده و باعث شود كه در بلند مدت نسبت به مشكلات روان شناخي آسيب پذيري بيشتري پيدا كند.

همچنين اين مشكلات اغلب زمينه ساز مصرف داروها يا موادي مي‌شود كه افراد به اشتباه براي افزايش عملكرد جنسي مصرف مي‌كنند غافل از اينكه بسياري از آن‌ها اعتياد آور بوده و شامل تركيباتي هستند كه منجر به وابستگي جسماني و رواني مي‌شوند. در نتيجه بسيار اهميت دارد كه براي پيدا كردن روش درماني مناسب ابتدا مشكل خود را با يك متخصص در زمينه سكس تراپي مطرح كرده و از او در اين باره مشاوره بگيريد.

 

مشاوره جنسي تلفني و مزيت‌هاي آن

همان طور كه گفته شد مطرح كردن مسائل جنسي براي همه افراد كار آساني نيست. بسياري از مراجعين در جلسات مشاوره حضوري نمي‌توانند از مشكلات جنسي خود بگويند يا در اين باره مشورت بگيرند. در اين شرايط مشاوره تلفني به شما اين امكان را مي‌دهد كه راحت‌تر مسائل مد نظر خود را مطرح كرده و شرم و خجالت كمتري را تجربه كنيد. روانشناسان و مشاوران حرفه‌اي با رعايت اصل رازداري و خودداري از قضاوت كردن تلاش مي‌كنند كه اين فرايند را تسهيل كرده و به شما در اين زمينه ياري برسانند.

علاوه بر اين؛ مشاوره تلفني اين امكان را به شما مي‌دهد كه بتوانيد از هرجاي كشور با بهترين متخصصين تماس بگيريد و به اين ترتيب در وقت و هزينه‌هاي خود نيز صرفه جويي نماييد. شما مي توانيد با يك تماس تلفني با برترين متخصصان با تجربه در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو ارتباط برقرار كنيد.

 

موضوعات مطرح شده در مشاوره جنسي تلفني

مشاوره جنسي تلفني نسبت به مشاوره حضوري هيچ گونه محدوديتي در بيان موضوعات و مشكلات ندارد. در نتيجه شما مي‌توانيد از موضوعات ساده‌اي نظير آموزش تفاوت‌هاي جنسي به كودك تا درمان اختلالات جنسي بزرگسالي از مشاوران كمك بگيريد. از جمله مهم‌ترين موضوعاتي كه در جلسات مشاوره جنسي تلفني مطرح مي‌شوند مي‌توان به موارد زير اشاره كرد.

– آموزش مسائل مرتبط با حريم شخصي و راهكارهاي خودمراقبتي جنسي به كودك

– نحوه آموزش يا مطرح كردن مسائل جنسي با كودك و نوجوان

– بررسي مشكلات مرتبط با هويت جنسي

– درمان مشكلات مرتبط با عملكرد جنسي در بزرگسالي از جمله زود انزالي، ناتواني در رسيدن به ارگاسم و مقاربت دردناك

– درمان مشكلات مرتبط با اختلالات انحراف جنسي نظير مالش دوستي، عورت نمايي و تماشگري جنسي

– نحوه بهبود رضايت جنسي و افزايش صميميت بدني با همسر

– برنامه ريزي براي بچه دار شدن از موضوعات مطرح شده در مشاوره جنسي تلفني

 

سوالات متداول

آيا خود ارضايي اختلال جنسي است و نياز به درمان دارد؟

خود ارضايي به خودي خود يك اختلال جنسي نيست و بسياري از افراد به خصوص در دوره رسش و بلوغ جنسي اين امر را تجربه مي‌كنند. با اين حال تكرار عمل خودارضايي مي‌تواند نوعي وابستگي رواني نسبت به آن را شكل دهد. به طوري كه فرد براي انجام آن در خود نوعي احساس اجبار را تجربه مي‌كند كه در اين صورت مي‌تواند منجر به بروز آسيب‌هاي روان شناختي شود. در نتيجه اگر خودارضايي به عملي تكراري و غير قابل كنترل درآمده و احساسات ناخوشايندي را در شما به جريان انداخته لازم است كه از يك مشاور براي بهبود شرايط خود كمك بگيريد.

 

براي عضويت در اينستاگرام (ذهن نو) كليك كنيد

آخرين تحقيقات علمي روانشناسي

 

 ورود به صفحه

 

سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد

تماس با برترين مشاوران از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل

سراسر كشور :9099070354 استان تهران :9092301539

 

 

 

جهت مشاوره تلفني با موبايل و رزرو وقت حضوري

 شماره تماس با موبايل : 66419012-021

 

 

 

 

 

 

منبع : مشاوره جنسي تلفني


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: مشاوره جنسي تلفني،
موضوع:
[ ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۳۳:۲۹ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
 • مشاوره روانشناسی
 • مشاوره روانشناسی ذهن نو
 • ذهن نو
 • تست روانشناسی کیومایند
 • کلینیک تخصصی کودک
 • سن استعدادیابی کودک
 • استعدادیابی کودک دو ساله
 • استعدادیابی کودک سه ساله
 • استعدادیابی کودک چهار ساله
 • استعدادیابی کودک تهران
 • آموزش سکس
 • قرص تاخیری
 • علائم اعتیاد
 • مشاوره آنلاین روانشناسی
 • مشاوره تلفنی
 • مشاوره تلفنی خانواده
 • مشاوره تلفنی ازدواج
 • مشاوره تلفنی خیانت
 • مشاوره تلفنی کودک
 • مشاوره تلفنی جنسی
 • مشاوره تلفنی ترک اعتیاد
 • مشاوره شغلی تلفنی
 • مشاوره تلفنی تحصیلی
 • مشاوره خانواده
 • مشاوره ازدواج
 • مشاوره کودک
 • مشاوره جنسی
 • مشاوره ترک اعتیاد
 • مشاوره شغلی
 • مشاوره تحصیلی
 • ترک اعتیاد
 • ترک متادون
 • ترک ترامادول
 • ترک شیشه
 • ترک شیره
 • ترک حشیش
 • ترک هروئین
 • ترک تریاک
 • ترک ماریجوانا
 • درمان استرس
 • درمان اضطراب
 • علائم اعتیاد به متادون
 • علائم اعتیاد به ترامادول
 • علائم اعتیاد به تریاک
 • علائم اعتیاد به هروئین
 • علائم اعتیاد به شیشه
 • علائم اعتیاد به کوکائین
 • ماریجوانا
 • علائم اعتیاد به حشیش
 • علائم اعتیاد به شیره
 • علائم اعتیاد به کراک
 • قالب وبلاگ
  نظرسنجی
  لینک های تبادلی
  فاقد لینک
  تبادل لینک اتوماتیک
  لینک :
  خبرنامه
  عضویت لغو عضویت
  پيوندهای روزانه
  لينكي ثبت نشده است
  پنل کاربری
  نام کاربری :
  پسورد :
  عضویت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :
  آمار
  امروز : ---
  دیروز : ---
  افراد آنلاین : ---
  همه : ---
  چت باکس
  موضوعات وب
  موضوعي ثبت نشده است
  امکانات وب

  خرید فالوور و لایک

  لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

  سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر