مشاوره روانشانسي ذهن نو
مركز مشاوره ذهن نو برترين مركز مشاوره روانشناسي در زمينه هاي مختلف روانشناسي از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، كودك، طلاق، خيانت، نوجوان، بلوغ، جنسي و سكس تراپي ، ترك اعتياد، اختلات رواني و شخصيت و ... مي باشد.

بسياري از افراد تصور مي‌كنند كه پسران خانواده از روحيه قوي برخوردار بوده و مشكلات بوجود آمده در خانواده مانند طلاق نمي‌تواند بر آنان تاثير آنچناني داشته باشد. اما بايد بگوييم كه اين تصور اشتباه است. در واقع پسران نيز همانند دختران از آسيب‌هاي ناشي از طلاق تاثير پذير بوده و رنج زيادي را متحمل مي‌شوند. با اين حال روحيه مردان و پسران به گونه‌اي است كه احساسات و هيجانات خود را مانند دختران بيان نمي‌كنند و بيشتر با رفتارهاي پرخاشگرانه خشم خود را نشان مي‌دهند. آينده فرزندان پس از طلاق و آسيب‌هاي ناشي از آن، از جمله مهم‌ترين دغدغه‌هاي زوج‌هايي است كه در شرف جدايي هستند. با توجه به اهميت موضوع در ادامه درباره تاثير طلاق بر پسران صحبت خواهيم كرد پس همراه ما باشيد.

منبع : تاثير طلاق بر پسران

 

 

تاثير رواني طلاق بر پسران

معمولا پسران سعي مي‌كنند احساس ناراحتي و غم خود ناشي از متلاشي شدن بنيان خانواده را با رفتارهاي پرخاشگرانه و هنجارهاي اجتماعي تخليه نمايند. در ادامه به تاثيرات روانشناختي جدايي و طلاق بر روي فرزندان پسر پرداخته خواهد شد.

پرخاشگري و عصبانيت

پسران وقتي خبر جدايي والدين خود را مي‌شنوند و احساس مي‌كنند نمي‌توانند شرايط را طبق ميل خود تغيير دهند، شروع به پرخاشگري و عصبانيت كرده و احساسات خود را به اين صورت بروز مي‌دهند. افت تحصيلي پسران پس از جدايي والدين، از جمله تاثيرات روانشناختي معضل طلاق به شمار مي‌رود. در بسياري از مواقع والدين از رفتار فرزند خود درمانده شده و دليل آن را نمي‌فهمند. در حالي كه نمي‌دانند جدايي، باعث شكل گيري اين رفتارهاي پرخاشگرانه در فرزند آن‌ها شده است.

افسردگي و اضطراب

از شايع‌ترين نتايج طلاق بر روي فرزندان پسر، مي‌توان به افسردگي و اضطراب اشاره نمود. همان طور كه مي‌دانيد جدايي و طلاق از جمله معضلاتي است كه تاثيرات آن مي‌تواند افراد نوجوان، جوان و بزرگسال جامعه را را درگير كند اما در واقع قشر كودك، نسبت به ساير قشرها از حساسيت بيشتري برخوردار مي‌باشد. بنابراين نشانه‌هاي افسردگي در كودكان نيز متفاوت است. كودكان افسرده از حضور در جمع فاصله گرفته و بسيار تحريك پذير مي‌شوند.

تاثير رواني طلاق بر پسران | اعتياد

اعتياد از جمله مواردي است كه ممكن است هم فرزند دختر و هم فرزند پسر را درگير كند. اما بر اساس مطالعات صورت گرفته، اين درگيري در فرزندان پسر بسيار بيشتر است. براي جلوگيري از اعتياد فرزندان پسر پس از طلاق، والدين بايد همچون گذشته به يكديگر احترام گذاشته و از فرزند خود حمايت و پشتيباني نمايند.

تماس با مشاور

كاهش اعتماد به نفس

در اغلب موارد مشاهده شده است كه فرزندان پسر در دوستيابي و حفظ دوست خود توانايي لازم را ندارند. در واقع جدايي والدين، مي‌تواند بر روي اعتماد به نفس اين فرزندان تاثير گذار باشد. عدم توانايي در برقراري ارتباط و ضعيف شدن در رياضي، از جمله نتايج كاهش اعتماد به نفس مي‌باشد.

 

بيشتر بخوانيد : فرزندان طلاق | زندگي بچه هاي طلاق دچار چه تحولاتي مي شود؟

 

تاثير جسماني طلاق بر پسران

تاثيرات منفي و آسيب‌هاي جدايي والدين تنها شامل مشكلات روانشناختي نمي‌باشد و ممكن است اين فرزندان از لحاظ سلامت جسمي نيز آسيب ببيند. البته آسيب‌ها و بيماري‌هاي جسمي ناشي از طلاق ممكن است در هر دو گروه دختران و پسران ديده شود. اين آسيب‌ها به شرح زير است.

اختلال در خواب

بر اساس مطالعات صورت گرفته، اغلب پسران پس از جدايي والدين كابوس‌هاي شبانه را تجربه مي‌كنند و روند قلبي سيستم خواب آن‌ها با اختلال مواجه مي‌شود. همچنين بي خوابي‌هاي شبانه و حمله خواب نيز در اين شرايط اتفاق مي‌افتد.

اضافه وزن

يكي ديگر از مشكلات جسمي كه اغلب فرزندان پس از طلاق با آن روبه‌رو مي‌شوند، افزايش وزن است. كودكان معمولاً براي مقابله با استرس و فشارهاي رواني، شيوه‌هاي ناسالمي را انتخاب مي‌كنند كه همين موضوع باعث افزايش وزن آن‌ها مي‌شود. از دلايل اصلي افزايش وزن بزرگسالان نيز مي‌توان عدم نظارت كافي بر تغذيه آن‌ها را عنوان نمود.

تاثير اجتماعي طلاق بر پسران

طلاق و جدايي از جمله موضوعاتي است كه زندگي فردي و اجتماعي شخص را از تمام جوانب تحت تاثير قرار مي‌دهد. فرزندان طلاق، به دليل عدم يادگيري مناسب مهارت‌هاي ارتباطي، ممكن است به سوي روابط ناسالم كشيده شده و آسيب‌هاي زيان باري را تجربه كنند. اگر رفتارهاي اين فرزندان به طور صحيح و مناسب توسط والدين كنترل و مديريت نشود، ممكن است اين فرزندان در معرض نابهنجاري‌هاي اجتماعي قرار بگيرند. بر اساس تحقيقات صورت گرفته، آمار طلاق در فرزندان پسري كه در دوره كودكي جدايي والدين را تجربه كردند، حدود ۳۰ درصد بيشتر از ساير افراد جامعه مي‌باشد چرا كه اين فرزندان هنوز ياد نگرفته‌اند كه چگونه مي‌توان روابط محكمي با ديگران برقرار كرد و به چه طريقي مي‌توان آن را حفظ نمود. براي دريافت مشاوره طلاق كليك كنيد.

راهكارهاي كاهش تاثيرات منفي طلاق بر پسران

ار روش‌هاي كاهش معضلات و مشكلات بوجود آمده بر فرزندان پسر بعد از طلاق والدين، شناخت نحوه رفتار هريك از والدين با فرزند بعد از طلاق و همچنين رابطه والدين با يكديگر است، بهتر است بعد از طلاق نزد فرزند خود مدام مشكلات زندگي قبل از طلاق را بازگو نكنيد و يا هر كدام از والدين نبايد بدگويي والد ديگر را پيش فرزند خود نمايند. همچنين سعي كنيد شرايط را در زمينه‌هاي مختلف براي فرزندتان مهيا كنيد تا بتواند پيشرفت خود را ادامه دهد و زندگي موفقي داشته باشد. با توجه به پيامدهاي طلاق مي‌توانيد فرزند خود را در هر سني كه قرار دارد نزد مشاور برده تا سلامت رواني او افزايش يابد. سعي كنيد زمان بيشتري را به بودن در كنار فرزندتان اختصاص دهيد و با توجه به شرايط سني او به سوالاتش پاسخ دهيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه طلاق مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني با برترين متخصصان در مرطلاقكز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

سوالات متداول

مشكلات روانشناختي طلاق بر روي فرزندان پسر چيست؟

پرخاشگري، بروز نابهنجاري‌هاي اجتماعي، كاهش اعتماد به نفس، اعتياد و… از تاثيرات طلاق بر روي كودكان و نوجوانان مي‌باشد.

آيا فرزندان طلاق ممكن است در بزرگسالي جدايي را تجربه كنند؟

اگر مشكلات و آسيب‌هاي ناشي از طلاق در كودك، به حال خود رها شود و به صورت حل نشده باقي بماند، اين كودكان در بزرگسالي ممكن است در زندگي مشترك خود طلاق را تجربه كنند.

شماره تماس ذهن نو

 

منبع : تاثير طلاق بر پسران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: تاثير طلاق بر پسران،
موضوع:
[ ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۲۳:۰۰ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

قرص ريسپريدون از جمله داروهاي اعصاب و روان است كه براي طيف وسيعي از اختلالات از جمله اسكيزوفرني، دوقطبي و اوتيسم در كودكان تجويز مي‌شود كه با ايجاد تعادل شيميايي در مغز اثرات نامطلوب بيماري را كاهش مي‌دهد. ريسپريدون مانند همه داروهاي اعصاب و روان داراي عوارض جدي و خطرناكي بوده كه در صورت مشاهده لازم است هرچه سريع‌تر به پزشك مراجعه كنيد. در كنار اين مسئله از هرگونه تغيير ميزان دوز دارو بايد بپرهيزيد چراكه براي نوع بيماري و شدت آن مي‌تواند اين موضوع متفاوت باشد. همچنين اگر دارويي مصرف مي‌كنيد حتما بايد آن را به پزشك اطلاع دهيد چراكه تداخلات دارويي مي‌تواند مشكلاتي را براي شما به وجود آورد. در ادامه به بررسي هر آنچه كه درباره داروي ريسپريدون بايد بدانيد خواهيم پرداخت.

 

منبع : قرص ريسپريدون 

قرص ريسپريدون چيست

ريسپريدون (Risperidone) كه با نام تجاري ريسپردال (Risperdal) نيز در بازار موجود است يك داروي اعصاب و روان قوي است. اين دارو در گروه داروهاي آنتي سايكوتيك قرار داشته و با تاثيرگذاري بر روي ميزان ترشح مواد شيميايي در مغز، باعث كاهش علائم بيماري مي‌شود. ريسپريدون به صورت قرص خوراكي، محلول و همچنين تزريقي در بازار موجود است. البته تزريق اين دارو صرفا زير نظر متخصصين اعصاب امكان پذير است و نسبت به مصرف خوراكي اثربخشي سريع تري دارد. اگرچه اثربخشي ريسپريدون به طور كلي كمتر از ساير داروهاي آنتي سايكوتيك است، اما به دليل عوارض جانبي كمتري كه ايجاد مي‌كند، مورد استقبال قرار مي‌گيرد.

 

موارد مصرف قرص ريسپريدون

اگرچه ممكن است در وسواس‌هاي فكري شديد و يا اختلالات افسردگي و اضطرابي حاد يا مقاوم به درمان نيز، از ريسپريدون استفاده شود، با اين حال تجويز آن براي سه گروه از افراد شايع‌تر است.

تماس با مشاور

بيماران اسكيزوفرني

اين بيماري باعث بروز تغييراتي در افكار و ادراكات فرد شده و مي‌تواند توهم يا هذيان را به دنبال داشته باشد. نشانه‌هاي منفي اسكيزوفرني، نسبت به توهم و هذيان دوام بيشتري داشته و مشكلات بسياري را براي زندگي روزمره فرد ايجاد مي‌كنند. نشانه‌هاي منفي به معناي فقدان عواطف و انگيزه‌هايي است كه يك فرد سالم مي‌بايست داشته باشد. براي مثال ضعف رسيدگي به بهداشت فردي، نبود علاقه به صحبت كردن و حضور در جمع، لذت نبردن از مسائل، در گروه نشانه‌هاي منفي قرار مي‌گيرند.

بيماران دوقطبي

اختلال دو قطبي به شرايطي گفته مي‌شود كه خلق فرد ميان شادي بيش از حد و احساس انرژي زياد تا افسردگي‌هاي شديد در نوسان است. ريسپريدون ممكن است به تنهايي و يا همراه با قرص ليتيوم براي اين بيماران تجويز شود.

كودكان مبتلا به اوتيسم

اختلال اوتيسم يك بيماري مادرزادي است كه نشانه‌هايي از قبيل بي ميلي به ارتباط برقرار كردن با ديگران، صحبت نكردن، حساسيت به تغيير شرايط را در فرد ايجاد مي‌كند. با توجه به اينكه حملات عصبي در اوتيسم مي‌تواند باعث آسيب رساندن به ديگران يا خود فرد باشد، اين دارو براي كاهش حساسيت و حمله‌هاي عصبي تجويز شده و تاثير بالايي دارد.

 

قرص ريسپريدون روي چه قسمت‌هايي اثر مي‌گذارد

به طور كلي بيماري‌هاي اعصاب و روان، به اين خاطر ايجاد مي‌شوند كه تعادل مواد شيميايي موجود در مغز به هم ريخته است. اين مواد ممكن است بيش از حد يا كمتر از حد مورد نياز براي بدن، ترشح شوند. داروهاي اعصاب سعي مي‌كنند تا با بازگرداندن اين وضعيت به حالت طبيعي، اثرات نامطلوب بيماري را كاهش دهند. ريسپريدون با تاثير بر روي برخي از اين مواد شيميايي مانند سروتونين و دوپامين، باعث كاهش علائم بيماري در فرد مي‌شود.

 

ميزان و نحوه مصرف ريسپريدون

با توجه به نوع بيماري، شدت و شرايط فردي شما، پزشك دستوري متناسب با بيماري براي مصرف اين دارو تجويز خواهد كرد. با اين حال به طور معمول مقدار مصرف اين دارو، به صورت زير است.

بيماران اسكيزوفرني

مصرف ريسپريدون براي بيماران بزرگسال 18 تا 64 سال، مبتلا به اسكيزوفرني با مقدار  يك تا دو ميلي گرم در روز شروع مي‌شود. اين مقدار مي‌تواند به صورت يك جا و يا در دو نوبت صبح و شب مصرف شود. اگر پزشك تصميم داشته باشد كه مصرف روزانه دارو را افزايش دهد، هر 24 ساعت، حدود يك ميلي گرم به ميزان مصرفي داروي شما اضافه خواهد شد تا نهايتا به ميزان مصرفي چهار تا شش ميلي گرم در روز برسيد.

در صورتي كه دارو به صورت تزريقي استفاده مي‌شود، به فواصل 4 هفته‌اي (ماهي يكبار) مقدار 25 ميلي گرم از دارو، براي فرد تزريق مي‌شود. اگر همراه با تزريق عضلاني از قرص ريسپريدون نيز استفاده مي‌شود، تا سه هفته بعد از اولين تزريق، مصرف قرص خوراكي را ادامه داده و سپس قطع كنيد.

براي افراد كمتر از 18 سال، اين دارو به صورت مصرف روزانه 0/5 ميلي گرم شروع شده و مي‌تواند تا مقدار 6 ميلي گرم در روز افزايش پيدا كند.

بيماران مانيك يا اختلال دو قطبي

بزرگسالان بين 18 تا 64 ساله، مي‌بايست به طور ميانگين، 1 تا 2 ميلي گرم از دارو را روزانه مصرف كنند. ممكن است به تشخيص پزشك اين مقدار تا نهايتا 6 ميلي گرم در روز افزايش پيدا كند.

مقدار مصرف براي شروع درمان در كودكان، 0/5 تا 1 ميلي گرم در روز است و ممكن است بسته به نظر پزشك، اين مقدار روزانه 1 ميلي گرم افزايش پيدا كند. حداكثر دوز مصرفي دارو در كودكان مبتلا به اختلال دوقطبي 6 ميلي گرم روزانه است.

بيماري اوتيسم

براي كودكان بالاي 5 سال، بايد با مقدار مصرفي 0/5 ميلي گرم، درمان را شروع كرد. در صورتي كه قصد افزايش دوز مصرفي وجود داشته باشد، بعد از 4 روز، مقدار مصرف به 1 ميلي گرم در روز افزايش پيدا مي‌كند. اگر پزشك تشخيص دهد كه اين مقدار مي‌بايست افزايش پيدا كند، بعد از دو هفته مصرف، مقدار دارو مجددا افزايش پيدا مي‌كند.

 

عوارض جانبي قرص ريسپريدون

ريسپريدون در كنار تاثيرات مثبتي كه بر كاهش علائم بيماري‌ها دارد، مي‌تواند باعث بروز آسيب‌هاي مختلفي نيز بشود. برخي از اين آسيب‌ها معمول تر و كم خطرتر و برخي ديگر جدي‌تر هستند.

عوارض معمول ريسپريدون

 1. گرفتگي بيني، عفونت دستگاه تنفسي فوقاني، التهاب بيني و گلو
 2. خشكي دهان
 3. راش‌هاي پوستي
 4. احساس درد يا ناراحتي در شكم
 5. تاري ديد
 6. سرگيجه
 7. مشكلات مربوط به خواب و احساس خستگي
 8. ايجاد مشكلاتي در حركت غير ارادي اعضاي بدن (مي‌تواند به صورت لرزش، پاركينسون و يا انقباضات عضلاني باشد)

عوارض جدي ناشي از ريسپريدون

1. مرگ به علت عفونت يا سكته در سالمندان مبتلا به دمانس

2. تخريب سلول‌هاي عصبي، با نشانه‌هايي نظير تب بالا، تعريق بيش از حد، سفت شدن عضلات، تغيير در تنفس، ضربان قلب و فشار خون و يا بروز مشكلات كليوي

3. بالا رفتن قند خون، با نشانه‌هايي نظير احساس تشنگي بيش از حد يا گرسنگي مداوم، تكرر ادرار، حالت تهوع، احساس خستگي و يا احساس سردرگمي و گيجي

4. بالارفتن سطح كلسترول و ساير چربي‌هاي مضر خون

5. كاهش تعداد گلبول‌هاي سفيد خون كه با نشانه‌هايي نظير تب يا عفونت مشخص مي‌شود

6. نقص در تفكر، قضاوت و حركت اندام‌هاي بدن

7. افت فشار وضعيتي كه موجب احساس سرگيجه و تاري ديد و يا غش مي‌شود

8. تشنج و مشكل در بلع

براي اطلاع بيشتر در زمينه دارو و درمان كليك كنيد.

 

تداخلات دارويي كه با ريسپريدون ايجاد مي‌شوند

تداخل دارويي به اين معناست كه مصرف دو داروي مختلف، باعث شود يكي از آن‌ها و يا هردو تاثيرگذاري خود را از دست بدهند و يا به ميزاني كه بايد، نتوانند اثرگذار باشند. براي جلوگيري از اين مسئله پزشك بايد در جريان كليه داروها حتي مكمل‌ها و ويتامين‌هايي كه مصرف مي‌كنيد، باشد.

وجود تداخلات دارويي مي‌تواند عوارض جانبي ناشي از ريسپريدون را تشديد كند. گروهي از داروهايي كه اين تداخلات را ايجاد مي‌كنند شامل موارد زير هستند.

 • داروهاي ضد اضطرابي نظير آلپرازولام و يا كلونازپام
 • داروهايي كه براي رفع گرفتگي عضلات مصرف مي‌شوند مانند متاكاربامول و يا باكلوفن
 • مسكن‌هاي قوي مانند ترامادول يا مورفين
 • داروهاي ضد حساسيت مانند هيدروكورتيزون
 • داروهاي خواب آور نظير زولپيدم و زالپلون

مصرف بيش از حد قرص ريسپريدون چه عواقبي دارد

مصرف بيش از حد اين دارو، مانند هر ماده شيمياي ديگر، منجر به مسموميت مي‌شود. علائمي نظير خواب آلودگي، احساس سبكي در سر، احساس ضعف و همچنين بالا رفتن ضربان قلب، از علائم مسموميت با ريسپريدون است.

براي دريافت مشاوره در زمينه داروها مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

سوالات متداول

اگر يك دوز از اين دارو را فراموش كنيم، چه بايد كرد؟

در صورتي كه به ياد آورديد كه يك دوز را فراموش كرده‌ايد اگر زمان مصرف نوبت بعدي دارو نزديك است، دوز فراموش شده را مصرف نكنيد. توجه داشته باشيد كه براي جبران دوز فراموش شده، در دوز بعدي داروي اضافه تري استفاده نشود.

 

شماره تماس ذهن نو

 

منبع : قرص ريسپريدون 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: قرص ريسپريدون ،
موضوع:
[ ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۲۰:۵۶ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

سبك هاي فرزندپروري به روش‌هاي تربيت و تعليمي والدين گفته مي‌شود كه بر نحوه تعاملات آن‌ها با فرزندانشان تاثير مي‌گذارد. روانشناسان بر اساس پژوهش‌هاي خود 4 نوع سبك فرزندپروري را شناسايي كرده‌اند كه شامل سبك مستبدانه، سهل گيرانه، طردگرا و مقتدرانه است. هر كدام از اين سبك‌ها مي تواند بر رشد رواني و جسماني فرزندان اثر بگذارد و در دراز مدت پيامدهاي مختلفي را در پي داشته باشد. ما در ادامه اين مقاله در مورد 4 سبك فرزندپروري و تاثيرات آن‌ها اطلاعات بيشتري ارائه كرده‌ايم. براي افزايش آگاهي خود در اين زمينه تا انتهاي مطلب همراه ما باشيد.

منبع : سبك فرزند پروري

مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو خدمات 

 

مركز مشاوره ذهن نو برترين مركز مشاوره روانشناسي در زمينه هاي مختلف روانشناسي از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، كودك، طلاق، خيانت، نوجوان، بلوغ، جنسي و سكس تراپي ، ترك اعتياد، اختلات رواني و شخصيت و ... مي باشد.

 

مشاوره تلفني - مشاوره تلفني خانواده - مشاوره تلفني ازدواج - مشاوره تلفني خيانت - مشاوره تلفني كودك - مشاوره تلفني جنسي - مشاوره تلفني ترك اعتياد - مشاوره شغلي تلفني - مشاوره تلفني تحصيلي - مشاوره حضوري - مشاوره خانواده - مشاوره ازدواج - مشاوره خيانت - مشاوره كودك - مشاوره جنسي - مشاوره ترك اعتياد - مشاوره شغليمشاوره تحصيلي

از جمله مهمترين موضوعاتي كه شما بايد بر روي آن ها 

ترك ترياك - ترك متادون - ماده مخدر گل - ترك ترامادول - تربيت كودك - تست اعتياد - ترك اعتياد - درمان استرس - درمان اضطراب - درمان افسردگي - علائم افسردگي - روانشناسي كودك - ملاك انتخاب همسر 

 

معرفي انواع سبك هاي فرزند پروري

سبك هاي فرزندپروري الگوي كلي تعليم و تربيت هستند كه والدين براي پرورش فرزندان خود از آن ها استفاده مي كنند. روانشناسان با مشاهده و بررسي تعداد زيادي از خانواده‌ها 4 سبك رايج را شناسايي كرده‌اند كه فرزندپروري مستبدانه، سهل گيرانه، طردگرا و مقتدر را در بر مي‌گيرد. در ادامه به توضيح هريك از سبك‌ها پرداخته‌ايم.

1. سبك هاي فرزند پروري | سبك مستبدانه

والدين مستبد كساني هستند كه ارزش كمتري براي احساسات كودكان قائل‌اند. آ‌ها بيش از هرچيزي به قوانيني كه خود در خانع وضع كرده‌اند فكر مي‌كنند و بر اين باورند كه  در هر صورت كودكان بايد رعايت اين قوانين را در اولويت خود قرار دهند. اگر بخواهيم دقيق‌تر بگوييم تمركز والديني كه سبك فرزندپروري مستبدانه‌اي دارند بر اطاعت بي چون و چراي فرزندان است. به همين خاطر آن‌ها عادت دارند زماني كه فرزندشان از آن‌ها سوال مي‌پرسد كه چرا بايد اين كار را انجام دهم، مي‌گويند” چون من مي‌گويم و من تعيين مي‌كنم!”

فرزندان والدين مستبد

فرزندان والدين مستبد معمولا اطاعت كردن را خوب ياد مي‌گيرند اما عزت نفس بسيار پاييني را شكل مي‌دهند. چرا كه آن‌ها هرگز جرات ابراز وجود را نيافته‌اند و در نتيجه وقتي در موقعيتي قرار مي‌گيرند كه مي‌توانند انديشه هاي خود را بيان كنند، دچار سردرگمي و احساس ناتواني مي‌شوند. از جمله ديگر تاثيرات فرزندپروري مستبدانه مي‌توان به پرخاشگر شدن فرزندان و دروغگويي بيشتر در آن‌ها اشاره كرد.

چرا كه اين بچه‌ها همواره در خانه احساس خشم و ناكامي خود را سركوب مي‌كنند و در نتيجه بيشتر احتمال دارد كه در محيط بيرون رفتارهاي ناسازگارنه‌اي از خود نشان دهند. هم چنين از آنجايي كه والدين مستبد بيش از ديگران از مجازات و تنبيه استفاده مي‌كنند، در بسياري از موارد فرزندان آن‌ها براي رهايي از تنبيه به دروغگويي و پنهانكاري روي مي‌آورند.

2.سبك هاي فرزند پروري | سبك سهل گيرانه

والديني كه فرزندپروري سهل گيرانه دارند با وجود اينكه براي فرزندان قوانين وضع مي‌كنند اما به نحوه اجراي آن‌ها توجه چنداني ندارند. آن‌ها اغلب بر اين باورند كه هرچقدر كمتر در كارهاي فرزندانشان دخالت كنند، آن‌ها به شيوه بهتري مي‌توانند كارهاي خود را پيش ببرند. اگر شما والدين سهل گيري باشيد معمولا تنها زماني در كارهاي فرزندتان دخالت مي‌كنيد كه مشكلي جدي بروز كرده باشد. از جمله رفتارهاي اشتباهي كه والدين سهل گير اغلب آن را انجام مي‌دهند، نداشتن مقاومت كافي در اجراي قوانين است. به اين صورت كه اگر براي فرزندشان محدوديت خاصي قائل شوند، كودكان مي‌توانند با كمي گريه يا خواهش قوانين موجود را بشكنند و كارهايي كه خود مي‌خواهند را انجام دهند.

فرزندان والدين سهل‌گير

از آنجايي كه اين بچه ها به درستي قانونمندي را ياد نمي گيرند بيش تر احتمال دارد كه در آينده با مشكلات تحصيلي مواجه شوند. هم چنين نازپروردگي از جانب والدين و در اختيار گذاشتن هرچيزي كه كودك بهانه آن را مي گيرد مي تواند به بروز عوارضي نظير چاقي، تاب آوري پايين و بروز مشكلات ارتباطي بيشتر در تعامل با ديگران شود.

3. سبك هاي فرزند پروري | سبك طردگرايانه

سبك طردگرايانه به الگوي تربيتي والديني گفته مي‌شود كه معمولا درگيري چنداني با فعاليت‌هاي فرزندشان ندارند. براي مثال آن‌ها اغلب نمي‌پرسند كه كودك در مدرسه چه وضعيتي دارد، در مورد اينكه كجا مي‌رود يا چه دوستاني دارد پرس و جوي چنداني نمي‌كنند و به طور كل وقت زيادي را با فرزند خود نمي‌گذرانند. والدين با سبك تربيتي طردگرايانه حتي اهميت چنداني به وضع قوانين در خانه نمي‌دهند و همين مسئله باعث مي‌شود فرزندان آن‌ها از راهنمايي و توجه والدين خود تا حد زيادي بي بهره باشند.

فرزندان والدين طردكننده

اين مسئله در كودكان اين احساس را ايجاد مي‌كند كه براي والدينشان مهم نيستند و همواره از جانب آن‌ها طرد مي‌شوند. اين در حاليست كه غفلت پدر و مادر در بسياري از موارد عمدي نيست. چرا كه برخي از زوجين فكر مي‌كنند بچه‌ها خوشان بايد گليم خود را از آب بيرون بكشند و اين خودشان هستند كه بايد همه مسائل را رفع و رجوع كنند. اگر اين والدين به خاطر مشكلات فرزندان خود به يك روانشناس متخصص در حيطه خانواده درماني مراجعه كنند، مي‌توانند تا حد زيادي چرخه‌هاي معيوب رفتاري موجود در كانون خانواده خود را در هم بشكنند.

4. سبك هاي فرزند پروي | سبك مقتدرانه

سبك فرزندپروري مقتدرانه از نظر روانشناسان سالم‌ترين روش براي پرورش فرزندان است. در اين سبك شما براي تربيت كودكان خود قوانيني وضع مي‌نماييد اما تلاش مي‌كنيد به زباني كه براي كودك قابل فهم باشد اين قواعد را توضيح دهيد. هم چنين شما با وجود اينكه رابطه گرم، مهربانانه و دوستانه‌اي با فرزند خود داريد، سعي خواهيد كرد كه در عين حال قاطعيت خود را نيز حفظ كرده و به اين ترتيب به سادگي تسليم خواسته‌هاي كودك نمي‌شويد.

فرزندان والدين مقتدر

بررسي‌ها نشان مي‌دهند كه والدين مقتدر اغلب فرزندان مسئوليت پذيري را تربيت مي‌كنند و بچه‌هاي آن‌ها از نظر احساسي با مشكلات كمتري رو به رو مي‌شوند. چراكه آن‌ها علاوه بر يادگيري قواعد زندگي از محبت والدين نيز برخوردار بوده‌اند و احساسات آن‌ها از جانب افراد مهم زندگي‌شان ناديده گرفته نشده است.

سخن آخر

بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه والدين به طور كامل همواره در نقش يكي از سبك هاي فرزندپروري گفته شده قرار نمي‌گيرند. در حقيقت ممكن است شما گاهي مقتدر و گاهي نيز مستبدانه رفتار كنيد. آنچه بيش از هرچيز اهميت دارد اين است كه بتوانيد بينش خود را از رفتارهايتان بالا ببريد و به اين آگاهي دست يابيد كه براي تربيت فرزند خود بيشتر از چه سبكي استفاده مي‌كنيد. مراجعه به يك روانشناس متخصص در حوزه خانواده به شما كمك مي‌كند تا بتوانيد اطلاعات خود را در اين زمينه بالا ببريد و با انجام تمرين‌هايي كه درمانگر ارائه مي‌كند بيش از پيش در موضع والديني مقتدر قرار بگيريد. براي كسب اطلاعات در زمينه مشاوره كودك كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

سوالات متداول

– آيا براي اينكه كودك در آينده حسرت نخورد لازم است همه خواسته هاي او را برآورده كنيم؟

شما به عنوان والدين وظيفه داريد قوه واقع گرايي را در فرزندتان تقويت كنيد. در نتيجه همواره تهيه كردن همه چيزهايي كه فرزندتان مي‌خواهد، مي‌تواند كار درستي نباشد و باعث ناپروردگي او شود. در نتيجه بايد با در نظر گرفتن شرايط عمل كنيد. براي كسب راهنمايي‌هاي بيشتر توصيه مي‌كنيم از يك روانشناس كودك كمك بگيريد.

 

منبع : سبك فرزند پروري


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: سبك فرزند پروري،
موضوع:
[ ۲ اسفند ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۱۳:۱۳ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

ميزان خواب كودكان در سنين مختلف متفاوت است. در واقع خواب كودك از مهم‌ترين عامل تاثير گذار در رشد قدي و هوشي او محسوب مي‌شود. حال اين سوال براي بسياري از مادران پيش مي‌آيد كه ميزان خواب كافي براي كودكان تا چه اندازه بايد باشد و اينكه آيا بي‌خوابي كودك روند رشد و تكامل او را با اختلال مواجه مي‌سازد. ميزان خواب كودكان بسته به عوامل متعددي همچون سن كودك و نوع شخصيت مي‌تواند متفاوت باشد. بنابراين مادران بايد نمودار مناسبي از ميزان خواب كودك را در سنين مختلف تهيه نموده و مدت زمان خواب كودك را بر اساس آن برنامه ريزي نمايند. در ادامه به موضوعاتي همچون فوايد به موقع خوابيدن كودك، ميزان خواب كودك در سنين مختلف و همچنين پيامدهاي بي‌خوابي پرداخته خواهد شد. شما مي‌توانيد با كمك گرفتن از يك فرد متخصص، كيفيت خواب كودك خود را افزايش دهيد. براي اطلاع از مشاوره كودك كليك كنيد.

منبع : ميزان خواب كودكان

مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو خدمات 

 

مركز مشاوره ذهن نو برترين مركز مشاوره روانشناسي در زمينه هاي مختلف روانشناسي از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، كودك، طلاق، خيانت، نوجوان، بلوغ، جنسي و سكس تراپي ، ترك اعتياد، اختلات رواني و شخصيت و ... مي باشد.

 

مشاوره تلفني - مشاوره تلفني خانواده - مشاوره تلفني ازدواج - مشاوره تلفني خيانت - مشاوره تلفني كودك - مشاوره تلفني جنسي - مشاوره تلفني ترك اعتياد - مشاوره شغلي تلفني - مشاوره تلفني تحصيلي - مشاوره حضوري - مشاوره خانواده - مشاوره ازدواج - مشاوره خيانت - مشاوره كودك - مشاوره جنسي - مشاوره ترك اعتياد - مشاوره شغليمشاوره تحصيلي

از جمله مهمترين موضوعاتي كه شما بايد بر روي آن ها 

ترك ترياك - ترك متادون - ماده مخدر گل - ترك ترامادول - تربيت كودك - تست اعتياد - ترك اعتياد - درمان استرس - درمان اضطراب - درمان افسردگي - علائم افسردگي - روانشناسي كودك - ملاك انتخاب همسر 

 

خواب كودك در سنين مختلف

ميزان خواب كودك به عوامل متعددي همچون سن و نوع شخصيت كودك بستگي دارد. در ادامه به ميزان خواب كودكان در سنين مختلف اشاره مي‌كنيم:

۱ الي ۴ هفتگي

نوزاد در سنين ۱ الي ۴ هفتگي به طور معمول در طي ۲۴ ساعت حدود ۱۵ تا ۱۸ ساعت را با خوابيدن سپري مي‌كند. البته ساعات ذكر شده به صورت متوالي نيست و امكان دارد كودك در دوره‌هاي ۲ الي ۴ ساعته بخوابد. نوزادان نارس و همچنين نوزاداني كه مبتلا به كوليك هستند در مقايسه با ساير نوزادان بيشتر مي‌خوابند.

در حقيقت ميزان خواب كودكان از الگوي تعيين شده‌اي پيروي نمي‌كند. چرا كه در اين سنين ساعت زيستي داخلي بدن هنوز به طور كامل شكل نگرفته است. بنابراين چرخه خواب كودك بر اساس چرخه شب و روز تعيين نمي‌گردد.

۱ الي ۴ ماهگي

با شروع هفته ششم، خواب كودك الگوي منظم‌تري به خود گرفته و نوزاد بسيار آرام‌تر مي‌شود. در اين سن به تدريج كودك الگوي خوابيدن بر اساس چرخه شب و روز را شروع مي‌كند. در ۱ الي ۴ ماهگي كودك معمولا هنگام غروب مي‌خوابد و ميزان خواب آن نيز حداكثر ۴ تا ۶ ساعت تخمين زده مي‌شود.

ميزان خواب كودكان | ۴ الي ۱۲ ماهگي

در اين سن خواب كودك بايد حدود ۱۵ ساعت باشد. اما اغلب نوزادان تنها ۱۲ ساعت از شبانه روز را در خواب سپري مي‌كنند. در واقع در اين سن كودك بايد از يك الگوي خواب ثابت برخوردار باشد. چرا كه در ۴ الي ۱۲ ماهگي الگوي خواب كودك كم كم شبيه به والدين مي‌شود. در حدود ۶ ماهگي نوزاد در طول شبانه روز ممكن است حدود ۲ الي ۳ بار در روز چرت بزند. در واقع الگوي چرت عصر گاهي كودك همزمان با تكامل ساعت زيستي بدن، به ثبات خواهد رسيد. در اين سن معمولا كودك مي‌تواند در طول شب به طور كامل بخوابد.

۱ الي ۳ سالگي

پس از گذشت يك سالگي، كودك ترجيح مي‌دهد چرت صبحگاهي و غروب خود را ترك نمايد. در واقع ميزان خواب كافي براي كودكان نوپا حدود ۱۴ ساعت است. در حالي كه كودكان ۱ الي ۴ ساله تنها ۱۰ ساعت در شبانه روز را مي‌خوابند. همچنين كودكاني كه در حال سپري كردن ۲۱ تا ۳۶ ماهگي خود هستند، به خواب كوتاه نيمروز به مدت ۱ الي ۳ ساعته نياز دارند. در اين سن كودك به طور معمول حدود ۷ الي ۹ شب به خواب رفته و در ساعت ۶ تا ۸ بيدار مي‌شود.

۳ الي ۶ سالگي

كودكان سه الي شش ساله به طور معمول ۷ تا ۸ شب به خواب مي‌روند و صبح‌ها تقريبا ساعت ۷ بيدار مي‌شوند. در واقع كودك سه ساله هنوز از الگوي چرت روزانه خود پيروي مي‌كند. در حالي كه كودكان پنج ساله ديگر در طول روز به خواب نمي‌روند. بعد از سن سه سالگي كودك سعي مي‌كند ساعت‌هاي چرت روزانه خود را كاهش داده و به تدريج آن را ترك نمايد. از سن سه سالگي به بعد معمولا مشكلات خواب جديد به وجود نمي‌آيند.

ميزان خواب كودكان | ۷ الي ۱۲ سالگي

در اين سن ميزان تعاملات اجتماعي و فعاليت‌هاي خانوادگي كودك افزايش يافته و روتين مدرسه نيز از ۷ سالگي به آن اضافه مي‌گردد. به همين دليل به مرور زمان الگوي خواب كودك دير و ديرتر مي‌شود. به طوري كه كودك ۱۲ ساله معمولا ساعت ۹ شب مي‌خوابد و تمايلي به خوابيدن در ساعت ۷ يا ۸ شب ندارد. ميانگين ايده آل خواب كودك در اين سن حدود ۹ ساعت مي‌باشد.

زود خوابيدن كودك چه مزيت هايي دارد؟

خواب كافي و زود خوابيدن به خصوص در سنين پايين تاثير بسيار زيادي بر روي خلق و خوي كودك دارد. همچنين بر اساس نتايج تحقيقات، خواب كافي مي‌تواند در افزايش يادگيري رشد عقلي كودك نقش بسيار مهمي ايفا كند. بسياري از والدين بر روي الگوي خواب كودك حساسيت زيادي به خرج نمي‌دهند و تصور مي‌كنند كه با افزايش سن كودك الگوي خواب نيز خود به خود تنظيم مي‌گردد. در حالي كه اين تصور كاملا اشتباه بوده و شكل گيري الگوي خواب از همان سنين پايين شروع مي‌شود.

خواب نيز همانند غذا خوردن و تفريح كردن براي كودك لازم و ضروري است. بسياري از پزشكان عقيده دارند كه خوابيدن، بهترين زمان براي تجديد قوا و تقويت نوروترانسميترها و پيام رسان‌هاي شيميايي مغز است. همچنين طبق نظريه‌ها، در هنگام خواب عوامل سمي بيماري‌زا و همچنين مواد زائد از روي سلول‌هاي مغزي پاكسازي مي‌گردند. از جمله مهم‌ترين فوايد زود خوابيدن كودك مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:

 1. افزايش رشد كودك
 2. تقويت كاركرد قلب و افزايش خون رساني آن
 3. تنظيم مناسب وزن بدن
 4. مبارزه صحيح با انواع بيماري‌ها و ميكروب‌ها
 5. كاهش جراحت
 6. افزايش دامنه توجه كودكان
 7. تقويت يادگيري و افزايش رشد هوشي و عقلاني كودك

 

نكات مهم در رابطه با افزايش كيفيت خواب كودكان

براي افزايش كيفيت خواب كودكان رعايت موارد زير اهميت دارد:

1. ميزان خواب كودكان | رخت خواب كودك

توصيه مي‌شود جهت افزايش كيفيت خواب كودك و عدم بيدار شدن گاه و بي گاه، تشكي را انتخاب نماييد كه كمي سفت باشد. همچنين گهواره كودك نيز بايد تمام معيارهاي يك گهواره راحت و ايده آل را داشته باشد. كودك را بر روي تشك‌هاي نرم، بالش و سطوح نرم و انعطاف پذير نخوابانيد.

2. فضاي اطراف محل خواب كودك

بهتر است هنگام خواب، سر و صورت كودك آزاد بوده و با پتو آن را نپوشانيد. اگر از پتو استفاده مي‌كنيد، بهتر است كه از سينه بالاتر نباشد. وجود اسباب بازي‌هاي مخملي و بالش ارتباط مستقيمي با تنفس كودك داشته و خواب او را با اختلال مواجه مي‌سازد. بنابراين قبل از خواب كودك، تخت را از وجود اشياء نوك تيز و وسايل غير ضروري چك نماييد.

3. دماي اتاق كودك

دماي اتاق كودك نيز همانند افراد بزرگسال بايد معمولي باشد. توصيه مي‌شود قبل از ۵ ماهگي تمام اسباب بازي‌هاي آويزي كودك را از گهواره او دور نماييد.

نكته: از كشيدن سيگار و استعمال دخانيات در محل خواب كودك جدا خودداري نماييد.

عدم خواب كافي چه عوارضي به همراه دارد؟

ممكن است عدم خواب كافي، بيماري‌ها و آسيب‌هاي جسمي و روحي مانند افسردگي و اضطراب را به همراه داشته باشد. بسياري از اختلالات خواب رابطه مستقيمي با بيماري ديابت دارند كه از مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به وقفه تنفسي هنگام خواب اشاره نمود. كودكاني كه داراي لوزه‌هاي بزرگي هستند يا افزايش وزن دارند، معمولا وقفه تنفسي در هنگام خواب را تجربه مي‌كنند كه مهم‌ترين نشانه آن، خروپف مي‌باشد. شب بيداري و عدم خواب كافي ممكن است عوارضي همچون كبد چرب، فشار خون و يبوست را به همراه داشته باشد.

ميزان خواب كودكان | راهكارهاي مناسب جهت خواباندن كودك

بسياري از والدين با عدم خوابيدن كودك در ساعت‌هاي تعيين شده روبه رو هستند و نمي‌دانند چه راهكارهايي مي‌تواند براي حل اين مساله كارآمد باشد. مي‌توانيد با بهره گيري از نكات زير كودك را به راحتي بخوابانيد:

1.در طول روز كودك را به پارك ببريد تا با انجام فعاليت‌هاي ورزشي خسته شده و در ساعت‌هاي تعيين شده به خواب رود.

2. آرامش دادن به كودك با قصه گفتن و خواندن لالايي

3. محل خواب كودك بايد از آرامش و آسايش كافي برخوردار باشد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

سوالات متداول

-آيا با افزايش سن كودك، الگوي خواب او تنظيم مي‌شود؟ 

خير بهترين زمان براي تنظيم الگوي خواب كودك، از نوزادي مي‌باشد. براي تنظيم الگوي خواب مي‌توانيد از روانشناس كمك بگيريد.

-كودكي كه بيش از حد معمول مي‌خوابد نياز به بررسي پزشكي دارد يا خود به خود درمان مي‌شود؟

نياز به بررسي پزشكي دارد چرا كه بسياري از بيماري‌ها مثل زردي، با خواب آلودگي همراه هستند. 

 

منبع : ميزان خواب كودكان


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ميزان خواب كودكان،
موضوع:
[ ۲ اسفند ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۱۰:۴۶ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

جدا خوابيدن كودك گاهي اوقات براي والدين تا حد زيادي دردسرساز و چالش برانگيز مي‌شود. درگيري كودك با اضطراب، احساس ناامني و ترس جدا شدن از والدين از جمله مواردي هستند كه باعث مي‌شوند كودكان نتوانند به راحتي هنگام خواب از والدين خود جدا شوند و در اتاق ديگري به تنهايي بخوابند. خوشبختانه روانشناسان كودك مي‌توانند راهكارهاي مختلفي را به شما آموزش دهند تا به كمك آن‌ها بتوانيد فرزندانتان را براي جدا خوابيدن آماده كنيد. براي آشنايي با اين راهكارها تا انتهاي مطلب همراه ما باشيد.

منبع : جدا خوابيدن كودك

مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو خدمات 

 

مركز مشاوره ذهن نو برترين مركز مشاوره روانشناسي در زمينه هاي مختلف روانشناسي از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، كودك، طلاق، خيانت، نوجوان، بلوغ، جنسي و سكس تراپي ، ترك اعتياد، اختلات رواني و شخصيت و ... مي باشد.

 

مشاوره تلفني - مشاوره تلفني خانواده - مشاوره تلفني ازدواج - مشاوره تلفني خيانت - مشاوره تلفني كودك - مشاوره تلفني جنسي - مشاوره تلفني ترك اعتياد - مشاوره شغلي تلفني - مشاوره تلفني تحصيلي - مشاوره حضوري - مشاوره خانواده - مشاوره ازدواج - مشاوره خيانت - مشاوره كودك - مشاوره جنسي - مشاوره ترك اعتياد - مشاوره شغليمشاوره تحصيلي

از جمله مهمترين موضوعاتي كه شما بايد بر روي آن ها 

ترك ترياك - ترك متادون - ماده مخدر گل - ترك ترامادول - تربيت كودك - تست اعتياد - ترك اعتياد - درمان استرس - درمان اضطراب - درمان افسردگي - علائم افسردگي - روانشناسي كودك - ملاك انتخاب همسر 

 

جدا خوابيدن كودك | چرا كودك از تنها خوابيدن مي‌ترسد؟

كودكان اغلب در سنين پايين به دليل دلبستگي زيادي كه به والدين خود دارند ترجيح مي‌دهند كنار آن‌ها بخوابند. در اين ميان كودكاني كه اضطراب جدايي بيشتري دارند، احساس ناامني مي‌كنند يا درگير ترس‌ها و فوبياهاي دوران كودكي هستند، بيش از ديگران امكان دارد كه در برابر جدا خوابيدن مقاومت كنند. در اين شرايط بسيار اهميت دارد كه والدين بتوانند ريشه نگراني‌هاي فرزند خود را درك كنند و به جاي برخوردهاي تند، براي هدايت فرزند به اتاق خود از روش‌هاي تشويق كننده كمك بگيرند. اگر احساس مي‌كنيد كه فرزندتان ترس‌ها و اضطراب‌هاي زيادي دارد كه علت آن‌ها براي شما قابل درك نيست، بايد از يك روانشناس كودك براي درك بهتر شرايط كمك بگيريد.

زمان جدا خوابيدن كودك

بسياري از والدين در مورد اينكه فرزندشان در چه سني بايد در اتاقي جداگانه بخوابد از متخصصين سوال مي‌پرسند. در جواب به اين سوال بايد گفت كه پاسخي قطعي وجود ندارد. بلكه اين مسئله بيش از هرچيز به سبك تربيتي شما بستگي دارد. برخي از والدين كه براي استقلال فرزندان خود اهميت بسيار زيادي قائل هستند از همان دوران نوزادي او را در اتاقي جداگانه مي‌خوابانند تا بعدها كودك دچار وابستگي شديد نشود.

با اين حال نكته مهم اينجاست كه اگر پيش از 2 سالگي فرزندتان را در اتاقي جداگانه مي‌خوابانيد، بايد در طول شب چندين بار به او سر بزنيد. هم چنين از نكات ايمني نظير محل خواباندن كودك، مناسب بودن تخت و لباس او مطمئن شويد. پوشاندن لباس‌هاي زياد و انداختن رواندازهاي ضخيم روي صورت كودك مي‌تواند تنفس نوزاد را با مشكل مواجه كرده و باعث سندروم مرگ ناگهاني نوزاد شود.

براي آشنايي با اشتباهات تربيتي والدين كليك كنيد.

جدا خوابيدن كودك | توصيه‌هايي براي والدين

خواباندن كودك در اتاقي جداگانه همواره كار راحتي نيست. بسياري از كودكان از اين موضوع استقبال نمي‌كنند و با ترس، گريه و بي قراري به اين مسئله واكنش نشان مي‌دهند. در اين شرايط كمك گرفتن از توصيه‌هاي زير مي‌تواند تا حد زيادي به شما كمك نمايد.

1- محيطي امن و آرام براي كودك ايجاد كنيد

براي اينكه بتوانيد فرزندتان را به جدا خوابيدن تشويق كنيد، بايد در ابتدا محيط مناسبي را براي او فراهم نماييد. نبود وسايل الكترونيكي در اتاق كودك، قرار دادن يك چراغ خواب كنار تخت او و دور كردن هرگونه وسيله‌اي كه ذهن كودك را مشغول نگه مي‌دارد از جمله اقدامات اوليه‌ايست كه بايد انجام دهيد.

2- از طريق گفت و گو كودك را براي جدا خوابيدن آماده كنيد

بسيار اهميت دارد كه بتوانيد همواره در مورد موضوعات مختلف با فرزندتان حرف بزنيد و اجازه دهيد او نيز افكار و احساسات خود را با شما در ميان بگذارد. اگر بدون توضيح كافي به فرزندتان بگوييد كه از اين پس بايد در اتاق ديگري بخوابد، ممكن است ناخواسته ترس و اضطراب زيادي را در او ايجاد كنيد. در نتيجه بايد با زباني كه براي كودك قابل فهم است در اين باره با او صحبت كرده و بگوييد آنقدر بزرگ شده كه مي‌تواند ديگر در اتاق خودش استراحت كند. هم چنين از طريق گفت و گوي كلامي به فرزندتان اطمينان دهيد كه جدا خواباندن او به اين معنا نيست كه دوستش نداريد. در واقع بايد به كودك نشان دهيد فاصله فيزيكي مانع محبت شما نمي‌شود و هر زماني كه فرزندتان به شما احتياج پيدا كند در كنار او خواهيد بود.

3- جدا خوابيدن كودك | خوابيدن كودك را به حضور خود وابسته نكنيد

شما مي‌توانيد براي خواباندن فرزندتان به اتاق خواب او برويد و با انجام كارهايي نظير قصه خواندن و نوازش كردن كودك به راحت خوابيدن او كمك نماييد. اما نكته مهم اينجاست كه بايد تلاش كنيد همواره قبل از به خواب رفتن كامل فرزندتان از اتاقش بيرون بياييد. در واقع نبايد اجازه دهيد كه خوابيدن كودك به حضور شما وابسته شود. اين كار باعث مي‌شود زماني كه در دسترس نيستيد كودك با مشكل بي خوابي مواجه شود يا در طول شب نتواند خواب آرامي را تجربه كند.

4- يك برنامه روتين شبانه داشته باشيد

هرشب براي خواب كودك يك برنامه روتين ايجاد نماييد. براي مثال هر شب در زماني خاص به او يادآوري كنيد كه بايد مسواك بزند، به دستشويي برود و شما را در آغوش بگيرد. داشتن يك برنامه روتين به فرزندتان كمك مي‌كند كه هرشب فرصتي داشته باشد تا براي خوابيدن آماده شود و اضطراب كمتري را در اين زمينه تجربه نمايد.

5- جدا خوابيدن كودك | در تصميم خود قاطع باشيد

زماني كه تصميم مي‌گيريد كودك را در اتاقي جداگانه بخوابانيد بسيار اهميت دارد كه رفتاري قاطعانه داشته باشيد و فورا تسليم فرزندتان نشويد. اگر در طول شب از خواب بيدار مي‌شود يا نزد شما مي‌آيد، با مهرباني او را در آغوش بگيريد اما همراهي‌اش كنيد تا مجددا به تخت خواب برگردد. به او اطمينان دهيد كنارش هستيد و هيچ چيز تهديد كننده‌اي وجود ندارد. اگر اجازه دهيد فرزندتان به اتاق شما برگردد، آماده كردن مجدد او براي جدا خوابيدن سخت‌تر از قبل خواهد شد.

سخن آخر

براي اينكه بتوانيد كودك خود را به طور جداگانه بخوابانيد، لازم است كه صبر و حوصله بسياري به خرج دهيد. اگر احساس مي‌كنيد فرزندتان اضطراب بسياري دارد و به كمك راهكارهاي ذكر شده نيز نمي‌تواند از شما جدا شود، بايد از يك روانشناس كودك كمك بگيريد. در نظر داشته باشيد كه كودكان كوچك‌تر نمي‌توانند به درستي در مورد ترس‌ها و نگراني‌هاي خود صحبت كنند. براي اطلاع بيشتر در زمينه مشاوره كودك كليك كنيد.

آن‌ها اغلب مشكلات خود را در قالب مشكلات رفتاري و اختلال‌هاي روانشناختي نشان مي‌دهند. از جمله اين مشكلات مي‌توان به لجبازي مفرط، دچار شدن به كابوس‌هاي شبانه، دچار شدن به مشكلات گوارشي نظير دل درد و شب ادراري اشاره كرد. روانشناس كودك مي‌تواند ريشه بروز اين اختلال‌ها را بررسي كرده و با روش‌هايي نظير بازي درماني به بهبودي آن‌ها كمك نمايد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

سوالات متداول

– چرا كه كودك از جدا خوابيدن مي‌ترسد؟

دلايل مختلفي مي‌تواند در ترسيدن كودك تاثير بگذارد. اضطراب جدايي از والدين يا ترس از موجودات خيالي نظير هيولاها يا تاريكي از جمله رايج‌ترين مواردي هستند كه باعث ترس كودك از جدا خوابيدن مي‌شوند.

منبع : جدا خوابيدن كودك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: جدا خوابيدن كودك،
موضوع:
[ ۲ اسفند ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۰۸:۱۹ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

بي خوابي كودكان يكي از مسائلي است كه امروزه به دليل افزايش استرس و يا عدم تخليه انرژي در طول روز افزايش يافته است. در واقع كودك در به خواب رفتن مشكل داشته و در طول شب نيز مدام از خواب بيدار مي‌شود. با اين حال از آنجايي كه خواب كافي يكي از اصول مهم رشد جسمي و رواني در كودكان مي‌باشد و كودكان در سنين رشد و تكامل هستند اين موضوع اهميت بيشتري مي‌يابد. در اين مقاله به تمامي موضوعات مربوط به بي خوابي كودكان، علت‌ها، پيامدهاي منفي آن و راهكارهاي درماني پرداخته مي‌شود. در همين راستا بهره بردن از مشاوره كودك به والدين كمك مي‌كند تا با دريافت اصول كلي بتوانند به افزايش كيفيت و كميت خواب كودك خود كمك كنند و در صورتي كه فرزندان از اختلالات خواب رنج مي‌برند درمان‌هاي لازم صورت گيرد.

منبع : بي خوابي كودكان

مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو خدمات 

 

مركز مشاوره ذهن نو برترين مركز مشاوره روانشناسي در زمينه هاي مختلف روانشناسي از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، كودك، طلاق، خيانت، نوجوان، بلوغ، جنسي و سكس تراپي ، ترك اعتياد، اختلات رواني و شخصيت و ... مي باشد.

 

مشاوره تلفني - مشاوره تلفني خانواده - مشاوره تلفني ازدواج - مشاوره تلفني خيانت - مشاوره تلفني كودك - مشاوره تلفني جنسي - مشاوره تلفني ترك اعتياد - مشاوره شغلي تلفني - مشاوره تلفني تحصيلي - مشاوره حضوري - مشاوره خانواده - مشاوره ازدواج - مشاوره خيانت - مشاوره كودك - مشاوره جنسي - مشاوره ترك اعتياد - مشاوره شغليمشاوره تحصيلي

از جمله مهمترين موضوعاتي كه شما بايد بر روي آن ها 

ترك ترياك - ترك متادون - ماده مخدر گل - ترك ترامادول - تربيت كودك - تست اعتياد - ترك اعتياد - درمان استرس - درمان اضطراب - درمان افسردگي - علائم افسردگي - روانشناسي كودك - ملاك انتخاب همسر 

 

ويژگي‌هاي خواب مطلوب براي كودكان

اگرچه كودكان در سنين مختلف معمولا با كمي تفاوت در مدت زمان خواب روبه‌رو هستند وليكن معمولا تجربه خواب به مدت 7 تا 9 ساعت، معمول و رايج است. علاوه بر كميت خواب، توجه به كيفيت نيز حائز اهميت است، كودك بايد خواب عميق و همراه با آرامشي داشته باشد. اين امر زماني محقق مي‌شود كه خواب كودك پيوسته صورت مي‌گيرد و از خواب پريدن‌هاي غير معمول و همراه با عرق كردن و تپش قلب شديد خبري نيست. با اين حال گاهي كودكان با وجود خواب كافي به سختي در هنگام صبح از خواب بيدار مي‌شوند و يا در طول روز كسل هستند و دقت و تمركز لازم را ندارند. در اين شرايط نياز است كه با بررسي دقيق‌تر وضعيت فرزندتان و كمك گرفتن از متخصص كودك شرايط خواب مطلوب را براي او محقق سازيد. براي دريافت مشاوره كودك كليك كنيد.

علت‌هاي بي خوابي كودكان

اگر كودك دچار بي خوابي است و از مشكلات ناشي از آن رنج مي‌برد ممكن است بي خوابي وي ريشه در علت‌هاي زير داشته باشد.

استرس و ترس

كودكان ممكن است به دليل ترس از محرك‌هاي مختلفي كه براي او ترس آور تلقي شده‌اند، دچار نگراني و اضطراب شديد بشوند، اين استرس و اضطراب مانع از خوابيدن كودك مي‌شود چرا كه مي‌ترسد با بستن چشم‌هاي خود آن محرك ترس آور را ببيند. اين ترس اگرچه به علت‌هاي متفاوت شكل گرفته است اما يكي از دلايل رايج را مي‌توان در تماشاي فيلم‌ها و بازي‌هاي رايانه‌اي خشن و جنگي يافت. ترس از تاريكي هم مي‌تواند دليل ديگري باشد كه موجب مي‌شود كودك در هنگام خواب ترس شديدي را تجربه نمايد، او فكر مي‌كند هيولاها و موجودات وحشتناكي وجود دارند كه وقتي هوا تاريك است و او مي‌خواهد بخوابد به سراغش مي‌آيند.

خستگي بيش از حد

برخي كودكان در طول روز آنقدر بازي مي‌كنند و به فعاليت‌هاي مختلفي چون درس خواندن، بازي‌هاي رايانه‌اي و غيره مي‌پردازند كه از فرط خستگي شديد، حالت بيش فعالي پيدا كرده و نمي‌توانند در يك مكان ثابت قرار بگيرند و بخوابند.

انرژي زياد

در حالي كه خستگي شديد و بيش فعالي مي‌تواند يكي از علت‌هاي بي خوابي كودكان باشد؛ عدم خستگي هم مي‌تواند به عنوان دليل بي خوابي كودكان ذكر گردد. وقتي كودك بعد از زمان مدرسه تا عصر استراحت مي‌كند و چرت مي‌زند بسيار طبيعي است شب‌ها دچار بي‌خوابي شود. اگرچه خوابيدن در طول روز براي استراحت مغز كودك مناسب است اما خواب در طول روز بايد در مقايسه با خواب شب كمتر باشد و گرنه كودك دچار مشكلاتي در فعاليت‌هاي روز بعد مي‌شود.

احساس استقلال

كودكان به ويژه در سنين مدرسه احساس استقلال دارند و مي‌خواهند در مورد زمان خواب، خودشان تصميم گيري نمايند و زمان خواب خود را كنترل كنند. به همين دليل ممكن است بخواهند مدت زمان بيشتري بيدار بمانند و بر ساعت خواب كمتر اصرار ورزند. در اين مواقع بهتر است والدين نسبت به زمان خواب كودك خود، قاعده و قانوني را قرار دهند و در موارد ديگري چون انتخاب لباس، نوع بازي و غيره به كودك اجازه انتخاب و استقلال در گزينش بدهند.

مشكلات بي خوابي در كودكان

در صورتي كه خواب كودكان به اندازه كافي نباشد و به اصطلاح دچار بي خوابي باشند، تجربه پيامدها و مشكلات ناشي از بي خوابي دور از انتظار نخواهد بود. از جمله اين مشكلات مي‌توان به موارد زير اشاره كرد.

 • كسل بودن و حالت خستگي در طول شبانه روز
 • افت تحصيلي به دليل كاهش دقت و تمركز در يادگيري
 • حالت‌هاي عصبي و بد اخلاقي‌هاي مكرر
 • كاهش سطح انگيزه و علاقه مندي به فعاليت‌هاي مختلف
 • نشان دادن حالت‌هاي فراموشي (نسبت به قبل در به ياد آوردن مسئوليت‌هاي محوله دچار مشكل است و اغلب آن‌ها را فراموش مي‌كند).
 • حالت‌هاي هيجاني شديد و عدم كنترل احساسات خود
 • احساس استرس و نگراني‌هاي شديد
 • افزايش وزن و احتمال بروز چاقي مفرط
 • عدم رشد جسمي
 • كاهش سطحي ايمني بدن
 • مشكلات روانشناختي

راهكارهاي درماني براي برطرف كردن بي خوابي كودكان

 • مكان خواب ثابت: بهتر است كودك در مكان ثابتي بخوابد چرا كه تغيير در مكان خواب باعث دير به خواب رفتن مي‌شود.
 • تعيين زمان مشخص: والدين بايد زمان مشخصي را براي كودك قرار دهند تا در زمان معين شده به رختخواب بروند. بدين ترتيب آن‌ها ياد مي‌گيرند كه بايد در آن زمان به رختخواب رفته و بر تماشاي تلويزيون و بازي كردن اصرار نداشته باشند.
 • تغذيه مناسب: بهتر است كودك مواد غذايي كافئين دار را به مدت 4 ساعت قبل از خواب مصرف نكند. همچنين غذاهاي پر كالري به عنوان شام استفاده نشود.
 • توجه به دماي اتاق: هواي گرم يا سرد باعث مي‌شود كودك نتواند براحتي بخوابد. سعي كنيد دماي اتاق را به گونه‌اي تنظيم كنيد كه به خواب كودك كمك نماييد. 
 • الگوي فرزندتان باشيد: در صورتي كه به عنوان والدين خودتان دير به تخت خواب برويد و شب زنده داري داشته باشيد هرگز نمي‌توانيد فرزند خود را مجاب كنيد كه زود بخوابد. 
 • تحرك كافي: معمولا انرژي كودكان در طول روز به خوبي تخليه نمي‌شود. سعي كنيد در طول دوران مدرسه نيز به ورزش كردن فرزندتان اهميت بدهيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

سوالات متداول

بي خوابي در كودكان چه پيامدهايي دارد؟

بي خوابي در كودكان اگر درمان نشود و در طولاني مدت ادامه داشته باشد مي‌تواند مشكلاتي مانند كاهش تمركز و يادگيري كودك، احساس بي حالي و كسل بودن در طول روز و گاهي حالت پرخاشگري را به همراه داشته باشد.

منبع : بي خوابي كودكان


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: بي خوابي كودكان،
موضوع:
[ ۲ اسفند ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۰۵:۳۱ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

امروزه به دليل تغيير سبك زندگي، تك فرزندي در ميان زوجين و خانواده‌ها رواج يافته است. اكثر زوجين يا تمايلي به فرزندآوري ندارند و يا تنها به يك فرزند بسنده مي‌كنند. تك فرزندي مزايا و معايب خود را دارد؛ اين كودكان محبت بيشتري از والدين دريافت مي‌كنند اما از سوي ديگر ممكن است مهارت‌هاي ارتباطي را به خوبي ياد نگيرند يا افرادي منزوي شوند. با آگاهي بيشتر از مزايا و معايب تك فرزندي و همچنين كمك گرفتن از يك فرد متخصص، مي‌توانيد بهترين تصميم را بگيريد و يا آسيب‌هاي ناشي از تك فرزندي كودك خود را به حداقل برسانيد. براي كسب اطلاعات در زمينه مشاوره كودك كليك كنيد. 

منبع : تك فرزندي

مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو خدمات 

 

مركز مشاوره ذهن نو برترين مركز مشاوره روانشناسي در زمينه هاي مختلف روانشناسي از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، كودك، طلاق، خيانت، نوجوان، بلوغ، جنسي و سكس تراپي ، ترك اعتياد، اختلات رواني و شخصيت و ... مي باشد.

 

مشاوره تلفني - مشاوره تلفني خانواده - مشاوره تلفني ازدواج - مشاوره تلفني خيانت - مشاوره تلفني كودك - مشاوره تلفني جنسي - مشاوره تلفني ترك اعتياد - مشاوره شغلي تلفني - مشاوره تلفني تحصيلي - مشاوره حضوري - مشاوره خانواده - مشاوره ازدواج - مشاوره خيانت - مشاوره كودك - مشاوره جنسي - مشاوره ترك اعتياد - مشاوره شغليمشاوره تحصيلي

از جمله مهمترين موضوعاتي كه شما بايد بر روي آن ها 

ترك ترياك - ترك متادون - ماده مخدر گل - ترك ترامادول - تربيت كودك - تست اعتياد - ترك اعتياد - درمان استرس - درمان اضطراب - درمان افسردگي - علائم افسردگي - روانشناسي كودك - ملاك انتخاب همسر 

 

تك فرزندي

زندگي افراد در خانواده‌هاي امروزي متفاوت از گذشته شده است. امروزه دغدغه‌ها و مشغله‌ها بيشتر از گذشته هستند و زوج‌ها ديگر حوصله تعداد زيادي بچه را ندارند. زن و مرد عمدتا يا قصد بچه دار شدن ندارند يا اگر دارند به علت فشارهاي مختلف تنها يك بچه مي‌خواهند. اين در حاليست كه تحقيقات نشان داده كودكان تك فرزند در طول زندگي خود احساس تنهايي مي‌كنند. از طرفي نداشتن خواهر و برادر كودك را از ايجاد رقابت‌هاي سازنده براي رسيدن به موفقيت محدود مي‌كند. اين رقابت‌هاي سالم لازمه پيشرفت و موفقيت كودكان مي‌باشد. در مقابل اين امر، اينكه كودك مركز توجه والدينش باشد باعث ايجاد حس امنيت درون فرد مي‌شود.

مزاياي تك فرزندي

كودك رابطه بسيار خوبي با پدر و مادر خود پيدا مي‌كند و به آن‌ها وابسته مي‌شود. كودك توجه پدر و مادرش را به خود جلب كرده و احساس مي‌كند كه در همه چيز بهترين است. در اين بين كودكي كه خواهر و برادر ندارد، مجبور نيست با كسي رقابت كند تا توجه پدر مادرش به او جلب شود. اينكه فرزند تك باشد به او كمك مي‌كند كه عمدي يا غيرعمدي مورد مقايسه با خواهر و برادرش قرار نگيرد. كودكي كه تنها باشد، مستقل‌تر بار مي‌آيد.

معايب داشتن يك فرزند

احساس تنهايي كودك در طول زندگي يكي از پيامدهاي تك فرزند بودن است. در اين شرايط كودك از داشتن هم بازي و كسي كه همراه او بزرگ شود محروم مي‌ماند. اين كودكان از سوي والدين تحت فشار زيادي قرار مي‌گيرند؛ بايد در مدرسه و ساير مكان‌ها عالي عمل كنند و اين به روي آن‌ها فشار تحميل مي‌كند. والدين كودك تك، تمام توجه و مراقبتشان را صرف كودكشان مي‌كنند و ممكن است فرزند خود را لوس بار بياورند. تك فرزندي ممكن است باعث شود كه كودك از پدر و مادرش خسته شود.

مهارت ارتباطي تك فرزندها

البته كه تك فرزندي به معناي نداشتن مهارت‌هاي ارتباطي نمي‌شود. اما اينكه افراد تك فرزند چقدر مهارت‌هاي ارتباطي دارند، به نحوه تربيت والدين آن‌ها بر مي‌گردد. به صورت كلي تك فرزندها در برقراري ارتباط با همسن و سالان خود دچار چالش مي‌شوند و متاسفانه نمي‌توانند ارتباط موثر و موفقي با گروه همسالان خود داشته باشند. شخصيت پدر و مادر در نحوه شكل گيري مهارت‌هاي اجتماعي كودك تاثير گذار است.

به عنوان مثال اينكه خانواده تعامل زيادي با ديگران داشته باشد و كودك با همسن و سالانش زياد در ارتباط باشد در اين ميان نقش مهمي دارد. اگر فرزند شما دوستان همسن خود را به خانه دعوت كند يا به منزل آن‌ها برود تاثير مثبتي بر روابطش مي‌گذارد. همچنين ارتباط تك فرزندها با دخترخاله، دختر عمو و ديگر همسن و سالانش در خانواده مي‌تواند به بهبود روابط او با همسالانش تاثير مثبت بگذارد. تك فرزندهايي كه در كودكي با همسن و سالانشان ارتباط خوبي مي‌گيرند، در طول زندگي كمتر دچار مشكل مي‌شوند.

اما از طرف ديگر اگر خانواده بسته باشد، با ديگران تعامل زيادي نداشته و كودك بيشتر وقت خود را در خانه با پدر و مادر بگذراند، كودك معمولا لوس، مغرور و گوشه گير خواهد شد. البته كه دوست جايگزين خواهر و برادر نمي‌شود اما ارتباط كودك شما با همسالانش مي‌تواند اوقات خوشي براي او بسازد. همچنين به تقويت مهارت‌هاي ارتباطي او نيز كمك مي‌كند.

تك فرزندي و روحيه رقابتي

نداشتن خواهر و برادر باعث كاهش روحيه رقابت طلبي مي‌شود چراكه حريفي براي كودك وجود ندارد. اين كودكان بازي‌ها و دعواهاي خواهر برادري را تجربه نمي‌كنند. اينكه ياد بگيرند با كسي كنار خود كنار بيايند نيز نكته مهمي است كه كودكان تك فرزند آن را كمتر آموخته‌اند. نداشتن اين تجربه‌ها باعث مي‌شود كه فرصت كمتري براي پرورش توان كنترل بر محيط و مديريت كارهاي خود داشته باشد. همچنين داشتن روحيه رقابت در پيشرفت‌ها و موفقيت هاي بزرگسالي تاثير گذار است؛ داشتن خواهر و برادر كودك را در درك مفهوم رقابت و پافشاري به روي هدف ياري مي‌كند.

تك فرزندي و منزوي شدن

كودك تك فرزند دوستي در خانه ندارد تا با او بازي كند؛ براي همين بيشتر اوقات احساس تنها بودن مي‌كند. همچنين اگر نتواند مهارت‌هاي اجتماعي را به خوبي كسب كند، درون گرا و منزوي خواهد شود. اين احساس تنهايي در بزرگسالي آن‌ها نيز تاثير خواهد گذاشت. دو اختلال اسكيزوئيد و افسردگي از جمله اختلالات احتمالي هستند كه ممكن است كودك در بزرگسالي به آن‌ها دچار شود.

1. شخصيت اسكيزوئيد

شخصيت اسكيزوئيد علاقه زيادي به تنها بودن دارد. انزوا طلبي كاملا در رفتار اين افراد مشهود است. افراد اسكيزوئيد روابط اجتماعي و عاطفي با ديگران برقرار نمي‌كنند و به مشاغل فردي تمايل بيشتري نشان مي‌دهند. احتمال اينكه تك فرزندها به اين اختلال دچار شوند بيشتر از ساير افراد است. اما با اين وجود نمي‌توان گفت همه تك فرزندها در بزرگسالي به چنين سرنوشتي دچار مي‌شوند.

2. تك فرزندي | افسردگي

اينكه كودك مدت زيادي تنها بماند، احتمال دچار شدن به اين اختلال را در بزرگسالي‌ افزايش مي‌دهد. اين نوع افسردگي به صورت خفيف يا مزمن در اكثر ساعات شبانه روز با آ‌ن‌ها همراه است. در چنين شرايطي ضروري است كه والدين و كودك از كمك مشاور يا روانشناس بهره‌مند شوند. 

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

سوالات متداول

-خلق و خوي تك فرزندان چگونه است؟

طبق تحقيقات صورت گرفته تك فرزندها افرادي با وجدان، منظم و وظيفه شناس هستند. تك فرزندها اعتماد به نفس بيشتري دارند، پر توقع و كمال گرا هستند و در افكار و اعمال خود انعطاف پذيري كمي دارند. نمي‌توانند با ديگران همدلي كنند يا خود را به جاي آن‌ها بگذارند. اين كودكان چون بيشتر وقت خود را با پدر و مادر گذرانده‌اند شبيه بزرگسالان رفتار مي‌كنند. تحمل فشارهاي روحي نيز در تك فرزندان كمتر است. دريافت مشاوره از طرف والدين مي‌تواند در كمتر شدن مشكلات كودك در بزرگسالي كمك كننده باشد.

منبع : تك فرزندي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: تك فرزندي،
موضوع:
[ ۱ اسفند ۱۳۹۹ ] [ ۰۳:۰۸:۵۵ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

تا به حال فكر كرده‌ا‌يد كه بهترين فاصله سني بين فرزندان چقدر است؟ اصلا بهترين تعداد فرزند چقدر است؟ اين سوالات در ذهن اكثر پدر و مادرها ايجاد مي‌شود. بعضي از والدين معتقدند كه فاصله سني كودكانشان بايد كم باشد تا با همديگر بزرگ شوند. در اين باره اختلافات نظرهاي زيادي وجود دارد، اكثر روانشناسان مي‌گويند فاصله سني 3 تا 5 سال معقول است. اين ميزان تفاوت براي اين است كه مادر انرژي روحي و جسماني لازم براي فرزند دوم را داشته باشد. با آگاهي از بهترين تفاوت سني ميان فرزندان و مزايا و معايب فواصل سني كم و زياد مي‌توانيد بهترين انتخاب را براي خود و فرزندانتان داشته باشيد. مشاوره كودك مي‌تواند در اين زمينه به شما كمك كند. براي كسب اطلاع بيشتر در زمينه مشاوره كودك كليك كنيد. 

منبع : فاصله سني بين فرزندان 

مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو خدمات 

 

مركز مشاوره ذهن نو برترين مركز مشاوره روانشناسي در زمينه هاي مختلف روانشناسي از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، كودك، طلاق، خيانت، نوجوان، بلوغ، جنسي و سكس تراپي ، ترك اعتياد، اختلات رواني و شخصيت و ... مي باشد.

 

مشاوره تلفني - مشاوره تلفني خانواده - مشاوره تلفني ازدواج - مشاوره تلفني خيانت - مشاوره تلفني كودك - مشاوره تلفني جنسي - مشاوره تلفني ترك اعتياد - مشاوره شغلي تلفني - مشاوره تلفني تحصيلي - مشاوره حضوري - مشاوره خانواده - مشاوره ازدواج - مشاوره خيانت - مشاوره كودك - مشاوره جنسي - مشاوره ترك اعتياد - مشاوره شغليمشاوره تحصيلي

از جمله مهمترين موضوعاتي كه شما بايد بر روي آن ها 

ترك ترياك - ترك متادون - ماده مخدر گل - ترك ترامادول - تربيت كودك - تست اعتياد - ترك اعتياد - درمان استرس - درمان اضطراب - درمان افسردگي - علائم افسردگي - روانشناسي كودك - ملاك انتخاب همسر 

 

بهترين فاصله سني بين فرزندان

يكي از مسائل مهمي كه پدر و مادر بايد به آن توجه كنند اختلاف سني است كه با فرزندانشان دارند. اگر فاصله زايمان‌هاي پشت سر هم كم باشد، مادر دچار عوارض جبران ناپذيري مي‌شود. اگر مادر در كمتر از سه سال فرزند دومي بياورد احتمال بروز كم خوبي در مادر و فرزند بيشتر مي‌شود. علائم كم خوني تا قبل از بارداري پيدا نمي‌شود و در دوران بارداري خود را نشان مي‌دهد. ممكن است كودك زودتر از زمان طبيعي به دنيا بيايد. كودكاني كه با فاصله كمتر از سه سال از هم متولد مي‌شوند، دچار كمبود وزن شده و احتمال اختلالات رفتاري، حركتي و يادگيري در آن‌ها بيشتر است. اگر مي‌خواهيد بچه دوم خود را به دنيا بياوريد بايد با روانشناس در مورد وضعيت خود صحبت كنيد. پيشنهاد مي‌كنيم مقاله بهترين تعداد فرزند را مطالعه كنيد.

تصور اشتباه درباره فاصله سني ميان فرزندان

برخي افراد گمان مي‌كنند كه الزام سه سال فاصله بين دو بارداري فقط براي خانم‌هايي است كه فرزند اولشان با سزارين به دنيا آمده است در صورتي كه رابطه‌اي بين فاصله دو زايمان و نوع زايمان وجود ندارد. مادر بايد بعد از زايمان اول با حداقل سه سال فاصله فرزند دوم را به دنيا بياورد تا از نظر جسماني تامين شود. اين تامين جسماني سلامت جنين را نيز تضمين مي‌كند. براي تجربه يك بارداري خوب و راحت لازم است كه مادر انرژي بدني خود را تقويت كند. بارداري‌هاي متوالي سبب كاهش سلامت خود مادر و جنين او مي‌شود.

عوارض فاصله سني زياد بين فرزندان

اگر مادر با فاصله زياد دو فرزند را به دنيا بياورد ممكن است در بارداري دوم دچار مشكل شود. افزايش فشار خون، ورم دست و پا و دفع پروتئين از ادرار از جمله خطراتي است كه مادر را در دوران بارداري دوم تهديد مي‌كند. با بالا رفتن سن مادر احتمال متولد شدن جنين نارس بيشتر مي‌شود. هر چه سن مادر بالاتر برود قدرت بارداري وي كمتر مي‌شود. اينكه كودكان با اختلاف سني بالا نمي‌توانند با والدين ارتباط و هماهنگي خوبي پيدا كنند امري اثبات شده است. با توجه به اين عوارض بعد از 3 تا 5 سال از بارداري اول بهتر است به فكر داشتن نوزادي تازه بيوفتيد.

فاصله سني يك يا كمتر از يك سال بين فرزندان

يك سال فاصله سني بين فرزندان به معناي داشتن دوستان مشترك، دعوا بر سر وسايل مشترك و همراهي در بزرگسالي مي‌باشد. بايد فوايد و مضرات اين فاصله سني را با هم در نظر بگيريد. بعضي از زوج‌ها فكر مي‌كنند فاصله سني يك سال خوب است زيرا كودكان با هم رشد مي‌كنند و آن‌ها چالش‌هاي فرزندان را يك بار براي هر دو فرزند تجربه مي‌كنند. از اين جنبه فاصله سني يك سال مي‌تواند مثبت باشد. البته بايد بدانيد كه تربيت و نگهداري فرزندان با اختلاف سني 1 سال سخت‌تر از داشتن فرزندان دو قلو است. نيازها و برنامه زماني‌اي كه كودك يكساله دارد با يك نوزاد كاملا متفاوت است. حسادت فرزند اول به فرزند دوم احتمالا كم است اما رقابت بين فرزند اول و دوم بسيار زياد خواهد بود.

فاصله سني سه سال بين فرزندان

كودكان در سن سه سالگي خلق و خوي متغيري دارند. معمولا والدين با چالش‌هاي گوناگوني در جهت پاسخ دادن به نيازهاي غيرمنطقي فرزند رو به رو مي‌شوند. سه سالگي سن چالش برانگيزي است، در اين سن تولد فرزند دوم مي‌تواند همه چيز را سخت‌تر كند. اوضاع زماني سخت‌تر است كه شما در حال آموزش دستشويي رفتن به كودك اول هستيد و در كنار او يك نوزاد هم داريد. البته فرزند اول مي‌تواند در كارهاي جزئي مانند در آوردن كيف نوزاد شما را ياري دهد. او همچنين مي‌تواند فرزند كوچك را سرگرم كند و خودش با سرگرم كردن او سرگرم شود. در اين صورت شما هم زماني براي استراحت كردن داريد.

فاصله سني پنج سال بين فرزندان

با فاصله سني پنج سال كودكان رابطه عميقي با يكديگر پيدا نمي‌كنند. مزيت آن اين است كه والدين فرصت بيشتري براي رسيدگي به هر دو فرزند دارند. شما قبل از پنج سالگي آنطور كه بايد به فرزند اولتان رسيدگي كرده‌ايد. حالا مي‌توانيد با خيالي آسوده به پرورش نوزاد خود بپردازيد زيرا فرزند اول شما مستقل‌تر شده است. مسئله‌اي كه در اين فاصله سني بسيار مشهود است حسادت كودك اول مي‌باشد. براي كاهش حسادت فرزندان مي‌توانيد از كمك روانشناس استفاده كنيد.

فاصله سني بيشتر از پنج سال بين فرزندان

در اين صورت شما يك كمك و همراه براي تربيت و نگهداري فرزند اول داريد. همچنين بين اين دو فرزند هيچ حسادتي وجود ندارد. فرزندان دوم از خواهر و برادر خود مي‌آموزند و حمايت‌هاي زيادي دريافت مي‌كنند. البته اگر فاصله سني آن‌ها مثلا ده سال باشد ديگر نمي‌توانند به خوبي همديگر را درك كنند. اما در بزرگسالي مي‌توانند دوستان خوبي براي هم شده و از كمك هم استفاده كنند. 

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

سوالات متداول

-بهترين فاصله سني بين فرزندان چقدر است؟

لازم است كه بين 3 تا 5 سال بين هر زايمان فاصله بيوفتد. مادر هم از نظر روحي و هم از نظر جسمي نياز به ريكاوري دارد. بدن مادر بايد قواي جسماني خود را دوباره تامين كند تا بتواند نوزادي سالم به دنيا آورد.

منبع : فاصله سني بين فرزندان 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: فاصله سني بين فرزندان،
موضوع:
[ ۱ اسفند ۱۳۹۹ ] [ ۰۳:۰۶:۱۹ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

ويژگي هاي فرزندان آخر خانواده چيست؟ فرزند آخر بودن تا چه حد بر روي روحيات فرد تاثير گذار است؟ خانواده يك زنجيره است كه هر كدام از افراد متناسب با جايگاه خود رفتاري خاصي دارند. اكثر والدين متوجه اين نكته مي‌شوند كه هر كدام از كودكان آن‌ها ويژگي‌هاي منحصر به فردي دارد. برخي از روانشناسان باور دارند كه تربيت فرزندان نقش مهمي بر روي خصوصيات اخلاقي آنان ايفا مي‌كند. همچنين رفتار متفاوتي كه والدين با كودكان دارند، در شكل گيري اخلاقيات متفاوت در فرزندان تاثير مي‌گذارد. به عنوان مثال فرزندان آخر در عين حال كه مي‌توانند افراد موفقي شوند، اگر بسيار نازپرورده باشند حالت وابستگي‌شان را تا آخر عمر حفظ مي‌كنند. در ادامه مطلب به بررسي ويژگي هاي فرزندان آخر مي‌پردازيم.

منبع : ويژگي هاي فرزندان آخر 

مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو خدمات 

 

مركز مشاوره ذهن نو برترين مركز مشاوره روانشناسي در زمينه هاي مختلف روانشناسي از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، كودك، طلاق، خيانت، نوجوان، بلوغ، جنسي و سكس تراپي ، ترك اعتياد، اختلات رواني و شخصيت و ... مي باشد.

 

مشاوره تلفني - مشاوره تلفني خانواده - مشاوره تلفني ازدواج - مشاوره تلفني خيانت - مشاوره تلفني كودك - مشاوره تلفني جنسي - مشاوره تلفني ترك اعتياد - مشاوره شغلي تلفني - مشاوره تلفني تحصيلي - مشاوره حضوري - مشاوره خانواده - مشاوره ازدواج - مشاوره خيانت - مشاوره كودك - مشاوره جنسي - مشاوره ترك اعتياد - مشاوره شغليمشاوره تحصيلي

از جمله مهمترين موضوعاتي كه شما بايد بر روي آن ها 

ترك ترياك - ترك متادون - ماده مخدر گل - ترك ترامادول - تربيت كودك - تست اعتياد - ترك اعتياد - درمان استرس - درمان اضطراب - درمان افسردگي - علائم افسردگي - روانشناسي كودك - ملاك انتخاب همسر 

 

فرزندان آخر

فرزندان آخر در كنار خواهرها و برادرهاي بزرگتر خود بزرگ مي‌شوند. از نظر كودك آخر، خواهر و برادرهاي بزرگتر مي‌توانند از پس همه كارها بر بيايند. به همين دليل براي رقابت كردن با آن‌ها انگيزه زيادي دارد و همين عامل رشد سريع او مي‌شود. از طرف ديگر فرزند آخر عزيز دل و دردانه همه اعضاي خانواده است. اگر والدين رفتار درستي با فرزند آخر نداشته باشند، براي هميشه او را وابسته خود مي‌كنند. اگر اختلاف سني بين شما و فرزند آخرتان زياد است بايد به آن توجه كنيد و متناسب با آن رفتار نماييد. تعداد فرزنداني كه پيش از فرزند آخر داشته‌ايد بر رفتار و تربيت شما تاثير مي‌گذارد و ويژگي هاي فرزندان آخر را نيز شكل مي‌دهد. براي آشنايي بيشتر با روانشناسي كودك كليك كنيد.

رفتار والدين با فرزندان آخر

رفتاري كه والدين با كودكان خود دارند موضوع بسيار مهمي است كه پدر و مادر بايد در ابتداي زندگي مشترك و تولد فرزندان به آن توجه كنند. فرزندان آخر به خاطر اينكه همه اعضاي خانواده بزرگ‌تر از آن‌ها هستند، همواره عشق و محبت تمام اعضاي خانواده در دريافت مي‌كنند. اين برخورد باعث مي‌شود كه كودكان آخر از اعتماد به نفس بالايي برخوردار باشند و همواره با انگيزه به سمت اهداف خود پيش بروند.

ويژگي هاي فرزندان آخر

فرزندان آخر معمولا افرادي منعطف بار مي‌آيند. اين كودكان برون گرا هستند و به راحتي با ديگران ارتباط برقرار مي‌كنند. يكي از ويژگي هاي فرزندان آخر، خود محور بودن آن‌هاست؛به اين معني كه هميشه طبق نظر خود پيش مي‌روند. اين كودكان خودخواه بوده و حتي ممكن است در برخي زمينه‌ها تنها خود را قبول داشته باشند. فرزندان آخر توجه طلب هستند؛ يعني دوست دارد كه در تمام جمع‌ها توجه به سمت او باشد. اين كودكان به دليل محبت زيادي كه از خانواده دريافت كرده‌اند، معمولا افرادي با اعتماد به نفس بالا هستند. كودكان آخر به راحتي با ديگران ارتباط مي‌گيرند و روحيه رقابتي بالايي دارند.

البته نكته‌اي كه در اين قسمت وجود دارد اين است كه هر ويژگي شخصيتي با توجه به محيطي كه فرد در آن پرورش مي‌آيد و ويژگي‌هاي بيولوژيكي شكل مي‌گيرد. در نتيجه همه كودكان يكسان و با اين ويژگي‌هاي مشترك نيستند. بسته به اينكه شرايط زندگي آن‌ها به چه صورت بوده، برخي از اين ويژگي‌ها را دارند و برخي از آن‌ها را ندارند.

ويژگي هاي منفي فرزندان آخر

فرزندان آخر مانند هر فرزند ديگري ويژگي‌هايي را متناسب جايگاه خود در خانه پيدا مي‌كنند. فرزندان آخر ممكن است به دليل حمايت زيادي كه از سوي اعضاي خانواده دريافت مي‌كنند به انسان‌هاي وابسته‌اي تبديل شوند كه نمي‌توانند از عهده كارهاي خود به تنهايي بر بيايند. همچنين ممكن است به دليل توجه زيادي كه از خانواده دريافت كرده‌اند به هيچ وجه تحمل بي توجهي را نداشته باشند. اگر اين كودكان با بي توجهي مواجه شوند (به عنوان مثال در مدرسه) احساس سرافكندگي مي‌كنند. پس از ويژگي هاي فرزندان آخر مي‌توان به توجه طلبي و وابستگي بسيار زياد اشاره كرد. پيشنهاد مي كنيم مقاله بهترين تعداد فرزند را مطالعه نماييد.

ويژگي هاي فرزندان آخر | نكات مهم در تربيت فرزند آخر 

كودكان آخر به دليل سن كم به توجه و حمايت ديگران نياز دارند و لازم است والدين وقت كافي براي اين كودكان بگذارند. اما بهتر است به اين نكته كه توجه افراطي به آن‌ها در آينده برايشان مشكلاتي پيش مي‌آورد نيز توجه داشته باشيد.

فرزندان آخر بايد مانند بقيه فرزندان از يك سري قوانين پيروي كنند. مقرراتي كه در خانه وضع شده شامل حال تمام اعضاي خانواده مي‌شود. بايد به اين نكته دقت كنيد چراكه فرزندان آخر معمولا به نظم و مقررات خانه بها نمي‌دهند. بهتر است هنگام بحث و مشاجره بين فرزندان، طرف فرزند كوچك‌تر را نگيريد و اجازه دهيد خودشان با هم به نتيجه برسند. هنگام بحث‌ها بي طرف باشيد. همچنين اگر فرزندتان توقع بيجايي از شما داشت پاسخ منفي به خواسته او دهيد. همچنين مي‌توانيد براي تربيت بهتر فرزندتان از مشاوره كودك كمك بگيريد. مشاوره كودك مي‌تواند شما را از جديدترين اصول تربيت كودك آگاه سازد. براي كسب اطلاع بيشتر از مشاوره كودك كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

سوالات متداول

-آيا ممكن است فرزندان آخر به شخصيت وابسته دچار بشوند؟

اگر در كودكي بيش از اندازه به آنان توجه شود، در بزرگسالي حالت وابستگي را حفظ مي‌كنند. پس بهتر است توجه و محبتي كه از سوي اعضاي خانواده به او مي‌رسد كنترل شده باشد. در اين راستا مي‌توانيد از كمك مشاوران و روانشناسان نيز بهره بگيريد.

منبع : ويژگي هاي فرزندان آخر 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ويژگي هاي فرزندان آخر،
موضوع:
[ ۱ اسفند ۱۳۹۹ ] [ ۰۳:۰۳:۵۲ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

حسادت فرزند اول به نوزاد تازه متولد شده يكي از چالش‌هاي مهمي است كه والدين در مسير تربيت كودكان خود با آن مواجه مي‌شوند. با اين حال حسادت فرزند اول مسئله‌اي غير قابل كنترل نيست. اگر شما بتوانيد علت ناراحتي فرزند خود را به خوبي درك كنيد و برخورد مناسبي با او داشته باشيد كج خلقي‌هاي فرزند اول با سهولت بيشتري مديريت خواهند شد. در واقع والدين نقش موثري در كاهش حسادت فرزندان خود خواهند داشت و رفتار نامناسب آن‌ها مي‌تواند شرايط را بدتر كند. ما در اين مقاله علل حسادت فرزند اول به فرزند دوم و راهكارهاي آن را از منظر روانشناسي كودك مورد بررسي قرار داده‌ايم پس با ما همراه باشيد.

منبع : حسادت فرزند اول

مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو خدمات 

 

مركز مشاوره ذهن نو برترين مركز مشاوره روانشناسي در زمينه هاي مختلف روانشناسي از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، كودك، طلاق، خيانت، نوجوان، بلوغ، جنسي و سكس تراپي ، ترك اعتياد، اختلات رواني و شخصيت و ... مي باشد.

 

مشاوره تلفني - مشاوره تلفني خانواده - مشاوره تلفني ازدواج - مشاوره تلفني خيانت - مشاوره تلفني كودك - مشاوره تلفني جنسي - مشاوره تلفني ترك اعتياد - مشاوره شغلي تلفني - مشاوره تلفني تحصيلي - مشاوره حضوري - مشاوره خانواده - مشاوره ازدواج - مشاوره خيانت - مشاوره كودك - مشاوره جنسي - مشاوره ترك اعتياد - مشاوره شغليمشاوره تحصيلي

از جمله مهمترين موضوعاتي كه شما بايد بر روي آن ها 

ترك ترياك - ترك متادون - ماده مخدر گل - ترك ترامادول - تربيت كودك - تست اعتياد - ترك اعتياد - درمان استرس - درمان اضطراب - درمان افسردگي - علائم افسردگي - روانشناسي كودك - ملاك انتخاب همسر 

 

علل حسادت فرزند اول

بسياري از پدر و مادرها نمي‌توانند درك كنند كه چرا فرزند اولشان با حسادت نسبت به برادر يا خواهر كوچكتر خود رفتار مي‌كند. آن‌ها ممكن است به خاطر بد رفتاري و لج بازي‌هاي فرزند اول او را دعوا كنند يا رفتارهاي سرزنش آميزي از خود نشان بدهند. اين در حالي است كه اگر شما بتوانيد علت حسادت فرزندتان را بفهميد مي‌توانيد با نشان دادن واكنش‌هاي بهتر اين احساس را در او از بين ببريد. ما در ادامه به مهم‌ترين دلايل حسادت فرزند اول نسبت به فرزند دوم اشاره كرده‌ايم.

1- تقسيم توجهات والدين

فرزندان اول چندين سال مركز توجهات والدين خود بوده‌اند. آن‌ها اين توجهات را به معناي ميزان عشق و محبت برداشت مي‌كنند. در نتيجه با آمدن فرزند جديد و تقسيم شدن توجهات آن‌ها احساس مي‌كنند ديگر دوست داشتني نيستند و والدينشان فرزند جديدي را جايگزينشان كرده‌اند. اين مسئله مي‌تواند باعث شود كه كودك نگراني و اضطراب زيادي را تجربه كند و نسبت به فرزند جديد حسادت بورزند.

2- مقايسه كردن شرايط كودك جديد

معمولا پدر و مادرها به مرور زمان تجربه بيشتري به دست مي‌آورند و مي‌توانند شرايط بهتري براي فرزندان بعدي فراهم كنند. همين مسئله مي‌تواند حسادت فرزندان قبلي را برانگيخته كرده و باعث شود كه آن‌ها دائما شرايط سابق خود را با شرايط فعلي فرزند جديد مقايسه كنند.

3- رفتارهاي فرزند جديد

كودكان همانند والدين نمي‌توانند صبر و حوصله داشته باشند. آن‌ها ممكن است از اينكه فرد ديگري وارد دنياي آن‌ها شده و برخي مواقع مزاحمت‌هايي براي او ايجاد مي‌كند احساس نارضايتي زيادي داشته باشند. براي مثال فرزندان كوچكتر معمولا به وسايل فرزندان بزرگتر دست مي‌زنند و بازي‌هاي خواهر يا برادر خود را به هم مي‌ريزند. در اين شرايط اگر كودك به درستي براي اين مسائل آماده نشده باشد مي‌تواند رفتارهاي نامناسبي از خود بروز دهد.

نحوه مقابله با حسادت فرزند اول | راهكارهايي براي والدين

همان طور كه گفته شد حسادت فرزند اول نسبت به فرزند دوم مسئله‌اي اجتناب ناپذير نيست. در واقع شما مي‌توانيد با استفاده از برخي راهكارها اين وضعيت را مديريت كرده و به تعديل احساسات منفي در فرزندتان كمك كنيد. ما در ادامه به چند توصيه مهم در اين زمينه اشاره كرده‌ايم.

1- به كودك در مورد نحوه رفتار با نوزاد آموزش دهيد

كودكان بايد در مورد نحوه برخورد با فرزند كوچكتر آموزش ببينند. قبل از اينكه فرزند جديد به دنيا بيايد در مورد ضعف‌ها و ناتواني‌هاي يك نوزاد با فرزندتان به زبان كودكانه صحبت كنيد. شما مي‌توانيد در جريان بازي و به كمك عروسك‌ها نحوه برخورد با نوزاد را با فرزندتان تمرين نماييد. اين كار باعث مي‌شود كه بعدها فرزند اول در ارتباط با خواهر يا برادر كوچكترش محتاطانه‌تر رفتار نمايد و در نتيجه از جانب شما نيز بيشتر حمايت شود. اين در حالي است كه عدم آموزش مي‌تواند رفتارهاي نامناسب بيشتري را در پي داشته باشد و در نتيجه شما نيز گاهي اوقات مجبور شويد فرزند اول خود را به خاطر اين رفتارها سرزنش يا دعوا كنيد. اين موضوع تا حد زيادي منجر به برافروختگي حسادت خواهد شد.

2- براي كاهش حسادت فرزند اول نظارت غير مستقيم داشته باشيد

وقتي فرزندتان نزديك خواهر يا برادر كوچكش مي‌شود دائما با كلماتي نظير “مراقب باش” يا “دست نزن” به او واكنش نشان ندهيد. اين مسئله با فراهم كردن تقويت منفي مي‌تواند باعث افزايش بدرفتاري‌هاي كودك شود. در نتيجه تلاش كنيد بدون اينكه چيزي بگوييد به آرامي رفتارهاي كودك را زير نظر بگيريد تا برخورد پرخاشگرانه‌اي از خود نشان ندهد. اگر رفتار نامناسبي از كودك سر زد بهتر است با استفاده از تكنيك حواس پرتي توجه فرزند اول را به موضوعي ديگر جلب كنيد.

3- با فرزند خود در مورد نيازهاي خواهر يا برادر كوچكتر صحبت كنيد

بسيار اهميت دارد كه به فرزندتان نشان دهيد توجه بيشتر به خواهر يا برادر كوچكتر به اين معنا نيست كه او را بيشتر دوست داريد. براي فرزند اول خود توضيح دهيد هر نوزاد پس از تولد چه نيازهايي دارد و بايد چه مراقبت‌هايي دريافت نمايد تا بزرگ شود. به كودك يادآوري كنيد كه وقتي او هم نوزاد بود همين كارها را براي او انجام داده‌ايد و همين باعث شده كه امروز او بزرگتر و قوي‌تر باشد.

4- به رفتارهاي مثبت فرزند اول بيشتر دقت كنيد

به جاي اينكه تمركز خود را به كارهايي كه كودك نبايد انجام دهد معطوف كنيد به رفتارهاي مثبت فرزند اول خود توجه نماييد. براي مثال هربار كودك با خواهر يا برادر خود به خوبي برخورد كرده يا به آرامي او را نوازش مي‌كند او را تشويق كنيد. گفتن كلمات ساده‌اي نظير “آفرين” يا “تو خيلي خواهر يا برادر خوبي هستي” به او كمك مي‌كند تا رفتارهاي سالم‌تري را در تعامل با فرزند كوچكتر در درون خود پرورش دهد.

5- با كودك در مورد نگراني‌هايش صحبت نماييد

براي اينكه بتوانيد احساسات منفي را در فرزند اول خود كمتر كنيد و رابطه مثبت‌تري ميان فرزندانتان ايجاد نماييد لازم است زمان‌هايي را براي گفت‌وگو با كودك بزرگتر اختصاص دهيد. بگذاريد كودك در مورد افكار، احساسات و نگراني‌هاي خود با شما صحبت كند. تلاش كنيد نشان دهيد كه درك متقابلي از حرف‌هاي فرزندتان داريد. در نتيجه هرگز او را به خاطر گفته‌هايش سرزنش و قضاوت نكنيد. در نظر داشته باشيد كه اين گفت‌وگو به خودي خود مي‌تواند بسياري از احساسات منفي در فرزندتان را كاهش دهد و به او كمك كند تا راحت‌تر با شرايط جديد سازگار شود.

6- براي كاهش حسادت فرزند اول از مقايسه كردن بپرهيزيد

يكي از رفتارهاي غلطي كه مي‌تواند تا حد زيادي منجر به بروز حسادت در فرزند اول شود مقايسه شدن با خواهر يا برادر كوچكتر توسط والدين و ساير افراد مهم زندگي است. در نتيجه تلاش كنيد اين موضوع را بپذيريد كه هر كودكي ويژگي‌ها و توانمندي‌هاي منحصر به فرد خود را دارد. در نتيجه عملكرد هركدام از فرزندانتان را بايد فقط با خودش مقايسه كنيد.

7- كودك كوچكتر را بهانه نكنيد

بسيار اهميت دارد كه اگر نمي‌توانيد خواسته‌هاي فرزند اول خود را برآورده كنيد خواهر يا برادر كوچك‌تر او را بهانه نكنيد. حتي اگر واقعا به خاطر نيازهاي فرزند كوچك‌تر نمي‌توانيد مطالبات فرزند اول را برآورده نماييد لازم است كه به شيوه ديگري اين موضوع را مطرح كنيد. اينكه دائما به فرزند اول بگوييد نمي‌توانيم بازي كنيم چون من بايد مراقب نوزاد باشم يا نمي‌توانيم به شهربازي برويم چون بايد مراقب خواهر يا برادرت باشم باعث مي‌شود فرزند اول احساس بدي نسبت به خواهر يا برادر كوچك‌تر خود پيدا كند و او را به عنوان مانعي بر سر خواسته‌هاي خودش ببيند. به همين خاطر لازم است بسيار مراقب كلمات و جملاتي كه به كار مي‌بريد باشيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

سوالات متداول

– فرزند اول من پس از به دنيا آمدن خواهرش دائما رفتارهاي بچگانه‌تري از خود نشان مي‌دهد و اصرار دارد همانند نوزاد با او رفتار كنيم؟

برگشت به دوران قبل‌تر كودكي يكي از رفتارهاي رايجي است كه فرزندان اول در واكنش به تولد نوزاد جديد از خود نشان مي‌دهند. لازم است كمي به فرزندتان زمان داده و از راهكارهاي گفته شد نيز كمك بگيريد. اگر احساس مي‌كنيد فرزندتان در سازگاري با شرايط جديد مشكلات زيادي دارد بهتر است از يك روانشناس كودك براي بررسي بهتر اوضاع كمك بگيريد.

منبع : حسادت فرزند اول


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: حسادت فرزند اول،
موضوع:
[ ۱ اسفند ۱۳۹۹ ] [ ۰۳:۰۱:۲۳ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
 • مشاوره روانشناسی
 • مشاوره روانشناسی ذهن نو
 • ذهن نو
 • تست روانشناسی کیومایند
 • کلینیک تخصصی کودک
 • سن استعدادیابی کودک
 • استعدادیابی کودک دو ساله
 • استعدادیابی کودک سه ساله
 • استعدادیابی کودک چهار ساله
 • استعدادیابی کودک تهران
 • آموزش سکس
 • قرص تاخیری
 • علائم اعتیاد
 • مشاوره آنلاین روانشناسی
 • مشاوره تلفنی
 • مشاوره تلفنی خانواده
 • مشاوره تلفنی ازدواج
 • مشاوره تلفنی خیانت
 • مشاوره تلفنی کودک
 • مشاوره تلفنی جنسی
 • مشاوره تلفنی ترک اعتیاد
 • مشاوره شغلی تلفنی
 • مشاوره تلفنی تحصیلی
 • مشاوره خانواده
 • مشاوره ازدواج
 • مشاوره کودک
 • مشاوره جنسی
 • مشاوره ترک اعتیاد
 • مشاوره شغلی
 • مشاوره تحصیلی
 • ترک اعتیاد
 • ترک متادون
 • ترک ترامادول
 • ترک شیشه
 • ترک شیره
 • ترک حشیش
 • ترک هروئین
 • ترک تریاک
 • ترک ماریجوانا
 • درمان استرس
 • درمان اضطراب
 • علائم اعتیاد به متادون
 • علائم اعتیاد به ترامادول
 • علائم اعتیاد به تریاک
 • علائم اعتیاد به هروئین
 • علائم اعتیاد به شیشه
 • علائم اعتیاد به کوکائین
 • ماریجوانا
 • علائم اعتیاد به حشیش
 • علائم اعتیاد به شیره
 • علائم اعتیاد به کراک
 • قالب وبلاگ
  نظرسنجی
  لینک های تبادلی
  فاقد لینک
  تبادل لینک اتوماتیک
  لینک :
  خبرنامه
  عضویت لغو عضویت
  پيوندهای روزانه
  لينكي ثبت نشده است
  پنل کاربری
  نام کاربری :
  پسورد :
  عضویت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :
  آمار
  امروز : ---
  دیروز : ---
  افراد آنلاین : ---
  همه : ---
  چت باکس
  موضوعات وب
  موضوعي ثبت نشده است
  امکانات وب

  خرید فالوور و لایک

  لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

  سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر