مشاوره روانشانسي ذهن نو
مركز مشاوره ذهن نو برترين مركز مشاوره روانشناسي در زمينه هاي مختلف روانشناسي از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، كودك، طلاق، خيانت، نوجوان، بلوغ، جنسي و سكس تراپي ، ترك اعتياد، اختلات رواني و شخصيت و ... مي باشد.

طلاق به دليل نازايي زن را شايد بتوانيم يكي از قديمي‌ترين دلايل طلاق بدانيم كه متأسفانه هنوز هم علت بسياري از طلاق‌ها ست. يكي از اهداف ازدواج اين است كه زندگي و خانواده خودمان را داشته باشيم و اين هدف با نازايي زن هرگز اتفاق نمي‌افتد. مسائل فرهنگي در مورد نازايي زنان و دادن حق به مرد براي ادامه نسل، باعث مي‌شود خيلي از ما طلاق بخاطر بچه دارنشدن زن را موضوعي بسيار عادي بدانيم. آيا واقعاً نازايي مي‌تواند دليلي براي تمام كردن زندگي مشترك باشد؟ بيشتر خانم‌ها از اين مساله احساس شرم كرده و به‌نوعي مي‌خواهند با جدايي اين حس را از بين ببرند. در ادامه به طور مختصر از ديدگاه روانشناسان خانواده به اين موضوع پرداخته‌ايم و براي تصميم‌گيري توصيه مي‌كنيم مشاوره طلاق دريافت كنيد.

منبع : طلاق به دليل نازايي زن

آيا طلاق از همسر به دليل نازايي زن تصميم درستي است؟

هدف از ازدواج هرچه كه باشد، اغلب زنان و مردان بعد از مدتي تمايل به بچه‌دار شدن و بزرگ‌تر كردن خانواده خود را دارند. اما ممكن است به دليل مشكلات بارداري، مجبور شويد براي هميشه از اين خواسته خود دست بكشيد. در اين شرايط هركسي دچار تعارض مي‌شود كه آيا مي‌توان براي هميشه ميل به بچه‌دار شدن را فراموش كرد و يا بهتر است به فكر جدايي و ازدواج با كس ديگري بود؟

واقعيت اين است كه هيچ‌كس به‌غيراز خودتان نمي‌تواند به اين سؤال جواب دهد، اما براي پيدا كردن بهترين راه بايد زماني را درباره اين موضوع فكر كنيد. سعي كنيد ميزان علاقه خود به همسر و زندگي مشتركتان، ميزان اهميت بچه‌دار شدن و همين‌طور پيامدهاي طلاق را به‌خوبي در نظر بگيريد و با سبك و سنگين كردن همه آن‌ها بهترين مسير را براي زندگي‌تان انتخاب كنيد.

اگر احساس مي‌كنيد به‌تنهايي نمي‌توانيد راجع به اين دوراهي تصميم بگيريد بهتر است از يك مشاور خانواده در اين زمينه كمك بگيريد. در چنين شرايطي خانواده و اطرافيان به دليل علاقه‌اي كه دارند، ممكن است جانب‌دارانه صحبت‌هايي كنند كه منجر به تصميم درست نشود. به همين خاطر در اين شرايط از يك متخصص خانواده كه علاوه بر داشتن آگاهي بي‌طرفانه به شما كمك مي‌كند.

راهكارهاي جايگزين با طلاق به دليل نازايي زن

پدر و مادر شدن يكي از مهم‌ترين خواسته‌ها و آرزوها در زندگي هريك از ما است كه هيچ‌كس اجازه ندارد شما را از داشتن آن منع كند. اما گاهي اوقات راهكارهاي ديگري به‌غيراز طلاق هم وجود دارد كه مي‌توانيد با استفاده از آن‌ها زندگي مشترك خود را حفظ كنيد.

مشاوره با يك متخصص

با توجه به پيشرفتي كه علم درباره ناباروري داشته شايد، كمك گرفتن از متخصصين را حتما بايد امتحان كنيد. استفاده از انواع روش‌هاي لقاح مصنوعي و يا كمك گرفتن از خانمي ديگر براي بارداري ازجمله راهكارهايي هستند كه در اين شرايط مي‌توانيد از آن‌ها استفاده كنيد. به همين خاطر بهتر است پيش از نااميدي يا تصميم براي طلاق با يك متخصص ناباروري در اين زمينه صحبت كنيد.

سرپرستي يك كودك

اگر داشتن فرزند و همين‌طور زندگي با همسرتان براي شما اهميت دارد شايد بهتر باشد به قبول كردن سرپرستي يك كودك هم به‌عنوان راهكار نگاه كنيد. به همان اندازه كه شما نياز داريد فرزند داشته باشيد كودكان بي‌سرپرستي هم هستند كه نياز دارند خانواده‌اي داشته باشند و از اين طريق مي‌توانيد علاوه بر خود فرد ديگري را هم به آرزوهايش برسانيد. اما شايد اين تصور را كنيد كه فرزندتان بايد از ريشه و خون خودتان باشد. اگر شما يا همسرتان نيز چنين اعتقادي داريد بهتر است كمي بيشتر راجع به اين موضوع فكر كنيد و با خود به اين سؤال پاسخ دهيد كه آيا فرزندي كه از كودكي تحت تربيت شما قرار مي‌گيرد نمي‌تواند جاي خالي فرزندي از نسل خودتان را پر كند؟

پيدا كردن جايگزين

بعضي از زوجين تصميم مي‌گيرند به‌جاي داشتن فرزند به جايگزين‌هاي ديگري براي آن فكر كنند. اين جايگزين‌ها مي‌تواند بسته به علاقه و افكار شما از پرورش گياهان تا نگهداري حيوانات خانگي و يا حتي همكاري با مؤسسات خيريه براي ساخت مدرسه و…. را شامل شود. كساني كه به سراغ اين راهكارها مي‌روند سعي مي‌كنند جاي خالي فرزند را در زندگي خود با چيز ديگري پر كنند.

نقش خانم در طلاق به علت نازايي زن

وقتي متوجه مي‌شويد توانايي فرزندآوري نداريد و حس مي‌كنيد ممكن است زندگي‌تان را از دست بدهيد و از طرفي خودتان هم ديگر مادر نمي‌شويد، طبيعي است كه پريشان و غمگين شويد. حتي شايد به همسرتان حق دهيد كه بخواهد فرزند داشته باشد و به جدايي فكر كند و از طرف ديگر اين موضوع را بي‌انصافي در حق خودتان مي‌دانيد. اما قبل از هر چيز بدانيد كه اين افكار براي همسرتان هم پيش مي‌آيد، پس او را درك كنيد و براي جلوگيري از آسيب روحي به متخصص مراجعه كنيد تا بتوانيد بهتر با اين شرايط كنار بياييد. در ادامه براي كنار آمدن با اين شرايط به چند مورد اشاره كرده‌ايم.

1- خودتان را مقصر جلوه ندهيد

يكي از بزرگ‌ترين اشتباهات اين است كه احساس كنيد آدمي ناقص و مشكل‌دار هستيد و اگر ديگران اين موضوع را به روي شما نمي‌آورند از لطف آن‌هاست. به خاطر داشته باشيد كه مشكلات و بيماري‌ها مي‌توانند براي هر كسي در طول زندگي اتفاق بيفتند و نازايي مشكلي نيست كه شما عمداً نقشي در آن داشته باشيد.

علاوه بر اين تعهد در زندگي مشترك به اين معناست كه بايد در روزهاي تلخ و سختي‌ها نيز در كنار هم باشيم. پس همسرتان و خواسته‌هاي او را در نظر بگيريد اما دست از تحقير كردن خودتان برداريد و علي‌رغم تمامي مشكلات براي خود احترام قائل باشيد.

2- واقعيت را بپذيريد

ناتواني شما در مادر شدن واقعيت بسيار دردناكي است، اما به خاطر داشته باشيد تا زماني كه اين حقيقت را نپذيريد و زندگي خود را با شرايطي موجود تطبيق ندهيد؛ عذاب دائمي براي روح و روان خودتان به وجود آورده‌ايد.

3- با همسرتان صحبت كنيد

اگر نگران تصميمي هستيد كه همسرتان راجع به ناتواني شما در بارداري خواهد گرفت بهتر است راجع به اين موضوع با وي صحبت كنيد. احساسات خود را كاملاً براي او توضيح دهيد و سعي كنيد با يكديگر تصميم درستي راجع به شرايط پيش‌آمده بگيريد. اما بهتر است در صحبت‌هايتان احساسات طرف مقابل را نيز در نظر بگيريد.

براي دريافت مشاوره در زمينه طلاق مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 

 

سؤالات متداول

آيا طلاق به دليل نازايي زن تصميم درستي است؟

اگر در زندگي مشترك هيچ مشكلي به‌غيراز نازايي وجود ندارد، بهتر است به راهكارهاي ديگري مثل قبول سرپرستي يك كودك نيز توجه داشته باشيد.

چطور با اين واقعيت كه همسرم به خاطر نازايي طلاقم داده كنار بيايم؟

سعي كنيد احساسات طرف مقابل و خواسته‌هاي او را نيز درك كنيد. اما بهترين راهكار اين است كه واقعيت را بپذيريد و براي بقيه زندگي خود برنامه‌ريزي كنيد.

   

منبع : طلاق به دليل نازايي زن

 


:: بازديد از اين مطلب : 1


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: طلاق به دليل نازايي زن،
موضوع:
[ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۳۳:۱۵ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

مشاوره شغلي چيست و به افراد چه كمكي مي‌كند؟ انتخاب شغل يكي از بزرگ‌ترين چالش‌هاي زندگي هر فرد است. با اين حال چگونه مي‌توانيد بفهميد براي چه كاري ساخته شده‌ايد و چه شغلي بيشترين بازدهي را براي شما به همراه خواهد داشت؟ عوامل مختلفي نظير تشويق‌هاي خانواده، نوع مدرك تحصيلي، علائق شخصي و فشارهاي اجتماعي هركدام ما را به سمتي سوق مي‌دهند كه ممكن است درنهايت نوعي سردرگمي و تشويش را به همراه داشته باشند. در اين شرايط كمك گرفتن از مشاوره تخصصي شغلي به شما كمك مي‌كند تا بتوانيد دست به انتخاب مناسب‌تري بزنيد. براي كسب اطلاعات بيشتر در اين زمينه تا انتهاي مطلب با ما همراه باشيد.

 منبع : مشاوره شغلي

مشاوره شغلي چيست؟

مشاوره شغلي نوعي از خدمات روانشناسي است كه به افراد در زمينه انتخاب شغل و مسيرهاي آموزشي كمك مي‌كند. مشاوران و روانشناسان در اين جلسات به شما آموزش مي‌دهند كه چگونه با ديد وسيع‌تري گزينه‌هاي پيش روي خود را ببينيد، نقاط قوت و ضعف خود را بشناسيد و بهترين مسير را براي زندگي خود انتخاب نماييد.

 

 

انواع خدمات مرتبط با مشاوره شغلي

در مشاوره شغلي متخصصين از روش‌هاي مختلفي كمك مي‌گيرند تا بتوانند در اتخاذ بهترين تصميم به مراجعين خودياري برسانند. از جمله خدماتي كه آن‌ها در اين جلسات ارائه مي‌دهند مي‌توان به موارد زير اشاره كرد.

– گرفتن تست‌هاي شخصيت شناسي و ساير آزمون‌هاي روانشناسي براي كشف بهتر ويژگي‌ها و علاقه‌مندي‌هاي فرد

– گرفتن تست‌هاي استعداديابي براي فهم بهتر اينكه فرد در چه كاري مي‌تواند بيشترين بازدهي را داشته باشد.

– برگزاري جلسات روان درماني فردي براي كساني كه مي‌خواهند شغل خود را عوض كنند و كمك به حل بحران‌ها و تعارض‌هاي مرتبط با آن

– بررسي سوابق آموزشي و تحصيلي مراجع براي كمك به هدف گزيني‌هاي بهتر در آينده

– آموزش برخي مهارت‌هاي شغلي نظير برقراري ارتباط مؤثر، تمرين مصاحبه موفقيت آميز و تقويت سخنراني يا زبان بدن

براي دريافت مشاوره شغلي به چه كسي مراجعه كنم؟

براي اينكه بتوانيد در زمينه شغل و حرفه خود از يك فرد مورد اطمينان كمك بگيريد لازم است به افرادي مراجعه نماييد كه در اين زمينه داراي تحصيلات حرفه‌اي بوده و در اين حوزه سابقه فعاليت دارند. داشتن حداقل مدرك تحصيلي كارشناسي ارشد در گرايش مشاوره يا روانشناسي براي ارائه خدمات مشاوره الزامي است. جهت دسترسي به بهترين متخصصين لازم است كه به مراكز مشاوره‌اي مراجعه نماييد كه از سازمان نظام روانشناسي يا بهزيستي داراي مجوز هستند.

بهترين زمان براي دريافت مشاوره

مشاوره شغلي تنها به بزرگ‌سالان يا كساني كه فارغ‌التحصيل شده‌اند و به دنبال كار مي‌گردند اختصاص ندارد بلكه افراد مي‌توانند از سنين پايين‌تر با كشف استعدادهاي خود در مسيري حركت كنند كه در نهايت آن‌ها را به سمت يك شغل مناسب هدايت نمايد. در نتيجه شما در هر سني مي‌توانيد از مشاوره تخصصي استفاده كنيد و حتي براي جهت دهي به فعاليت‌هاي كودك نيز از آن بهره بگيريد. در واقع مشاوره تخصصي شغلي مي‌تواند به افراد از سنين پايين تا افراد ميان‌سال يا سالمند كه درگير مشكلات پس از بازنشستگي هستند كمك نمايد. 

مشاوره شغلي حضوري و غيرحضوري

امروزه با گسترش خدمات غيرحضوري افراد راحت‌تر مي‌توانند از جلسات مشاوره كمك بگيرند چراكه از اين طريق مراجعان بر بعد زمان و مكان غلبه كرده و مي‌توانند در هر زمان و از هرجاي كشور با بهترين متخصصين در تماس باشند. از همين رو امروزه بسياري از مراكز روانشناسي علاوه بر جلسات حضوري امكان مراجعه تلفني و آنلاين را نيز در انواع زمينه‌ها از جمله مشاوره شغلي براي مراجعين فراهم كرده‌اند. شما متناسب با شرايط و نيازهاي خود مي‌توانيد جلسات حضوري يا غيرحضوري را انتخاب كرده و از مزاياي آن بهره‌مند شويد.

جهت دريافت خدمات از مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو كليك كنيد.

سؤالات متداول

مشاوره شغلي در موقعيت‌هاي مختلفي مي‌تواند به كمك شما بيايد، براي مثال زماني كه به تازگي به دنبال كار مي‌گرديد يا وقتي مي‌خواهيد يك شغل را كنار بگذاريد و مسير جديدي را آغاز كنيد و هم‌چنين زماني كه مي‌خواهيد استعدادهاي خود را در زمينه‌هاي مختلف كشف كنيد استفاده از خدمات مشاوره تا حد زيادي مي‌تواند در افزايش كيفيت تصميم گيري‌هاي شما مؤثر باشد.

هرگز يك راه حل يا يك سبك زندگي مناسب حال همه افراد نيست. ممكن است گرفتن مدرك دكتري در زندگي يك فرد تأثير بسزايي بگذارد اما براي ديگري ضرورتي نداشته باشد. مشاور شغلي مي‌تواند به شما كمك كند كه نيازهاي منحصر به فرد زندگي خود را بسنجيد و متناسب با توانمندي‌هاي خاصي كه داريد در اين زمينه بهترين تصميم را بگيريد.

   

 منبع : مشاوره شغلي

 :: بازديد از اين مطلب : 1


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: مشاوره شغلي،
موضوع:
[ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۲۹:۰۷ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

اختلال تيك به انجام حركات يا توليد صداهاي غيرارادي و تكراري گفته مي‌شود كه فرد به طور اجتناب ناپذيري آن‌ها را از خود نشان مي‌دهد. در راهنماي تشخيصي و آماري اختلالات روان پزشكي متخصصان 3نوع مختلف را براي اين اختلال در نظر گرفته‌اند كه اختلال توره، اختلال تيك حركتي يا صوتي مداوم و اختلال تيك گذرا را در برمي‌گيرد. تاكنون يك دليل مشخص و روشن براي بروز اين مشكلات صوتي يا حركتي پيدا نشده با اين حال كارشناسان عوامل محيطي و زيستي مختلفي را در بروز آن دخيل مي‌دانند. براي آشنايي با علائم، علل و درمان اختلال تيك در ادامه با ما همراه باشيد.

منبع : اختلال تيك در بزرگسالان

آشنايي با علائم و نشانه هاي انواع اختلال تيك

متخصصان سلامت روان به انواع حركات يا اصوات كه به صورت ناگهاني، سريع، تكراري و ناموزون ظاهر مي‌شوند، تيك مي‌گويند. در آخرين ويراست راهنماي تشخيصي و آماري اختلالات روان پزشكي 3 نوع خاص از اختلال‌تيك معرفي شده است كه اختلال توره، تيك حركتي يا صوتي مداوم و اختلال‌تيك گذرا را در برمي‌گيرد. در ادامه به توضيح علائم هريك از اين اختلالات تيك پرداخته‌ايم.

اختلال توره

اختلال توره يكي از انواع اختلالات تيك است كه در طي آن تيك‌هاي متعدد حركتي و حداقل يك تيك صوتي در دوره‌اي از بيماري وجود دارند. دفعات بروز تيك‌ها در اين اختلال همواره در نوسان است و كم و زياد مي‌شود، ولي پس از بروز اولين تيك، مشكلات حركتي يا صوتي حداقل به مدت يك سال ادامه پيدا مي‌كنند. نكته ديگري كه در مورد اختلال توره وجود دارد سن شروع آن است كه قبل از 18 سالگي اتفاق مي‌افتد.

توجه داشته باشيد كه مشكلات حركتي كه در اثر مصرف كوكائين (يا هر عامل خارجي ديگري) بروز يابد يا در پي ابتلا به بيماري‌هاي عصبي نظير هانتينگتون تظاهر مي‌يابند، به عنوان اختلال توره در نظر گرفته نمي‌شوند.

اختلال تيك حركتي يا صوتي مداوم (مزمن)

در اين نوع از اختلال‌تيك، تيك‌هاي منفرد يا متعدد حركتي يا صوتي در دوره‌اي از بيماري ظاهر مي‌شوند ولي تفاوت آن با اختلال توره اينجاست كه هردو (تيك حركتي و صوتي) تجربه نمي‌شود؛ بلكه بيمار فقط درگير يكي از آن‌ها خواهد بود. در اين اختلال نيز دفعات تيك در نوسان است و ميزان آن كم و زياد مي‌شود، اما پس از بروز اولين تيك دست كم مشكل بيمار تا يك سال طول خواهد كشيد. سن شروع اين اختلال همانند توره قبل از 18 سالگي است و علائم آن در پي مصرف يك ماده يا دچار شدن به يك بيماري طبي بروز نمي‌يابد.

اختلال تيك گذرا

در اختلال تيك گذرا تيك‌هاي منفرد يا متعدد حركتي و يا صوتي ديده مي‌شوند كه برخلاف اختلال توره يا تيك مزمن كمتر از يك سال تداوم مي‌يابند. سن شروع اين اختلال زير 18 سال است و همانند دو نوع ديگر از اختلال‌تيك در اثر مصرف يك ماده يا دچار شدن به يك بيماري طبي پديد نمي‌آيد.

علل بروز اختلال تيك

متخصصان بر اين باورند كه اين مشكل در پي تعامل فاكتورهاي مختلف شخصيتي، محيطي و ژنتيكي بروز مي‌يابد و يك عامل مشخص موجب تيك‌ها نمي‌شود كه در ادامه به توضيح هريك از آن‌ها پرداخته‌ايم.

1- علل شخصيتي يا مزاجي بروز اختلال تيك

عوامل شخصيتي يا مزاجي به صفات پايدار رفتاري گفته مي‌شوند كه اغلب ريشه‌هاي زيستي دارند. متخصصان بر اين باورند كه برخي ويژگي‌هاي مزاجي مي‌توانند ريسك بروز اختلال‌تيك را افزايش دهند. براي مثال اضطراب، هيجانات بالا و خستگي تيك را تشديد كرده و برعكس آرامش يا انجام كارهايي با تمركز بالا به بهبود آن كمك مي‌كند.

از همين رو شخصيت‌هايي كه همواره سطح بالايي از روان رنجوري را بروز مي‌دهند و داراي برانگيختگي ذهني بيشتري هستند، بيش از ديگران در معرض ابتلا به اين مشكل قرار دارند. اين افراد ممكن است در موقعيت‌هايي نظير شركت در كنكور يا هر آزمون بزرگ ديگر، رفتن به مصاحبه شغلي و ساير مواردي از اين دست تشديد اختلال تيك را تجربه كنند.

2-علل و عوامل محيطي

بررسي‌ها نشان مي‌دهند گاهي مشاهده شكل تيك و يا شنيدن صدايي در شخص ديگري سبب بروز تيكي مشابه آنچه ديده يا شنيده در فرد مبتلا به تيك مي‌شوند كه اغلب اطرافيان (از روي ناآگاهي) آن را عمدي و هدفمند تلقي مي‌كنند، زماني كه نزديك‌ترين آدم‌هاي بيمار اين طور فكر كنند اين مسئله دردسرساز مي‌شود. براي مثال تكرار حركات رئيس شركت يا معلم در كلاس مي‌تواند يك شيطنت در نظر گرفته شود و پيامدهاي ناخوشايندي را به همراه داشته باشد.

3-علل و عوامل ژنتيكي و فيزيولوژيكي

عوامل ژنتيكي و محيطي روي نحوه تظاهر و شدت علائم تيك تاثيرگذار هستند. براي مثال آلل‌هاي مختلفي مي‌توانند خطر ابتلا به اختلال توره را افزايش دهند. در همين راستا انواع نادري از ژنتيك خانوادگي در اختلالات تيك شناسايي شده‌اند. عوارض دوران بارداري، سن بالاي پدر، وزن پايين هنگام تولد و سيگار كشيدن مادر در طول حاملگي مي‌توانند شدت تيك را افزايش دهند.

ميزان شيوع اختلال تيك

اختلال تيك بيش از هر زماني در دوران كودكي شايع است ولي در اكثر موارد گذراست. اين اختلال در كودكان دبستاني چيزي در حدود 3 تا 8 در 1000 تخمين زده مي‌شود. پسرها با نسبت 2 به1 تا 4 به 1 بيشتر از دختران درگير انواع مختلف اختلال تيك مي‌شوند. همچنين مطالعات آماري بيانگر شيوع كمتر اين مشكل در بين آمريكايي‌هاي آفريقايي تبار و اسپانيايي تبار نسبت به ساير نژادهاست كه اين مسئله مي‌تواند ناشي از دسترسي كمتر آن‌ها به تسهيلات پزشكي باشد.

درمان اختلال تيك

براي درمان اختلال تيك دو گزينه رواندرماني و دارودرماني پيش روي متخصصان قرار دارد. در رواندرماني شما بايد به يك روانشناس مراجعه كنيد. روانشناس با درماني گفتگو محور تلاش مي‌كند تا نسبت به عوامل محيطي تشديد كننده تيك دسترسي پيدا كنند. او در همين راستا با استفاده از تكنيك‌هاي مختلف به مراجع مي‌آموزد كه چگونه آرامش خود را حفظ كرده و به مرور زمان از تعداد دفعات بروز تيك بكاهد.

از جمله تكنيك‌هاي درماني براي اختلال‌تيك مي‌توان به ريلكسيشن، فنون ذهن آگاهي، تكنيك هاي تنفسي، مراقبه و ساير روش‌هاي خود آرام سازي اشاره كرد.

در شرايطي كه تيك شديد باشد، حتما استرس‌هاي زيادي در زندگي وي وجود دارد، پس پاسخ دهي به درمان پايين است و مشكلات روانشناختي ديگري نيز مطرح هستند. در صورت شدت بالاي علائم اضطراب روانشناس مراجع را به روانپزشك ارجاع مي‌دهد تا درمان‌هاي دارويي را بگيريد. از جمله داروهايي كه در اين شرايط تجويز مي‌شوند مي توان به كلونيدين، گوانفاسينو رسپريدون اشاره كرد. براي آشنايي با علائم اضطراب كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه اصطراب و افسردگي مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 

 

سوالات متداول

متخصصان بر اين باورند كه عوامل ژنتيكي و محيطي در تعامل با يكديگر در بروز اين اختلال نقش دارند. تاكنون محققان فاكتورهاي ژنتيكي مختلفي را پيدا كرده‌اند كه منجر به بروز اختلال‌تيك مي‌شوند.

   

منبع : اختلال تيك در بزرگسالان

 :: بازديد از اين مطلب : 1


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۲۵:۰۲ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

طلاق به دليل خيانت يكي از شايع‌ترين علل طلاق محسوب مي‌شود. اما بعضي از زن و شوهرها با وجود چنين مساله‌اي باز هم توانسته‌اند كه با هم بمانند و گاه حتي مي‌بينيم كه روابط‌شان بهتر از قبل هم شده است. اما راز موفقيت آن‌ها چيست؟ در قدم اول بايد بدانيد كه هر رابطه‌اي منحصر به فرد بوده و نمي‌توانيد آن را با كسي مقايسه كنيد، در قدم دوم براي رسيدن به هر نتيجه دلخواهي بايد اصول آن را بدانيد و براي آن تلاش كنيد. برهم زدن يك پيوند كار آساني نيست و اگر به درستي صورت نگيرد، علاوه بر آسيب خيانت با مشكلات ناشي از طلاق هم بايد دست و پنجه نرم كنيد. در ادامه به توضيح نكاتي در ارتباط با اين شرايط آورده‌ايم، اما براي رسيدن به يك نتيجه نهايي حتما از خدمات مشاوره بايد بهره ببريد. براي اشنايي با روش هاي جلوگيري از خيانت كليك كنيد.

منبع : طلاق به دليل خيانت شوهر يا زن

آيا طلاق به دليل خيانت انتخاب درستي است؟

هنگامي‌كه متوجه مي‌شويد همسرتان خيانت كرده، موجي از احساسات منفي را تجربه خواهيد كرد و درگير اين موضوع مي‌شويد كه بعدازاين بايد چطور برخورد كنيد؟ آيا ادامه اين زندگي به صلاح است يا اينكه بايد همه‌چيز را تمام كرد؟ براي اينكه بتوانيد در اين زمينه تصميم‌گيري بهتري داشته باشيد به مسائل زير دقت داشته باشيد.

1- دلايل همسرتان را بشنويد

يكي از مهم‌ترين و البته سخت‌ترين كارهايي كه پس از مواجه‌شدن با خيانت بايد انجام دهيد اين است كه با همسرتان صحبت كنيد و دلايل او را بشنويد. اگر او از كاري كه كرده پشيمان نيست و احساس مي‌كنيد احتمال دارد به اين رفتار ادامه بدهد، بهتر است به‌صورت جدي به طلاق فكر كنيد. اما اگر همسرتان از رفتار خود پشيمان است و شما نيز احساس مي‌كنيد زندگي مشتركتان استحقاق فرصت ديگري را دارد بهتر است به اين موضوع نيز توجه داشته باشيد.

2- طلاق به دليل خيانت | منصفانه رفتار كنيد

دلايل همسرتان براي خيانت را بشنويد و همين‌طور با خود به اين سؤال پاسخ دهيد كه واقعاً تا چه حد در شرايط پيش‌آمده مقصر بوده‌ايد؟ شايد خيانت بهترين راهكاري نباشد كه همسرتان به هر دليلي به سراغ آن رفته، اما به‌هرحال خيانت نشان‌دهنده اين است كه در زندگي شما مشكلاتي وجود دارد. بهتر است منصفانه راجع به اين شرايط فكر كنيد و به اين سؤال پاسخ دهيد كه تا چه حد در اين شرايط مقصر بوده‌ايد؟ حتي اگر پاسخ به اين سؤال تأثيري در تصميم‌تان براي طلاق نداشته باشد كمك خواهد كرد تا در روابط آينده خود با دقت بيشتري رفتار كنيد.

3- آينده فرزندان

اگر از ازدواج‌تان صاحب فرزندي شده‌ايد، يكي از مسائلي كه بايد به آن توجه داشته باشيد اين است كه طلاق شما چه تأثيري روي فرزندان خواهد داشت؟ به خاطر داشته باشيد كه هرگز نبايد فرزندتان را درگير اختلافي كه ميان شما و پدرش وجود دارد بكنيد. به عبارتي فرزند شما نبايد احساس كند پدر يا مادر خطاكاري داشته كه به همسر خود خيانت كرده است. با اين كار تصوير ذهني او را از پدر يا مادر به هم مي‌زنيد و اين باعث بروز بحران‌هاي روحي بسياري براي فرزندتان خواهد بود. اگر احساس مي‌كنيد نمي‌دانيد چه چيزي بيشتر به نفع فرزندتان است و يا چطور بايد او را در جريان تصميم خود قرار دهيد بهتر است در اين زمينه از يك مشاور كودك كمك بگيريد.

4- طلاق به دليل خيانت | مشورت كنيد

پيش از آنكه براي طلاق يا ادامه زندگي پس از خيانت تصميم بگيريد، بهتر است از يك مشاور خانواده راهنمايي بگيريد. مشاورين به شما كمك خواهند كرد تا در اين شرايط بتوانيد بهترين تصميم را بگيريد. براي دريافت مشاوره طلاق كليك كنيد.

احتمال پشيماني از خيانت بعد طلاق

گاهي اوقات زوج خيانتكار، مدتي پس از طلاق از رفتار خود پشيمان مي‌شود و براي دلجويي از همسر و برگرداندن شرايط به حالت قبلي تلاش مي‌كند. اگر اين اتفاق براي شما يا هريك از آشنايانتان افتاده بهتر است به‌جاي تصميم‌هاي احساسي با دقت شرايط موجود را بررسي كنيد.

گاه خشمي كه از طرف مقابل داريم باعث مي‌شود تمايلي به ادامه زندگي نداشته باشيم و گاهي نيز از روي احساسات تصميم مي‌گيريم و به زندگي خود برگرديم. اما بهترين اقدام اين است كه كمي صبورانه برخورد كنيد. براي مدتي به خود و همسرتان زمان بدهيد و در اين مدت به‌دقت بررسي كنيد كه آيا همسرتان واقعاً از رفتار خود پشيمان است و آيا شما واقعاً مي‌خواهيد اين فرصت مجدد را به او بدهيد يا خير. در پايان اين مدت بهتر مي‌توانيد راجع به بازگشت خود به زندگي تصميم بگيريد. براي آشنايي با ساير عوامل طلاق كليك كنيد.

چرا بايد براي طلاق به دليل خيانت مشاوره بگيريم؟

اگر با خيانت از طرف همسرتان روبه‌رو شده‌ايد پيش از هر تصميمي بهتر است از يك مشاور خانواده كمك بگيريد. مشاورين مي‌توانند به شما كمك كنند تا دلايل بروز اين خيانت را پيدا كنيد و همين‌طور شما را براي تصميم‌گيري راجع به ادامه اين زندگي يا طلاق راهنمايي خواهند كرد. اگر تصميم شما اين است كه به زندگي خود ادامه دهيد بايد بتوانيد راهكارهايي را براي بخشيدن همسرتان پيدا كنيد و همين‌طور ياد بگيريد كه چطور از تكرار اين تجربه جلوگيري كنيد. اما اگر مي‌خواهيد از همسرتان جدا شويد بايد آمادگي‌هاي لازم براي طلاق را پيدا كنيد. كمك گرفتن از مشاور شما را براي هريك از اين تصميم‌ها آماده خواهد كرد.

براي دريافت مشاوره در زمينه طلاق مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 

 

سؤالات متداول

اگر همسر شما براي چندمين بار اين كار را تكرار كرده و يا هيچ پشيماني از رفتار خود ندارد بهتر است شما نيز راجع به ادامه زندگي خود تجديدنظر كنيد.

بهتر است تا جاي ممكن فرزندتان را درگير اين موضوع نكنيد و صرفاً به او بگوييد ميان شما اختلافاتي پيش آمده كه ديگر نمي‌توانيد در كنار هم زندگي كنيد.

   

منبع : طلاق به دليل خيانت شوهر يا زن

 :: بازديد از اين مطلب : 1


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۲۰:۵۵ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

آيا تنبيه كودكان صحيح است؟ شكل گيري شخصيت كودك بستگي به نوع برخورد پدر و مادر دارد. براي شكل‌گيري شخصيتي سالم و بهنجار اجتماعي، بايد به نحوي صحيح و درست با كودك برخورد شود. بايدها و نبايدهاي دوران كودكي بايد به دور از افراط و تفريط به اجرا در بيايد. كودك بايد ياد بگيرد همانطور كه كار مثبت و پسنديده او تشويق مي‌شود، در صورت انجام رفتار ناشايست نيز با برخورد جدي پدر و مادر مواجه مي‌شود. والدين در برابر خطاهاي رفتاري كودك خود شيو‌ه‌هاي مختلفي را  به كار مي‌گيرند كه به طور شايع “تنبيه كردن كودك” از شيوه‌هاي مشترك فرزند پروري تمامي پدر و مادر‌ها به حساب مي‌آيد. اما تنبيه كردن چه اصولي دارد و چگونه بايد اعمال شود؟ با آگاهي از اصول تنبيه كودكان و كمك گرفتن از يك فرد متخصص مي‌توانيد به بهترين نحو فرزند خود را تربيت نماييد. براي اطلاع از مشاوره كودك كليك كنيد.

منبع : تنبيه كودكان

تنبيه چيست؟

تنبيه يك روش انضباطي است كه به كودك ياد مي‌دهد تا رفتار نامطلوب خود را كاهش دهد. به واسطه تنبيه كردن به كودك شوك رواني وارد مي‌شود و او با رفتار جدي والدين و بزرگترها رو رو مي‌گردد. تنبيه به شكل‌هاي مختلف اعم از نگاه خشم آلود، ممنوعيت از انجام كار مورد علاقه، كاهش ساعات تفريح، بي اعتنايي و حتي تنبيه بدني قابل انجام است.

اصول و شيوه صحيح تنبيه كودكان

تنبيه كودكان اصولي دارد كه اگر مطابق با آن‌ها تنبيه را انجام دهيد، مي‌تواند در تربيت كودك موفقيت آميز باشد اما در غير اين صورت تنها باعث مشكلاتي در شخصيت و تربيت كودكتان خواهد شد. اصول تنبيه به شرح زير هستند:

1. تنبيه قابل اجرا باشد

اگر كودك رفتار خطايي انجام دهد كه مستحق مجازات و تنبيه گردد، بايد با عواقب كار اشتباه خود رو به رو شود. والدين بايد تنبيهي براي كودك قرار دهند كه قابل اجرا باشد و كودك عملا با آن رو به رو شود. به طور مثال گفتن اينكه به مدت يك ماه از خانه خارج نخواهي شد” يك تنبيه غير قابل اجراست چرا كه پس از گذشت چند ساعت حال روحي شما بهتر مي‌شود و عصبانيت‌تان فروكش مي‌كند. در نتيجه به محض اينكه بخواهيد خانه را ترك كنيد از ترس اينكه كودك در خانه تنها بماند و اتفاق ناگواري رخ دهد، او را با خود همراه خواهيد ساخت.

2. تنبيه بايد متناسب با اشتباه كودك باشد

اگر خطاي رخ داده توسط كودك چندان با اهميت نيست و نتيجه تلخي به همراه نداشته، نبايد به صورت افراط گونه با او برخورد نمود. در قبال اشتباهات كوچك، تنبيهات كوچك لازم است. محروميت از تماشاي تلويزيون به مدت 1 ساعت و و تنبيهاتي از اين قبيل مي‌تواند نتايج بهتري به همراه داشته باشد.

3. تنبيه كودكان | عدم توجه به كودك و بي اعتنايي كردن به او

كودكان به شدت به والدين خود دلبستگي دارد و خواستار اينند كه در مواقع مختلف نظر پدر و مادر را به خود جلب نمايند و مورد حمايت عاطفي آن‌ها قرار بگيرند. مي‌توان از همين مسئله به عنوان يك شيوه تنبيه استفاده كرد و هنگامي كه كودك خطايي انجام داد، به او بي اعتنايي نماييد. به اين ترتيب كودك ياد مي‌گيرد تا زماني كه رفتار ناخوشايند خود را ترك نكند، محبت شما را دريافت نخواهد كرد. البته در نظر داشته باشيد كه بي اعتنايي نبايد بيش از حد طول بكشد زيرا نتايج منفي به دنبال خواهد داشت.

4. محروميت

محروم كردن كودك از علايق و آنچه كه مطابق ميل اوست يك روش تنبيه خوب محسوب مي‌شود‌. در برابر خطاي كودك او را تا وقتي كه عذر خواهي كند و از رفتار خود پشيمان شود از انجام كار هاي مورد علاقه‌اش محروم سازيد. نقاشي كردن، تماشاي كارتون و بازي كردن از كارهايي است كه معمولا همه كودكان دوست دارند انجام دهند.

نكات طلايي در هنگام تنبيه كودكان

براي تربيت بهتر كودكان در هنگام تنبيه، نكاتي وجود دارد كه بهتر است آن‌ها را مد نظر قرار دهيد. اين نكات عبارتند از:

1. پدر و مادر اتفاق نظر داشته باشند

تنبيه زماني نتيجه بخش خواهد بود و به عدم تكرار رفتار اشتباه منجر خواهد شد كه پدر و مادر در اجراي تنبيه اتفاق نظر داشته باشند. اگر كودك براي فرار از تنبيه به والد ديگر متوسل شود و او را واسطه قرار دهد، اين كار برايش به شكل عادت در خواهد آمد و در آينده به محض اينكه با تنبيه رو به رو شود به سراغ والد حمايت‌گر مي‌رود و اشتباه خود را مجدد انجام مي‌دهد.

2. تنبيه در قبال رفتار اشتباه است

در هنگام تنبيه كودك نبايد از جملات و عباراتي استفاده كنيد كه كودك احساس كند او را دوست نداريد و از او بيزاريد. شما بايد به كودك بفهمانيد كه تعيين تنبيه فقط بخاطر كار اشتباه اوست نه بخاطر شخصيتش. او همچنان فرزند دلبند شماست و به او علاقه داريد، فقط رفتار اشتباهش را دوست نداريد.

3. تنبيه كودكان | تمرين رفتار صحيح

شايد كودك ناخواسته دچار اشتباه مي‌شود و به تصور اينكه آن رفتار صحيح است آن را انجام مي‌دهد. بهتر است نحوه انجام رفتار را با كودك خود در قالب بازي و گفتگو تمرين كنيد و ابهامات او را برطرف سازيد.

4. تنبيه مشخص شده را اجرا نماييد

تنبيه كردن كودك نبايد فقط در مرحله حرف باقي بماند. بايد به گفته خود جامه عمل بپوشانيد. اگر تنبيه فقط در حد حرف باشد، كودك از تكرار كردن رفتار نادرست خود هراسي ندارد و مجدد آن را انجام مي‌دهد. انجام عملي تنبيه بايد به شكل قانون در بيايد و كودك اطمينان داشته باشد كه شما به اين راحتي نظر خود را تغيير نمي‌دهيد و تا زماني كه رفتار اشتباش را ترك نكند، والدين از نظر خود بر نمي‌گردند.

5. تنبيه كودكان | رفتار جايگزين

در صورتي كه كودك دچار خطايي شد، به جاي اينكه عصباني شويد و لحن بدي را به كار بگيريد، بهتر است كمي صبر كنيد و درباره كار اشتباهي كه انجام داده صحبت كنيد. به او بگوييد كه بجاي اين رفتار نادرست كه باعث ناراحتي پدر و مادر مي‌شود، بهتر است كار ديگري را انجام دهد تا پدر و مادر خوشحال شوند. براي آموزش رفتار جايگزين به كودك مي‌تواند از خدمات مشاوره كمك بگيريد. 

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

سوالات متداول

-آيا استفاده از روش تنبيه اتاق تنهايي در ترك رفتار نادرست موثر است؟

به منظور تنبيه كودك و كاهش عصبانيت والدين، فرستادن كودك به اتاق تنهايي روش موثري خواهد بود. كودك تا زمان مشخصي بايد تنها در اتاق بماند و از بازي و تفريح محروم شود. اگر چه ممكن است در ابتدا كودكان گريه و زاري راه بياندازند اما نبايد در مقابل آن‌ها تسليم شويد.

-آيا تهديد كردن كودك در ترك رفتار خطا، روش درستي خواهد بود؟

تهديد كردن نبايد به شكلي باشد كه كودك را بترساند و او را دچار اضطراب نمايد. تنبيه يك رفتار جديد و منطقي است كه در قبال خطا و اشتباه انجام مي‌شود و قرار نيست باعث ايجاد اختلالات رواني در كودك گردد.

 

 

 

منبع : تنبيه كودكان

 


:: بازديد از اين مطلب : 1


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۱۶:۴۴ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

برفك دهان نوزاد چيست و به چه علتي به وجود مي‌آيد؟ برفك دهان نوزاد مشكل بسيار شايعي است كه تقريبا در بين تمامي نوزادان ديده مي‌شود و دليل آن مي‌تواند ضعيف بودن سيستم ايمني باشد. شكل ظاهري برفك دهان به صورت لكه‌هاي سفيد در دهان نوزادان است و مي‌تواند باعث شود كه نوزاد در هنگام شير خوردن كمي احساس ناراحتي و درد داشته باشد و بي قراري كند. اين عفونت گاهي در ناحيه پوشك نوزاد نيز ديده مي‌شود كه به صورت جوش‌هاي ريز مي‌باشد. برفك دهان و پوشك نوزاد مي‌تواند باعث مشكلات مراقبتي براي كودك و والدين او شود اما جاي نگراني نيست و با كمك متخصص و انجام دستورالعمل‌هايي ساده نوزاد سريعا بهبودي پيدا مي‌كند. در ادامه به طور جامع درباره اين موضوع صحبت خواهيم كرد پس همراه ما باشيد. 

منبع : برفك دهان نوزاد

برفك دهان نوزاد چيست؟

برفك يك عفونت قارچي شايع در بين نوزادان است كه به شكل لكه‌هاي سفيد و زرد رنگ بر زبان، لثه، ديواره داخلي و سقف دهان نوزاد ايجاد شده و باعث بي قراري كودك هنگام شير خوردن مي‌شود. به طور كلي تعداد محدودي از قارچ‌هاي كانديدا آلبيكانس در بزاق دهان همه افراد وجود دارد اما اگر رشد و تكثير آن‌ها زياد شود به صورت عفونت در مي‌آيد و نوزاد را اذيت مي‌كند. اگرچه ايجاد اين لكه‌هاي قارچي مشكل جدي به حساب نمي‌آيد وليكن بايد در جهت بر طرف كردن آن اقدام كرد. به ويژه زماني كه نوزاد از شير مادر تغذيه مي‌كند، اين عفونت قارچي مي‌تواند به مادر منتقل شود.

تشخيص وجود برفك در دهان نوزاد

شباهت زيادي بين اين لكه‌هاي سفيد رنگ و شير دلمه بسته در دهان كودك وجود دارد. برخي مادران به خصوص مادراني كه تجربه چنداني از فرزند پروري ندارند، ممكن است نتوانند اين دو مورد را از هم تشخيص دهند. يكي از ساده‌ترين روش‌هاي افتراق بين برفك دهان و شير دلمه بسته اين است كه برفك، به صورت لايه لايه بر روي اجزاي داخلي دهان نوزادان ايجاد مي‌شود و هنگام كنده شدن، لكه قرمز و گاهي خونريزي ايجاد مي‌كند. از ديگر علائم وجود برفك در دهان مي‌توان به موارد زير اشاره كرد.

 • مهم‌ترين نشانه برفك دهان نوزاد لكه‌هايي به رنگ سفيد يا زرد كمرنگ روي زبان، لب‌ها، داخل گونه‌ها و حتي در انتهاي دهان و نزديك به گلو است.
 • اين لكه‌ها ثابت هستند و با شستن دهان از بين نمي‌رود.
 • برفك دهان باعث مي‌شود دهان نوزاد زخم شده و نوزاد نتواند سينه مادر و يا سر شيشه را ميك بزند.
 • قرمز شدن اطراف لب‌ها و زبان.
 • درد ناشي از برفك دهان كه نوزاد را بي تاب مي‌كند.

برفك پوشك نوزاد

همانطور كه گفتيم ويروسي كه برفك دهان را ايجاد مي‌كند در ناحيه پوشك نوزاد نيز مي‌تواند ظاهر شود و به صورت جوش‌هاي ريز بروز نمايد. از علائم مشهود برفك پوشك نوزاد مي‌توان به موارد زير اشاره كرد.

 • بروز جوش‌هاي قرمز كه در كناره‌هاي چين‌هاي كفل ديده مي‌شود.
 • در كنار جوش‌هاي قرمز ممكن است جوش‌هاي سفيد و چركي نيز ديده شود.
 • گاهي تاول‌هايي قرمز در مجاور ناحيه تناسلي نوزاد شكل مي‌گيرد.
 • جوش‌ها و تاول‌هاي ايجاد شده در اثر تحريك و دست زدن دردناك مي‌شود و نوزاد به گريه مي‌افتد.

علل ايجاد برفك در دهان نوزاد

قارچ كانديدا البيكنس

اين قارچ عامل اصلي بروز برفك دهان يا برفك پوشك نوزاد است كه ممكن است از محيط آلوده يا بدن مادر به نوزاد منتقل شود. رشد بيش از حد اين قارچ مي‌تواند مشكل ساز شود و در صورت بروز آن در دهان يا پوشك نوزاد بايد نسبت به درمان آن اقدام گردد.

عفونت مهبل در مادر

ممكن است مادر در زمان زايمان دچار عفونت مهبل باشد. وقتي نوزاد در حال خارج شدن از رحم مادر است، احتمال تماس با قارچي‌هاي عفوني ناحيه واژن بالا مي‌رود و نوزاد با اين قارچ‌هاي عفوني درگير مي‌شود.

لوازم آلوده

با گذشت مدت زمان كوتاهي نوزاد دوست دارد هر آنچه كه در اطرافش قرار دارد، در دهان بگذارد. اشياء و لوازم اطراف ممكن است آلوده باشند و ميكروب‌هاي ناشي از آن‌ها با بزاق دهان تركيب شود. در نتيجه عفونت قارچي اتفاق افتاده و لكه‌هاي زرد رنگ بر زبان و لثه كودك ايجاد مي‌شود.

نارس بودن نوزاد

به طور تقريبي مي‌توان گفت نوزادان نارس، يعني نوزاداني كه قبل از هفته 37 بارداري به دنيا مي‌آيند نسبت به نوزاداني كه رشد كامل داشته‌اند، بيشتر پذيراي مخمر قارچي (برفك دهان) هستند.

ايمني ضعيف بدن

گاهي بدن نوزاد به دليل عدم رشد كافي سيستم ايمني ضعيف است و در نتيجه نسبت به افزايش رشد قارچ كانديدا مقاومت لازم را ندارد.

عوارض وجود برفك دهان در نوزاد

همانطور كه ذكر شد، ايجاد لايه‌هاي پوسته پوسته و سفيد رنگ در اجزاي داخلي دهان كودك چندان عوارض جدي بر جاي نمي‌گذارد و خطر تهديد كننده‌اي محسوب نمي‌شود. اما اگر مراقبت‌هاي لازم صورت نگيرد ممكن است ريه ها، كبد، دستگاه گوارش كودك و ديگر اجزاي داخلي بدن او را در گير نمايد. براي آشنايي با تمامي نكات مراقبت از نوزاد كليك كنيد.

درمان برفك دهان نوزاد

برفك عارضه‌اي است كه به دليل عفوني شدن بزاق دهان ايجاد مي‌شود و ممكن است علاوه بر نوزادان در بزرگسالان نيز ديده شود. روش‌هاي درماني براي اين دو گروه متفاوت است. بزرگسالان حتي با درمان‌هاي خانگي ساده نيز مي‌توانند در كمترين زمان برفك دهان را از بين ببرند در حالي كه در نوزادان اين كار بهتر است توسط متخصص انجام گيرد. به منظور ضدعفوني كردن دهان نوزاد مي‌توان از مخمرهاي قارچي و محلول پراكسيد هيدروژن استفاده كرد.

در صورتي كه متخصص داروي نيستامين را به منظور از بين بردن برفك دهان نوزاد تجويز نمايد، بايد دقت داشته باشيد كه نبايد اين دارو را به شكلي به نوزاد خوراند كه يكباره بلع شود، بلكه بايد دهان نوزاد به داروي نيستامين آغشته گردد. مصرف داروي نيستامين مي‌بايست تا يك هفته پس از رفع برفك دهان ادامه يابد. همچنين به منظور تاثير گذاري داروي هيستامين پس از مصرف آن به مدت 40 دقيقه نبايد به نوزاد شير داد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

سوالات متداول

گاهي به علت عدم رسيدگي هاي لازم و انجام ندادن مراقبت هاي بهداشتي، عفونت قارچي به روده باريك انتقال مي يابد و  باعث ايجاد كهير مي شود.

شستشوي مداوم سينه با محلول جوش شيرين و يا دارو هاي ضد قارچ در زمينه جلوگيري از انتقال قارچ بسيار كاربردي و مفيد خواهد بود.

 

 

 

منبع : برفك دهان نوزاد

 


:: بازديد از اين مطلب : 1


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۱۲:۱۳ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

مشكلات و انحرافات در نوجواني از آن دسته مسائلي است كه مي‌تواند براي بسياري از والدين تبديل به دغدغه‌اي جدي شود. همه ما نوجواني را دوره سني بحراني مي‌دانيم كه فرد در حال تغيير شخصيت از كودكي به بزرگ‌سالي است و گاهي اوقات به دليل بي‌تجربگي رفتارهايي از او سر مي‌زند كه باعث مشكلات ناگواري مي‌شود. شايد بتوان گفت در ميان اين مشكلات انحرافات جنسي، پرخاشگري و همين‌طور ناسازگاري با ساير اعضاي خانواده ازجمله مسائلي هستند كه بيش از همه آزاردهنده هستند. ناآگاهي از اين مشكلات و نحوه واكنش به آن‌ها باعث بدتر شدن شرايط مي‌شود. به همين خاطر مشاوره نوجوان به شدت توصيه مي‌شود.

 

منبع :  مشكلات و انحرافات نوجواني

علت و دلايل بروز مشكلات و انحرافات در نوجواني

تغييرات جسمي و شروع بلوغ

بلوغ مهم‌ترين ويژگي دوران نوجواني و گذرگاهي است كه او را به سمت بزرگ‌سالي مي‌برد. دختراني كه زودتر از ساير همسالان با تغييرات جسمي بلوغ مواجه مي‌شوند، معمولاً از اينكه بدن آن‌ها در مقايسه با ساير دوستانشان زنانه‌تر شده خجالت مي‌كشند. شروع عادت ماهيانه، مراقبت‌هاي بهداشتي اين دوره و همين‌طور تغييرات جسمي و خلقي مربوط به آن نيز يكي از تجربياتي است كه فرزند شما به‌تازگي با آن مواجه مي‌شود، در مورد پسران برعكس هر چه زودتر به بلوغ مي‌رسند، نسبت به بدن خود احساس بهتري دارند.

درصورتي‌كه نوجوان آگاهي كافي از اين شرايط و نحوه مديريت آن نداشته باشد، احتمال بروز مشكلاتي مثل اضطراب، افسردگي و از دست دادن اعتمادبه‌نفس وجود دارد. اين مشكلات به‌دنبال بلوغ ديررس براي پسران ايجاد مي‌شود. صورت و اندام كودكانه در شرايطي كه دوستان آن‌ها دوره بلوغ را پشت‌سر مي‌گذارند مي‌تواند تجربه سختي باشد.

مشكلات نوجواني و تغيير در سبك ارتباطي

برقراري ارتباط با نوجوان را شايد بتوان يكي از سخت‌ترين كارها براي والدين دانست. نوجواني دوره سني است كه فرزندتان ديگر مثل سابق حرف‌هايتان را بدون دليل قبول نمي‌كند و حتي براي اثبات فرديت خود سعي مي‌كند با شما مخالفت كند. علاوه بر اين نوجوانان معمولاً از خانواده فاصله مي‌گيرند و ترجيح مي‌دهند زمان خود را با دوستانشان بگذرانند. اين درحاليست كه آن‌ها بيش از هر زمان ديگر به رابطه با والدين و استفاده از تجربيات آن‌ها نياز دارند. ازجمله مشكلات ارتباطي كه ممكن است براي نوجوان ايجاد شود و شما بايد براي مبارزه با آن راهكاري داشته باشيد مي‌توان به اين موارد اشاره كرد:

 • گذراندن زمان طولاني در فضاي مجازي كه باعث مي‌شود از بسياري كارهاي ديگر عقب بمانند.
 • ناتواني از مقاومت كردن در برابر درخواست‌هاي دوستان
 • كنجكاوي و تمايل به برقراري رابطه با جنس مخالف
 • بدرفتاري و پرخاشگري با اعضاي خانواده
 • انزواطلبي و كناره‌گيري از روابط اجتماعي

يافتن پاسخ در مورد هويت

مهم‌ترين نشانه اينكه نوجوان شما در حال تبديل‌شدن به يك بزرگ‌سال است درگيري او براي انتخاب هويت و اصول و قواعدي منحصر به خودش مي‌باشد. نوجوانان در اين دوره سعي مي‌كنند تا براي باورها و رفتارهايشان دليل و ريشه‌اي پيدا كنند. تلاش براي پيدا كردن هويت مي‌تواند باعث بروز برخي مشكلات باشد كه در ادامه به آن‌ها اشاره مي‌كنيم. در تمامي اين شرايط بهتر است سعي كنيد با يك رفتار دوستانه به فرزندتان براي اين تكليف كمك كنيد و از بدرفتاري تا جاي ممكن دوري كنيد.

 • انتخاب مسيري متفاوت از والدين مي‌تواند باعث بروز اختلاف ميان نوجوان و پدر و مادر باشد.
 • گاهي اوقات نوجوانان در پيدا كردن هويت سردرگم شده و احساس بي‌انگيزگي و پوچي مي‌كنند.
 • تغيير دائمي عقايد به اين خاطر كه نوجوان مي‌خواهد رفتارهاي متفاوت را امتحان كند ممكن است باعث شود احساس كنيد فرزندتان ثبات شخصيتي ندارد.

مشكلات مربوط به برآورده كردن نياز جنسي در نوجواني

به دنبال بلوغ، نيازهاي جنسي براي نخستين بار نمايان مي‌شود و اين در حاليست كه بسياري از نوجوانان راه‌هاي كنترل اين نياز را نمي‌دانند. خود ارضايي، برقراري رابطه جنسي با هم‌جنسان يا جنس مخالف و همين‌طور تجاوز ازجمله مسائلي هستند كه ممكن است در اين دوره براي فرزند شما پيش بيايد. براي پيشگيري از بروز اين مشكلات بهتر است آگاهي‌هاي لازم را به فرزندتان بدهيد و درصورتي‌كه هر يك از اين مشكلات براي فرزندتان پيش آمد به‌جاي پرخاش يا بدرفتاري سعي كنيد راه‌حلي به كمك مشاور براي اين شرايط پيدا كنيد.

مشكلات مربوط به مدرسه

افت تحصيلي مي‌تواند دلايل بسياري از‌جمله تغيير پايه تحصيلي، مشكلات خانوادگي، درگيري ذهني و يا حتي لجبازي با والدين يا معلمان داشته باشد. در كنار اين‌ها روانشناسان معتقدند افت تحصيلي در سنين كودكي و نوجواني يكي از نشانه‌هاي مشكلات روحي به‌ويژه اضطراب و افسردگي است. اما رفتار بد والدين و معلمان نيز ازجمله موضوعاتي است كه مي‌تواند افت تحصيلي را تبديل به يك بحران جدي كند. پس در چنين شرايطي سعي كنيد دلايل را پيدا كنيد و براي برطرف كردن آن‌ها به نوجوان كمك كنيد.

مشكلات رواني رايج در نوجواني

نوجواني دوره اضطراب‌ها و تلاش براي هماهنگ كردن خود با محيط است. به‌همين‌خاطر نوجوانان در اين بازه سني فشار رواني زيادي را تحمل مي‌كنند و اين مي‌تواند آن‌ها را در برابر بسياري از بيماري‌هاي روحي آسيب‌پذير ‌كند. ازجمله مهم‌ترين اختلالات رواني كه ممكن است در نوجواني براي فرزند شما پيش بيايد عبارتند از:

اختلالات سازگاري

همه نوجوانان در تلاش براي هماهنگ كردن خود با شرايط جديد موفق نمي‌شوند و اين موضوع خطر ابتلا به اختلالات سازگاري را افزايش مي‌دهد. اين شرايط به‌ويژه زماني كه نوجوان با بحران‌هايي مانند مشكلات مالي، طلاق يا فوت اعضاي خانواده مواجه مي‌شود جدي‌تر خواهد بود. پس بهتر است در هنگام بروز چنين مشكلاتي حتما از يك مشاور كمك بگيريد.

مشكلات نوجواني ناشي از افسردگي

ناتواني در كنار آمدن با مشكلات نوجواني منجر به افسردگي مي‌شود. تغييرات هورموني و تلاش براي سازگاري با مرحله جديدي از زندگي مهم‌ترين دلايل اين شرايط هستند و بهتر است هرچه سريع‌تر براي برطرف كردن آن اقدام كنيد.

اضطراب

يكي از شايع‌ترين مشكلاتي كه نوجوانان تجربه مي‌كنند اضطراب است. ناتواني در حل مشكلات به‌تنهايي و حجم زيادي از اتفاقات كه نوجوان با آن مواجه مي‌شود، فشار رواني زيادي براي وي ايجاد مي‌كند و اين موضوع او را نسبت به انواع اختلالات اضطرابي آسيب‌پذير خواهد كرد.

توجه: گاهي اوقات اضطراب خود را به‌صورت غيرمستقيم و از طريق بيماري‌هاي جسماني به‌خصوص مشكلات گوارشي، سردردهاي عصبي، حساسيت‌هاي پوستي و گرفتگي عضلات نشان مي‌دهد.

مشكلات نوجواني بي‌اشتهايي عصبي

بي‌اشتهايي عصبي اختلال رواني است كه معمولاً در سنين نوجواني شروع مي‌شود و بيشتر دختران را درگير مي‌كند. دختران/پسران درگير با اين بيماري علي‌رغم اينكه وزن بسيار كمي دارند بازهم نگران اضافه‌وزن هستند و احساس مي‌كنند اندام زشتي دارند. به همين خاطر معمولاً به‌صورت افراطي از خوردن اجتناب مي‌كنند و يا به سراغ ورزش‌هاي سنگين مي‌روند.

اختلالات شخصيت

اختلال شخصيت به معناي ويژگي‌هاي نامطلوب شخصيتي است كه نسبت به حالت معمول جامعه تفاوت بسياري دارد و معمولاً از سنين نوجواني شروع‌شده و تا پايان عمر همراه او باقي مي‌ماند. با توجه به اينكه درمان زودهنگام اين اختلال احتمال موفقيت‌آميز بودن آن را افزايش مي‌دهد، بهتر است از سنين نوجواني به نشانه‌هاي انواع اختلالات شخصيت توجه داشته باشيد.

پيشگيري از مشكلات و انحرافات در نوجواني

1- افزايش اطلاعات

اگر مي‌خواهيد فرزندتان از دوره نوجواني بدون دردسر عبور كند اولين چيزي كه بايد به آن توجه داشته باشيد اين است كه اطلاعات خود را راجع به دوره نوجواني، نيازها و انتظارات فرزندتان افزايش دهيد. وقتيكه شناخت بهتري از موضوع داشته باشيد، بهتر مي‌توانيد با فرزندتان ارتباط برقرار كرده و شرايط را پيش‌بيني كنيد يا به‌موقع عكس‌العمل نشان دهيد.

2- رابطه دوستانه با نوجوان

مطالعات نشان مي‌دهد كساني كه در فضاي خانوادگي گرم و صميمي زندگي مي‌كنند، با احتمال كمتري دچار مشكلات و انحرافات در نوجواني مي‌شوند. سعي كنيد با فرزندتان رابطه‌اي دوستانه داشته باشيد و اين احساس را در او ايجاد كنيد كه تحت هر شرايطي شما او را دوست داريد و تنهايش نمي‌گذاريد. اين كار باعث مي‌شود تا احساس امنيت و آرامش در فرزند شما بيشتر باشد و با احتمال بيشتري در مواقع مختلف از شما كمك خواهد گرفت.

3- خودداري از پرخاشگري

بهتر است به فرزندتان اجازه اشتباه كردن يا متفاوت بودن بدهيد. علاوه بر اينكه بايد مراقب رفتارهاي فرزندتان باشيد و از بروز خطرها جلوگيري كنيد بايد به او اجازه بدهيد تا خودش با موقعيت‌هاي جديد مواجه شده و درباره آن‌ها تصميم‌گيري كنيد.

بدرفتاري و پرخاش به اين خاطر كه فرزندتان اشتباهي مرتكب شده و يا تلاش براي تصميم‌گيري به‌جاي او ازجمله اشتباهاتي هستند كه اكثر والدين مرتكب مي‌شوند. به خاطر داشته باشيد كه اين رفتارها صرفاً به رابطه شما و فرزندتان آسيب مي‌زند و باعث ايجاد پنهان‌كاري بيشتر خواهد شد. به همين خاطر حتي در شرايطي كه نوجوان كار اشتباهي انجام داده سعي كنيد خشم خود را كنترل كرده و با پيدا كردن دلايل اين رفتار براي برطرف كردن آن‌ها تلاش كنيد.

4- صحبت رودررو با نوجوان

نوجوانان نياز دارند تا نسبت به مسائل مختلفي كه در محيط با آن‌ها مواجه مي‌شوند، اطلاعات كافي داشته باشند. در غير اين صورت خطر بروز مسائلي مانند سو استفاده‌هاي جنسي، اعتياد و يا بزهكاري افزايش پيدا مي‌كند. بهترين حالت اين است كه فرزندتان اين اطلاعات را از محيط خانواده خود به دست آورد. درنتيجه سعي كنيد راجع به مسائل مختلف با فرزندتان صحبت كرده و او را از خطراتي كه تهديدش مي‌كنند آگاه كنيد. اما سعي كنيد تا جاي ممكن صحبت‌هايتان حالت دوستانه داشته باشد و لحن نصيحت يا دستور نداشته باشد.

چه زماني از مشاور براي حل مشكلات نوجواني كمك بگيريم؟

تربيت كردن فرزندان را مي‌توانيم سخت‌ترين كاري بدانيم كه والدين بر عهده دارند و به همين خاطر شايد بتوان گفت شما در تمامي سال‌هاي كودكي و نوجواني فرزندتان به دريافت مشاوره‌هاي يك روانشناس متخصص نياز داريد. اما در برخي مواقع اين نياز پررنگ‌تر مي‌شود. ازجمله آن‌ها مي‌توان به اين موارد اشاره كرد:

سنين شروع نوجواني

در ابتداي نوجواني تغييرات بسياري در ظاهر، شرايط رواني و همين‌طور نوع برخورد ديگران با نوجوان ايجاد مي‌شود و سازگار شدن با اين شرايط فشار رواني بسياري را به او تحميل مي‌كند. به همين خاطر بهتر است در شروع سنين نوجواني از يك مشاور كمك بگيريد.

مشاهده رفتار نامناسب در نوجوان

هر رفتار نامناسبي را كه در نوجوان مي‌بينيد مي‌توانيد راجع به آن با يك مشاور صحبت كنيد. اين رفتارها مي‌تواند موضوع بسيار ساده‌اي مثل يك ويژگي اخلاقي باشد كه شما آن را نمي‌پسنديد و يا ممكن است مشكلات جدي مانند افت تحصيلي، گوشه‌گيري يا انواع رفتارهاي پرخطر را در وي ديده باشيد. مشاورين به شما راجع به نحوه واكنش نشان دادن به اين مسائل و همين‌طور نكاتي كه بايد مدنظر داشته باشيد كمك خواهند كرد.

بروز بحران‌ها

نوجواني دوره حساسيت‌هاي رواني بيش‌ازحد است. اين شرايط مي‌تواند با بروز بحران‌ها به‌مراتب وخيم‌تر شده و سلامت روان نوجوان را به خطر بياندازد. به همين خاطر هنگامي‌كه با برخي بحران‌ها مثل بيماري يا فوت يكي از اعضاي خانواده، دعواها و اختلافات خانوادگي، مهاجرت و يا شكست‌هاي مالي و كاري مواجه مي‌شويد بهتر است براي جلوگيري از آسيب‌هاي جدي‌تر از يك مشاور كمك بگيريد.

براي دريافت مشاوره در زمينه نوجوانان مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 

 

سؤالات متداول

بحران بلوغ، انحرافات جنسي، مشكلات ارتباطي و همين‌طور افت تحصيلي ازجمله نكاتي هستند كه بايد به آن‌ها توجه ويژه‌اي داشته باشيد.

   

منبع :  مشكلات و انحرافات نوجواني

 

 :: بازديد از اين مطلب : 1


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۱۹:۱۹ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

مشاوره آنلاين روانشناسي يكي از جديدترين خدماتي است كه برخي مراكز مشاوره اقدام به ارائه آن مي‌كنند. با توجه به مشكلاتي نظير نبود مراكز مشاوره معتبر در همه جاي كشور يا شيوع ويروس كرونا امروزه استفاده از خدمات غيرحضوري نظير مشاوره روانشناسي آنلاين بيش از پيش ضرورت پيدا كرده است. اين خدمات كه مشاوره گرفتن در فضاي مجازي نظير تلگرام و مشاوره تحت وب را در برمي‌گيرد مي‌تواند يك جلسه مشاوره حضوري را براي شما شبيه سازي كرده و خدمات مورد نياز را براي شما فراهم نمايد. ما در ادامه به توضيحات بيشتري در اين باره پرداخته‌ايم پس تا پايان مطلب با ما همراه باشيد.

منبع : مشاوره آنلاين

مشاوره آنلاين روانشناسي چيست؟

مشاوره آنلاين روانشناسي يكي از جديدترين خدمات مشاوره روانشناسي است كه امروزه محبوبيت بسياري پيدا كرده است. خدمات مشاوره مي‌تواند در فضاي مجازي خاصي نظير تلگرام يا به صورت مشاوره تحت وب ارائه شود. در مشاوره تحت وب درمانگر مي‌تواند جلسات حضوري را از طريق تماس‌هاي تصويري و به صورت ويديو كنفرانس برگزار كند تا كاملاً فضاي مشاوره حضوري را شبيه سازي نمايد.

مزاياي كمك گرفتن از مشاوره آنلاين روانشناسي

مشاوره روانشناسي آنلاين نسبت به مشاوره حضوري مزيت‌هايي دارد كه امروزه بسياري از افراد آن را ترجيح مي‌دهند. ما در ادامه به مهم‌ترين فاكتورهاي برتري خدمات آنلاين نسبت به حضوري اشاره كرده‌ايم.

كاهش يافتن مقاومت مراجعان

بسياري از مراجعان نسبت به مراجعه حضوري احساس خوبي ندارند و در برابر روانشناسان و درمانگران احساس معذب بودن مي‌كنند. اين افراد اغلب يا براي مشاوره اقدام نمي‌كنند يا اينكه در طول جلسات كمتر در مورد مشكلات اصلي خود حرف مي‌زنند؛ اما در مراجعه آنلاين تا حدي اين مسئله كاهش پيدا كرده و افراد مي‌توانند آزادانه‌تر مسائل خود را مطرح نمايند.

صرفه جويي در وقت و هزينه

در بسياري از مواقع افراد دسترسي نزديكي به مراكز مشاوره تخصصي ندارند؛ اما مشاوره روانشانسي آنلاين تمام فاصله‌ها را از بين برده و باعث مي‌شود كه افراد بتوانند از هرجاي كشور با بهترين مشاوران و روانشناسان تماس بگيرند. اين مسئله با از ميان برداشتن بعد فاصله و مسائل مرتبط با رفت و آمد مي‌تواند تا حد زيادي باعث صرفه جويي در وقت و هزينه‌هاي شما شود.

دسترسي آسان‌تر

در مراجعه حضوري متخصصين نمي‌توانند در هر ساعتي در دفتر كار خود حاضر شده و به شما خدمات مشاوره را ارائه دهند؛ اما در مشاوره آنلاين رواشناسي روانشناسي شما آزادي عمل بيشتري داريد و مي‌توانيد در ساعات مختلف شبانه روز با مركز مشاوره مورد نظر خود تماس بگيريد و از خدمات مشاوره بهره مند شويد.

نحوه استفاده از خدمات مشاوره آنلاين روانشناسي

براي كمك گرفتن از خدمات آنلاين كافي است در قسمت كامنت‌هاي مرتبط با هر پست در سايت كامنت بگذاريد يا به آدرس تلگرام درج شده در سايت پيام بدهيد. روانشناسان و مشاوران متخصص همواره آماده پاسخگويي به سؤالات شما هستند. جهت دريافت خدمات از مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو كليك كنيد.

موضوعات مشاوره

در مشاوره آنلاين نسبت به مشاوره حضوري يا مشاوره تلفني محدوديت خاصي براي مطرح كردن موضوعات و مشكلات وجود ندارد. از جمله موضوعاتي كه در مورد آن‌ها مي‌توانيد از خدمات اين نوع مشاوره استفاده كنيد مي‌توان به موارد زير اشاره كرد.

 • مشاوره كودك : به بررسي مسائل مرتبط با كودك و نوجوان پرداخته مي شود. 
 • مشاوره ازدواج و ارتباط با جنس مخالف : مسائل مرتبط با روابط عاطفي و تصميم گيري براي ازدواج مطرح مي گردد.
 • مشاوره جنسي : مشكلات مرتبط با مسائل زناشويي را مورد بررسي قرار مي دهد.
 • مشاوره خانواده : تنش‌ها و اختلاف‌هاي موجود در خانواده مورد بررسي قرار مي گيرند.
 • مشاوره روانشناسي : در اين جلسات درگيري با انواع اختلالات روان‌شناختي نظير افسردگي، اضطراب، وسواس، اعتياد و … پرداخته مي شود.
 • مشاوره شغلي : به بررسي مسائل مرتبط با شغل
 • مشاوره تحصيلي : به بررسي مسائل مرتبط با تحصيل مي پردازد.

ملاك‌هاي انتخاب مركز مشاوره روانشناسي آنلاين

متأسفانه امروزه بسياري از افراد غيرمتخصص و سودجو در فضاي مجازي اقدام به ارائه خدمات مشاوره مي‌كنند و در فضاهايي نظير چت و دايركت جلسات درماني برگزار مي‌كنند. از آنجايي كه هويت اين افراد در بسياري از موارد مشخص نيست بسيار اهميت دارد كه در اين باره هوشيار باشيد و از هركسي درخواست كمك نكنيد. مطمئن‌ترين افراد كساني هستند كه در مراكز مشاوره معتبر و با مجوز رسمي از سوي نهادهايي نظير سازمان نظام روانشناسي يا بهزيستي فعاليت مي‌كنند و داراي حداقل تحصيلات كارشناسي ارشد در حوزه روانشناسي هستند.

سؤالات متداول

بله شما علاوه بر مشاوره روانشناسي آنلاين، مي‌توانيد با شماره‌هاي مركز تماس گرفته و براي جلسه حضوري با درمانگر مورد نظر خود  نوبت مشاوره دريافت كنيد.

بله در برخي شرايط ممكن است درمانگر از شما بخواهد كه شيوه جلسات را تغيير داده و به صورت حضوري مراجعه نماييد. براي مثال مادراني كه در مورد مشكلات هوش فرزندشان سوال مي‌كنند ممكن است نياز داشته باشند تا همراه فرزند خود به مركز مشاوره مراجعه كرده و خدماتي نظير انجام آزمون‌هاي هوش و استعداديابي را از جانب متخصصين دريافت نمايند.

بله متأسفانه بسياري از افراد به دليل مسائلي نظير شرم و خجالت در مورد مشكلات جنسي خود هرگز از يك متخصص كمك نمي‌گيرند و حتي ممكن است سال‌هاي سال خود را با اين موضوع عذاب دهند. مشاوره آنلاين روانشناسي، به شما كمك مي‌كند تا بتوانيد آزادانه‌تر مسائل خود را مطرح كنيد و در اين زمينه راهنمايي‌هاي مفيد را دريافت نماييد.

   

منبع : مشاوره آنلاين

 

 


:: بازديد از اين مطلب : 1


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: مشاوره آنلاين،
موضوع:
[ ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۱۴:۳۴ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

روش درمان اي اف تي (eft) يا رهايي هيجاني يكي از درمان‌هايي است كه اخيراً طرفداران بسياري پيدا كرده؛ در اين روش درماني اعتقاد بر اين است كه بسياري از مشكلات روحي ازجمله اضطراب، به دليل عدم جريان صحيح انرژي در بدن ايجاد مي‌شوند و مي‌توان با از بين بردن موانعي كه بر سر راه انرژي ايجاد شده شرايط روحي درمانجو را بهبود بخشيد. اگرچه صحبت از اين موضوع كه روش درمان eft واقعاً اثرگذار است يا خير، نياز به بررسي‌هاي بيشتري دارد. بااين‌حال شواهد نشان‌دهنده اين است كه اين درمان توانسته نشانه‌هاي اضطراب در بسياري از افراد را درمان كند. براي اشنايي با ساير روش هاي درمان اضطراب شديد كليك كنيد.

منبع :  درمان اي اف تي (EFT) چگونه اجرا مي شود؟

روش درمان اس اف تي (Eft) چيست؟

Eft يا درمان متمركز بر هيجان كه با نام‌هايي نظير رهايي هيجاني يا ضربه درماني نيز شناخته مي‌شود، روش درماني است كه ريشه آن به چين برمي‌گردد و تا حدودي مشابه طب سوزني است. در اين روش درماني اعتقاد بر اين است كه فشارهاي رواني يا مشكلات مي‌توانند باعث عدم تعادل در جريان انرژي در بدن شوند. اين عدم تعادل باعث ايجاد مشكلات مختلفي مثل اضطراب يا درد مي‌شود. eft به‌عنوان راهكاري براي بهبود اين شرايط معتقد است اگر بخش‌هاي مشخصي از بدن را به‌آرامي و با آدابي خاص مورد ضربه قرار دهيم، جريان انرژي مجدداً متعادل شده و به دنبال آن نشانه‌هاي بيماري يا فشار رواني نيز از بين خواهد رفت.

تأثيرگذاري روش درمان اي اف تي Eft

مطالعات انجام‌شده بر روي اين روش درماني نشان‌دهنده اين است كه eft تا حد زيادي در درمان بيماران اضطرابي و به‌خصوص سربازاني كه دچار اختلال استرس پس از سانحه هستند، موفق بوده است. علاوه بر اين كساني كه از اين روش درماني استفاده كرده‌اند، در آينده نيز مجدداً علائم اضطرابي را تجربه نكرده‌اند. بااين‌حال تحقيقات درزمينهٔ بررسي كارايي روش درمان eft همچنان ادامه دارد و هنوز نمي‌توان به‌طور قطعي راجع به اثرات اين شيوه درماني صحبت كرد.

يكي از نكاتي كه در استفاده از روش eft بايد مدنظر داشته باشيد، اين است كه اين درمان براي از بين بردن اضطراب‌ها يا دردها مي‌تواند مفيد باشد. اما به‌تنهايي قادر نخواهد بود مشكلات زندگي شما را حل كند. براي مثال اگرچه ممكن است از طريق اين روش بتوانيد ناراحتي ناشي از دعوايي كه با همسرتان داشته‌ايد را آرام كنيد، اما هرگز نمي‌توانيد با استفاده از آن از بروز دعوا در آينده جلوگيري كنيد. به همين خاطر اگر احساس مي‌كنيد مشكلات شما فراتر از يك غم يا اضطراب از موضوعي خاص است بهتر است براي درمان از يك متخصص روانشناسي كمك بگيريد.

 

 

مراحل روش درمان اي اف تي Eft

روش درمان اي اف تي (eft) شامل 5 مرحله است كه مي‌بايست آن‌ها را به ترتيب و پشت سر يكديگر انجام دهيد. متخصصين اين روش معتقدند در شرايطي كه شما اين مراحل را به‌درستي و با تمركز كافي انجام دهيد، به‌طورقطع از آن‌ها نتيجه خواهيد گرفت. مي‌توانيد از اين روش براي بهبود تمامي مشكلات خود استفاده كنيد، بااين‌حال بهتر است در هر نوبت صرفاً روي يك موضوع تمركز داشته باشيد.

1. مشكل خود را به‌دقت مشخص كنيد

در نخستين قدم بايد موضوعي كه ناراحت‌تان كرده و مي‌خواهيد آن را تغيير دهيد به‌خوبي مشخص كنيد. شما بايد در طول 4 مرحله بعدي بر روي اين مشكل تمركز داشته باشيد، به همين خاطر تا جايي كه ممكن است مشكلتان را دقيق‌تر و با جزئيات بيشتر مشخص كنيد.

2. اندازه‌گيري شدت

در اين مرحله به درد و ناراحتي جسمي يا روحي كه به دنبال اين مشكل برايتان ايجاد شده توجه كنيد و ببينيد از (10-0) چه نمره‌اي براي آن در نظر مي‌گيريد. صفر به معناي نبود آزار و 10 حداكثر دشواري است كه اين مشكل براي شما ايجاد كرده است.

3. ساخت جملات تأكيدي

اكنون شما بايد با توجه به مشكل و ناراحتي كه برايتان پيش آمده يك جمله تأكيدي بسازيد. اين جمله شامل دو بخش خواهد بود كه در قسمت اول به‌طور صريح مشكل خود را بيان مي‌كنيد و در بخش دوم اين پيام را اضافه خواهيد كرد كه علي‌رغم وجود اين مشكل به خودتان علاقه و باور داريد. براي مثال برخي از اين جمله‌ها مي‌تواند به‌صورت زير بيان شود.

 • بااينكه در مسابقه شكست خوردم اما عميقاً به خودم باور دارم.
 • علي‌رغم اينكه كمرم درد مي‌كند اما عميقاً به خودم باور دارم.
 • باوجوداينكه از همسرم جداشده‌ام اما عميقاً به خودم باور دارم.
 • ……

4. انجام ضربات بخش اصلي روش درماني eft

در اين بخش شما بايد در كنار تمركز روي مشكل و بيان جملات تأكيدي، بر نواحي مشخصي از بدن ضربه وارد كنيد. به همين خاطر ابتدا به معرفي مناطقي از بدن كه در اين روش روي آن‌ها تمركز مي‌شود خواهيم پرداخت:

 • لبه دست: لبه خارجي دست شما جايي ميان پايه انگشت كوچك و مچ دست است.
 • ابرو: ابتداي قسمتي از ابرو كه اصطلاحاً به آن تاج ابرو نيز گفته مي‌شود و بالاي كناره بيني قرار دارد
 • گوشه چشم: استخواني در قسمت خارجي چشم
 • زير چشم: استخواني كه در زير چشم قرار گرفته
 • زير بيني: اين نقطه حدفاصل ميان بيني و لب بالايي شما است
 • چانه: فاصله ميان لب پاييني تا فرورفتگي چانه
 • ابتداي ترقوه: حدوداً 2.5 سانتي‌متر پايين‌تر از فرورفتگي u شكلي كه بالاي استخوان سينه قرار دارد.
 • زير بغل: كمي پايين‌تر از زير بغل و به‌نوعي بخشي از قسمت كناري بدن است كه به‌موازات سينه‌ها قرار گرفته
 • بالاي سر: يك خط فرضي از گوش راست خود به سمت گوش چپ بكشيد و سپس خط فرضي ديگري را براي وصل كردن بيني به گردن در نظر بگيريد. محل تلاقي اين دو خط نقطه موردنظر است.

 

نحوه ايجاد ضربات

شما بايد ضربات را از لبه دست شروع كنيد؛ درحالي‌كه به اين قسمت ضربه مي‌زنيد 3 بار جمله تأكيدي كه در مرحله قبل ساخته‌ايد را بيان كنيد. پس‌ازاين دقيقاً بر اساس ترتيبي كه نقاط مختلف بدن را معرفي كرده‌ايم به هر نقطه به‌آرامي و با انگشت اشاره 7 بار ضربه بزنيد.

در طي تمامي مراحلي كه مشغول ضربه زدن به نقاط مختلف هستيد جمله تأكيدي را نيز بيان كنيد. اما از زماني كه ضربه به ابرو را شروع مي‌كنيد بهتر است جمله تأكيدي خود را كمي كوتاه‌تر كنيد. براي مثال اگر جمله تأكيدي شما اين باشد كه (اگرچه از محل كارم اخراج شدم اما عميقاً به خودم باور دارم) در حالت كوتاه‌تر مي‌بايد بگوييد (ناراحتم كه كارم را از دست دادم). البته به اين نكته توجه داشته باشيد كه در كنار ضربه زدن و بيان اين جملات مي‌بايد به‌دقت روي مشكل و احساسات خود تمركز داشته باشيد.

5.اندازه‌گيري مجدد شدت

پس از پايان زنجيره ضربات مجدداً به مشكل خود و درد و رنجي كه برايتان ايجاد كرده فكر كنيد و از صفر تا ده نمره‌اي براي آن در نظر بگيريد. هنگامي‌كه از روش درمان eft در طول زمان استفاده كرديد با استفاده از مقياس اندازه‌گيري شدت متوجه خواهيد شد كه آيا اين روش براي شما تأثيرگذار هست يا خير.

براي دريافت مشاوره در زمينه افسردگي و اضطراب مي‌توانيد در ساعت از روز براي مشاوره تلفني از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو تماس حاصل نماييد.

 

 

سؤالات متداول

اين روش كه رهايي هيجاني نيز ناميده مي‌شود يك راهكار براي برطرف كردن اضطراب، درد يا هرگونه ناراحتي است كه تجربه مي‌كنيد و معتقد است با زدن ضربه بر روي نقاط خاصي از بدن مي‌توان جريان انرژي را به حالت متعادل بازگرداند و از اين طريق نشانه‌هاي منفي مانند اضطراب يا درد از بين خواهند رفت.

اگرچه بر اساس مطالعات انجام‌شده روي اين روش، eft در درمان اضطراب مؤثر بوده بااين‌حال همچنان بايد تحقيقات بيشتري روي اين روش درماني صورت بگيرد.

   

منبع :  درمان اي اف تي (EFT) چگونه اجرا مي شود؟

 

 :: بازديد از اين مطلب : 1


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۱۰:۲۳ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

مخفي كاري و پنهان كاري از همسر (چه مرد و چه زن) باعث آسيب جدي به زندگي مشترك مي‌شود. اين رفتار بنيان اساسي ارتباط (يعني اعتماد) را از بين برده و در نتيجه تمام ابعاد رابطه را تحت تاثير قرار مي‌دهد. هيچ مرد يا زني دوست ندارد همسرش مساله‌اي را مخفي كند، اما ممكن است خودش اين كار را انجام دهد، اما چرا؟ دلايل مختلفي براي توجيه اين رفتار ممكن است داشته باشيد، اما ماهيت مساله فرقي ندارد، دروغ دروغ است. پس اگر در ارتباط با همسرتان نمي‌توانيد صداقت كافي را داشته باشيد و يا حس مي‌كنيد او همه چيز را به شما نمي‌گويد، حتما تا انتهاي مقاله با ما همراه باشيد و در صورتي كه به پاسخ نرسيديد حتما مشاوره خانواده دريافت كنيد.

منبع : پنهان كاري همسر

دلايل و علت پنهان كاري همسر

خيلي‌ها با وجود اينكه مي‌دانند پنهان كاري مي‌تواند به ازدواج‌شان آسيب بزند بازهم به اين رفتار روي مي آورند. عوامل متعددي مي‌توانند به عنوان دليل پنهان كاري در نظر گرفته شوند كه از جمله مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به موارد زير اشاره كرد.

1- بدبيني در رابطه

اگر يكي از طرفين در رابطه زناشويي همواره بدبيني داشته باشد، زمينه برخورد صادقانه از بين مي‌رود. چرا كه هر رفتاري با سوء نيت تعبير مي‌شود. در اين شرايط يك چرخه معيوب در زندگي مشترك شكل مي‌گيرد، يعني يك نفر با بدبيني خود باعث مي‌شود كه همسرش ساده‌ترين امور را هم از او پنهان كند و اين پنهان كاري به بدبيني هرچه بيشتر مي‌انجامد. اين چرخه همانند يك دور باطل دائما خود را تقويت كرده و در نهايت به بدبيني هرچه بيشتر و از دست رفتن اعتماد متقابل مي‌انجامد.

2- واكنش هاي مخرب نظير تمسخر و سرزنش از جانب همسر

بعضي مردان يا زنان در مورد بسياري از علائق و فعاليت‌هاي خود صحبت نمي‌كنند. چرا كه در مورد واكنش‌هاي همسرشان مطمئن نيستند. معمولا كساني كه در مواجهه با سلايق همسر خود بازخوردهايي نظير تمسخر، سرزنش و قضاوتگري را از خود نشان مي‌دهند، بيش از سايرين متوجه وجود پنهان كاري در رابطه زناشويي خود مي‌شوند. اين برخوردها موجب كاهش اعتماد به نفس و حس شرم مي‌شود؛ پس ديگر با شما راحت نبوده و تلاش مي‌كند بخشي از اتفاقات و يا رفتارهايش را از شما پنهان كند.

3- تلاش براي بهتر نشان دادن خود

در برخي شرايط به خصوص در اوايل زندگي مشترك يا دوران نامزدي مرد/زن دوست دارد تصوير بسيار خوبي از خود به نمايش بگذارند. اين مسئله باعث مي‌شود كه دائما بخش‌هايي از زندگي يا ويژگي‌هاي شخصيتي خود را پنهان نگه دارند.

اما هيچ كس نمي‌تواند تا ابد خود واقعي‌اش را مخفي نگه دارند. برملا شدن پنهان كاري‌ها در اين زمينه تاثير بسيار مخربي روي زوجين خواهد ذاشت كه مي‌تواند ادامه زندگي مشترك آن‌ها را با تهديد جدي مواجه كند.

4- پنهان كاري همسر و رفتارهاي خارج از چارچوب

هر زندگي زناشويي براي خود چارچوب‌ها و خط قرمزهاي خاص خود را دارد. بعضي‌ها به ظاهر با اين چارچوب‌ها موافقت مي‌كنند، اما به دلايلي مثل نداشتن روحيه متعهدانه در عمل به گونه ديگري رفتار مي‌كنند. داشتن روابط فرازناشويي، سابقه خيانت به همسر و تصميم گيري‌هاي مهم بدون مشورت با همسر از جمله مسائلي هستند كه باعث مي‌شوند همسرتان به پنهان كاري روي بياورد.

چند توصيه براي تشخيص و برخورد با پنهان كاري همسر

اگر احساس مي‌كنيد همسرتان در زندگي مشترك چيزهايي را از شما مخفي مي‌كند، با توجه به 5 توصيه زير مي‌توانيد زندگي خود را بهبود دهيد.

1- بين پنهان كاري و حفظ حريم شخصي تمايز قائل شويد

قبل از هرچيز وقتي حس مي‌كنيد همسرتان دارد چيزي را از شما مخفي مي‌كند، بايد از خود بپرسيد كه آيا واقعا اين رفتار پنهان كاري است يا مي تواند نوعي حفظ حريم شخصي باشد. برخي از زن و شوهرها فكر مي‌كنند وقتي ازدواج مي كنند ديگر حريم شخصي هيچ معنايي ندارد و دو نفر بايد به طور كامل با يكديگر يكي شوند. اين در حالي است كه عشق سالم حالتي متعادل از صميميت و استقلال است.

يعني دو نفر در عين حال كه هويت بالغ و مستقلي دارند، رابطه‌اي صميمانه با يكديگر برقرار كرده و مسائل مختلف زندگي را با يكديگر به اشتراك مي‌گذارند. در نتيجه پس از ازدواج هم به ساعاتي براي خلوت و تنهايي نياز داريم و اين مسئله نبايد به عنوان پنهان كاري تعبير شود.

2- اتفاقات گذشته را حل و فصل كنيد

اگر در گذشته اتفاق ناخوشايندي در رابطه‌تان افتاده، آن را به دست زمان نسپاريد؛ بلكه به طور فعالانه براي حل و فصل آن تلاش كنيد. براي مثال اگر همسرتان در گذشته به شما خيانت كرده، بايد اين موضوع را يك بار براي هميشه بين خود حل كنيد. براي اين كار مي‌توانيد از يك زوج درمانگر كمك بگيريد تا زخم‌هاي قديمي را التيام ببخشيد و در نهايت مجددا بتوانيد به هم اعتماد كنيد.

3- فضايي امن و صميمي ميان خود و همسرتان ايجاد كنيد

همانطور كه گفته شد انتقادگري مفرط، داشتن رويكردي قضاوتي و سرزنش گرانه نسبت به تمايلات و علايق متفاوت همسر باعث مي‌شود كه او به مرور زمان از شما فاصله بگيرد و احتمال بروز پنهان كاري افزايش يابد. در نتيجه تلاش كنيد در رابطه انعطاف پذيرتر باشد. پذيرش بالاتري نسبت به همسر خود داشته باشيد و فضايي امن و صميمي ميان خود ايجاد كنيد تا او بتواند با خيالي آسوده در مورد موضوعات مختلف با شما گفتگو كند.

4- شنونده خوبي باشيد

براي اين كه همسرتان با شما صادق باشد و بتواند موضوعات مختلف را با شما در ميان بگذارد بايد بتوانيد شنونده خوبي باشيد. در همين راستا وقتي همسرتان با شما حرف مي‌زند، بيشتر توجه خود را به او معطوف كنيد، دست از كارهاي ديگر بكشيد و با زبان بدن يا گفتن جملات ساده همدلي خود را نشان دهيد.

5- از يك زوج درمانگر كمك بگيريد

در بسياري از موارد ممكن است اعتماد موجود در رابطه آنقدر آسيب ديده باشد كه از بين بردن پنهان كاري راحت نباشد. در اين شرايط مراجعه به يك زوج درمانگر به شما كمك مي‌‌كند تا الگوهاي ارتباط ناسالم ميان خود و همسرتان را بهتر بشناسيد و جايگزين‌هاي بهتري براي آن‌ها پيدا كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه خانواده مي‌توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني خانواده با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 

 

سوالات متداول

پنهان كاري نوعي دروغ گويي و فريبكاري محسوب مي‌شود كه با ضربه زدن به اعتماد همسر، بنيان رابطه را هدف قرار مي‌دهد. در نتيجه مي‌تواند آينده زندگي مشترك را تهديد نمايد.

   

منبع : پنهان كاري همسر

 

 :: بازديد از اين مطلب : 1


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: پنهان كاري همسر،
موضوع:
[ ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۰۶:۰۵ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
 • مشاوره روانشناسی
 • مشاوره روانشناسی ذهن نو
 • ذهن نو
 • تست روانشناسی کیومایند
 • کلینیک تخصصی کودک
 • سن استعدادیابی کودک
 • استعدادیابی کودک دو ساله
 • استعدادیابی کودک سه ساله
 • استعدادیابی کودک چهار ساله
 • استعدادیابی کودک تهران
 • آموزش سکس
 • قرص تاخیری
 • علائم اعتیاد
 • مشاوره آنلاین روانشناسی
 • مشاوره تلفنی
 • مشاوره تلفنی خانواده
 • مشاوره تلفنی ازدواج
 • مشاوره تلفنی خیانت
 • مشاوره تلفنی کودک
 • مشاوره تلفنی جنسی
 • مشاوره تلفنی ترک اعتیاد
 • مشاوره شغلی تلفنی
 • مشاوره تلفنی تحصیلی
 • مشاوره خانواده
 • مشاوره ازدواج
 • مشاوره کودک
 • مشاوره جنسی
 • مشاوره ترک اعتیاد
 • مشاوره شغلی
 • مشاوره تحصیلی
 • ترک اعتیاد
 • ترک متادون
 • ترک ترامادول
 • ترک شیشه
 • ترک شیره
 • ترک حشیش
 • ترک هروئین
 • ترک تریاک
 • ترک ماریجوانا
 • درمان استرس
 • درمان اضطراب
 • علائم اعتیاد به متادون
 • علائم اعتیاد به ترامادول
 • علائم اعتیاد به تریاک
 • علائم اعتیاد به هروئین
 • علائم اعتیاد به شیشه
 • علائم اعتیاد به کوکائین
 • ماریجوانا
 • علائم اعتیاد به حشیش
 • علائم اعتیاد به شیره
 • علائم اعتیاد به کراک
 • قالب وبلاگ
  نظرسنجی
  لینک های تبادلی
  فاقد لینک
  تبادل لینک اتوماتیک
  لینک :
  خبرنامه
  عضویت لغو عضویت
  پيوندهای روزانه
  لينكي ثبت نشده است
  پنل کاربری
  نام کاربری :
  پسورد :
  عضویت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :
  آمار
  امروز : ---
  دیروز : ---
  افراد آنلاین : ---
  همه : ---
  چت باکس
  موضوعات وب
  موضوعي ثبت نشده است
  امکانات وب

  خرید فالوور و لایک

  لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

  سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر