مشاوره روانشانسي ذهن نو
مركز مشاوره ذهن نو برترين مركز مشاوره روانشناسي در زمينه هاي مختلف روانشناسي از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، كودك، طلاق، خيانت، نوجوان، بلوغ، جنسي و سكس تراپي ، ترك اعتياد، اختلات رواني و شخصيت و ... مي باشد.

علت بي خوابي چيست؟ اين سؤال حداقل در يك دوره‌ از زندگي براي همه ما پيش مي‌آيد. ناراحتي‌هاي روحي، دردهاي جسماني و استفاده از داروها مي‌توانند علت بي‌خوابي باشند. بي‌خوابي مشكل آزاردهنده‌اي است كه پيامدهاي منفي زيادي به همراه دارد. به همين خاطر پيدا كردن علت و راهي براي درمان آن موضوعي حياتي است و بايد برايش جوابي پيدا كنيم. گاهي اوقات مي‌دانيم كه اختلالات خواب به دليل تغيير در شرايط زندگي ايجاد شده است؛ اما درعين‌حال علت بي‌خوابي مي‌تواند بسيار پيچيده باشد؛ اگر احساس مي‌كنيد دلايل اختلال خواب خود را پيدا نمي‌كنيد؛ يا راهي براي درمان آن نداريد بهتر است راجع به اين موضوع از يك مشاور كمك بگيريد.

 

منبع : علت بي خوابي چيست

رابطه علت بي خوابي با انواع آن

بي‌خوابي يكي از شايع‌ترين اختلالات خواب است. بسياري از مردم جهان هر شب با اين موضوع درگير مي‌شوند و زمان خواب براي آن‌ها تبديل به مسئله‌اي زجرآوري شده است. درعين‌حال گروه ديگري هستند كه شب‌ها به‌راحتي مي‌خوابند اما صبح‌ چند ساعت زودتر بيدار مي‌شوند و ديگر نمي‌توانند بخوابند. در كنار اين دو گروه كساني هم هستند كه در ساعت خواب و بيداري مشكلي ندارند؛ اما در طول شب بارها از خواب بيدار مي‌شوند. تمام اين شرايط باعث مي‌شود كه در طول روز احساس خستگي داشته باشيد و نتوانيد با تمركز كافي به برنامه‌هايتان رسيدگي كنيد. پيدا كردن علت بي‌خوابي شايد بتواند تا حد زيادي اين مشكلات را برطرف كند. بعضي از مهم‌ترين دلايل اختلال در خواب را در ادامه با يكديگر بررسي مي‌كنيم.

 

بيشتر بخوانيد : اختلالات خواب

 

علت بي خوابي براي گروه هاي مختلف

گاهي اوقات دلايل بي‌خوابي پيچيده‌تر از آن هستند كه به‌راحتي بتوانيد تشخيص‌اش دهيد. بعضي مواقع هم بيش از يك علت براي بي‌خوابي وجود دارد. براي مثال ممكن است به خاطر برنامه كاري‌تان براي مدتي نتوانيد شب‌ها خواب كافي داشته باشيد و كمبود خواب‌تان را در طول روز جبران كنيد. بعد از مدتي به شرايط جديد عادت خواهيد كرد و حتي اگر زمان كاري‌تان به حالت عادي برگردد، بازهم شب‌ها دچار بي‌خوابي خواهيد شد. تحقيقات روانشناسان نشان مي‌دهد كه مهم‌ترين دلايل بي‌خوابي عبارتند از:

1- بيماري‌هاي روحي

بيماري‌هاي روحي مانند اضطراب و افسردگي تأثير بسياري در اختلالات خواب دارند. اين مشكلات باعث مي‌شوند شما به‌خصوص در هنگام به خواب رفتن يا نخستين ساعات پس از بيداري دچار افكار منفي و پراضطراب شويد. درگيري با اين افكار طبيعتاً توانايي خواب راحت را از شما خواهد گرفت. به‌علاوه اين بيماري‌ها باعث تغيير در نظم مواد شيميايي كه از مغز ترشح مي‌شوند خواهد شد. اين تغييرات بدن شما را از حالت آرامشي كه براي خواب به آن نياز دارد خارج مي‌كند.

2- مشكلات جسماني

همه ما تجربه اين موضوع را داريم كه وقتي دچار درد و ناراحتي هستيم به‌راحتي خوابمان نمي‌برد. مشكلات تنفسي، احساس درد يا تب بالا تأثير بسياري روي كيفيت خواب ما خواهند گذاشت.

3- سبك زندگي نامناسب

بعضي از عادت‌هاي اشتباه زندگي مي‌توانند خواب شما را تحت تأثير قرار دهند. خوردن غذاهاي چرب در آخرين ساعات شب، استفاده زياد از نوشيدني‌هايي مثل چاي و قهوه يا نداشتن فعاليت بدني باعث دشواري در خواب شبانه مي‌شود. استفاده از تلفن همراه پيش از خواب هم يكي ديگر از عادت‌هاي اشتباهي است كه در دهه‌هاي اخير اضافه رواج يافته. نور صفحه تلفن همراه يا تلويزيون باعث مي‌شود مغز شما بيش‌ازحدي كه بايد نور دريافت كند و اين كار ترشح ملاتونين يا هورمون خواب را تحت تأثير قرار مي‌دهد. انجام فعاليت‌هايي مثل درس خواندن در آخرين ساعات شب ميزان فعاليت مغز شما را افزايش مي‌دهد و به همين خاطر نمي‌توانيد خواب راحتي داشته باشيد.

4- علت بي خوابي | عادات خواب اشتباه

دير وقت خوابيدن و ديرتر بيدار شدن در صبح (براي جبران كمبود خواب) يكي از دلايل بي‌خوابي است. به‌طور ميانگين بدن ما به 8 ساعت خواب در طول شبانه‌روز نياز دارد. گاهي اوقات دليل بي‌خوابي اين است كه در زمان اشتباهي مي‌خوابيم. عادت‌هاي اشتباهي مثل خوابيدن‌هاي طولاني‌مدت در ميانه روز يا دير بيدار شدن صبح باعث مي‌شود كه شب‌ها دچار بي‌خوابي باشيم. هيچ چيز نمي‌تواند خواب شب را جبران كند. طبق تحقيقات مشخص شده بدن انسان از ساعت 10 شب تا 5 صبح بهترين كيفيت خواب را مي‌تواند داشته باشد.

5- نامناسب بودن محيط خواب

محيطي كه براي خواب انتخاب مي‌كنيم بايد ازنظر نور، دما و سكوت در شرايط مناسبي باشد. وجود محرك‌هاي اضافي باعث مي‌شود كه نتوانيد به‌راحتي بخوابيد. به همين خاطر خيلي موقع‌ها استفاده از وسايل تزئيني نامناسب در اتاق‌خواب باعث بي‌خوابي مي‌شوند. يك نكته ديگر راجع به محيط خواب اين است كه بايد از اين محيط صرفاً براي خوابيدن استفاده كنيد. انجام كارهاي ديگري مثل درس خواندن يا غذا خوردن در رختخواب باعث مي‌شود نتوانيد به‌خوبي در اين مكان استراحت كنيد.

6- علت بي خوابي | برنامه كاري

شيفت‌هاي كاري شبانه نظم خواب شما را به هم مي‌ريزند. در اين شرايط مجبور هستيد در شب بيدار باشيد و به همين خاطر احتمالاً در طول روز خواب‌آلود هستيد يا زماني را به خواب اختصاص مي‌دهيد. اين موضوع به‌تدريج نظم خواب شما را به هم مي‌زند و باعث خواهد شد تا حتي شب‌هايي كه امكان استراحت داريد نتوانيد به‌راحتي بخوابيد.

7- استفاده از داروها و مواد مخدر

بعضي از داروها به‌خصوص داروهاي ضدافسردگي مثل بوپروپيون باعث دشواري در خواب مي‌شوند. درواقع اين داروها به‌گونه‌اي ساخته شده كه احساس سستي و كسالت را در بيماران افسرده از بين ببرد و به همين خاطر استفاده از آن‌ها قبل از خواب باعث دشواري در به خواب رفتن مي‌شود. بعضي از مواد مخدر به‌خصوص شيشه نيز نياز مصرف‌كننده به خواب را كاهش مي‌دهند.

8- علت بي خوابي | سفرهاي بين‌قاره‌اي

سفر رفتن در شرايطي كه اختلاف‌زماني بالايي بين مبدأ و مقصد وجود داشته باشد براي مدتي باعث اختلال در خواب مي‌شود كه طي چند روز از بين خواهد رفت. اختلاف ساعات براي كساني كه شغلشان ايجاب مي‌كند كه در سفر باشند تبديل به معضل بزرگي مي‌شود. با تنظيم برنامه‌هاي كاري مي‌توان با اين پديده مقابله كرد.

9- افزايش سن

روانشناسان معتقدند به‌طوركلي با افزايش سن اختلالات خواب بيشتر مي‌شوند. زيرا بدن در اين دوره نياز كمتري به خواب دارد. اين موضوع به معناي آن نيست كه همه آدم‌ها با رسيدن به سن خاصي اختلالات خواب را تجربه مي‌كنند. بلكه زندگي شما در سالمندي تا حد زيادي به كيفيت زندگي‌تان در سال‌هاي جواني بستگي دارد.

بي‌خوابي شبانه منجر به چه مشكلاتي مي‌شود؟

بدن در طول شبانه‌روز نياز به 7 تا 9 ساعت خواب دارد. بيشتر اين نياز توسط خواب شبانه تأمين مي‌شود. تنها فايده خواب شبانه به دست آوردن انرژي براي روز بعد نيست. كساني كه به هر دليلي شب‌ها خواب راحتي ندارند بيش از ديگران درخطر بروز بيماري‌هايي مثل افسردگي، كاهش سطح ايمني بدن و يا اختلالات حافظه هستند. به همين خاطر اگر شما يا هر يك از اطرافيانتان درگير اختلالات خواب شده بهتر است براي درمان آن از يك متخصص كمك بگيريد.

براي دريافت مشاوره در زمينه خواب و اختلالات همراه مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 

 

سؤالات متداول

مهم‌ترين دليل بي‌خوابي چيست؟

بي‌خوابي با توجه به شرايط و سبك زندگي شما مي‌تواند دلايل بسياري داشته باشد كه از مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به سبك زندگي نامناسب، عادت‌هاي اشتباه در خواب‌وبيداري و همين‌طور بيماري‌هاي روحي مثل افسردگي و اضطراب اشاره كرد.

آيا دارويي براي درمان بي‌خوابي وجود دارد؟

بله؛ براي درمان اختلالات خواب به‌خصوص از داروهاي ضد اضطراب استفاده مي‌شود.

 

سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد

تماس با برترين مشاوران از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل

سراسر كشور :9099070354 استان تهران :9092301539

 

 

 

جهت مشاوره تلفني با موبايل و رزرو وقت حضوري

 شماره تماس با موبايل : 66419012-021

 

 

 

 

منبع : علت بي خوابي چيست


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: علت بي خوابي چيست،
موضوع:
[ ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۰۰:۵۵ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

در هفته دوازدهم بارداري همانند هفته‌هاي قبل، بدن مادر و جنين دچار تغييرات گسترده‌اي مي‌شود. از اين زمان به بعد رحم مادر به سمت بالا حركت مي‌كند و در بالاي استخوان اندام تناسلي قرار مي‌گيرد. اين مسئله نشان دهنده شروع تغييرات ظاهري و رشد رحم است. در پايان هفته دوازدهم خطر سقط جنين كاهش پيدا مي‌كند اما آشنايي مادر با مسائل و نكات مرتبط با تغييرات بدني خود و جنين، در كنار آگاهي از روش‌هاي خودمراقبتي كمك مي‌كند تا مادر به سلامت بتواند دوران بارداري را سپري كند و زايمان راحتي را تجربه نمايند. در كنار توجه به سلامت جسماني بهره بردن از مشاوره روانشناسي نيز در راستاي بهبود سلامت روان مادر نقش بسزايي دارد. در ادامه به بررسي كامل هفته دوازدهم خواهيم پرداخت پس همراه ما باشيد.

منبع : هفته دوازدهم بارداري چه علائمي دارد؟

وضعيت جنين در هفته دوازدهم بارداري

در هفته دوازدهم، قد نوزاد به حدود 2 اينچ يعني 5 سانت مي‌رسد. در اين هفته تمام قسمت‌هاي بدن نوزاد تشكيل شده است و شبيه يك انسان كامل به نظر مي‌رسد. هنگامي كه به شكم فشار وارد مي‌شود ممكن است جنين حركت‌هايي داشته باشد اما همچنان اين حركات براي مادر خيلي محسوس نيست. از آنجايي كه تمام اعضاي بدن جنين در اين هفته تشكيل شده است، اين هفته را مرحله نگهداري مي‌نامند زيرا كه در 28 هفته آينده رشد كودك همينطور ادامه پيدا مي‌كند و آماده زندگي كردن در بيرون از شكم مي‌شود. ويژگي منحصر به فرد هفته دوازدهم اين است كه با توجه به اسكن‌هاي مختلف مي‌توانيد براي اولين بار صداي قلب نوزاد را از داخل شكمتان بشونيد.

وضعيت مادر در هفته دوازدهم بارداري

به دنبال تغييرات هورموني مانند افزايش سطح پروژسترون كه از هفته‌هاي قبل در بدن ايجاد شده است، ممكن است تغييرات پوستي، جوش و آكنه را تجربه كنيد اما اين مسئله نگران كننده نيست زيرا پس از مدتي تعادل هورمون‌ها به حالت قبل برمي‌گردد. تغييرات اين چنيني براي همه افراد رخ نمي‌دهد، برخي خانم‌ها به دليل افزايش گردش خون در اين زمان دچار پوستي شفاف و چهره‌اي گلگون مي‌شوند.

يكي از تغييراتي كه در اين هفته ممكن است برايتان پيش بيايد احساس تنگي نفس است چراكه قلب و ريه‌هايتان بايد اكسيژن مورد نياز جنين را تأمين كند پس اگر دچار تنگي نفس شديد، نگران نشويد. همچنين انرژي و احساس خستگي كه در هفته‌هاي قبل وجود داشت كم كم از بين مي‌رود و در اين هفته به تدريج احساس سرخوشي بيشتري مي‌كنيد. مهمترين عامل اين افزايش انرژي و سرخوشي از بين رفتن حالت تهوع است. در مجموع مي‌توان گفت هفته دوازدهم براي مادر هفته‌اي آسوده و آرام است با اينحال ممكن است برخي از مادران علائمي مانند سردرد، تهوع، خستگي، يبوست، تكرر ادرار و حساسيت پستان‌ها را تجربه كنند اما شدت اين علائم به وضوح از هفته‌هاي قبل كمتر است.

مراقبت‌هاي لازم در هفته دوازدهم بارداري

حفظ بهداشت دهان و دندان

به دليل تغييرات هورموني و تغييرات ايجاد شده در بدن مادر ممكن است لثه‌ها دچار خونريزي شوند. اگر هنوز باردار نشده‌ايد و صرفا تصميم براي باردار شدن داريد بهتر است قبل از اين تصميم به دندانپزشك مراجعه كنيد و از وضعيت سلامت دندان و دهانتان مطمئن شويد زيرا داروها و مواد مورد استفاده بي‌حسي براي ترميم دندان ممكن است اثر منفي بر وضعيت نوزاد داخل شكم داشته باشد.

انجام غربالگري سه ماهه اول

به طور كلي در طي هفته‌هاي 11 تا 13 بارداري ممكن است نياز باشد تا مادر سونوگرافي NT را انجام دهد. اين سونوگرافي با ارزيابي مايع شفاف پشت گردن نوزاد امكان تشخيص زودهنگام اختلالات كروموزومي و ژنتيكي مانند سندروم داون، تريزومي 18 و اسپينابيفيدا را فراهم مي‌كند. در صورت وجود مشكل در سونوگرافي NT ممكن است مادران براي انجام آزمايش نمونه‌برداري از پرز‌هاي جفتي يا CVS ارجاع داده شوند.

تغذيه مناسب

براي پيشگيري از يبوست بهترين كار اين است كه به وضعيت تغذيه خود توجه داشته باشيد. خوردن مايعات و مواد غذايي داراي فيبر در هفته دوازدهم بارداري لازم است. همچنين خوردن شيريني‌جات و مواد غذايي پرچرب مانند فست فود، چيپس، پفك و… را تا جايي كه مي‌شود محدود كنيد.

ورزش كردن

ورزش سبك روزانه براي حفظ سلامت مادر و نوزاد ضروري است. بهتر است كه با شيوه انجام صحيح ورزش در دوران بارداري آشنا باشيد. اگر اطلاعات كافي در اين زمينه نداريد بهتر است به يك متخصص مراجعه كنيد زيرا كه انجام ورزش نادرست در هفته دوازدهم بارداري باعث كمبود و كاهش اكسيژن‌رساني به كودك مي‌شود. ورزش‌هايي مانند غواصي، كوه‌نوردي، فوتبال و فعاليت‌هاي ورزشي سنگين بسيار خطرناك هستند. از جمله تمرين‌هايي كه مي‌تواند براي وضعيت زايمان خانم‌ها مفيد باشد تمرينات كگل است چراكه اين تمرينات ماهيچه‌هاي كف لگن و واژن را تقويت مي‌كند.

مراقبت‌هاي روانشناختي

علاوه بر توجه به مراقبت‌هاي جسماني بايد به وضعيت سلامت روان، صميمت و روابط بين زوجين هم در اين مدت توجه شود. به دليل محدود شدن روابط جنسي ممكن است برخي همسران واكنش‌هاي نادرستي از خود نشان دهند و با كوچكترين اتفاقي پرخاشگري و تندخويي كنند. بهتر است با مراجعه به يك روانشناس متخصص در زمينه امور جنسي اين مسائل را مديريت و حل و فصل كنيد. با اين حال با توجه به محدود شدن روابط جنسي بايد بر بهبود روابط عاطفي و صميمت بينتان متمركز باشيد. افسردگي، اضطراب و استرس مادر در اين دوران به راحتي مي‌تواند بر روي نوزاد داخل شكم اثرات منفي برجا گذارد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سوالات متداول

آيا امكان برقراري رابطه جنسي در هفته دوازدهم بارداري وجود دارد؟

به طور كلي بهتر است رابطه جنسي در دوران بارداري، خصوصا هرچه كه به ماه‌هاي آخر نزديك مي‌شويد كاهش پيدا كند. با اين حال روش‌هاي صحيحي براي برقراري رابطه جنسي در اين دوران وجود دارد. توصيه مي‌شود با دريافت آموزش صحيح از طريق يك روانشناس متخصص در زمينه امور جنسي اين كار را انجام دهيد.

 

 

 

 

منبع : هفته دوازدهم بارداري چه علائمي دارد؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۸ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۲۱:۵۲ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

هوش درون فردي يكي از انواع هوش‌هايي است كه گاردنر مطرح مي‌كند و بيشتر آن را با كلماتي مثل خودآگاهي يا خودشناسي مي‌شناسيم. كساني كه هوش‌درون‌فردي بالايي دارند به‌خوبي مي‌دانند كه در زندگي به دنبال چه مي‌گردند و براي رسيدن به آن برنامه دارند. گاردنر معتقد است همه از زمان تولد هوش درون فردي را به‌صورت فطري دارند و تنها بايد راهي براي تقويت آن پيدا كرد. در ادامه راجع به هوش‌درون‌فردي، راه‌هاي بالا بردن آن و همين‌طور ويژگي‌ كساني كه هوش درون فردي بالايي دارند صحبت خواهيم كرد. سطح اين هوش را مي‌توان از دوران كودكي شناسايي و پرورش داد، براي آن كه زمينه رشدي مناسب را براي فرزندتان محيا كنيد، مي‌توانيد براي استعداديابي كودك‌تان به متخصصان مراجعه نماييد. براي دريافت خدمات مشاوره كودك كليك كنيد.

 

منبع : هوش درون فردي كودك چه كاربردي دارد؟

هوش درون فردي چيست

هوش‌درون‌فردي توانايي شناخت خود، احساسات و افكار است كه باعث مي‌شود روي رفتارها و برنامه‌هايي كه براي زندگي داريد كنترل بيشتري داشته باشيم. كساني كه هوش درون فردي بالايي دارند به خوبي مي‌دانند كه از زندگي چه مي‌خواهند و چرا كاري را انجام مي‌دهند. آن‌ها با تنها بودن و يا انجام كارهايشان به‌تنهايي مشكلي ندارند و حتي در طول روز يا هفته نياز دارند كه زماني را تنها باشند و راجع به برنامه‌هاي خود فكر كنند. به همين خاطر بيشتر آن‌ها را به‌عنوان افرادي درون‌گرا مي‌شناسيم. اما درون‌گرا بودن به اين معني نيست كه نمي‌توانند با ديگران ارتباط برقرار كنند؛ بلكه به خوبي با ديگران ارتباط برقرار مي‌كنند و حتي مي‌توانند همدلي بالايي با اطرافيان داشته باشند.

يكي ديگر از ويژگي‌هاي كساني كه هوش درون فردي بالايي دارند، اين است كه با جديت براي رسيدن به اهداف‌شان تلاش مي‌كنند. به عبارتي به خوبي مي‌دانند چه مي‌خواهند و همين‌طور به خوبي مي‌دانند چطور بايد به آن برسند. به همين خاطر معمولاً براي رسيدن به اهدافشان نياز به تشويق و كمك ديگران يا هر انگيزه بيروني ديگري ندارند و با انگيزه‌هاي دروني به خوبي مي‌توانند به سمت اهدافشان حركت كنند. براي آشنايي با روش هاي كشف استعداد كودكان كليك كنيد.

اهميت هوش درون فردي

هوش‌درون‌فردي درواقع اولين و مهم‌ترين توانايي است كه به شما در موفقيت كمك مي‌كند. پيش از هر اقدامي بايد به خوبي بدانيم كه به دنبال چه هستيم و يا چه نقاط ضعف و قوتي داريم. شايد شما هم با كساني آشنا شده‌ايد كه در زمينه‌هاي مختلف تا حد زيادي پيشرفت مي‌كنند، اما بعد آن را ول مي‌كنند و به سراغ كار ديگري مي‌روند يا شايد ديده باشيد كه دست به هيچ كاري نمي‌زنند زيرا نمي‌دانند در زندگي به دنبال چه هستند. اگر هركدام از اين افراد هوش‌درون‌فردي بالايي داشتند به خوبي مي‌توانستند براي خود هدفي مشخص كنند و براي رسيدن به آن تلاش كنند.

هوش درون فردي كمك مي‌كند نظارت بيشتري روي افكار، احساسات و همين‌طور رفتار خودتان داشته باشيد و به همين خاطر بالا بردن اين توانايي به شما كمك خواهد كرد تا از بسياري از آشفتگي‌هاي ذهني يا رفتاري خلاص شويد. براي آشنايي با ساير انواع هوش در كودكان كليك كنيد.

مشاغل مناسب براي هوش درون فردي

كساني كه هوش درون فردي بالايي دارند مي‌توانند با كمك گرفتن از ساير توانايي‌ها و علاقه‌مندي‌هاي خود در هر زمينه‌اي پيشرفت كنند، در ادامه به مشاغلي اشاره كرده‌ايم كه براي پيشرفت به طور مستقيم با هوش درون فردي ارتباط دارد:

 • روانشناس و مشاور
 • جامعه‌شناس
 • انسان‌شناس
 • مشاور و مبلغ مذهبي
 • مدرس خصوصي
 • هنرمند
 • نظريه‌پرداز
 • محقق
 • مخترع

راهكارهايي براي افزايش هوش درون فردي

هوش‌درون‌فردي توانايي است كه بيش از همه روانشناسي به نام گاردنر راجع به آن صحبت كرده است. گاردنر معتقد است همه ما از زمان تولد به‌صورت فطري داراي هشت توانايي مهم هستيم كه يكي از آن‌ها هوش‌درون‌فردي است. سپس با توجه به محيطي كه در آن تربيت مي‌شويم بعضي از اين توانايي‌ها را بيشتر از بقيه پرورش مي‌دهيم. با توجه به اعتقاد گاردنر مي‌توان گفت كه همه تا حدودي داراي هوش‌درون‌فردي هستيم و تنها بايد با استفاده از راهكارهاي مختلف توانايي خودمان در اين زمينه را بيشتر كنيم. از مهم‌ترين راهكارها براي بالا بردن هوش درون فردي مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

1- ثبت افكار و احساسات

هر زمان راجع به موضوعي فكر مي‌كنيد و يا احساسي را تجربه مي‌كنيد آن را روي كاغذ بنويسيد و دلايل آن را پيدا كنيد، سپس راجع به آن‌ها فكر كنيد. گاهي اوقات افكار و احساسات‌مان آن‌قدر سريع از ذهن عبور مي‌كنند كه فرصت نمي‌كنيم به آن‌ها فكر كنيم يا شايد حتي متوجه آن‌ها نباشيم. به همين خاطر نوشتن روي كاغذ بسيار كمك‌كننده هست.

2- نوشتن خاطرات روزانه

عادت كردن به اينكه هر شب اتفاقات آن روز را در يك دفتر ثبت كنيد باعث مي‌شود تمركز بيشتري روي رفتارها و كارهاي روزانه خود داشته باشيد و به‌اين‌ترتيب آگاهي شما از كارهايتان بيشتر خواهد شد.

3- ريلكسيشن

ريلكسيشن و تمرينات آرام بخش به اين خاطر كه كمك مي‌كنند تمام توجه شما حداقل براي زمان كوتاهي صرفاً روي خودتان باشد مي‌توانند تا حد زيادي براي بالا بردن هوش درون فردي به شما كمك كنند. اين تمرينات علاوه بر بالا بردن هوش درون فردي به شما كمك مي‌كنند تا فشار رواني روزانه را از خود دور كنيد.

4- زماني را با خود تنها باشيد

بهتر است در طول روز يا هفته زمان‌هايي را براي خلوت كردن با خودتان اختصاص بدهيد و در اين زمان به رفتارها و برنامه‌هايتان فكر كنيد. مشغله‌هاي زندگي شهري براي بسياري باعث شده گاهي زماني براي رسيدگي به خودمان يا فكر كردن راجع به برنامه‌هايمان نداشته باشيم. اما اگر مي‌خواهيد خودآگاهي‌تان را افزايش دهيد بهتر است اين زمان را براي خود در نظر بگيريد.

5- از ديگران بازخورد بگيريد

از ديگران بخواهيد راجع به كارهاي شما نظر بدهند و از انتقاد يا گرفتن بازخورد نترسيد. اين كار به شما كمك مي‌كند بتوانيد از ديدگاه‌هاي مختلفي راجع به افكار و رفتارهاي خود بنگريد و آگاهي بيشتري از آن‌ها به دست خواهيد آورد.

6- صحبت با يك مشاور

گاهي اوقات ضعف‌هايمان در خودشناسي به اين دليل است كه هويت ثابتي نداريم يا به‌عبارت‌ديگر حدومرزي براي خودمان معلوم نكرده‌ايم. اگر احساس مي‌كنيد هم در داشتن هويتي مستقل و شناخت خواسته‌ها و اهداف زندگي‌تان دچار مشكل شده‌ايد بهتر است راجع به اين موضوع از يك روانشناس كمك بگيريد. روانشناسان به شما كمك مي‌كنند با استفاده از راهكارهاي مختلف بتوانيد آگاهي‌تان را از نقاط قوت و ضعفتان افزايش دهيد و براي رسيدن به هدف‌هايتان برنامه‌ريزي كنيد. براي آشنايي با روش‌هاي استعداديابي كودكان كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سؤالات متداول

هوش درون فردي چه اهميتي دارد؟

هوش درون فردي به شما كمك مي‌كند شناخت خوبي از خودتان داشته باشيد و بتوانيد احساس و رفتارتان را كنترل كنيد.

چطور هوش درون فردي را افزايش دهيم؟

استفاده از تمرينات ريلكسيشن، ثبت خاطرات روزانه، اختصاص دادن زماني به خود و همين‌طور بازخورد گرفتن از ديگران به شما در اين مسير كمك مي‌كند.

 

 

منبع : هوش درون فردي كودك چه كاربردي دارد؟

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۸ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۱۸:۱۳ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

طرز برخورد با همسر افسرده آن هم زماني كه تشخيص داده شده و همسرتان انتظار ديگه‌اي دارد، اهميت بيشتري پيدا مي‌كند. البته تشخيص كار متخصصان بهداشت روان است، اما خود شما با مشاهده برخي نشانه‌ها مي‌توانيد پي به رگه‌هاي افسردگي ببريد و اين گونه او را براي دريافت كمك تخصصي تشويق نماييد. اين را هم بدانيد كه افسردگي يك نوع اختلال رواني است كه علاوه بر زمينه زيستي، عوامل محيطي هم نقش پررنگي در بروز آن دارند. پس رفتار شما با همسرتان در شدت يا بهبود بيماري او تاثير به سزايي داشته باشد. اما خود را نبايد مقصر بدانيد تنها كافي است به او نشان دهيد كه چقدر براي‌تان سلامتش اهميت دارد و براي حال خوش او تلاش‌تان را خواهيد كرد. براي كسب اطلاعات بيشتر حتما مشاوره افسردگي دريافت كنيد.

منبع : برخورد با همسر افسرده و راه هاي شاد كردن او

چرا بايد برخورد خوبي با همسر افسرده ام داشته باشم؟ 

افسردگي يكي از شايع‌ترين اختلالات روان شناختي است كه رنج و درد بسياري را به بيمار افسرده و حتي اطرافيان او وارد مي‌كند. مرد/زن افسرده به شدت احساس غمگيني مي‌كنند، حوصله انجام كارهاي روزمره را ندارند و اغلب علاقه مندي‌هاي خود را به موضوعات مختلف از دست مي‌دهند. اين مسئله باعث مي‌شود كه در ابعاد مختلف زندگي نظير رسيدگي به امور منزل يا كارهاي بيرون از خانه، تربيت فرزندان، برقراري رابطه عاطفي و جنسي با مشكلات متعددي رو به رو شوند.

در نتيجه بايد گفت افسردگي هريك از زوجين مسئله‌اي فردي نيست بلكه افسردگي او كل خانواده و زندگي مشترك‌تان را تحت تاثير خود قرار داده. بنابراين بايد بتوانيد در اين شرايط اصول رفتار با همسر افسرده‌تان را بشناسيد و اقدامات مراقبتي لازم را انجام دهيد.

 

بيشتر بخوانيد : درمان افسردگي

 

چند راهكار اساسي در طرز برخورد با همسر افسرده

افسردگي به معناي پايان راه نيست. بسياري از كساني كه به اين مشكل مبتلا مي‌شوند در صورت برخورداري از حمايت اجتماعي مناسب از جانب اطرافيان و قرار گرفتن تحت درمان‌هاي مناسب مي‌توانند بر مشكل خود غلبه كرده و روند بهبودي سريع‌تري را تجربه نمايند. در ادامه 5 راهكار كاربردي براي بهبود افسردگي‌همسرتان آورده‌ايم. براي آشنايي بيشتر با پيامدهاي افسردگي همسر كليك كنيد.

1- اطلاعات خود را در مورد افسردگي بالا ببريد

براي اينكه بتوانيد بهترين رفتار را با همسر خود داشته باشيد، بايد پيش از هرچيز درك كنيد كه او در چه شرايطي قرار دارد. بسياري از افراد تصور روشني از افسردگي ندارند. براي مثال ممكن است آن را با يك دلگيري يا ناراحتي روزمره اشتباه بگيريد. اما اختلال افسردگي اساسي چيزي فراتر از احساسات ناخوشايندي است كه به طور طبيعي و در واكنش به موضوعات ناراحت كننده ايجاد مي‌شود.

در اين اختلال افراد علاوه بر احساس غمگيني و دچار بودن به خلق پايين در اكثر اوقات روز علائم ديگري را نيز تجربه مي‌كنند كه از جمله آن‌ها بايد به از دست دادن علائق، كاهش انرژي، احساس خستگي مفرط، بروز مشكلاتي در تمركز، ايجاد تغييراتي در خواب و اشتها، كندي رواني حركتي، دچار شدن به احساس گناه و پوچي در زندگي، اشتغال ذهني با مرگ و خودكشي اشاره كرد. براي آشنايي بيشتر مقاله علائم افسردگي را مطالعه نماييد.

هم چنين احتمال افسردگي پنهاني هم وجود دارد. بيماران داراي افسردگي پنهان اغلب علائم افسردگي خود را سركوب مي‌كنند، همين امر باعث مي‌شود كه مشكل آن‌ها در قالب علائم جسماني، دچار شدن به انواع بيماري‌هاي عصبي، تحريك پذيري و ناتواني در كنترل خشم خود را نشان دهد. آشنايي با اين علائم به شما كمك مي‌كند تا زودتر از وضعيت رواني نامناسب همسرتان آگاهي پيدا كنيد و بتوانيد به موقع براي كمك به او بشتابيد.

2- طرز برخورد با همسر افسرده | در دسترس باشيد

گاهي اوقات كساني كه مبتلا به افسردگي هستند، نياز دارند كسي در كنارشان باشد، كسي كه بتواند بدون قضاوت به حرف‌هاي او گوش بسپارد و دركشان كند. نكته قابل توجه اينجاست كه در اين شرايط وقتي همسرتان با شما حرف مي‌زند يا درد و دل مي‌كند، نيازي نيست كه لزوما راهكار خاصي به او ارائه دهيد.

همين كه بتوانيد به موقع در دسترس باشيد و او را به خاطر احساساتش سرزنش نكنيد، كفايت مي‌كند. گاهي اوقات همين كه دست او را به گرمي بفشاريد، او را در آغوش بگيريد يا نوازشش كنيد به او احساس امنيت مي‌دهد و به او در كاهش هيجانات منفي كمك مي‌كند.

3- او را تشويق كنيد تا از يك درمانگر كمك بگيرد

دچار شدن به افسردگي چالش‌هاي زيادي در زندگي فردي و خانوادگي مبتلايان به افسردگي ايجاد مي‌كند. از جمله مهم‌ترين اين چالش‌ها مي‌توان به كاهش عملكرد در محيط كار، ناتواني در انجام كارهاي روزمره و آسيب ديدن روابط بين فردي اشاره كرد. در اين شرايط هرچقدر بيمار ديرتر به متخصص براي درمان مشكل خود مراجعه كند، افسردگي شديد تر شده و مشكلاتش هم به تبع آن افزايش مي‌يابند. در اين شرايط بسيار اهميت دارد كه بتوانيد همسرتان را براي مراجعه نزد روانشناس تشويق كنيد. از جمله كارهايي كه مي‌تواند در اين زمينه موثر باشد بايد به موارد زير اشاره كرد.

 • در مورد علائم افسردگي كه در همسرتان مي‌بينيد با او صحبت كنيد و در اين مورد بازخورد بدهيد.
 • نگراني‌هايي كه در مورد وضعيت رواني همسرتان داريد را با او در ميان بگذاريد و اجازه دهيد از افكار و احساسات‌تان مطلع باشد.
 • به او نشان دهيد كه تمايل داريد به او كمك كنيد و در مسير بهبودي همراه او خواهيد بود. در اين زمان مي‌توانيد پيشنهاد مراجعه به يك روانشناس را مطرح نماييد.
 • در مورد روش‌هاي درماني مختلف و نويني كه براي درمان افسردگي وجود دارد با همسرتان صحبت كنيد.

4- علائم خودكشي را بشناسيد و نسبت به آن‌ها هشيار باشيد

احتمال بروز خودكشي هميشه در كساني كه به افسردگي اساسي مبتلا هستند، بيش از ساير افراد وجود دارد. برخلاف تصورات عمومي خودكشي پديده‌اي قابل پيشگيري است و با شناسايي علائم آن مي‌توان به موقع به كسي كه با افكار مرگ دست و پنجه نرم مي‌كند ياري رساند. از همين رو در صورت مشاهده علائم زير در همسرتان حتما آن‌ها را جدي گرفته و در مورد آن با متخصص در حوزه سلامت روان نظير روانشناس صحبت كنيد.

 • حرف زدن در مورد خودكشي يا آرزوي مرگ
 • انجام اقدامات جدي در راستاي خودكشي نظير خريد اسلحه يا داشتن هرگونه برنامه ديگر براي اين كار
 • بروز تغييرات خلقي بسيار شديد (كساني كه تصميم قطعي براي خودكشي مي‌گيرند ممكن است به يك باره از فاز افسردگي خارج شده و احساسات مثبت غير قابل پيش بيني را بروز دهند. چرا كه آن‌ها از اينكه مي‌توانند به زندگي خود خاتمه دهند خوشحال هستند. در نتيجه لازم است در مورد اين تغييرات ناگهاني هشيار باشيد)
 • بروز احساس ناتواني مفرط در زندگي و نااميدي شديد
 • بخشيدن اموال و وسايل خود به ديگران
 • نوشتن وصيت نامه يا هرگونه عملي مبني بر خداحافظي با اطرافيان

5- خانه را به محيطي امن و آرام تبديل كنيد

محيط خانه در وضعيت خلقي و رواني همسرتان نقش بسزايي ايفا مي‌كند.  در همين راستا تلاش كنيد در طول درمان اقدامات زير را انجام دهيد.

 1. سعي كنيد به همسرتان كمك كنيد تا در كنار شما از سبك غذايي سالمي پيروي كند. خوردن غذاهاي مقوي و سالم مي‌تواند تا حد زيادي در روند درمان موثر باشد.
 2. در محيط خانه فضاي شادي ايجاد كنيد، گاهي به همسرتان پيشنهاد دهيد تا با يكديگر به يك ورزش دو نفره بپردازيد. انجام ورزش يكي از راه‌هاي طبيعي براي ترشح مواد شادي آور در مغز است.
 3.  برنامه زندگي خود را منظم كنيد. براي مثال هر روز در ساعات خاصي وعده‌هاي غذايي خود را ميل كنيد و هر شب در ساعت خاصي به رختخواب برويد.
 4. تلاش كنيد سطح استرس‌هاي محيطي را تا حد امكان كاهش دهيد. در همين راستا بهتر است براي حل اختلاف‌ها راه حل‌هاي موثرتري در نظر بگيريد و در صورت نياز از يك خانواده درمانگر كمك بگيريد.

براي دريافت مشاوره در زمينه افسردگي و اختلالات همراه مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 

سوالات متداول

در صورتي كه همسرمان براي درمان افسردگي مايل به كمك گرفتن از يك روانشناس نباشد بايد چه كار كنيم؟

در اين شرايط مي‌توانيد ابتدا خودتان به متخصص مراجعه كنيد، علائم همسرتان را با درمانگر در ميان بگذاريد و در اين زمينه كمك بگيريد. روانشناس با پيشنهاد روش‌هايي نظير مشاوره تلفني و توسعه مهارت‌هاي ارتباطي شما مي‌تواند كمك كند تا به طور موثرتري همسرتان را براي مراجعه تشويق نماييد.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۸ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۱۴:۲۱ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

در گذشته‌اي نه چندان دور براي بسياري از خانواده‌ها ازدواج در 16 سالگي (به خصوص براي دخترخانم‌ها) امري معمول و رايج بوده است. اما امروزه با افزايش مطالعات متخصصان و آگاهي از پيامدهاي ازدواج در نوجواني اغلب توصيه مي‌شود كه براي شروع زندگي مشترك در اين سن تامل و دقت بيشتري به خرج دهيد و شتابزده عمل نكنيد. عدم توجه به اين مسئله با آسيب‌هاي روانشناختي براي نوجوان و درگيري با موضوعاتي نظير پشيماني از ازدواج همراه خواهد بود. گاه اين نوجوان هست كه اصرار به ازدواج دارد، در اين شرايط خانواده‌ها بايد با كمك متخصص خانواده علت اين مساله را پيدا كرده و با آگاه سازي نوجوان‌شان مانع تصميم‌گيري عجولانه شوند. براي آشنايي با آسيب هاي ازدواج زودهنگام كليك كنيد.

منبع : ازدواج در سن 16 سالگي

آيا جوانان براي ازدواج در 16 سالگي آمادگي دارند؟

در اكثر كشورها سن قانوني براي ازدواج 18 سالگي است. در كشور ما نيز فعالان مدني به دنبال اين هستند كه به طور قانوني جلوي ازدواج نوجوانان و كودكان را بگيرند تا از بروز سوءاستفاده‌هاي جسماني، رواني و جنسي احتمالي پيشگيري كنند. با اين حال در فرهنگ ما بسياري از خانواده‌ها بر اين باورند كه افراد (به خصوص دخترها) پس از رسيدن به بلوغ جسماني براي ازدواج آماده هستند و از همين رو نبايد مانع تشكيل خانواده از جانب آن‌ها شد.

متخصصيني كه با اين موضوع مخالفت دارند اينگونه استدلال مي‌كنند كه دخترها و پسرها در سن 16 سالگي هنوز در دوران نوجواني به سر مي‌برند كه به خودي خود چالش‌هاي زيادي براي آن‌ها به همراه دارد. ازدواج در 16سالگي اين چالش‌ها را تشديد كرده و احتمال بروز انواع آسيب‌ها را بالا مي‌برد. در ادامه به انواع آسيب‌هاي مرتبط با ازدواج در سن 16 سالگي اشاره كرده‌ايم. متخصصان پيشنهاد مي‌دهند كه براي كاهش آسيب‌هاي اين سن حتما از مشاوره قبل از ازدواج بهره بگيريد.

احتمال پشيماني و آسيب هاي ازدواج در 16 سالگي

كارشناسان در اكثر موارد بر اين باورند كه در دنياي امروز و با تغيير ساختار جوامع از سنتي به مدرن ازدواج در سنين نوجواني با ريسك بالاتري همراه است و ممكن است به بروز انواع آسيب‌ها بيانجامد كه از جمله مهم‌ترين آن‌ها بايد به موارد زير اشاره كرد:

1- پايين آمادن سطح سواد

ازدواج در سنين پايين اغلب دغدغه‌هاي بسياري را براي زوجين ايجاد مي‌كند و باعث مي‌شود كه بسياري از آن‌ها براي مديريت زندگي خود ترك تحصيل كنند. اين در حالي است كه در جامعه امروز افراد براي دستيابي به يك شغل مناسب و جايگاه اجتماعي خوب حداقل به دريافت مدرك ديپلم نياز دارند.

همچنين با توجه به اينكه در قانون كشورمان مردان بايد اجازه دهند كه همسرشان تحصيل كند، بسياري از زنان به دليل اختلافات زناشويي با موانع قانوني براي ادامه تحصيل مواجه مي‌شوند. اين مسائل در كنار هم مي‌تواند سطح سواد جامعه را پايين آورده و در ادامه آسيب‌هاي اقتصادي و اجتماعي را به دنبال داشته باشد.

2- پشيماني از تصميم هاي دوره نوجواني

نوجواني دوره‌اي‌ست كه افراد در طي آن به دليل نوسانات هورموني با هيجانات شديدي رو به رو مي‌شوند. براي مثال آن‌ها اغلب بيشتر از ديگران عصباني مي‌شوند و يا عشق‌هاي پرشورتري را تجربه مي‌كنند. از آنجايي كه قوه تعقل، قضاوت و تصميم گيري تحت تاثير هيجانات كاهش مي‌يابد، بعد از پايان دوره نوجواني خيلي‌ها از تصميماتي كه در اين دوره گرفتند پشيمان مي‌شوند.

در نتيجه ممكن است كه حتي از ازدواج خود نيز ناراضي باشند. از همين رو روانشناسان همواره توصيه مي‌كنند كه نوجوانان براي تصميم گيري‌هاي مهم نظير انتخاب رشته يا شروع زندگي مشترك بايد حتما با يك فرد مطمئن مشورت كنند. در واقع آن‌ها هنوز به نظارت و راهنمايي‌هاي بزرگسالان نياز دارند.

3- ادامه يافتن بحران هاي نوجواني

از نظر روانشناسان رشدي هر مرحله از زندگي انسان‌ها با يكسري چالش رو به رو است كه افراد پيش از رسيدن به مرحله بعد بايد آن‌ها را حل و فصل نمايند. در اين ميان دوران نوجواني برهه حساسي محسوب مي‌شود كه چالش‌ها و بحران‌هاي بيشتري پيش روي انسان مي‌گذارد. در اين زمان افراد به دنبال اين هستند كه دريابند چه كسي هستند، در زندگي چه اهدافي دارند و به عنوان يك بزرگسال مي‌خواهند چگونه خود را در اجتماع تعريف كنند.

كساني كه در 16 سالگي ازدواج مي‌كنند ممكن است هنوز به اين سوال‌ها جواب نداده باشند و با ازدواج از حل بحران‌هاي نوجواني باز بمانند. در حقيقت بسياري از زوجيني كه در نوجواني ازدواج مي‌كنند به يكباره و بدون آمادگي قبلي درگير چالش‌هاي بزرگسالان مي‌شوند؛ بدون اينكه از پس چالش‌هاي قبلي برآمده باشند. همين امر باعث مي‌شود كه با گذشت سال‌ها بحران‌هاي رواني مرتبط با نوجواني هنوز در آن‌ها ديده شود و مشكلاتي نظير سردرگمي در هويت يا نداشتن عقايد منسجم در ميان آن‌ها شايع‌تر باشد.

4- درگيري در موقعيت هاي پيش بيني نشده

يكي از فاكتورهاي مهمي كه باعث مي‌شود دختر/پسر با سهولت بيشتري از پس تعارض‌ها يا مشكلات زندگي خود بربيايند، اين است كه قبلا آن‌ها را پيش بيني كرده و براي حل‌شان آماده باشند. اما يكي از ويژگي‌هاي اصلي دوران نوجواني ناتواني در آينده نگري و افزايش تكانشگري است. در حقيقت اكثر نوجوانان كمتر مي‌توانند به پيامدهاي رفتارشان در آينده فكر كنند. همين باعث مي‌شود كه اگر بدون مشورت با ديگران به يك كار مهم اقدام كنند بعدها از مشكلاتي كه بر سر راهشان قرار مي‌گيرد غافل گير شوند و ندانند كه چگونه بايد براي حل و فصل آن‌ها اقدام كرد.

5- بالاتر بودن احتمال مواجهه با خشونت هاي خانگي

بسياري از دختراني كه در سنين كم ازدواج مي‌كنند، در حقيقت به اجبار خانواده‌ها تن به اين كار مي‌دهند. آمارهاي جهاني نشان مي‌دهند دختراني كه در اين سنين وارد زندگي مشترك مي‌شوند، بيش از سايرين خشونت‌هاي خانگي نظير پرخاشگري جسمي، جنسي و سوء استفاده رواني را تجربه مي‌كنند. به خصوص اگر از نظر سني يا وضعيت اقتصادي و اجتماعي در جايگاه بالاتري قرار داشته باشد.

بيشتر بخوانيد : معيارهاي انتخاب همسر 

دليل علاقه به ازدواج در 16 سالگي چيست؟

ازدواج در سنين كم به دو دليل عمده اتفاق مي‌افتد، اول فشار خانواده و دوم تجربه عشق‌هاي آتشين در نوجوانان. در مورد اول يعني فشار خانواده‌ها عوامل متعددي نقش دارند كه از جمله مهم‌ترين آن ها بايد به وجود مشكلاتي نظير فقر، فرهنگ و باورهاي مذهبي اشاره كرد. در همين راستا بسياري از نوجوانان به دليل اجبارهاي موجود در خانواده تن به ازدواج مي‌دهند كه اين مسئله آسيب‌هاي احتمالي را تشديد كرده و سلامت روان وي را تحت تاثير قرار مي‌دهد. براي اشنايي با بهترين وقت براي ازدواج كليك كنيد.

اصرار نوجوان 16 ساله براي ازدواج

اما از سوي ديگر در بسياري از موارد اصرار خود نوجوانان است كه منجر به ازدواج در اين دوره مي شود. اين مسئله به احتمال زياد تحت تاثير هيجانات شديدي  است كه در دوره نوجواني بروز مي‌يابند و منجر به تجربه عشقي آتشين مي‌شود. در عشق آتشين دختر/پسر بدون در نظر گرفتن شرايط پيراموني بيش از هرچيز تنها به وصال فكر مي‌كنند و توجه چنداني به تصميم گيري منطقي ندارند.

متخصصان بر اين باورند كه اگر والدين در مورد ويژگي‌هاي خاص اين دوره از قبل به فرزندان خود آموزش بدهند و آن‌ها را براي مواجهه با چنين هيجاناتي آماده كنند، احتمال تصميم گيري‌هاي شتابزده كاهش خواهد يافت. با اين حال براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد نحوه برخورد با موضوع عشق و عاشقي در نوجوانان لازم است كه به يك روانشناس متخصص در حوزه كودك و نوجوان مراجعه نماييد. براي دريافت مشاوره نوجوان كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه ازدواج مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني ازدواج با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 

 

سوالات متداول

آيا ازدواج در سن 16 سالگي قانوني است؟

بله در كشور ما ازدواج در 16 سالگي منع قانوني ندارد. اما با توجه به آسيب هاي احتمالي ذكر شده بهتر است كه قبل از تصميم گيري قطعي در اين باره مشاوره پيش از ازدواج دريافت كرده و از نظرات يك متخصص نيز بهره مند شويد.

 

سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد

تماس با برترين مشاوران از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل

سراسر كشور :9099070354 استان تهران :9092301539

 

 

 

جهت مشاوره تلفني با موبايل و رزرو وقت حضوري

 شماره تماس با موبايل : 66419012-021

 

 

 

منبع : ازدواج در سن 16 سالگي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ازدواج در سن 16 سالگي،
موضوع:
[ ۷ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۸:۳۶:۴۱ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

تعبير خواب سگ زماني معنا دارد كه رويا را در نزديكي سحر ببينيد و موضوع خواب برگرفته از حوادث روز نباشد. از نظر روانشناسان رويا شاهراهي به ضمير ناخودآگاه محسوب مي‌شود و در نزديكاي سحر كه خواب عميق شده، گويا دريچه‌هاي ورود به ناخودآگاه هم باز مي‌شوند و شايد همان بخشي از ذهن باشد كه معبران باستاني آن را دروازه‌اي به سوي عالم غيب مي‌دانند. بنابراين هر رويا را از دو جنبه مي‌توان تعبير كرد؛ بعد روانشناسي و بعد عرفاني. تعبير خواب هر آنچه كه باشد حال و برداشت شما از آن خواب هم تاثير بسياري بر معناي آن دارد. گاه خوابي معناي بدي دارد، اما شما هم در خواب و هم در بيداري احساس خوبي از ديدن آن خواب داريد، بنابراين علارغم توضيحات زير مي‌توان گفت برداشت‌تان بسيار اهميت دارد. براي دريافت تعبير خواب تان مي‌توانيد مشاوره تلفني دريافت كنيد.

منبع : تعبير خواب سگ از نظر يونگ و ديگر معبران

تعبير خواب سگ و سگ سياه از نظر معبران باستاني

ممكن است سگ را به اشكال مختلف در خواب ببينيد، اما به طور كل ديدن سگ در رويا معناي خوبي ندارد. در ادامه به برخي از تعابيري كه توسط ابن سيرين و امام صادق (ع) ارائه شده مي‌پردازيم. 

ابن سيرين درباره تعبير خواب سگ مي‌فرمايد: ديدن سگ به معناي دشمني پست (حقير) ولي با جلوه اي مهربان است. سگ ماده دلالت بر زن بودن اين دشمن دارد. مشكي بودن سگ به معناي نزديك بودن اين دشمن (هم وطن، دوست يا آشنا) دارد و سفيد بودن دشمن به معناي دشمني غريبه است. همچنين ابن سيرين مي‌فرمايد:

پارس كردن كردن سگ در خواب

اگر در خواب ديديد كه سگي بر شما پارس مي‌كرد يعني از دشمن ناسزا و سخنان زشت مي‌شنويد.

گاز گرفتن سگ در خواب

اگر در خواب‌تان سگ گازتان گرفت، يعني از جانب دشمن به شما ضرري مي‌رسد. اما اگر لباس تان فقط با آب دهان سگ كثيف شد، يعني از نظر رواني ذهنتان از اين دشمني خسته است. اما اگر لباستان را پاره كرد يعني زيان مالي خواهيد كرد.

غذا دادن به سگ

اگر در خواب ببينيد كه سگ غذا يا ناني مي‌دهيد يعني روزي و نعمت در زندگي تان زياد خواهد شد.

تعبير خواب نزديكي و تكيه دادن سگ

اگر در خواب ببينيد كه با سگي در حال نزديكي يا عيش و نوش هستيد يعني دشمن براي‌تان تله دوخته و به دنبال راهي براي زيان رساندن به شما است. اما اگر سگي به شما تكيه داده بود يعني به دشمني پست و حقير اعتماد مي‌كنيد و باعث رشد در كارها و يا اهداف او خواهيد شد.

امام صادق ميفرمايد: ديدن سگ در خواب چهار معني مي‌تواند داشته باشد 1- دشمن، 2- حاكم طامع 3- دانشمند و خادم بد كردار 4- مردم سخن چين

تعبير خواب از نظر روانشناسان

روانشناسان با مطالعاتي كه بر خواب و رويا داشته‌اند، متوجه فعاليت‌هاي رواني ناخودآگاه در هنگام خواب شده‌اند. ناخودآگاه همان بخشي است كه در عالم بيداري سكوت كرده، ولي تاثير زيادي بر باورها، شناخت و حتي رفتار ما دارد. وقتي كه به خواب مي‌رويد، ناخودآگاه كنترل را به دست گرفته و هر آنطور كه مي‌خواهد رفتار مي‌كند، در واقع مي‌توان گفت رويا آيينه‌اي از جلوه ناخودآگاه است. اگر ناخودآگاه را مانند راهرويي كه پر از در تصور كنيم، در خود ساكناني دارد كه از كودكي تا به امروز اين راهرو را بلندتر و پرجمعيت تر كرده‌اند. در عالم خواب گويي اين ساكنان بيرون آمده و خاطرات و گاه ترس‌ها و گاهي هم آرزوها را به نمايش مي‌گذارند.

اما گاهي هم روياهايي مي‌بينيم كه هرگز اتفاق نيافتاده ويا به آن فكر هم نشده. ديدن سگ در مكان يا موقعيتي كه هرگز اتفاق نيافتاده يا نمايان‌تر بودن رنگ آن در خواب معاني متفاوتي مي‌توانند داشته باشند. در ادامه به تعابيري كه از مكتب يونگ برگرفته شده است مي‌پردازيم.

تعبير خواب سگ بر اساس مكتب كارل گوستاو يونگ

از نظر يونگ تعابير متفاوتي مي‌توان از خواب سگ كرد، چرا كه معناي سگ براي هر كسي با توجه به گذشته، فرهنگ و تربيتي كه داشته متفاوت است. سگ را مي‌توان بروز احساسات و هيجانات مربوط به پرخاشگري و خشونت دانست. هيجاناتي كه تلاش داريم در ارتباط با ديگران پنهان‌‍شان كنيم، اما گاهي هم نمي‌توانيم جلوي بروز آن را بگيريم. اما براي برخي كه در كودكي با سگ بزرگ شده اند و در جريان عادي زندگي‌شان با اين موجود مهربان در تماس بوده‌اند، جلوه‌اي از به تصوير كشيدن محبت، وفاداري و صداقت آن‌هاست. براساس كهن الگوها و اساطير سگ به عنوان نگهبان و ناجي زندگي و نگهبان دروازه هاي مرگ يا مراقبي از درهاي دنياي نهان و دنياي آشكار تعبير مي‌شود.

سگ سياه از نظر يونگ

سگ سياه به معناي انرژي خفه شده‌اي در درون آدمي است كه باعث افسردگي و ترس از مرگ شده است يا اميالي كه بيشتر آن‌ها پيامي درباره مرگ كسي است.

حمله سگ از نظر يونگ

حمله سگ در خواب حال به خود شما يا به كسي ديگر نشان دهنده خشم و انتقادهاي شما به كسي است كه در دنياي واقعي بيان نشده اند و در عالم رويا خشونت شما به اين صورت به تصوير كشيده شده است.

تعبير يونگ براي سگ قلاده دار

اگر در خواب سگي را قلاده به گردن ديديد (رنگ فرقي ندارد)، يعني توانسته ايد غرايزي را به كنترل خود درآوريد و با تعاليمي به آن ها جهت دهيد.

براي دريافت تعبير دقيق خواب‌تان مي‌توانيد با شماره هاي درج شده تماس بگيريد و از متخصصان تعبير خواب تان را دريافت كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه اختلالات رواني مي‌توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۷ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۸:۳۲:۰۱ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

اگر مادران باردار در هفته دهم بارداري به آيينه نگاه كنند، متوجه تغيير بسيار كوچكي در ناحيه شكم مي‌شوند. به طور تقريبي شكم آنان به اندازه يك توپ بيسبال بزرگ شده است و رشد غدد شيري مانند پروژسترون مجاري شير در سينه مادر را تحريك مي‌كند. در اين هفته مادر تغييرات جسمي و رواني متفاوتي را تجربه مي‌كند به همين خاطر لازم است كه مراقبت‌ها به درستي صورت گيرد. جنين نيز در اين هفته با سرعت بيشتري رشد كرده و اندام‌هاي او شروع به شكل گرفتن مي‌كنند. با توجه به اهميت سه ماه اول بارداري و خصوصا هفته دهم، در ادامه به طور كامل درباره آن صحبت خواهيم كرد. بهره بردن از مشاوره روانشناسي كمك مي‌كند تا مادران در طول بارداري نوسانات خلقي كمتري را تجربه كنند و براي زايماني راحت آماده باشند. براي دريافت مشاوره كودك كليك كنيد.

 

منبع : هفته دهم بارداري جنين چقدر رشد مي كند؟

هفته دهم بارداري و تعيين جنسيت

يكي از لذت بخش‌ترين هفته‌هاي بارداري هفته دهم مي‌باشد چراكه والدين با اشتياق زياد دوست دارند بدانند نوزادشان دختر است يا پسر. تست سل فري و يا ژنتيك در اين هفته به شما نشان مي‌دهد كه قرار است صاحب چه فرزندي شويد. در اين نوع تست به منظور تشخيص جنسيت جنين، يك نمونه از خون مادر را گرفته و ژ‌ن‌هاي جنين را كه در آن شناور هستند مورد آزمايش قرار مي‌دهند. در اين هفته هنوز سونوگرافي نمي‌تواند در تعيين جنسيت جنين كمك كننده باشد. اشتياق والدين در اين هفته‌ها به اندازه‌اي است كه تغييرات جسمي و رواني چندان به چشم نمي‌آيد و زوجين بيشتر به دنبال مشخص شدن جنسيت فرزند خود هستند.

علائم بارداري در هفته دهم

در هفته دهم بارداري علائم زير قابل مشاهده است البته ممكن است شما به عنوان مادري كه هفته دهم بارداري خود را سپري مي‌كنيد همه علائم زير را نداشته باشيد و فقط بعضي از آن‌ها را تجربه نماييد.

 • نوسانات اخلاقي
 • تكرر ادرار
 • خستگي مفرط
 • افزايش وزن
 • كمتر شدن گودي كمر
 • تهوع
 • سردرد و سرگيجه
 • تحريك پذير شدن پستان‌ها
 • يبوست
 • نفخ و گاز شكم
 • افزايش ترشح
 • ويار
 • سوزش سر دل

در برخي از خانم‌هاي باردار، هفته دهم آخرين هفته‌اي است كه حالت تهوع و استفراغ صبحگاهي را تجربه مي‌كنند. در حالي كه برخي ديگر كماكان در هفته‌هاي بعد شاهد اين حالت خواهند بود. براي آشنايي با علائم بارداري كليك كنيد.

تغييرات بدن خانم‌هاي باردار در هفته دهم

پستان‌ها يكي از مهمترين قسمت‌هاي بدن خانم‌هاي باردار هستند كه در هفته دهم دچار تغييرات زيادي مي‌شوند. سايز سينه‌ها بزرگتر شده، رگ‌هاي پوستي آن تيره‌تر به نظر مي‌رسند. همچنين نوك سينه‌ها برجسته تر مي‌گردد تا بعدا نوزاد بتواند آن را پيدا كند و در دهان گيرد. علاوه بر اين رشد غدد شيري مانند پروژسترون در هفته دهم بارداري باعث مي‌شود مجاري شير در سينه مادر تحريك شده و آن‌ها گاهي شاهد ترشح شير از پستان خود باشند.

وضعيت جنين در هفته دهم بارداري

در هفته دهم بارداري، به طور تقريبي طول بدن جنين حدود 2.5 تا 3 سانتي متر است. اگرچه حركات او بيشتر شده است اما مادر متوجه اين حركات نمي‌شود. در هفته دهم بارداري، تارهاي صوتي جنين رشد يافته است و او قادر است صداهايي از خود در آورد، البته مادر متوجه اين صداها نخواهد بود. وزن جنين نيز در اين هفته 4 گرم است كه پس از هفته دهم با سرعت بيشتري رشد خواهد كرد. در قسمت فوقاني بدن جنين، اعصاب نخاع شكل گرفته و توده مغز افزايش يافته است. اندام‌هاي دست و پا قابليت اين را پيدا مي‌كنند تا از حالت بسته بودن خارج شوند و از آرنج فاصله بگيرند. دستگاه گوارش و كبد نيز در حال رشد و تكامل هستند. لوزالمعده، انسولين توليد مي‌كند و روده در حال حاضر در شكم قرار گرفته است.

مراقبت‌هاي لازم در هفته دهم بارداري

در هفته دهم مانند ساير هفته‌ها لازم است كه مراقبت‌ها به درستي صورت گيرد. مراقبت‌هاي لازم كمك مي‌كند تا مادر و جنين بتوانند دوران بارداري خود را به سلامت سپري كنند و زايمان راحتي را تجربه نمايند. 

مراقبت‌هاي پزشكي

اگر به هر دليلي تا اين زمان به منظور تشكيل پرونده سلامت و معاينه هاي لازم براي دوران بارداري به متخصص زنان مراجعه نكرده‌ايد، اكنون وقت آن است كه قرار ملاقات خود را با ماما يا متخصص زنان تنظيم نماييد و مورد معاينه قرار بگيريد. سوابق بيماري شما و همسرتان در كنار قد و وزن‌تان مورد ارزيابي و سنجش قرار مي‌گيرد و آزمايش ادرار، آزمايش خون و ديگر آزمايش‌هاي لازم براي سه ماهه اول بارداري تجويز مي‌گردد. هدف از انجام اين آزمايش‌ها، بررسي سلامت جنين و اختلالات كروموزومي است.

تغذيه مناسب

با توجه به اينكه روند روبه افزايش وزن مادر در هفته دهم سرعت بيشتري مي‌گيرد، توجه به وزن و خوردن غذاهاي مناسب ضرورت پيدا مي‌كند. به جاي خوردن غذاهاي حاوي چربي و شكر كه موجب افزايش بي رويه وزن مادر مي‌شود، بهتر است از ويتامين‌ها و مواد معدني تغذيه كنيد. بهتر است مواد غذايي مناسبي چون سبزيجات تازه، پروتئين، روغن نارگيل، ماهي قزل آلا و تخم مرغ در برنامه غذايي خود قرار دهيد. به منظور رفع مشكل يبوست در هفته دهم بارداري، خوردن غذاهاي فيبر دار توصيه مي‌شود. همچنين براي رفع مشكل سر درد و سرگيجه، نوشيدن آب زياد به جاي چاي راه حل بسيار مفيدي خواهد بود. 

علاوه بر اين به دليل اينكه در هفته دهم بارداري، دندان جنين جوانه مي‌زند، خوردن غذا‌هاي حاوي كلسيم اهميت بسيار زيادي پيدا مي‌كند. نوشيدن شير گرم جايگزين خوبي بجاي ساير نوشيدني‌ها مي‌باشد كه علاوه بر افزايش كلسيم از بروز هر گونه عفونت در بدن مادر كه ناشي از تغيير دماي بدن و ايجاد مشكل در رشد دندان نوزاد است جلوگيري مي‌كند.

انجام تمرينات ورزشي

انجام تمرينات ورزشي سبك در هفته دهم به منظور كاهش احساس خستگي و تناسب اندام اهميت دارد. نوع ورزش مناسب را مي‌توانيد از متخصص خود بپرسيد تا متناسب با وضعيت شما، تمرين مناسبي را پيشنهاد دهد. به طور كلي پياده روي و شنا از جمله ورزش‌هايي هستند كه به علت بي خطر بودن به همه خانم‌هاي باردار توصيه مي‌شود.

علائم هشدار دهنده خطر در هفته دهم بارداري

خانم‌هاي باردار در هفته دهم بارداري بايد مراقبت‌هاي لازم را انجام داده و در صورت مشاهده علائم زير كه خطر سقط جنين يا بارداري خارج از رحم را گزارش مي‌دهند، سريعا به متخصص مراجعه نمايند.

 • انقباض شكم و احساس درد در اين ناحيه
 • احساس درد در ناحيه لگن
 • نبض ضعيف
 • تپش قلب

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سوالات متداول

آيا داشتن تكرر ادرار در هفته دهم طبيعي است؟ 

بله. افزايش دفعات رفتن به دستشويي يكي از مسائل چالش برانگيز پيش روي خانم‌هاي باردار  در هفته دهم است. به منظور كاهش اين مشكل بهتر است مصرف مايعات را در اواخر شب كاهش دهيد و هنگام كه به دستشويي مي‌رويد، با خم شدن به سمت جلو، مثانه خود را خالي كنيد.

تارهاي صوتي جنين در هفته دهم بارداري در چه وضعيتي قرار دارند؟

در هفته دهم بارداري، تارهاي صوتي جنين رشد يافته است و او قادر است صداهايي از خود در آورد، البته مادر متوجه اين صداها نخواهد بود.

 

 

 

منبع : هفته دهم بارداري جنين چقدر رشد مي كند؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۷ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۸:۲۲:۴۹ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

برخورد صحيح، سياست يا هر آنچه كه در ارتباط و رفتار با دوست پسر بايد انجام شود، به شما كمك مي‌كند كه هم به هدف‌تان برسيد و هم در صورتي كه رابطه به شكست منجر شد، آسيب كمتري ببينيد. چرا كه عواطف شما به عنوان يك خانم لطيف‌تر از آقايان هست و اين يعني بيشتر بايد از آن مراقبت نماييد. البته اين لطافت نقطه ضعف نيست بلكه همان منبع محبتي است كه هر رابطه‌اي نياز دارد و اگر در جاي درست قرار بگيرد، موجب شادي همه اعضاي خانواده خواهد شد. پس شايد بتوان گفت رسالت زنان سخت‌تر است، چرا كه علاوه بر رابطه بايد از گوهر وجودي‌شان هم مراقبت كنند. اما اگر در اين مسير با مشكل مواجه شديد مي‌توانيد از همراهي و راهنمايي متخصصان بهره مند شويد. براي دريافت مشاوره رابطه دختر و پسر كليك كنيد.

منبع : رفتار با دوست پسر چگونه بايد باشد

قانون هاي طلايي رفتار با دوست پسر

هر رابطه‌اي قرار نيست به ازدواج ختم شود، اما گاه خانم‌ها براي اين كه حتما به خواسته‌اشون (كه ازدواج هست) برسند، كارهايي مي‌كنند كه نه تنها آن‌ها از هدفشان دورمي‌كند، بلكه به عزت نفس خودشان هم آسيب مي‌زنند. در ادامه 7 اصل اوليه در برخورد با دوست پسر را آورده‌ايم. خانم‌هايي كه از اين قوانين پيروي نمي‌كنند دير يا زود در رابطه شكست مي‌خورند. علاوه بر 7 اصل زير مقاله چگونه يك پسر را عاشق كنيم را بخوانيد.

‌1- به او گوش دهيد و شنونده فعالي باشيد

بسياري از مردان در رابطه عاطفي از اين موضوع شكايت مي‌كنند كه همسر يا دوست دخترشان بدون توجه به واكنش آن‌ها شروع به صحبت مي‌كند و در مقابل نمي‌تواند شنونده خوبي باشد. همين موضوع در ظاهر ساده، منجر به كج فهمي و عدم درك متقابل مي‌شود. پس يكي از اصول اوليه در ارتباط با دوست پسرتان اين است كه بتوانيد نقش يك شنونده فعال را ايفا كنيد. وقتي او صحبت مي‌كند روي صحبت‌هايش متمركز شويد، او را قضاوت نكنيد و با واكنش‌هاي بدني نظير تكان دادن سر يا بازخوردهاي كوتاه نشان دهيد كه براي حرف‌هايش ارزش قائل هستيد و حرف‌هايش براي‌تان جالب است. براي آشنايي و شناخت مردان كليك كنيد.

2- رفتار با دوست پسر همراه با برخورد همدلانه

همدلي يكي از عناصر بسيار مهم رابطه عاطفي است. از همين رو بايد در ارتباط با دوست پسرتان سعي كنيد درك متقابل خود را بالا ببريد و گاهي دنيا را از دريچه چشم او ببينيد. براي مثال وقتي در يك موقعيت دشوار قرار مي‌گيريد خود را جاي او بگذاريد و ببينيد چه احساساتي در وجودتان جريان پيدا مي‌كند. اين كار به شما كمك مي‌كند ارتباط صميمانه‌تري با يكديگر داشته باشيد و در مواقع سختي واكنش‌هاي بهتري از خود نشان دهيد.

3- حد و مرزهاي مشخصي براي خود تعريف كنيد

در ارتباط با دوست پسرتان بسيار اهميت دارد كه از همان ابتدا حد و مرزهاي خود را مشخص كنيد و به او نشان دهيد كه در ارتباط با شما تا چه حد مي‌تواند پيش بيايد. شفاف بودن در اين زمينه كمك مي‌كند تا در رابطه عاطفي از خودتان بيشتر محافظت كنيد و جلوي آسيب‌هاي احتمالي را بگيريد.

 

بيشتر بخوانيد : تفاوت زن و مرد

 

4- كمي به دوست پسرتان فضا بدهيد

در دنياي امروز نمي‌توانيد از دوست پسرتان توقع داشته باشيد كه در كل شبانه روز وقتش را به شما اختصاص بدهد. پس تلاش كنيد زمان‌هاي خاصي را براي با هم بودن اختصاص بدهيد و يك برنامه روتين براي وقت گذاشتن در كنار هم داشته باشيد. در باقي اوقات روز اجازه دهيد دوست پسرتان به ساير جنبه‌هاي زندگي فرديش رسيدگي كند و از اين بابت او را تحت فشار نگذاريد.

5- چشم انداز مشخصي براي رابطه تعيين كنيد

بايد بدانيد از يك رابطه عاطفي چه مي‌خواهيد و چه چشم اندازي در مورد آن داريد. اين مسئله به شما كمك مي‌كند كه مسير باهم بودن را به شكل بهتري سپري كنيد. اگر به دنبال ازدواج هستيد و از روابط ناپايدار استقبال نمي‌كنيد بايد به طور شفاف انتظارات و ديدگاه‌هاي خود را با او در ميان بگذاريد تا ناخواسته درگير روابط ناسالم نشويد. اگر دوست پسرتان مبهم جواب داد و يا شما را به سخره گرفت بهتر است در مورد ادامه يا پايان دادن به رابطه بيشتر فكر كنيد.

6- به خودتان اهميت بدهيد

براي داشتن يك رابطه عاشقانه و احساسي لازم نيست كه خودتان را فدا كرده يا ناديده بگيريد. اين كار با ايجاد فشار مضاعف به دوستتان معمولا نتيجه عكس مي‌دهد و باعث مي‌شود كه دوست پسرتان از شما فاصله بگيرد. در نتيجه هميشه سعي كنيد جانب اعتدال را رعايت نماييد. در همين راستا داشتن يك سبك زندگي سالم شامل ورزش كردن، خوردن غذاهاي مفيد و خواب كافي به شما كمك مي‌كنند كه در رابطه عاطفي هم عملكرد بالاتري داشته باشيد.

7- او را حمايت كنيد

حمايت از اهداف و فعاليت هاي دوست پسرتان در رابطه عاطفي انگيزه زيادي به او مي‌بخشد و باعث مي‌شود كه احساس خودكارآمدي بالاتري پيدا كند. در نتيجه هرگز در برابر تلاش‌هاي پسر مورد علاقه‌تان رفتارهايي مثل سرزنش يا تمسخر را نداشته باشيد و در عوض تلاش كنيد يك مشوق همراه و حامي باشيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه عشق و رابطه مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد. 

 

 

سوالات متداول

آيا ابراز علاقه در رابطه با دوست پسر كار اشتباهي است؟

در بسياري از فرهنگ ها ابراز احساسات از جانب دختران امر پسنديده‌اي محسوب نمي‌شود و قضاوت‌هاي نا به جايي به دنبال دارد. با اين حال دختران نيز در هر رابطه‌اي به ابراز عواطف خود نياز دارند. خوشبختانه امروزه با پيشرفت فرهنگي جوامع اين عقايد و نگاه‌ها به ميزان چشمگيري كاهش پيدا كرده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۶ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۴۱:۰۱ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

اختلال يادگيري معمولا با ورود كودك به دبستان مشخص مي‌شود، چرا كه هوش اين كودكان تفاوتي با سايرين نداشته و والدين قبل از آموزش دروس مدرسه متوجه آن نمي‌شوند. به بياني ساده تغيير در مدل سيم كشي مغز را اختلال يادگيري مي‌گويند. پس اين كودكان هوش پاييني ندارند، بلكه در مواردي از همسالان خود باهو‌ تر نيز هستند. درواقع هرگاه كودك در خواندن، نوشتن يا محسابه با توجه به سن و آموزشي كه ديده است انتظار را برطرف نكند، اختلال ياگيري دارد. براي پيشگيري و سنجش اين قبيل اختلالات مي‌توانيد مشاوره كودك دريافت نماييد.

منبع : اختلالات يادگيري كودكان را تشخيص دهيم

انواع اختلالات يادگيري

شايد با شنيدن واژه اختلال يادگيري به اين فكربيافتيد كه اين كودكان دچار نقصي درجسم يا ذهن هستند. اما دقيقأ برعكس آن‌ها نه تنها مشكل جسمي يا ذهني ندارند، بلكه داراي هوش عادي و قدرت ارتباط خوب بوده و راحت كارهاي خود را انجام مي‌دهند وبا دوستان خود بازي مي‌كنند.

اما درچند مورد كه به درك كردن واستفاده از زبان شفاهي يا كتبي مربوط است، دچار مشكل هستند. اختلالات يادگيري خود را در سه غالب نوشتن، گوش دادن ومحاسبات رياضي نشان مي‌دهد. براي آشنايي بيشتر با هر كدام مي‌توانيد در ادامه روي آن‌ها كليك كنيد.

اختلال نوشتن

اختلال يادگيري رياضي

افرادي كه به دليل معلوليت ذهني يا حركتي توانايي‌شان در شنيدن وخواندن وحل مسأله را از دست داده‌اند، اصلا جزء اين گروه نمي‌باشند.

نشانه هاي اختلالات يادگيري

با توجه به اينكه مشكل مربوط به خواندن و مهارت‌هاي زباني از اصلي‌ترين علائم اين اختلال است، اما اگر كودك علائم زير را داشته باشد به احتمال زياد به اختلال يادگيري مبتلا است.

 • مشكل در يادگيري الفبا، اعداد، روزهاي هفته، رنگ‌ها و شكل‌ها
 • مشكل در بستن بندكفش، زيپ و دكمه
 • ناتواني هماهنگ كردن اعضاي بدن در راه رفتن، ورزش و نگهداشتن مداد
 • مشكل در روخواني، خواندن ناصحيح وكند، درك نادرست از مطالب
 • مشكل در حل وفهم مسائل رياضي، ترسيم اشكال هندسي، جمع وتفريق و مفاهيم مرتبط با اينها، خواندن ساعت، استفاده از پول و…
 • مشكل در نوشتن حروف، جابه جايي كلمات، خط ناخوانا، جابه جايي كلمات و غلط نويسي

علل ايجادكننده اختلالات يادگيري

ژنتيكي و بيولوژيك

اين اختلال در بعضي خانواده‌ها بيش از سايرين نمود داشته و ارثي است. به طوري كه به عوامل پيش، هنگام و پس از تولد ربط دارد. اين مورد همچنين مي‌تواند به معني تأخير در رشد، نقص در كار مغز ويا نارسايي در يكي از اجزاي عصبي باشد.

محيطي

عوامل محيطي بسياري در اختلال يادگيري نقش دارند. توجه نكردن به كودك، ضعف درتغذيه و وجود مواد غذايي بي ارزش ومصنوعي در غذاها، حساسيت‌ها، بيماري‌هاي مزمن و… هركدام نقش بسزايي در ايجاد اختلال ياگيري دارند.

كودك به شدت نيازمند ارتباط با محيط وبرقراري داده‌هاي حسي است تا تجربه ارتباط را به مرور زمان بياموزد وبه محيط بازگرداند. ارتباط زباني نقش بسيار زيادي درتفكر ويادگيري ساير مهارت‌ها دارد كه باعث مي‌شود كودكاني كه بخاطر اين اختلال سركش ومضطرب هستند، احساس امنيت وآرامش كنند وارتباط بيشتري با محيط خود برقرار كنند.

آموزشي

آموزش نادرست وناكافي به كودكان، نپرداختن به يادگيري مطالب، عدم تكرار مفاهيم، نبود آموزش زبان شفاهي، شيوه نادرست آموزش فعاليت‌هاي عملي، ارتباط ضعيف معلمان و توقع كم يا زياد آن‌ها از كودكان، همگي از عواملي هستند كه در زمينه آموزش باعث ايجاد اختلال يادگيري مي‌شوند.

پيشگيري از اختلال يادگيري

اختلال يادگيري اگر پيش از مدرسه تشخيص داده شود، مي‌توان با به كارگيري مهارت‌هاي مورد نياز و آموزش درست وبجا از افزايش آن پيشگيري كرد. اما متأسفانه در اكثر موارد اين علائم  تا زمان رفتن كودك به مدرسه  شناسايي نمي‌شوند.

بهتر است ضعف‌هاي يادگيري توسط متخصصين شناسايي و تشخيص داده شود. آن‌ها مي‌توانند توانايي‌هاي كودكان را تقويت كنند. اين تقويت‌ها با تست پزشكي، تحقيق راجب سابقه خانوادگي وآزمون‌هاي فكري وتحصيلي صورت مي‌گيرد.

بهترين راه براي درمان اختلال يادگيري آموزش‌هاي ويژه است.

معلمان ومتخصصان مي‌توانند با يافتن نقاط قوت كودكان وپيداكردن راهكار مناسب براي جبران نقاط ضعف به كودك در يادگيري مهارت كمك كنند. كودكان مبتلا به اختلال يادگيري مي‌توانند از مربيان گفتار درمان كمك خواسته واز راهكارهاي آن‌ها بهره ببرند.

كودكان مبتلا به اختلال به تدريج دچار كاهش اعتماد به نفس ونااميدي مي‌شوند كه مي‌توانند از متخصصان سلامت روان كمك گرفته وبا ابزارهاي برقراري روابط سالم به روحيه خود كمك كنند.

والدين مي‌توانند با كودك راجب اختلال ياگيري صحبت كرده واو را در جهت پرورش تشويق كنند. هرگاه كوچك‌ترين موفقيتي كسب كرد  او را حمايت كنند. مدام با مشاور و معلمان مدرسه او جهت رفع مشكل فرزند خود در ارتباط باشند و همواره اميد داشته باشند. براي آشنايي با ساير روش هاي درمان اختلالات يادگيري كليك كنيد.

سخن پاياني

در مواردي از اين اختلال ممكن است پزشك دارو تجويز كند. اما بايد با در نظر گرفتن تمام عوارض اين كار صورت گيرد. برخي تحقيقات نيز نشان داده كه موسيقي درماني مي‌تواند براي كودكان اختلال يادگيري مفيد باشد اما بهتر است با توجه به شرايط و شناخت دقيق‌تري از كودك تحقيق بيشتري انجام شود.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

 

 

منبع : اختلالات يادگيري كودكان را تشخيص دهيم

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۶ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۳۷:۳۸ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

نوشتن، يكي از پايه هاي آموزش براي كودكان است. راه هاي آموختن نوشتن به كودك معمولا مستلزم تكرار و تمرين بسيار است كه هم آموزگارها و هم والدين بايد در اين مسير كودك را همراهي كنند. آموختن مهارت نوشتن، نيازمند سازماندهي چندين بخش از مغز است و كودك براي اينكه بتواند اين مهارت را به خوبي يادبگيرد، بايد در ابتدا بتواند از تمام كاركردهاي مغز خود استفاده كند. اما برخي از كودكان هستند كه در يادگيري اين مهارت دچار مشكل هستند و به نوعي دچار اختلال نوشتن هستند. بايد توجه داشت كه زماني مي‌توان به كودك برچسب اختلال نوشتن زد، كه آموزش كافي، تلاش و كوشش خود كودك و حمايت‌هاي والدين به طور كامل وجود داشته باشد و همچنان كودك در نوشتن مشكل داشته باشد. بنابراين قبل از اينكه كودك خود را مختل بدانيد، به اين فكر كنيد كه آيا تمام اركان آموزش صحيح براي او فراهم بوده يا نه. در اين مطلب درباره اختلال نوشتن صحبت خواهيم كرد.

 

منبع : اختلال نوشتن چه نشانه هايي دارد

اختلال نوشتن چيست ؟

اختلال نوشتن به طور كلي اختلالي در فرايند پردازش مغز است. به عبارت ديگر اختلال در هريك از بخش‌هاي مغز كه در فرآيند نوشتن تاثيرگذار هستند، منجر به اختلال نوشتن مي‌شوند. نوشتن، به پردازش اطلاعات پيچيده و مهارت‌هاي حركتي بسيار ظريف نياز دارد كه كودك آن‌ها را از نوزادي فرا مي‌گيرد. در فرايند نوشتن، ابتدا مغز بايد افكار (يا در زمان املا، صداي ديگران) را در ذهن پردازش كند. اين پردازش در زمان املا نوشتن ساده‌تر است زيرا صرفا بايد بشنود، املاي كلمات را به ياد بياورد، آن را به عضلات دست برساند و با حركات ظريف انگشتان روي كاغذ بنويسد.

اما زماني كه كودك مي‌خواهد افكار يا تصورات خود را روي كاغذ پياده كند، علاوه بر مراحل بالا، لازم است در ابتدا دستور زبان را نيز بلد باشد و بتواند افكار خود را در قالب دستور زبان و قواعد گرامري زبان خود پياده كرده، سپس به نوشتن برساند. اختلال در سازماندهي اطلاعات، انتقال اطلاعات در مغز، ذخيره سازي، مهارت‌هاي حركتي، حافظه، توجه و … همه و همه مي‌تواند منجر به اختلال‌نوشتن شود. حتي ممكن است كودك براي گرفتن مداد يا حركت دادن آن روي كاغذ به مشكل بربخورد. براي آشنايي بيشتر با كودكان استثنايي كليك كنيد.

انواع اختلال نوشتن

اختلال‌نوشتن بخش هاي مختلفي دارد، اختلال در املا، در دست خط، در هجي كردن، در پردازش كردن كلمات در مغز و هر بخش از نوشتن، مي‌تواند نوع خاصي از اين اختلال باشد. برخي از كودكان كلمات را وارونه مي‌نويسند و برخي در دستور زبان مشكل دارند. دسته بندي اصلي اختلالات‌نوشتن به شرح زير است:

ديسلكسيا

در اين نوع از اختلال نوشتن، كلمات نوشته شده توسط كودك ناخوانا هستند و نمي‌توان متوجه نوشتار او شد. اين مسئله با بدخطي متفاوت است. اين زماني است كه كودك بدون منبع خاصي مي‌نويسد. اما زماني كه نوشتار را كپي مي‌كند، مانند كپي از روي سرمشق، معمولا نوشته‌ها واضح‌تر هستند. مهارت‌هاي ظريف كودك نرمال است اما در املاي كلمات و كشيدن شكل حروف مشكل دارند. ديسلكسيا، شايع‌ترين اختلال نوشتن است.

اختلال نوشتن حركتي

اين اختلال زماني است كه كودك مهارت‌هاي حركتي ظريف كه براي نوشتن لازم است را ندارد. اين كودكان معمولا در بستن زيپ يا بند كفش و هر بازي‌ كه نيازمند ظرافت است، مشكل دارند. اين ضعف ممكن است عضلاني يا عصبي باشد.

اختلال نوشتن فاصله اي

اين اختلال معمولا در نتيجه مشكل كودك در آگاهي از مفهوم فاصله رخ مي‌دهد. در اين مورد كودك با ماندن روي يك خط و رعايت فاصله بين كلمات و حروف مشكل دارد. معمولا تمام نوشته‌هاي اين كودكان ناخوانا هستند اما در مهارت املايي مشكلي وجود ندارد.

نشانه ها و علائم اختلال نوشتن

اختلال نوشتن در سنين مختلف خود را به اشكال مختلف نشان مي‌دهد. برخي ممكن است فقط دست خط بد يا املاي بد داشته باشند. در كل اصلي‌ترين مشكلاتي كه اگر در نوشتن كودك ديديد بايد آن را جدي بگيريد ناتواني در املا نويسي، دست خط بسيار بد و مشكل در هجي كردن كلامات. در ادامه برخي از نشانه‌هاي وجود اختلال نوشتن را بيان مي‌كنيم:

 • دست خط بد يا ناخوانا يا نامتوازن
 • غلط هاي املايي عجيب
 • مشكل در تشخيص نوشتار كتابي يا محاوره‌اي
 • سرعت نوشتن پايين
 • حذف كلمات يا برخي از حروف اضافه در جملات
 • خستگي و كلافگي شديد از نوشتن
 • اندازه و فاصله نامناسب حروف
 • ناتواني در يادگيري دستور زبان، بخصوص در افعال
 • بلند خواند كلمات هنگام نوشتن
 • سفت و غيرعادي گرفتن مداد در دست
 • ناتواني در هجي كردن كلمات
 • عدم اعتماد به نفس در نوشتن و فرار از تكليف

علل و دلايل بروز اختلال نوشتن

به مانند اكثر اختلالات روانشناختي، عوامل ژنتيكي نقش مهمي در بروز اين اختلال دارد. مشكلات مغزي نيز يكي از پررنگ‌ترين عوامل اختلال در نوشتن است. كودكاني كه داراي اختلالات جزئي در برخي عملكردهاي مغزي هستند و سرعت رشد پايين مغز، ضربه به سر و مشكلات هورموني دارند نيز مي‌توانند دچار اختلال نوشتن باشند. همچنين شوك‌هاي شديد رواني نيز مي‌تواند در آسيب به عملكرد سالم مغز موثر باشند. جداي از آن، اختلال در مهارت‌هاي حركتي، اختلال در هماهنگي عصب و عضله (مثلا ناتواني در گرفتن توپي كه به سمت او پرت مي‌كنيم)، ضعف بينايي و ضعف در ادراك اطلاعات محيطي برخي ديگر از علل بروز اختلال نوشتن مي‌باشد.

راه هاي درمان اختلال نوشتن

متاسفانه براي اختلال‌نوشتن درمان قطعي وجود ندارد، اما مبتلايان بايد با آموزش ويژه و حمايت والدين، براي كاهش مشكلات مدرسه و زندگي، تلاش كرده و مشكلات ناشي از اختلال نوشتن را به حداقل برسانند. براي آشنايي با ساير روش‌هاي درمان اختلالات يادگيري كليك كنيد. برخي از راه‌هاي بهبود عملكرد كودكان مبتلا به اختلال‌نوشتن عبارت است از:

دارو درماني

برخي از داروهايي كه به افزايش توجه و تمركز كودك كمك مي‌كنند با تشخيص پزشك به بهتر شدن عملكرد كودك كمك مي‌كند.

كار درماني

براي آن دسته از كودكاني كه دچار مشكلات حركتي هستند، كار درماني مفيد خواهد بود. در كاردرماني با تمركز روي بهبود عملكرد حركتي، افزايش قدرت دست، هماهنگي بيشتر عصب و عضله و تمام مهارت‌هاي فيزيكي كه براي نوشتن لازم است به بهتر شدن اختلال نوشتن كمك خواهد كرد.

مديريت آموزش

البته كه مهم‌ترين بخش درمان و بهبود كودكان مبتلا به اختلال نوشتن، تلاش والدين، معلمان و خود كودك است. هر قسمت از محيط و لوازم آموزشي اين كودكان، مي‌تواند در بهبود عملكرد آن‌ها كمك كند. برخي از آن‌ها را در ادامه مي‌خوانيد:

 • وسايل نوشتار اين كودكان مي‌تواند متفاوت باشد. استفاده از انواع مختلف مداد يا استفاده از گيره مداد، استفاده از كاغذ با خطوط برجسته براي ماندن روي خط و وجود جزوه‌هاي مكتوب و تصويري بجاي صوتي.
 • نقش مهم آموزگار براي اين كودكان غير قابل انكار است. دادن وقت بيشتر براي نوشتن، عدم فشار به او، خودداري از هرگونه تحقير يا تنبيه مربوط به نوشتن، جايگزين كردن تكاليف نوشتاري با تكاليف ديگر، پيش نويس كردن نام و مشخصات كودك روي برگه امتحان و …
 • تكنولوژي نيز مي‌تواند براي آموزش بهتر اين كودكان مفيد باشد. استفاده از نرم افزارهاي ديكته، استفاده از كيبورد و كامپيوتر و بازي‌هاي مختلف آموزشي و هر نوع تكنولوژي پيشنهادي توسط متخصصين به كودك
 • نوشتن روي شن، نوشتن با رنگ روي كاغذ، درست كردن حروف با خمير بازي، كاردستي حروف و از اين قبيل راه‌ها نيز براي آموزش بهتر كودك موثر است.

مراجعه به روانشناس

كودكان دچار اختلال نوشتن، معمولا تحت فشارها و اضطراب‌هاي شديدي هستند. اضطرابي كه از طرف مدرسه با نمره‌هاي بد، تمسخر همكلاسي‌ها، تحقيرهاي والدين و حتي افكار منفي خود كودك به او وارد مي‌شود. كودكاني كه دچار اختلال هستند بايد خيلي بيشتر درك شده و تلاش‌هاي آنها مورد احترام قرار بگيرد. وجود يك مشاور يا روانشناس خبره، مي‌تواند به كاهش اين اضطراب‌ها و آموزش بهتر والدين در جهت نحوه برخورد بهتر با كودك مفيد باشد. براي دريافت مشاوره كودك كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

 

 

 

منبع : اختلال نوشتن چه نشانه هايي دارد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۶ مرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۳۱:۲۴ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
 • مشاوره روانشناسی
 • مشاوره روانشناسی ذهن نو
 • ذهن نو
 • تست روانشناسی کیومایند
 • کلینیک تخصصی کودک
 • سن استعدادیابی کودک
 • استعدادیابی کودک دو ساله
 • استعدادیابی کودک سه ساله
 • استعدادیابی کودک چهار ساله
 • استعدادیابی کودک تهران
 • آموزش سکس
 • قرص تاخیری
 • علائم اعتیاد
 • مشاوره آنلاین روانشناسی
 • مشاوره تلفنی
 • مشاوره تلفنی خانواده
 • مشاوره تلفنی ازدواج
 • مشاوره تلفنی خیانت
 • مشاوره تلفنی کودک
 • مشاوره تلفنی جنسی
 • مشاوره تلفنی ترک اعتیاد
 • مشاوره شغلی تلفنی
 • مشاوره تلفنی تحصیلی
 • مشاوره خانواده
 • مشاوره ازدواج
 • مشاوره کودک
 • مشاوره جنسی
 • مشاوره ترک اعتیاد
 • مشاوره شغلی
 • مشاوره تحصیلی
 • ترک اعتیاد
 • ترک متادون
 • ترک ترامادول
 • ترک شیشه
 • ترک شیره
 • ترک حشیش
 • ترک هروئین
 • ترک تریاک
 • ترک ماریجوانا
 • درمان استرس
 • درمان اضطراب
 • علائم اعتیاد به متادون
 • علائم اعتیاد به ترامادول
 • علائم اعتیاد به تریاک
 • علائم اعتیاد به هروئین
 • علائم اعتیاد به شیشه
 • علائم اعتیاد به کوکائین
 • ماریجوانا
 • علائم اعتیاد به حشیش
 • علائم اعتیاد به شیره
 • علائم اعتیاد به کراک
 • قالب وبلاگ
  نظرسنجی
  لینک های تبادلی
  فاقد لینک
  تبادل لینک اتوماتیک
  لینک :
  خبرنامه
  عضویت لغو عضویت
  پيوندهای روزانه
  لينكي ثبت نشده است
  پنل کاربری
  نام کاربری :
  پسورد :
  عضویت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :
  آمار
  امروز : ---
  دیروز : ---
  افراد آنلاین : ---
  همه : ---
  چت باکس
  موضوعات وب
  موضوعي ثبت نشده است
  امکانات وب

  خرید فالوور و لایک

  لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

  سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر