مشاوره روانشانسي ذهن نو
مركز مشاوره ذهن نو برترين مركز مشاوره روانشناسي در زمينه هاي مختلف روانشناسي از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، كودك، طلاق، خيانت، نوجوان، بلوغ، جنسي و سكس تراپي ، ترك اعتياد، اختلات رواني و شخصيت و ... مي باشد.

دير خوابيدن كودك علاوه بر دردسرهايي كه براي والدين ايجاد مي‌كند، باعث آسيب به روند رشد و عوارض نامطلوبي بر رفتار و حتي توانايي يادگيري كودك مي‌شود. والدين بايد بدانند كه كودك‌شان قوه تشخيص كافي براي تصميم گيري و برنامه ريزي روزانه را ندارند، بنابراين اين پدر و مادر هستند كه بايد براي حفظ سلامت جسمي و رواني فرزندشان به خواب او هم توجه كنند. اگر ساعات خواب فرزندتان منظم نيست يا مشكلات متعددي با روند خواب او داريد حتما بايد براي حل مساله به دنبال چاره باشيد. شايد خواب نامنظم كودك تا دوسالگي رايج باشد، اما معمولا كودكان بعد از دوسالگي خواب منظمي دارند و در غير اين صورت والدين بايد براي نظم‎‌دهي به آن تلاش كنند. 

بيشتر بخوانيد : نشانه هاي كودك سالم

 

 

منبع : دير خوابيدن كودك

علت دير خوابيدن كودك

دير خوابيدن كودك در سنين مختلف مي‌تواند از عوامل گوناگوني نشات بگيرد. براي مثال نوزاداني كه تازه به دنيا آمده‌اند ممكن است هنوز با ريتم شبانه روز خو نگرفته باشند. همين مسئله باعث مي‌شود كه خواب آن‌ها در طي روز طولاني‌تر از شب باشد. در نتيجه هنگامي كه مي‌خواهيد استراحت كنيد آن‌ها تازه سر حال شده‌اند!

همچنين نداشتن ريتم درست براي شير خوردن، پرورش يافتن در محيط پر تنش، عدم توجه والدين به موضوعاتي نظير در آغوش كشيدن كافي كودك، وجود استرس‌هاي زياد و ساير مسائلي از اين دست رايج‌ترين دلايلي هستند كه مي‌توانند به بي‌خوابي يا ديرخوابيدن كودك بيانجامند. اگر با جستجو و كاوش‌هاي روزمره نمي‌توانيد علت دير خوابيدن فرزند خود را كشف كنيد بهتر است پيش از هر اقدامي ابتدا با يك روانشناس متخصص در حيطه كودك مشورت نماييد. براي دريافت مشاوره كودك كليك كنيد.

جلوگيري از دير خوابيدن كودك

1- به مرور خواب روز را كم كنيد

نوزادان در ابتدا ممكن است 14 الي 17 ساعت از شبانه روز را در خواب بگذرانند. اما آن ها به مرور تا پايان دو سالگي خوابشان كمتر شده و به ساعات خواب بزرگ‌ترها نزديك مي‌شوند. در همين راستا بسيار اهميت دارد كه بتوانيد به مرور فرزند خود را طوري هدايت كنيد تا بيشترين ساعات خواب بي‌وقفه خود را در طول شب داشته باشد.

دلايل بسياري وجود دارد كه باعث مي‌شود پدر و مادرها نتوانند اين اصل را رعايت كنند. براي مثال ممكن است والدين حوصله گريه‌هاي كودك در طول روز را نداشته باشند. خيلي از آن‌ها به محض اينكه مي‌بينند فرزندشان ناآرام است او را براي خوابيدن آماده مي‌كنند. همين مسئله باعث مي‌شود كه كودك بيشتر انرژي خود را از خواب روز به دست بياورد و نتواند شب به موقع بخوابد.

2- كودك را در طول روز بيش از حد خسته نكنيد

برخي از والدين فكر مي‌كنند اگر فرزندشان به خصوص نوزادان در طول روز اصلا استراحت نكند، شب مي‌تواند يك خواب طولاني و عميق را تجربه كند. در حالي كه جالب است بدانيد در اكثر مواقع اين طور نيست. چرا كه خستگي بسيار نوزادان را كلافه كرده و باعث بروز تنش و بيقراري شبانه آن‌ها مي‌شود. در نتيجه اجازه بدهيد كودك در طول روز چرت‌هاي آرامي داشته باشند. هرچقدر آن‌ها در طول روز آرامش بيشتري را احساس كنند، شب نيز زودتر و با خيالت راحت‌تر به خواب مي‌روند.

3- به تدريج فرزندتان را براي جدايي آماده كنيد

يكي از مهم ترين دلايل دير خوابيدن كودكان به خصوص در سنين نوپايي ترس جدايي از والدين است. اگر فرزندتان تاكنون پيش شما مي‌خوابيده به يكباره او را در اتاقش رها نكنيد. سعي كنيد شب‌ها زماني را براي بودن در كنار او اختصاص دهيد. كمي در كنارش بمانيد و با بوسه و نوازش براي خوابيدن آماده‌اش كنيد. لازم است به فرزندتان اين احساس را انتقال دهيد كه به فكرش هستيد و به امنيت او اهميت مي‌دهيد.

4- يك برنامه روتين براي خواب كودك ترتيب دهيد

براي اينكه كودك بتواند به موقع بخوابد بايد يك نظم خاص براي او ترتيب دهيد. اين كار به فرزندتان كمك مي‌كند تا بداند چه انتظاري داشته باشد. براي مثال مي‌توانيد هرشب چند دقيقه را به كتاب خواندن همراه كودك اختصاص دهيد. سپس از كودك بخواهيد به دستشويي برود، مسواك بزند، شما را در آغوش گرفته و در نهايت به رخت خوب برود. دقت كنيد كه نظم خواب فرزندتان هرشب بايد سر يك ساعت خاص اجرا شود.

5- ساير ترس هاي كودك را جستجو كنيد

كودكان در سنين خردسالي قوه تخيل قوي دارند. به همين خاطر ممكن است در ذهن خود تصورات ترسناكي از مفاهيمي نظير تاريكي بسازند و از چيزهايي نظير غول‌ها، اشباح يا شخصيت‌هايي كه در كارتون‌ها مي‌بينند بترسند. بسيار اهميت دارد كه به طور واضح از بچه‌ها در مورد ترس‌هايشان بپرسيد و به آن‌ها نشان دهيد ترس‌هايشان واقعيت ندارند. البته در اين راه هرگز نبايد احساسات كودك را كوچك بشماريد يا او را مسخره كنيد. اگر ترس‌هاي كودك خيلي شديد شده‌اند بهتر است به يك روانشناس مراجعه نماييد. براي آشنايي با روانشناسي كودك كليك كنيد.

عوارض دير خوابيدن كودك

دير خوابيدن كودك يك امر جانبي نيست بلكه مي‌تواند عوارض جدي را براي سلامت جسماني و رواني او به همراه داشته باشد. از جمله مهم‌ترين عوارض دير خوابيدن كودك مي‌توان به كاهش يافتن سرعت رشد قد،كاهش عملكرد تحصيلي،افت خلق و بروز افسردگي دوران كودكي، افزايش ريسك چاقي و بروز مشكل با والدين اشاره كرد. در نتيجه اگر فرزندتان دچار بي‌خوابي شده يا شب‌ها به موقع نمي‌خوابد بهتر است هرچه زودتر براي بهبود اين مشكل يك اقدام جدي انجام دهيد. براي درمان بي خوابي كودكان كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سوالات متداول

آيا دير خوابيدن كودك مي تواند باعث مريض شدن او شود؟

كم خوابي از نظر جسماني و رواني به كودكان آسيب مي زند و مي تواند منجر به بروز مشكلات مختلفي شود. از جمله اين مشكلات مي توان به كاهش سرعت رشد و بروز مشكلات روانشناختي نظير افسردگي اشاره كرد.

 

 

 

منبع : دير خوابيدن كودك

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۱ تير ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۴۶:۲۲ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

بيدار نشدن نوزاد براي خوردن شير باعث نگراني بسياري از مادران مي‌شود. مادران در اين وضعيت نمي‌دانند كه بايد فرزند خود را براي شير دادن بيدار كنند يا خير. از طرفي گرسنه ماندن كودك باعث دل‌مشغولي مادر مي‌شود و از طرف ديگر بدخواب شدن نوزاد نيز مشكلات ديگري را به وجود مي‌آورد. اگر شما نيز اين شرايط را تجربه كرده‌ايد و به دنبال پاسخ سؤال‌هايتان در اين زمينه هستيد، تا انتهاي اين مطلب با ما همراه باشيد. همچنين مشاوره كودك در اين زمينه مي‌تواند به شما كمك كننده باشد.

 منبع : بيدار نشدن نوزاد براي خوردن شير

بيدار نشدن نوزاد براي خوردن شير | زمان بندي شيردهي

فرزند شما در دوران نوزادي حدوداً هر 3 ساعت به خوردن شير نياز دارد. در نتيجه لازم است كه شما زمان بندي درستي براي شيردهي او در نظر بگيريد. اين مسئله در طول خواب نيز بايد رعايت شود تا كودك گرسنه نماند. البته بايد تلاش كنيد تا هنگام بيدار كردن فرزندتان محيط را به‌گونه‌اي تعبيه كنيد كه آرامش نوزاد از دست نرود و بتواند خواب خود را با كيفيت سابق ادامه دهد.

همچنين در نظر داشته باشيد كه هرچه سن كودك افزايش مي‌يابد فاصله بين شير خوردن‌هاي او نيز بيشتر مي‌شود. به طوري كه بسياري از نوزادان 6 ماهه، كل شب را بيدار نمي‌شوند و ممكن است تنها به يك دفعه شيردهي نياز داشته باشند. اگر فرزندتان وزن گيري مناسبي دارد و شما براي بيدار كردن او همچنان شك داريد مي‌توانيد از يك پزشك اطفال در اين زمينه راهنمايي بگيريد چراكه نيازهاي هر كودك مي‌تواند با ديگري متفاوت باشد و دفعاتي كه لازم است او را در شب بيدار كنيد نيز مي‌تواند با سايرين تفاوت داشته باشد.

براي آگاهي بيشتر مقاله آموزش شير دادن به نوزاد را بخوانيد.

 

علل بيدار نشدن نوزاد براي خوردن شير

كودكان در ابتداي زندگي خود يعني در دوران نوزادي در بيشتر اوقات روز خواب هستند. در حقيقت مغز آن‌ها به ساعات بيشتري از خواب نياز دارد. در اين شرايط ممكن است ببينيد كودكتان بيش از 3 يا 4 ساعت است كه خوابيده و براي شير خوردن نيز بيدار نشده است. اگر فرزندتان در طول زمان بيداري مشكلي از خود نشان نمي‌دهد، خواب طولاني او در نوزادي مشكل خاصي محسوب نمي‌شود و جاي نگراني ندارد.

براي شناخت بيشتر در زمينه خواب نوزاد كليك كنيد.

 

بيدار نشدن نوزاد براي خوردن شير | شير دادن در حين خواب

ممكن است ساعت شير خوردن كودك فرا رسيده باشد و شما بخواهيد زماني كه او خواب است به او شير بدهيد. از آنجايي كه خود عمل شير دادن امري خواب‌آور براي كودك محسوب مي‌شود بسياري از نوزادان لحظاتي بيدار شده و دوباره در حين شير خوردن به خواب مي‌روند و در خواب به خوردن خود ادامه مي‌دهند. در اين شرايط بسيار اهميت دارد كه به الگوي تنفس و مكيدن نوزاد دقت كنيد. تلاش كنيد با نوازش نوزاد يا گرفتن آروغ او پس از هر چند دقيقه ترجيحاً او را بيدار نگه داريد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه آروغ گرفتن نوزاد كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سؤالات متداول

چگونه كودكم را براي شيردهي بيدار كنم؟

برخي مادران از اين مسئله شكايت دارند كه خواب فرزندشان بسيار عميق است و نمي‌توانند او را از خواب بيدار كنند. در اين شرايط براي بيدار كردن كودك ضمن حفظ آرامش او مي‌توانيد  به آرامي با كودك خود صحبت كنيد، صورتش را نوازش كنيد و دست‌ها و پاهايش را به آرامي ماساژ دهيد. همچنين مي‌توانيد كودك را اندكي در حالت ايستاده قرار دهيد تا چشم‌هايش را باز كند و بيدار شود. با انجام اين فعاليت‌ها شما راهكار مناسبي را براي بيدار نشدن نوزاد براي خوردن شير در نظر گرفته‌ايد.

آيا زمانبندي شيردهي براي كودكاني كه از شير خشك تغذيه مي‌كنند با ديگران فرق دارد؟

شير خشك نسبت به شير مادر سنگين‌تر و دير هضم‌تر است. به همين دليل فواصل بين شيردهي براي كودكاني كه از شير خشك تغذيه مي‌كنند طولاني‌تر مي‌باشد. در واقع به جاي هر 2 يا 3 ساعت مي‌توانيد هر 4 يا 5 ساعت به فرزندتان شير بدهيد.

شير نخوردن كودك در فواصل تعيين شده مي‌تواند چه مشكلاتي براي كودك ايجاد كند؟

كودكان در ابتداي تولد نياز به شير بيشتري دارند تا بتوانند به وزن مناسب دست يابند و رشد سالمي داشته باشند. شير نخوردن كودك به ميزان كافي مي‌تواند منجر به اختلالاتي در رشد، افت قند و فشار خون و ايجاد زردي در كودك شود.

 

 

 

 

 منبع : بيدار نشدن نوزاد براي خوردن شير


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۳۱ تير ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۴۳:۱۴ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

يجه‌بخش باشند. اما اگر احساس مي‌كنيد اين راهكارها نتوانسته مشكل بي‌خوابي‌تان را به‌طور كامل درمان كند بهتر است راجع به اين موضوع از يك روانشناس كمك بگيريد. گاهي اوقات مشكلات روحي مانند اضطراب و افسردگي باعث بي‌خوابي مي‌شوند و تا قبل از درمان ريشه‌اي آن‌ها بي‌خوابي درمان نخواهد شد.

 

منبع : درمان بي خوابي ناشي از علل مختلف

درمان بي خوابي با درك علل آن

بي‌خوابي يا اينسومنيا يكي از شايع‌ترين اختلالات خواب است كه مي‌تواند در هر سني اتفاق بيافتد. اين اختلال خود را به سه شكل مختلف نشان مي‌دهد؛ گاهي اوقات ساعت‌ها در رخت‌خواب بيدار هستيد و براي خوابيدن تلاش مي‌كنيد. بعضي‌ها هم با آنكه در خوابيدن مشكلي ندارند خيلي زودتر ازآنچه بايد از خواب بيدار مي‌شوند و ديگر نمي‌توانند بخوابند.

گاهي اوقات هم در طول خواب شبانه بارها به دلايل مختلف بيدار مي‌شويد. بي‌خوابي باعث مي‌شوند كه در طول روز احساس خستگي داشته باشيد و تمركز كافي براي انجام كارهايتان را از دست بدهيد. بي‌خوابي مي‌تواند دلايل بسياري داشته باشد كه رايج‌ترين آن‌ها اختلالات روحي به‌خصوص اضطراب و افسردگي هستند. بيماري‌هاي تنفسي و يا سبك زندگي نامناسب از ديگر دلايلي هستند كه باعث بروز اين مشكل مي‌شوند. براي آشنايي با انواع اختلالات خواب كليك كنيد.

بي‌توجهي به درمان بي خوابي

بي‌خوابي اختلال عذاب‌آوري است كه تحمل آن براي مدت طولاني كار بسيار مشكلي است. اين شرايط باعث مي‌شود تا در طول روز احساس خستگي كنيد و تمركز كافي براي انجام فعاليت‌هاي مختلف را نداشته باشيد. بي‌خوابي مي‌تواند روي سلامت جسمي شما و به‌خصوص مقاومت سيستم ايمني بدن هم تأثيرات منفي داشته باشد. اين درحاليست كه تحقيقات نشان مي‌دهد ميزان بيماري‌هاي روحي و به‌خصوص اضطراب و افسردگي با بي‌خوابي‌هاي شبانه ارتباط مستقيمي دارد. با توجه به همه آنچه گفته شد بهتر است نسبت به درمان اين مشكل در خود يا هر يك از اطرافيانتان كه با آن درگير شده بي‌توجه نباشيد.

جديدترين راه‌هاي درمان بي خوابي

براي درمان بي‌خوابي راهكارهاي مختلفي بيان شده است. بيشتر اين راهكارها سعي دارند تا سبك زندگي‌تان را تغيير دهند و بعضي عادت‌هاي اشتباه كه باعث بي‌خوابي مي‌شوند را از بين ببرند. طبيعي است كه همه اين راهكارها نمي‌توانند براي همه مفيد باشند. به همين دليل بهتر است با توجه به شرايط زندگي خود بعضي از آن‌ها را امتحان كنيد. اما براي درمان بي‌خوابي به اين موضوع توجه داشته باشيد كه هيچ‌كدام از اين راهكارها نمي‌توانند يك شبه مشكلات شما را حل كنند و بايد در انجام آن‌ها صبور باشيد.

برنامه منظم براي خواب‌وبيداري داشته باشيد

سعي كنيد ساعت مشخصي را براي خوابيدن و بيدار شدن در نظر بگيريد. اين كار شايد در روزهاي اول برايتان بسيار سخت باشد اما به‌تدريج به آن عادت مي‌كنيد. يكي از دلايلي كه باعث بي‌خوابي مي‌شود اين است كه در ساعت خواب‌وبيداري نظم مشخصي نداريد. به همين خاطر وقتي ساعت مشخصي را براي استراحت در نظر مي‌گيريد به‌تدريج بدن شما به خوابيدن و بيداري در اين زمان عادت خواهد كرد.

فعاليت‌هاي ذهني ممنوع

روانشناسان معتقدند از حدود يك ساعت پيش از زماني كه به رخت‌خواب مي‌رويد بايد فعاليت‌هاي فكري را محدود كنيد. بهتر است كارهاي ساده‌اي مثل مرور برنامه روزانه فردا يا مرتب كردن وسايلي كه فردا لازم داريد را در اين ساعت انجام دهيد. فعاليت‌هاي فكري سنگين مثل درس خواندن و حتي تماشاي برنامه‌هاي تلويزيوني يا صحبت راجع به موضوعي كه ذهن شما را درگير مي‌كند در به خواب رفتن‌تان تأثير منفي خواهد داشت.

محيط خواب مناسب

محيط خواب‌تان بايد فضايي مناسب داشته باشد. اتاق خواب بايد به لحاظ نور، سكوت و همين‌طور دما در شرايطي باشد كه به‌راحتي در آن خواب‌تان برود. يكي ديگر از نكاتي كه راجع به بهداشت محيط خواب بايد به آن توجه كنيد اين است كه هرگز كارهاي روزانه‌تان را در رخت‌خواب انجام ندهيد. روانشناسان معتقدند تخت خواب بايد تنها خستگي و نياز به خواب راحت را در ذهن‌تان يادآوري كند، اما وقتي از آن براي هر كاري مثل كتاب خواندن يا غذا خوردن استفاده مي‌كنيد اين يادآوري در ذهن شما كمرنگ خواهد شد.

تمرينات آرام‌سازي

تمرينات آرام‌سازي مثل مديتيشن يا ريلكسيشن باعث مي‌شود تا اضطراب و خستگي كه در طول روز تجربه كرده‌ايد از بدن خارج شده و يك آرامش مطلوب را تجربه كنيد. به همين خاطر استفاده از اين تمرين‌ها به‌خصوص براي كساني كه به دليل اضطراب و فشارهاي رواني دچار بي‌خوابي شده‌اند مفيد خواهد بود.

اهميت تغذيه

تغذيه تأثير بسياري در خواب‌وبيداري دارد اما معمولاً توجه چنداني به آن نمي‌كنيم. استفاده از يك ليوان شير گرم قبل از خواب يا نوشيدن دم‌نوش‌هاي گياهي تأثير مثبتي روي خواب شما دارند. گاهي اوقات مي‌توانيد از مكمل‌هايي مثل ملاتونين يا منيزيم هم پيش از خواب استفاده كنيد. درعين‌حال خوردن مواد غذايي چرب، كربوهيدرات‌ها و همين‌طور چاي و قهوه مي‌توانند بي‌خوابي شبانه شما را افزايش دهند.

درمان بيماري‌هاي روحي

بيماري‌هاي روحي و به‌خصوص اضطراب و افسردگي از اصلي‌ترين دلايلي هستند كه باعث بي‌خوابي مي‌شوند. به همين خاطر اگر نشانه‌هاي اين اختلالات را در خود احساس مي‌كنيد بهتر است براي درمان از يك متخصص كمك بگيريد. اين موضوع به حدي تأثيرگذار است كه كتاب راهنماي اختلالات رواني بي‌خوابي را يكي از نشانه‌هاي اصلي افسردگي مطرح مي‌كند. در كنار اين بيماري‌ها سبك زندگي پراسترس و فشارهاي رواني هم باعث بي‌خوابي مي‌شوند. درمجموع مي‌توان گفت يكي از مؤثرترين راه‌ها براي درمان بي‌خوابي اين است كه به سلامت روان خود توجه ويژه‌اي داشته باشيد.

درمان بي خوابي با روش‌هاي روان‌شناختي

درمان شناختي-رفتاري بي‌خوابي

يكي از بهترين روش‌هاي درمان بي‌خوابي استفاده از درمان شناختي-رفتاري است. تحقيقات نشان مي‌دهد اين روش در بسياري از مواقع مشكل بي‌خوابي را به‌صورت ريشه‌اي درمان كرده است. درمان شناختي رفتاري براي بي‌خوابي به اين صورت است كه روانشناس به بيمار كمك مي‌كند تا افكار منفي و باورهاي اشتباهي كه راجع به بي‌خوابي دارد را اصلاح كند. براي مثال بسياري از كساني كه دچار بي‌خوابي هستند اين موضوع را به‌عنوان يك حقيقت و جزئي از زندگي خود باور كرده‌اند و به همين خاطر تلاشي هم براي تغيير آن نمي‌كنند. در اين روش بيمار ياد مي‌گيرد انتظارات منفي مثل اينكه باور نداشته باشد واقعاً خوابش خواهد برد را از خود دور كند.

دارودرماني براي بي‌خوابي

گاهي اوقات درمانگر به اين نتيجه مي‌رسد كه بهتر است براي درمان بي‌خوابي از بعضي داروهاي خواب‌آور استفاده كند. داروهاي ضد اضطراب مثل آلپرازولام رايج‌ترين داروهايي هستند كه در اين شرايط مورداستفاده قرار مي‌گيرند. اما بهتر است هميشه از اين داروها زير نظر متخصص استفاده كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه اختلالات رواني مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 

 

سؤالات متداول

بهترين درمان براي بي‌خوابي چيست؟

با توجه به دلايلي كه براي بروز بي‌خوابي وجود دارد از روش‌هاي مختلفي هم براي درمان آن استفاده مي‌شود. اما استفاده از روش درمان شناختي رفتاري براي بي‌خوابي از تمامي روش‌هاي ديگر مؤثرتر است.

 

سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد

تماس با برترين مشاوران از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل

سراسر كشور :9099070354 استان تهران :9092301539

 

 

 

جهت مشاوره تلفني با موبايل و رزرو وقت حضوري

 شماره تماس با موبايل : 66419012-021

 

 

 

منبع : درمان بي خوابي ناشي از علل مختلف


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۳۱ تير ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۳۸:۲۱ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

يجه‌بخش باشند. اما اگر احساس مي‌كنيد اين راهكارها نتوانسته مشكل بي‌خوابي‌تان را به‌طور كامل درمان كند بهتر است راجع به اين موضوع از يك روانشناس كمك بگيريد. گاهي اوقات مشكلات روحي مانند اضطراب و افسردگي باعث بي‌خوابي مي‌شوند و تا قبل از درمان ريشه‌اي آن‌ها بي‌خوابي درمان نخواهد شد.

 

منبع : درمان بي خوابي ناشي از علل مختلف

درمان بي خوابي با درك علل آن

بي‌خوابي يا اينسومنيا يكي از شايع‌ترين اختلالات خواب است كه مي‌تواند در هر سني اتفاق بيافتد. اين اختلال خود را به سه شكل مختلف نشان مي‌دهد؛ گاهي اوقات ساعت‌ها در رخت‌خواب بيدار هستيد و براي خوابيدن تلاش مي‌كنيد. بعضي‌ها هم با آنكه در خوابيدن مشكلي ندارند خيلي زودتر ازآنچه بايد از خواب بيدار مي‌شوند و ديگر نمي‌توانند بخوابند.

گاهي اوقات هم در طول خواب شبانه بارها به دلايل مختلف بيدار مي‌شويد. بي‌خوابي باعث مي‌شوند كه در طول روز احساس خستگي داشته باشيد و تمركز كافي براي انجام كارهايتان را از دست بدهيد. بي‌خوابي مي‌تواند دلايل بسياري داشته باشد كه رايج‌ترين آن‌ها اختلالات روحي به‌خصوص اضطراب و افسردگي هستند. بيماري‌هاي تنفسي و يا سبك زندگي نامناسب از ديگر دلايلي هستند كه باعث بروز اين مشكل مي‌شوند. براي آشنايي با انواع اختلالات خواب كليك كنيد.

بي‌توجهي به درمان بي خوابي

بي‌خوابي اختلال عذاب‌آوري است كه تحمل آن براي مدت طولاني كار بسيار مشكلي است. اين شرايط باعث مي‌شود تا در طول روز احساس خستگي كنيد و تمركز كافي براي انجام فعاليت‌هاي مختلف را نداشته باشيد. بي‌خوابي مي‌تواند روي سلامت جسمي شما و به‌خصوص مقاومت سيستم ايمني بدن هم تأثيرات منفي داشته باشد. اين درحاليست كه تحقيقات نشان مي‌دهد ميزان بيماري‌هاي روحي و به‌خصوص اضطراب و افسردگي با بي‌خوابي‌هاي شبانه ارتباط مستقيمي دارد. با توجه به همه آنچه گفته شد بهتر است نسبت به درمان اين مشكل در خود يا هر يك از اطرافيانتان كه با آن درگير شده بي‌توجه نباشيد.

جديدترين راه‌هاي درمان بي خوابي

براي درمان بي‌خوابي راهكارهاي مختلفي بيان شده است. بيشتر اين راهكارها سعي دارند تا سبك زندگي‌تان را تغيير دهند و بعضي عادت‌هاي اشتباه كه باعث بي‌خوابي مي‌شوند را از بين ببرند. طبيعي است كه همه اين راهكارها نمي‌توانند براي همه مفيد باشند. به همين دليل بهتر است با توجه به شرايط زندگي خود بعضي از آن‌ها را امتحان كنيد. اما براي درمان بي‌خوابي به اين موضوع توجه داشته باشيد كه هيچ‌كدام از اين راهكارها نمي‌توانند يك شبه مشكلات شما را حل كنند و بايد در انجام آن‌ها صبور باشيد.

برنامه منظم براي خواب‌وبيداري داشته باشيد

سعي كنيد ساعت مشخصي را براي خوابيدن و بيدار شدن در نظر بگيريد. اين كار شايد در روزهاي اول برايتان بسيار سخت باشد اما به‌تدريج به آن عادت مي‌كنيد. يكي از دلايلي كه باعث بي‌خوابي مي‌شود اين است كه در ساعت خواب‌وبيداري نظم مشخصي نداريد. به همين خاطر وقتي ساعت مشخصي را براي استراحت در نظر مي‌گيريد به‌تدريج بدن شما به خوابيدن و بيداري در اين زمان عادت خواهد كرد.

فعاليت‌هاي ذهني ممنوع

روانشناسان معتقدند از حدود يك ساعت پيش از زماني كه به رخت‌خواب مي‌رويد بايد فعاليت‌هاي فكري را محدود كنيد. بهتر است كارهاي ساده‌اي مثل مرور برنامه روزانه فردا يا مرتب كردن وسايلي كه فردا لازم داريد را در اين ساعت انجام دهيد. فعاليت‌هاي فكري سنگين مثل درس خواندن و حتي تماشاي برنامه‌هاي تلويزيوني يا صحبت راجع به موضوعي كه ذهن شما را درگير مي‌كند در به خواب رفتن‌تان تأثير منفي خواهد داشت.

محيط خواب مناسب

محيط خواب‌تان بايد فضايي مناسب داشته باشد. اتاق خواب بايد به لحاظ نور، سكوت و همين‌طور دما در شرايطي باشد كه به‌راحتي در آن خواب‌تان برود. يكي ديگر از نكاتي كه راجع به بهداشت محيط خواب بايد به آن توجه كنيد اين است كه هرگز كارهاي روزانه‌تان را در رخت‌خواب انجام ندهيد. روانشناسان معتقدند تخت خواب بايد تنها خستگي و نياز به خواب راحت را در ذهن‌تان يادآوري كند، اما وقتي از آن براي هر كاري مثل كتاب خواندن يا غذا خوردن استفاده مي‌كنيد اين يادآوري در ذهن شما كمرنگ خواهد شد.

تمرينات آرام‌سازي

تمرينات آرام‌سازي مثل مديتيشن يا ريلكسيشن باعث مي‌شود تا اضطراب و خستگي كه در طول روز تجربه كرده‌ايد از بدن خارج شده و يك آرامش مطلوب را تجربه كنيد. به همين خاطر استفاده از اين تمرين‌ها به‌خصوص براي كساني كه به دليل اضطراب و فشارهاي رواني دچار بي‌خوابي شده‌اند مفيد خواهد بود.

اهميت تغذيه

تغذيه تأثير بسياري در خواب‌وبيداري دارد اما معمولاً توجه چنداني به آن نمي‌كنيم. استفاده از يك ليوان شير گرم قبل از خواب يا نوشيدن دم‌نوش‌هاي گياهي تأثير مثبتي روي خواب شما دارند. گاهي اوقات مي‌توانيد از مكمل‌هايي مثل ملاتونين يا منيزيم هم پيش از خواب استفاده كنيد. درعين‌حال خوردن مواد غذايي چرب، كربوهيدرات‌ها و همين‌طور چاي و قهوه مي‌توانند بي‌خوابي شبانه شما را افزايش دهند.

درمان بيماري‌هاي روحي

بيماري‌هاي روحي و به‌خصوص اضطراب و افسردگي از اصلي‌ترين دلايلي هستند كه باعث بي‌خوابي مي‌شوند. به همين خاطر اگر نشانه‌هاي اين اختلالات را در خود احساس مي‌كنيد بهتر است براي درمان از يك متخصص كمك بگيريد. اين موضوع به حدي تأثيرگذار است كه كتاب راهنماي اختلالات رواني بي‌خوابي را يكي از نشانه‌هاي اصلي افسردگي مطرح مي‌كند. در كنار اين بيماري‌ها سبك زندگي پراسترس و فشارهاي رواني هم باعث بي‌خوابي مي‌شوند. درمجموع مي‌توان گفت يكي از مؤثرترين راه‌ها براي درمان بي‌خوابي اين است كه به سلامت روان خود توجه ويژه‌اي داشته باشيد.

درمان بي خوابي با روش‌هاي روان‌شناختي

درمان شناختي-رفتاري بي‌خوابي

يكي از بهترين روش‌هاي درمان بي‌خوابي استفاده از درمان شناختي-رفتاري است. تحقيقات نشان مي‌دهد اين روش در بسياري از مواقع مشكل بي‌خوابي را به‌صورت ريشه‌اي درمان كرده است. درمان شناختي رفتاري براي بي‌خوابي به اين صورت است كه روانشناس به بيمار كمك مي‌كند تا افكار منفي و باورهاي اشتباهي كه راجع به بي‌خوابي دارد را اصلاح كند. براي مثال بسياري از كساني كه دچار بي‌خوابي هستند اين موضوع را به‌عنوان يك حقيقت و جزئي از زندگي خود باور كرده‌اند و به همين خاطر تلاشي هم براي تغيير آن نمي‌كنند. در اين روش بيمار ياد مي‌گيرد انتظارات منفي مثل اينكه باور نداشته باشد واقعاً خوابش خواهد برد را از خود دور كند.

دارودرماني براي بي‌خوابي

گاهي اوقات درمانگر به اين نتيجه مي‌رسد كه بهتر است براي درمان بي‌خوابي از بعضي داروهاي خواب‌آور استفاده كند. داروهاي ضد اضطراب مثل آلپرازولام رايج‌ترين داروهايي هستند كه در اين شرايط مورداستفاده قرار مي‌گيرند. اما بهتر است هميشه از اين داروها زير نظر متخصص استفاده كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه اختلالات رواني مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 

 

سؤالات متداول

بهترين درمان براي بي‌خوابي چيست؟

با توجه به دلايلي كه براي بروز بي‌خوابي وجود دارد از روش‌هاي مختلفي هم براي درمان آن استفاده مي‌شود. اما استفاده از روش درمان شناختي رفتاري براي بي‌خوابي از تمامي روش‌هاي ديگر مؤثرتر است.

 

سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد

تماس با برترين مشاوران از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل

سراسر كشور :9099070354 استان تهران :9092301539

 

 

 

جهت مشاوره تلفني با موبايل و رزرو وقت حضوري

 شماره تماس با موبايل : 66419012-021

 

 

 

منبع : درمان بي خوابي ناشي از علل مختلف


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۳۱ تير ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۳۷:۰۳ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

دغدغه ازدواج با دوست پسر تو اين زمانه بازار داغي پيدا كرده، ديگر دختران منتظر خواستگار نمي‎‌مانند و تلاش دارند كه براي زندگي مشترك خودشان تصميم‌گيري و انتخاب كنند. شايد اين طريقه مزايايي داشته باشد اما باعث شده آسيب و شكست‌هاي ناشي از رابطه با دوست پسر زياد شود. ازدواج پديده پيچيده ايست و به جز عواطف و احساسات فاكتورهاي مختلفي در موفقيت آن دخيل هستند. پس توصيه مي‌شود كه قبل از اينكه به طور جدي براي ازدواج با دوست پسرتان اقدام كنيد به جز عشق و علاقه از وجود فاكتورهاي ضروري ديگر نظير تعهد، شناخت و شباهت فرهنگي و خانوادگي نيز اطمينان كسب كنيد.

منبع : ازدواج با دوست پسر

توصيه‌اي به دخترها براي ازدواج با دوست پسر

اكثر دختران با قرار گرفتن در رابطه عاطفي و احساسي به فكر ازدواج مي‌افتند. خانم‌ها به دليل غالب بودن احساسات بر منطقشان (طبق مشاهدات خانم‌ها عاطفي‌تر از مردان رفتار مي‌كنند) مخصوصا كساني كه اولين بار در رابطه‌اي هستند، دچار خطاي شناختي مي‌شوند؛ تا جايي كه ممكن است بعد از خارج شدن از رابطه‌اي خودشان هم از انتخاب‌شان تعجب كنند. بنابراين قبل از هر چيز بايد ديد كه آيا موردي كه براي ازدواج انتخاب كرديد، مرد مناسبي براي شما هست يا نه؟

1- ملاك ها و معيارهايتان را مشخص كنيد

بسيار اهميت دارد كه قبل از تصميم گيري براي ازدواج از خود بپرسيد معيارها و ملاك‌هايتان براي انتخاب همسر چه چيزهايي هستند و كسي كه با او در رابطه قرار داريد چقدر به اين ملاك‌ها نزديك است؟ در بسياري از موارد دخترخانم‌ها به خاطر عشق و علاقه چشم خود را روي معيارهايي كه براي زندگيشان تعيين كرده‌اند مي‌بندند.

همچنين برخي خانم‌ها براي اينكه از تصميم خود مبني بر ازدواج با دوست پسرشان منصرف نشوند ممكن است حتي از فكر كردن به ملاك‌هاي شخصي‌شان اجتناب كرده و در نتيجه هرگز آن‌ها را نشناسند. همه اين‌ها در حالي است كه بررسي‌ها نشان مي‌دهند زوجيني كه معيارهاي مشخصي براي ازدواج داشتند و اين معيارها را پيش از ازدواج بررسي كرده‌اند، شانس بيشتري براي تداوم رابطه خود دارند.

2- ويژگي هاي عشق سالم را بشناسيد

در بسياري از موارد تعريف عموم مردم از عشق با تعريفي كه روانشناسان و متخصصان خانواده ارائه مي‌دهند، متفاوت است. روانشناسان بر اين باورند كه عشق سالم نيازمند برقراري رابطه‌اي صميمي، همدلانه، توام با مراقبت و تمرين تعهد است. همچنين شور و اشتياق جنسي يكي ديگر از اجزاي مهمي است كه در عشق سالم تجربه مي‌شود. پس بايد همه به اين اجزا در كنار يكديگر بها داده شود. زوج‌هايي كه به طور تك بعدي فقط روي يكي از اين جنبه‌ها سرمايه‌گذاري مي‌كنند، بيش از سايرين احتمال دارد كه پس از ازدواج با تعارض و مشكل مواجه شوند.

3- نگذاريد كه عشق چشم هايتان را كور كند!

حتما تا به حال با اين جمله مواجه شده‌ايد كه عشق چشم آدم را كور مي‌كند. اما آيا واقعا اين جمله حقيقت دارد؟ روانشناسان معتقدند هرگونه هيجان از عشق و علاقه گرفته تا تنفر و خشم مي‌تواند توانايي تفكر منطقي، قضاوت و تصميم گيري را تا حد زيادي مختل نمايد. در نتيجه هنگامي كه تحت تاثير عواطف و هيجانات هستيد براي اينكه كار اشتباهي نكنيد، بايد كمي صبور باشيد و براي تصميمات مهم حتما مشورت بگيريد.

 

بيشتر بخوانيد : رابطه قبل از ازدواج

 

4- براي شناخت يكديگر وقت بگذاريد

رسيدن به شناخت كافي از شريك عاطفي چيزي نيست كه تنها با شروع يك رابطه دوستي به دست بيايد. بسياري از كساني كه پيش از ازدواج با هم دوست بوده‌اند هم پس از شروع زندگي مشترك به اين نتيجه مي‌رسند كه به اندازه كافي همسرشان را نمي‌شناختند. براي اينكه بتوانيد با چهره واقعي هم رو به رو شويد و فارغ از نقاب‌ها بشناسيد؛ بايد براي اين هدف به طور اختصاصي وقت و انرژي بگذاريد. در همين راستا بهتر است از يك روانشناس كمك گرفته و مشاوره پيش از ازدواج دريافت كنيد. براي دريافت مشاوره قبل از ازدواج كليك كنيد.

5- با خانواده هاي هم آشنا شويد

با مدرن‌تر شدن جوامع و كم رنگ‌تر شدن نقش خانواده‌ها در تصميم گيري براي ازدواج برخي از جوانان به طور كل اهميت آن را ناديده مي‌گيرند. اين در حالي است كه پژوهش‌ها نشان مي‌دهند كه خانواده‌ها نقش بسيار تعيين كننده‌اي در احساس رضايت زناشويي دارند. از همين رو بايد پيش از آغاز زندگي مشترك در مورد موضوعاتي نظير تفاوت فرهنگي و جايگاه اقتصادي- اجتماعي خانواده‌ها نيز اطلاعات كسب كنيد.

چرا پسرها با دوست دختر خود ازدواج نمي كنند ؟

در جامعه‌اي مثل ايران كه در حال گذار از فرهنگ سنتي است، طريقه ازدواج هم دچار دگرگوني‌هايي شده است. اما هنوز همه خانواده‌هاي ايراني به يك شكل رفتار نمي‌كنند. اين از هم گسختگي فرهنگي خيلي اوقات باعث كج فهمي اصول شروع ازدواج و شكل گرفتن باورهاي كليشه مثل بي علاقگي پسران به ازدواج يا همين سوال كه چرا پسران با دوست دخترشان ازدواج نمي‌كنند شده است. هر دختر و پسري فطرتا نياز به همسر دارد، بنابراين مردان هم ذاتا راغب به ازدواج هستند. پس اگر پسري از ازدواج طفره مي‌رود بايد علل آن بررسي شود. براي آشنايي با اصول دوستي هاي قبل از ازدواج كليك كنيد. 

آيا ازدواج با دوست پسر كار درستي است؟

روانشناسان و كارشناسان خانواده، ازدواج با دوست پسر را به طور كل تاييد يا رد نمي كنند. آن ها بر اين باورند كه اگر به دنبال يك ازدواج موفق هستيد لازم است علاوه بر يك رابطه عاطفي و احساس عشق و علاقه فاكتورهاي ديگري را نيز مد نظر قرار دهيد. رسيدن به شناخت كافي از فرد مقابل و خانواده او، مقايسه ويژگي هاي شريك عاطفي با ملاك هاي شخصي، تلاش براي تصميم گيري منطقي و كمك گرفتن از مشاوره پيش از ازدواج از جمله اقدامات موثري هستند كه بايد در اين زمينه انجام دهيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه ازدواج مي توانيد در هر زمان از روز براي مشاوره تلفني ازدواج با برترين متخصصان در مركز مشاوره روانشناسي ذهن نو از طريق شماره 02166419012 تماس بگيريد.

 

 

سوالات متداول

آيا عاقبت ازدواج با دوست پسر خوب است؟

جواب اين سوال كاملا بستگي به خصوصيات فردي و خانوادگي دو طرف دارد، به همين دليل براي بررسي اين موضوع حتما بايد نظر متخصص ازدواج را جويا شويد.

 

سوالي داريد؟ با ما تماس بگيريد

تماس با برترين مشاوران از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور از 8 صبح الي 12 شب حتي ايام تعطيل

سراسر كشور :9099070354 استان تهران :9092301539

 

 

 

جهت مشاوره تلفني با موبايل و رزرو وقت حضوري

 شماره تماس با موبايل : 66419012-021

 

 

 

 

منبع : ازدواج با دوست پسر


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ازدواج با دوست پسر،
موضوع:
[ ۳۱ تير ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۳۲:۳۰ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

كودكان ديرآموز آن دسته از كودكاني هستند كه توانايي يادگيري مهارت‌هاي ضروري براي عملكرد و پيشرفت تحصيلي را دارند، اما به نسبت همسالانشان عملكرد ضعيف‌تري از خود نشان مي‌دهند. كودكان ديرآموز به اصطلاح در مرز كودكان عادي و عقب مانده ذهني قرار دارند، اما هيچ‌گونه تشابه ظاهري با كودكان نياز‌هاي خاص ندارند. تنها مسئله‌اي كه اين كودكان با آن مواجهه مي‌شوند اين است كه نياز به محيط آموزشي و تحصيلي غني‌تر و مربي و مدرس فعال‌تري دارند. هرچقدر كه به كودك ديرآموز آموزش بيشتري داده شود و بيشتر با او كار شود، زودتر به همسالان خود مي‌رسد. از اين جهت آشنايي با ويژگي‌هاي كودكان ديرآموز و شيوه برخورد با اين كودكان اهميت زيادي دارد.

منبع : كودكان ديرآموز

ويژگي هاي كودكان ديرآموز

تشخيص كودكان ديرآموز يا كودكان ديگر كمي دشوار است، زيرا از نظر ظاهري تفاوتي با ساير كودكان ندارند، تنها ويژگي اين كودكان اين است كه نسبت به همسالان خود نياز دارند تا يك مطلب آموزشي را بيشتر مطالعه كنند تا ياد بگيرند. به طور كلي بهره هوشي اين كودكان در مرز بين كودكان عادي و عقب مانده ذهني قرار دارد. مهم‌ترين مسئله اين است كه اگر به اين دسته از كودكان آموزش صحيح داده شود و در محيط آموزشي غني قرار بگيرند، زودتر به همسالان عادي خود نزديك مي‌شوند و مشكل‌شان برطرف مي‌شود. بايد توجه داشت كه كودكان ديرآموز با كودكان داراي اختلال يادگيري فرق دارند. لزوما فردي كه ديرآموز است اختلال يادگيري ندارد.

برخي از معلمان و همسالان ممكن است نگرش مثبتي نسبت به حضور كودكان ديرآموز در كلاس درس عادي را نداشته باشند، اين مسئله باعث مي‌شود تا كودك ديرآموز دچار مشكلات روانشناختي مانند اعتماد بنفس و عزت نفس پايين، افسردگي و نااميدي شود. همين موضوع سبب تشديد مشكلات اين كودكان مي‌شود.

نشانه ها و راه تشخيص كودكان ديرآموز

عمده‌ترين راه تشخيص كودكان ديرآموز از طريق انجام و تفسير آزمون‌هاي هوش و عملكرد تحصيلي كودك است كه توسط يك روانشناس ارزيابي و انجام مي‌شود. نمرات آزمون اين كودكان نه آنقدر بالا است كه در رديف كودكان با هوش طبيعي باشد نه آنقدر پايين كه در رديف كودكان با نيازهاي خاص قرار بگيرند، بنابراين كودكان ديرآموز در مرز بين اين دو گروه قرار دارند از اين جهت ممكن است تشخيص اين مسئله براي خانواده كمي دشوار باشد، زيرا كه اين كودكان در زندگي روزمره مشكلي تجربه نمي‌كنند و زماني كه به مدرسه مي‌روند مشكل‌شان شروع مي‌شود.

عمده‌ترين مشكلي كه اين كودكان با آن روبرو مي‌شوند، درك محدود اطلاعات عمومي، دايره واژگان پايين، مشكل در درك مفاهيم انتزاعي،  مشكل در خواندن و فهميدن مطالب درسي كتاب و… مي‌باشد. از اين جهت براي ارزيابي و تشخيص دقيق اين كودكان انجام آزمون‌هاي هوش استاندارد شده و ارزيابي توسط يك روانشناس ضروري است. براي دريافت مشاوره كودك كليك كنيد.

دلايل و علت ديرآموز بودن كودكان

علت دقيق اين كه چرا برخي از كودكان ديرآموز مي‌شوند، به طور دقيق مشخص نشده است. با اين حال مي‌تواند مجموعه‌اي از عوامل زيستي، رواني، محيطي و آموزشي را به عنوان ريشه ديرآموز بودن كودكان در نظر گرفت. به طور كلي در خانواده‌هايي كه كودكان ديرآموز يا مبتلا به اختلال يادگيري وجود داشته باشد به احتمال بيشتري ساير اعضاي خانواده هم درگير چنين مشكلاتي مي‌شوند. اين مسئله هم مي‌تواند نشان دهنده تاثير عوامل وراثتي باشد، هم نشان دهنده ضعف و فقر آموزشي در محيط خانواده. علاوه بر اين، آسيب‌ها و صدمات وارد شده به سر چه در دوران جنين و چه در كودكي مي‌تواند مشكلات اين چنيني براي ايجاد كند. براي آشنايي با ساير انواع اختلالات يادگيري كليك كنيد.

شيوه برخورد با كودكان ديرآموز

در درجه اول والدين كودك بايد صبر و تحمل بيشتري از خودشان نشان دهند و زمان بيشتري را براي آموزش به كودك خود در نظر بگيرند. به طور كلي نگرش كودك ديرآموز نسبت به محيط مدرسه و مباحث آموزشي معمولاً منفي است و پيشرفت تحصيلي پايين‌تري دارند و به طور كلي نسبت به حضور در كلاس و… علاقه‌مند به نظر نمي‌رسند. اين مسئله عمدتاً به دليل مقايسه اين كودكان با ساير كودكان به وجود مي‌آيد. مقايسه كردن و سرزنش كردن كودكان ديرآموز باعث مي‌شود تا نسبت به مباحث درسي بي‌علاقه و بي‌انگيزه شود و اعتماد بنفس و عزت نفس‌اش كاهش پيدا كند.

اولين كاري كه در ارتباط با كودكان ديرآموز بايد انجام داد اين است كه به اندازه كافي به آن‌ها انگيزه داده شود تا نگرش منفي از آن‌ها دور شود. بايد به كودكان آموزش بيشتري داشته شود و تاكيد شود كه آن‌ها اختلال عصب شناختي يا عقب ماندگي ذهني ندارند، فقط در سال‌هاي اوليه تحصيل نياز به آموزش بيشتر دارند. حضور در مدارس استثنايي مي‌تواند نتيجه معكوسي براي اين كودكان داشته باشد، زيرا هرچقدر آموزش كمتري دريافت كنند (در مدارس استثنايي سطح آموزش پايين‌تر است) نسبت به همسالانشان بيشتر عقب مي‌مانند. بنابراين به عنوان يك والد يا معلم بايد نسبت به ساير همسالان، بيشتر با او كار كنيد تا اين ويژگي ديرآموز بودن كودك جبران شود.

ساير نكات شيوه برخورد با كودك ديرآموز

 • از برچسب زدن كودك به اينكه اختلال دارد پرهيز كنيد
 • نسبت به محيط مدرسه و آموزش مطالب درسي نگرشي مثبت در او به وجود بياوريد
 • اگر كودك مبحث آموزشي را متوجه نمي‌شود او را تنبيه نكنيد، بلكه مطلب را كم كم و قدم قدم به او آموزش دهيد.
 • مهارت‌ها و توانايي‌هاي او را بشناسيد و آن‌ها را ارتقا دهيد.
 • مسئوليت‌هاي كوچك را به او واگذار كنيد تا اعتماد به نفس و عزت نفسش افزايش پيدا كند.
 • مشكلات روانشناختي احتمالي مانند افسردگي، اضطراب و… را با كمك روانشناس برطرف كنيد.

به طور كلي نوع نگرش و تلاش والدين در جهت پيشرفت اين كودكان تاثير زيادي دارد. توصيه مي‌شود اگر كودك ديرآموزي داريد حتما از يك روانشناس كودك كمك دريافت كنيد تا بر اساس شرايط و ويژگي منحصر به فرزندتان راهكاريي را براي شما در نظر بگيرد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سوالات متداول

آيا امكان تحصيل در مدارس عادي براي كودكان ديرآموز وجود دارد؟

كودكان ديرآموز به تنهايي نسبت به همسالانشان عقب‌تر هستند و زمانيكه در مدارس مخصوص كودكان با نيازهاي خاص تحصيل كنند توانايي و تأخيرشان بيشتر مي‌شود. ديرآموز بودن كودك نشان دهنده يك اختلال عصبي رشدي يا رواني نيست و با ارائه تمرين‌ها و آموزش‌هاي بيشتر مي‌توان اين مسئله را بهبود داد. از اين جهت هرچه با كودكان ديرآموز بيشتر كار شود و محيط تحصيلي غني‌تري داشته باشند زودتر مي‌توانند به همسالان خود برسند.

 

 

 

منبع : كودكان ديرآموز


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كودكان ديرآموز،
موضوع:
[ ۳۱ تير ۱۴۰۰ ] [ ۰۱:۱۶:۲۰ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

كودكان ديرآموز آن دسته از كودكاني هستند كه توانايي يادگيري مهارت‌هاي ضروري براي عملكرد و پيشرفت تحصيلي را دارند، اما به نسبت همسالانشان عملكرد ضعيف‌تري از خود نشان مي‌دهند. كودكان ديرآموز به اصطلاح در مرز كودكان عادي و عقب مانده ذهني قرار دارند، اما هيچ‌گونه تشابه ظاهري با كودكان نياز‌هاي خاص ندارند. تنها مسئله‌اي كه اين كودكان با آن مواجهه مي‌شوند اين است كه نياز به محيط آموزشي و تحصيلي غني‌تر و مربي و مدرس فعال‌تري دارند. هرچقدر كه به كودك ديرآموز آموزش بيشتري داده شود و بيشتر با او كار شود، زودتر به همسالان خود مي‌رسد. از اين جهت آشنايي با ويژگي‌هاي كودكان ديرآموز و شيوه برخورد با اين كودكان اهميت زيادي دارد.

منبع : كودكان ديرآموز

ويژگي هاي كودكان ديرآموز

تشخيص كودكان ديرآموز يا كودكان ديگر كمي دشوار است، زيرا از نظر ظاهري تفاوتي با ساير كودكان ندارند، تنها ويژگي اين كودكان اين است كه نسبت به همسالان خود نياز دارند تا يك مطلب آموزشي را بيشتر مطالعه كنند تا ياد بگيرند. به طور كلي بهره هوشي اين كودكان در مرز بين كودكان عادي و عقب مانده ذهني قرار دارد. مهم‌ترين مسئله اين است كه اگر به اين دسته از كودكان آموزش صحيح داده شود و در محيط آموزشي غني قرار بگيرند، زودتر به همسالان عادي خود نزديك مي‌شوند و مشكل‌شان برطرف مي‌شود. بايد توجه داشت كه كودكان ديرآموز با كودكان داراي اختلال يادگيري فرق دارند. لزوما فردي كه ديرآموز است اختلال يادگيري ندارد.

برخي از معلمان و همسالان ممكن است نگرش مثبتي نسبت به حضور كودكان ديرآموز در كلاس درس عادي را نداشته باشند، اين مسئله باعث مي‌شود تا كودك ديرآموز دچار مشكلات روانشناختي مانند اعتماد بنفس و عزت نفس پايين، افسردگي و نااميدي شود. همين موضوع سبب تشديد مشكلات اين كودكان مي‌شود.

نشانه ها و راه تشخيص كودكان ديرآموز

عمده‌ترين راه تشخيص كودكان ديرآموز از طريق انجام و تفسير آزمون‌هاي هوش و عملكرد تحصيلي كودك است كه توسط يك روانشناس ارزيابي و انجام مي‌شود. نمرات آزمون اين كودكان نه آنقدر بالا است كه در رديف كودكان با هوش طبيعي باشد نه آنقدر پايين كه در رديف كودكان با نيازهاي خاص قرار بگيرند، بنابراين كودكان ديرآموز در مرز بين اين دو گروه قرار دارند از اين جهت ممكن است تشخيص اين مسئله براي خانواده كمي دشوار باشد، زيرا كه اين كودكان در زندگي روزمره مشكلي تجربه نمي‌كنند و زماني كه به مدرسه مي‌روند مشكل‌شان شروع مي‌شود.

عمده‌ترين مشكلي كه اين كودكان با آن روبرو مي‌شوند، درك محدود اطلاعات عمومي، دايره واژگان پايين، مشكل در درك مفاهيم انتزاعي،  مشكل در خواندن و فهميدن مطالب درسي كتاب و… مي‌باشد. از اين جهت براي ارزيابي و تشخيص دقيق اين كودكان انجام آزمون‌هاي هوش استاندارد شده و ارزيابي توسط يك روانشناس ضروري است. براي دريافت مشاوره كودك كليك كنيد.

دلايل و علت ديرآموز بودن كودكان

علت دقيق اين كه چرا برخي از كودكان ديرآموز مي‌شوند، به طور دقيق مشخص نشده است. با اين حال مي‌تواند مجموعه‌اي از عوامل زيستي، رواني، محيطي و آموزشي را به عنوان ريشه ديرآموز بودن كودكان در نظر گرفت. به طور كلي در خانواده‌هايي كه كودكان ديرآموز يا مبتلا به اختلال يادگيري وجود داشته باشد به احتمال بيشتري ساير اعضاي خانواده هم درگير چنين مشكلاتي مي‌شوند. اين مسئله هم مي‌تواند نشان دهنده تاثير عوامل وراثتي باشد، هم نشان دهنده ضعف و فقر آموزشي در محيط خانواده. علاوه بر اين، آسيب‌ها و صدمات وارد شده به سر چه در دوران جنين و چه در كودكي مي‌تواند مشكلات اين چنيني براي ايجاد كند. براي آشنايي با ساير انواع اختلالات يادگيري كليك كنيد.

شيوه برخورد با كودكان ديرآموز

در درجه اول والدين كودك بايد صبر و تحمل بيشتري از خودشان نشان دهند و زمان بيشتري را براي آموزش به كودك خود در نظر بگيرند. به طور كلي نگرش كودك ديرآموز نسبت به محيط مدرسه و مباحث آموزشي معمولاً منفي است و پيشرفت تحصيلي پايين‌تري دارند و به طور كلي نسبت به حضور در كلاس و… علاقه‌مند به نظر نمي‌رسند. اين مسئله عمدتاً به دليل مقايسه اين كودكان با ساير كودكان به وجود مي‌آيد. مقايسه كردن و سرزنش كردن كودكان ديرآموز باعث مي‌شود تا نسبت به مباحث درسي بي‌علاقه و بي‌انگيزه شود و اعتماد بنفس و عزت نفس‌اش كاهش پيدا كند.

اولين كاري كه در ارتباط با كودكان ديرآموز بايد انجام داد اين است كه به اندازه كافي به آن‌ها انگيزه داده شود تا نگرش منفي از آن‌ها دور شود. بايد به كودكان آموزش بيشتري داشته شود و تاكيد شود كه آن‌ها اختلال عصب شناختي يا عقب ماندگي ذهني ندارند، فقط در سال‌هاي اوليه تحصيل نياز به آموزش بيشتر دارند. حضور در مدارس استثنايي مي‌تواند نتيجه معكوسي براي اين كودكان داشته باشد، زيرا هرچقدر آموزش كمتري دريافت كنند (در مدارس استثنايي سطح آموزش پايين‌تر است) نسبت به همسالانشان بيشتر عقب مي‌مانند. بنابراين به عنوان يك والد يا معلم بايد نسبت به ساير همسالان، بيشتر با او كار كنيد تا اين ويژگي ديرآموز بودن كودك جبران شود.

ساير نكات شيوه برخورد با كودك ديرآموز

 • از برچسب زدن كودك به اينكه اختلال دارد پرهيز كنيد
 • نسبت به محيط مدرسه و آموزش مطالب درسي نگرشي مثبت در او به وجود بياوريد
 • اگر كودك مبحث آموزشي را متوجه نمي‌شود او را تنبيه نكنيد، بلكه مطلب را كم كم و قدم قدم به او آموزش دهيد.
 • مهارت‌ها و توانايي‌هاي او را بشناسيد و آن‌ها را ارتقا دهيد.
 • مسئوليت‌هاي كوچك را به او واگذار كنيد تا اعتماد به نفس و عزت نفسش افزايش پيدا كند.
 • مشكلات روانشناختي احتمالي مانند افسردگي، اضطراب و… را با كمك روانشناس برطرف كنيد.

به طور كلي نوع نگرش و تلاش والدين در جهت پيشرفت اين كودكان تاثير زيادي دارد. توصيه مي‌شود اگر كودك ديرآموزي داريد حتما از يك روانشناس كودك كمك دريافت كنيد تا بر اساس شرايط و ويژگي منحصر به فرزندتان راهكاريي را براي شما در نظر بگيرد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سوالات متداول

آيا امكان تحصيل در مدارس عادي براي كودكان ديرآموز وجود دارد؟

كودكان ديرآموز به تنهايي نسبت به همسالانشان عقب‌تر هستند و زمانيكه در مدارس مخصوص كودكان با نيازهاي خاص تحصيل كنند توانايي و تأخيرشان بيشتر مي‌شود. ديرآموز بودن كودك نشان دهنده يك اختلال عصبي رشدي يا رواني نيست و با ارائه تمرين‌ها و آموزش‌هاي بيشتر مي‌توان اين مسئله را بهبود داد. از اين جهت هرچه با كودكان ديرآموز بيشتر كار شود و محيط تحصيلي غني‌تري داشته باشند زودتر مي‌توانند به همسالان خود برسند.

 

 

 

منبع : كودكان ديرآموز


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كودكان ديرآموز،
موضوع:
[ ۳۱ تير ۱۴۰۰ ] [ ۰۱:۱۵:۰۱ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

كودكان ديرآموز آن دسته از كودكاني هستند كه توانايي يادگيري مهارت‌هاي ضروري براي عملكرد و پيشرفت تحصيلي را دارند، اما به نسبت همسالانشان عملكرد ضعيف‌تري از خود نشان مي‌دهند. كودكان ديرآموز به اصطلاح در مرز كودكان عادي و عقب مانده ذهني قرار دارند، اما هيچ‌گونه تشابه ظاهري با كودكان نياز‌هاي خاص ندارند. تنها مسئله‌اي كه اين كودكان با آن مواجهه مي‌شوند اين است كه نياز به محيط آموزشي و تحصيلي غني‌تر و مربي و مدرس فعال‌تري دارند. هرچقدر كه به كودك ديرآموز آموزش بيشتري داده شود و بيشتر با او كار شود، زودتر به همسالان خود مي‌رسد. از اين جهت آشنايي با ويژگي‌هاي كودكان ديرآموز و شيوه برخورد با اين كودكان اهميت زيادي دارد.

منبع : كودكان ديرآموز

ويژگي هاي كودكان ديرآموز

تشخيص كودكان ديرآموز يا كودكان ديگر كمي دشوار است، زيرا از نظر ظاهري تفاوتي با ساير كودكان ندارند، تنها ويژگي اين كودكان اين است كه نسبت به همسالان خود نياز دارند تا يك مطلب آموزشي را بيشتر مطالعه كنند تا ياد بگيرند. به طور كلي بهره هوشي اين كودكان در مرز بين كودكان عادي و عقب مانده ذهني قرار دارد. مهم‌ترين مسئله اين است كه اگر به اين دسته از كودكان آموزش صحيح داده شود و در محيط آموزشي غني قرار بگيرند، زودتر به همسالان عادي خود نزديك مي‌شوند و مشكل‌شان برطرف مي‌شود. بايد توجه داشت كه كودكان ديرآموز با كودكان داراي اختلال يادگيري فرق دارند. لزوما فردي كه ديرآموز است اختلال يادگيري ندارد.

برخي از معلمان و همسالان ممكن است نگرش مثبتي نسبت به حضور كودكان ديرآموز در كلاس درس عادي را نداشته باشند، اين مسئله باعث مي‌شود تا كودك ديرآموز دچار مشكلات روانشناختي مانند اعتماد بنفس و عزت نفس پايين، افسردگي و نااميدي شود. همين موضوع سبب تشديد مشكلات اين كودكان مي‌شود.

نشانه ها و راه تشخيص كودكان ديرآموز

عمده‌ترين راه تشخيص كودكان ديرآموز از طريق انجام و تفسير آزمون‌هاي هوش و عملكرد تحصيلي كودك است كه توسط يك روانشناس ارزيابي و انجام مي‌شود. نمرات آزمون اين كودكان نه آنقدر بالا است كه در رديف كودكان با هوش طبيعي باشد نه آنقدر پايين كه در رديف كودكان با نيازهاي خاص قرار بگيرند، بنابراين كودكان ديرآموز در مرز بين اين دو گروه قرار دارند از اين جهت ممكن است تشخيص اين مسئله براي خانواده كمي دشوار باشد، زيرا كه اين كودكان در زندگي روزمره مشكلي تجربه نمي‌كنند و زماني كه به مدرسه مي‌روند مشكل‌شان شروع مي‌شود.

عمده‌ترين مشكلي كه اين كودكان با آن روبرو مي‌شوند، درك محدود اطلاعات عمومي، دايره واژگان پايين، مشكل در درك مفاهيم انتزاعي،  مشكل در خواندن و فهميدن مطالب درسي كتاب و… مي‌باشد. از اين جهت براي ارزيابي و تشخيص دقيق اين كودكان انجام آزمون‌هاي هوش استاندارد شده و ارزيابي توسط يك روانشناس ضروري است. براي دريافت مشاوره كودك كليك كنيد.

دلايل و علت ديرآموز بودن كودكان

علت دقيق اين كه چرا برخي از كودكان ديرآموز مي‌شوند، به طور دقيق مشخص نشده است. با اين حال مي‌تواند مجموعه‌اي از عوامل زيستي، رواني، محيطي و آموزشي را به عنوان ريشه ديرآموز بودن كودكان در نظر گرفت. به طور كلي در خانواده‌هايي كه كودكان ديرآموز يا مبتلا به اختلال يادگيري وجود داشته باشد به احتمال بيشتري ساير اعضاي خانواده هم درگير چنين مشكلاتي مي‌شوند. اين مسئله هم مي‌تواند نشان دهنده تاثير عوامل وراثتي باشد، هم نشان دهنده ضعف و فقر آموزشي در محيط خانواده. علاوه بر اين، آسيب‌ها و صدمات وارد شده به سر چه در دوران جنين و چه در كودكي مي‌تواند مشكلات اين چنيني براي ايجاد كند. براي آشنايي با ساير انواع اختلالات يادگيري كليك كنيد.

شيوه برخورد با كودكان ديرآموز

در درجه اول والدين كودك بايد صبر و تحمل بيشتري از خودشان نشان دهند و زمان بيشتري را براي آموزش به كودك خود در نظر بگيرند. به طور كلي نگرش كودك ديرآموز نسبت به محيط مدرسه و مباحث آموزشي معمولاً منفي است و پيشرفت تحصيلي پايين‌تري دارند و به طور كلي نسبت به حضور در كلاس و… علاقه‌مند به نظر نمي‌رسند. اين مسئله عمدتاً به دليل مقايسه اين كودكان با ساير كودكان به وجود مي‌آيد. مقايسه كردن و سرزنش كردن كودكان ديرآموز باعث مي‌شود تا نسبت به مباحث درسي بي‌علاقه و بي‌انگيزه شود و اعتماد بنفس و عزت نفس‌اش كاهش پيدا كند.

اولين كاري كه در ارتباط با كودكان ديرآموز بايد انجام داد اين است كه به اندازه كافي به آن‌ها انگيزه داده شود تا نگرش منفي از آن‌ها دور شود. بايد به كودكان آموزش بيشتري داشته شود و تاكيد شود كه آن‌ها اختلال عصب شناختي يا عقب ماندگي ذهني ندارند، فقط در سال‌هاي اوليه تحصيل نياز به آموزش بيشتر دارند. حضور در مدارس استثنايي مي‌تواند نتيجه معكوسي براي اين كودكان داشته باشد، زيرا هرچقدر آموزش كمتري دريافت كنند (در مدارس استثنايي سطح آموزش پايين‌تر است) نسبت به همسالانشان بيشتر عقب مي‌مانند. بنابراين به عنوان يك والد يا معلم بايد نسبت به ساير همسالان، بيشتر با او كار كنيد تا اين ويژگي ديرآموز بودن كودك جبران شود.

ساير نكات شيوه برخورد با كودك ديرآموز

 • از برچسب زدن كودك به اينكه اختلال دارد پرهيز كنيد
 • نسبت به محيط مدرسه و آموزش مطالب درسي نگرشي مثبت در او به وجود بياوريد
 • اگر كودك مبحث آموزشي را متوجه نمي‌شود او را تنبيه نكنيد، بلكه مطلب را كم كم و قدم قدم به او آموزش دهيد.
 • مهارت‌ها و توانايي‌هاي او را بشناسيد و آن‌ها را ارتقا دهيد.
 • مسئوليت‌هاي كوچك را به او واگذار كنيد تا اعتماد به نفس و عزت نفسش افزايش پيدا كند.
 • مشكلات روانشناختي احتمالي مانند افسردگي، اضطراب و… را با كمك روانشناس برطرف كنيد.

به طور كلي نوع نگرش و تلاش والدين در جهت پيشرفت اين كودكان تاثير زيادي دارد. توصيه مي‌شود اگر كودك ديرآموزي داريد حتما از يك روانشناس كودك كمك دريافت كنيد تا بر اساس شرايط و ويژگي منحصر به فرزندتان راهكاريي را براي شما در نظر بگيرد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سوالات متداول

آيا امكان تحصيل در مدارس عادي براي كودكان ديرآموز وجود دارد؟

كودكان ديرآموز به تنهايي نسبت به همسالانشان عقب‌تر هستند و زمانيكه در مدارس مخصوص كودكان با نيازهاي خاص تحصيل كنند توانايي و تأخيرشان بيشتر مي‌شود. ديرآموز بودن كودك نشان دهنده يك اختلال عصبي رشدي يا رواني نيست و با ارائه تمرين‌ها و آموزش‌هاي بيشتر مي‌توان اين مسئله را بهبود داد. از اين جهت هرچه با كودكان ديرآموز بيشتر كار شود و محيط تحصيلي غني‌تري داشته باشند زودتر مي‌توانند به همسالان خود برسند.

 

 

 

منبع : كودكان ديرآموز


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كودكان ديرآموز،
موضوع:
[ ۳۱ تير ۱۴۰۰ ] [ ۰۱:۱۳:۱۲ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

كودكان ديرآموز آن دسته از كودكاني هستند كه توانايي يادگيري مهارت‌هاي ضروري براي عملكرد و پيشرفت تحصيلي را دارند، اما به نسبت همسالانشان عملكرد ضعيف‌تري از خود نشان مي‌دهند. كودكان ديرآموز به اصطلاح در مرز كودكان عادي و عقب مانده ذهني قرار دارند، اما هيچ‌گونه تشابه ظاهري با كودكان نياز‌هاي خاص ندارند. تنها مسئله‌اي كه اين كودكان با آن مواجهه مي‌شوند اين است كه نياز به محيط آموزشي و تحصيلي غني‌تر و مربي و مدرس فعال‌تري دارند. هرچقدر كه به كودك ديرآموز آموزش بيشتري داده شود و بيشتر با او كار شود، زودتر به همسالان خود مي‌رسد. از اين جهت آشنايي با ويژگي‌هاي كودكان ديرآموز و شيوه برخورد با اين كودكان اهميت زيادي دارد.

منبع : كودكان ديرآموز

ويژگي هاي كودكان ديرآموز

تشخيص كودكان ديرآموز يا كودكان ديگر كمي دشوار است، زيرا از نظر ظاهري تفاوتي با ساير كودكان ندارند، تنها ويژگي اين كودكان اين است كه نسبت به همسالان خود نياز دارند تا يك مطلب آموزشي را بيشتر مطالعه كنند تا ياد بگيرند. به طور كلي بهره هوشي اين كودكان در مرز بين كودكان عادي و عقب مانده ذهني قرار دارد. مهم‌ترين مسئله اين است كه اگر به اين دسته از كودكان آموزش صحيح داده شود و در محيط آموزشي غني قرار بگيرند، زودتر به همسالان عادي خود نزديك مي‌شوند و مشكل‌شان برطرف مي‌شود. بايد توجه داشت كه كودكان ديرآموز با كودكان داراي اختلال يادگيري فرق دارند. لزوما فردي كه ديرآموز است اختلال يادگيري ندارد.

برخي از معلمان و همسالان ممكن است نگرش مثبتي نسبت به حضور كودكان ديرآموز در كلاس درس عادي را نداشته باشند، اين مسئله باعث مي‌شود تا كودك ديرآموز دچار مشكلات روانشناختي مانند اعتماد بنفس و عزت نفس پايين، افسردگي و نااميدي شود. همين موضوع سبب تشديد مشكلات اين كودكان مي‌شود.

نشانه ها و راه تشخيص كودكان ديرآموز

عمده‌ترين راه تشخيص كودكان ديرآموز از طريق انجام و تفسير آزمون‌هاي هوش و عملكرد تحصيلي كودك است كه توسط يك روانشناس ارزيابي و انجام مي‌شود. نمرات آزمون اين كودكان نه آنقدر بالا است كه در رديف كودكان با هوش طبيعي باشد نه آنقدر پايين كه در رديف كودكان با نيازهاي خاص قرار بگيرند، بنابراين كودكان ديرآموز در مرز بين اين دو گروه قرار دارند از اين جهت ممكن است تشخيص اين مسئله براي خانواده كمي دشوار باشد، زيرا كه اين كودكان در زندگي روزمره مشكلي تجربه نمي‌كنند و زماني كه به مدرسه مي‌روند مشكل‌شان شروع مي‌شود.

عمده‌ترين مشكلي كه اين كودكان با آن روبرو مي‌شوند، درك محدود اطلاعات عمومي، دايره واژگان پايين، مشكل در درك مفاهيم انتزاعي،  مشكل در خواندن و فهميدن مطالب درسي كتاب و… مي‌باشد. از اين جهت براي ارزيابي و تشخيص دقيق اين كودكان انجام آزمون‌هاي هوش استاندارد شده و ارزيابي توسط يك روانشناس ضروري است. براي دريافت مشاوره كودك كليك كنيد.

دلايل و علت ديرآموز بودن كودكان

علت دقيق اين كه چرا برخي از كودكان ديرآموز مي‌شوند، به طور دقيق مشخص نشده است. با اين حال مي‌تواند مجموعه‌اي از عوامل زيستي، رواني، محيطي و آموزشي را به عنوان ريشه ديرآموز بودن كودكان در نظر گرفت. به طور كلي در خانواده‌هايي كه كودكان ديرآموز يا مبتلا به اختلال يادگيري وجود داشته باشد به احتمال بيشتري ساير اعضاي خانواده هم درگير چنين مشكلاتي مي‌شوند. اين مسئله هم مي‌تواند نشان دهنده تاثير عوامل وراثتي باشد، هم نشان دهنده ضعف و فقر آموزشي در محيط خانواده. علاوه بر اين، آسيب‌ها و صدمات وارد شده به سر چه در دوران جنين و چه در كودكي مي‌تواند مشكلات اين چنيني براي ايجاد كند. براي آشنايي با ساير انواع اختلالات يادگيري كليك كنيد.

شيوه برخورد با كودكان ديرآموز

در درجه اول والدين كودك بايد صبر و تحمل بيشتري از خودشان نشان دهند و زمان بيشتري را براي آموزش به كودك خود در نظر بگيرند. به طور كلي نگرش كودك ديرآموز نسبت به محيط مدرسه و مباحث آموزشي معمولاً منفي است و پيشرفت تحصيلي پايين‌تري دارند و به طور كلي نسبت به حضور در كلاس و… علاقه‌مند به نظر نمي‌رسند. اين مسئله عمدتاً به دليل مقايسه اين كودكان با ساير كودكان به وجود مي‌آيد. مقايسه كردن و سرزنش كردن كودكان ديرآموز باعث مي‌شود تا نسبت به مباحث درسي بي‌علاقه و بي‌انگيزه شود و اعتماد بنفس و عزت نفس‌اش كاهش پيدا كند.

اولين كاري كه در ارتباط با كودكان ديرآموز بايد انجام داد اين است كه به اندازه كافي به آن‌ها انگيزه داده شود تا نگرش منفي از آن‌ها دور شود. بايد به كودكان آموزش بيشتري داشته شود و تاكيد شود كه آن‌ها اختلال عصب شناختي يا عقب ماندگي ذهني ندارند، فقط در سال‌هاي اوليه تحصيل نياز به آموزش بيشتر دارند. حضور در مدارس استثنايي مي‌تواند نتيجه معكوسي براي اين كودكان داشته باشد، زيرا هرچقدر آموزش كمتري دريافت كنند (در مدارس استثنايي سطح آموزش پايين‌تر است) نسبت به همسالانشان بيشتر عقب مي‌مانند. بنابراين به عنوان يك والد يا معلم بايد نسبت به ساير همسالان، بيشتر با او كار كنيد تا اين ويژگي ديرآموز بودن كودك جبران شود.

ساير نكات شيوه برخورد با كودك ديرآموز

 • از برچسب زدن كودك به اينكه اختلال دارد پرهيز كنيد
 • نسبت به محيط مدرسه و آموزش مطالب درسي نگرشي مثبت در او به وجود بياوريد
 • اگر كودك مبحث آموزشي را متوجه نمي‌شود او را تنبيه نكنيد، بلكه مطلب را كم كم و قدم قدم به او آموزش دهيد.
 • مهارت‌ها و توانايي‌هاي او را بشناسيد و آن‌ها را ارتقا دهيد.
 • مسئوليت‌هاي كوچك را به او واگذار كنيد تا اعتماد به نفس و عزت نفسش افزايش پيدا كند.
 • مشكلات روانشناختي احتمالي مانند افسردگي، اضطراب و… را با كمك روانشناس برطرف كنيد.

به طور كلي نوع نگرش و تلاش والدين در جهت پيشرفت اين كودكان تاثير زيادي دارد. توصيه مي‌شود اگر كودك ديرآموزي داريد حتما از يك روانشناس كودك كمك دريافت كنيد تا بر اساس شرايط و ويژگي منحصر به فرزندتان راهكاريي را براي شما در نظر بگيرد.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سوالات متداول

آيا امكان تحصيل در مدارس عادي براي كودكان ديرآموز وجود دارد؟

كودكان ديرآموز به تنهايي نسبت به همسالانشان عقب‌تر هستند و زمانيكه در مدارس مخصوص كودكان با نيازهاي خاص تحصيل كنند توانايي و تأخيرشان بيشتر مي‌شود. ديرآموز بودن كودك نشان دهنده يك اختلال عصبي رشدي يا رواني نيست و با ارائه تمرين‌ها و آموزش‌هاي بيشتر مي‌توان اين مسئله را بهبود داد. از اين جهت هرچه با كودكان ديرآموز بيشتر كار شود و محيط تحصيلي غني‌تري داشته باشند زودتر مي‌توانند به همسالان خود برسند.

 

 

 

منبع : كودكان ديرآموز


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كودكان ديرآموز،
موضوع:
[ ۳۱ تير ۱۴۰۰ ] [ ۰۱:۱۱:۵۴ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]

نوزاد از كي مادرش را مي شناسد؟ اين سؤال تقريباً براي تمامي مادران مطرح مي‌شود و بسياري از آن‌ها به دنبال دريافت نشانه‌هايي از فرزندشان هستند كه نشان ‌دهد او مادرش را شناخته و كنار مادر بودن را به سايرين ترجيح مي‌دهد. به طور كلي در پاسخ به اين سؤال كه نوزاد از كي مادرش را مي شناسد بايد گفت در ابتدا شناخت نوزادان جزءبه‌جزء است و مدتي زمان لازم دارند تا اين اجزا را با يكديگر تركيب كرده و از آن‌ها تصوري به نام مادر در ذهن خود ايجاد كنند. ناتواني نوزاد در شناسايي مادر يكي از نشانه‌هايي است كه مي‌تواند بيانگر اختلالات رشدي كودك باشد. پس در برخورد با اين شرايط از يك روانشناس كودك كمك بگيريد. با آگاهي از راهكارهاي ارتباط با نوزاد و كمك گرفتن از يك فرد متخصص مي‌توانيد كيفيت رابطه و دلبستگي خود با نوزادتان را تقويت نماييد. 

 منبع : نوزاد از چند ماهگي مادر خود را ميشناسد

نوزاد از كي مادرش را مي شناسد | شناخت جزءبه‌جزء

نخستين شناخت نوزاد از مادر بسيار زودهنگام اما جزءبه‌جزء اتفاق مي‌افتد. به اين معني كه نوزادان با تك‌تك حواس خود مادر را از غريبه‌ها تشخيص مي‌دهند. براي مثال آن‌ها صداي مادر را از صداي سايرين و بوي تن او را نيز نسبت به بوي بدن ساير زنان به‌دقت تشخيص مي‌دهند. به‌مرور زمان و با افزايش قدرت بينايي، صورت مادر را نيز خواهند شناخت. بااين‌حال شايد بتوان گفت كه نوزاد حداقل تا 2 ماهگي متوجه اين موضوع نخواهد شد كه تمامي اجزا مختلف نظير صدا و بويي كه به نظر او آشنا مي‌آيد متعلق به يك فرد به نام مادر هستند. بلكه صرفاً به هريك از آن‌ها به‌تنهايي واكنش نشان مي‌دهد.

برخي روانشناسان كودك معتقدند نوزادان از آخرين ماه‌هاي دوره جنيني مي‌توانند صداي مادر خود را تشخيص دهند و همين‌طور پس از چند بار در آغوش كشيده شدن و تغذيه توسط مادر، بوي تن او را نيز خواهند شناخت. با توجه به اين يافته‌ها مي‌توان گفت نوزاد از روزها يا شايد هفته‌هاي نخستين پس از تولد به مادر خود نسبت به سايرين شناختي نسبي و در حد توانايي‌هاي ذهني خود پيدا خواهد كرد.

 

نوزاد از كي مادرش را مي شناسد | شناخت كلي

به‌مرورزمان و با رشد توانايي حافظه و يادگيري كودك، آن‌ها متوجه خواهند شد كه صدا و بوي آشنا و همين‌طور چهره‌اي كه به‌تازگي برايشان آشناتر از گذشته شده است، همگي متعلق به يك فرد هستند و از اين طريق شناخت دقيق‌تري نسبت به مادر خود به دست خواهند آورد. به‌صورت ميانگين مي‌توان گفت اين شناخت در حدود دو ماه اول تولد در فرزند شما شكل خواهد گرفت.

بيشتر بخوانيد: نوزاد تازه متولد شده | همه آنچه كه درباره نوزادان بايد بدانيد

نوزاد از كي مادرش را مي شناسد | اهميت ارتباط با كودك

اهميت شناخت مادر توسط نوزاد و برقراري ارتباط ميان آن‌ها در اين است كه كيفيت ارتباط ميان مادر و نوزاد الگويي خواهد شد كه تمامي روابط آينده فرد را تحت تأثير خود قرار مي‌دهد. نوزادان در اولين سال زندگي و با توجه به كيفيت ارتباط والدين با آن‌ها، به اين باور خواهند رسيد كه آيا جهان جاي امني براي زندگي هست و درصورتي‌كه نياز به كمك ديگران داشته باشند تا چه حد مي‌توانند به اين كمك اميدوار باشند. اين باور كه از آن به‌عنوان سبك دل‌بستگي صحبت مي‌شود، در آينده تمامي ارتباطات نزديك و روابط عاطفي فرد را تحت تأثير خود قرار خواهد داد.

با توجه به آنچه گفته شد بهتر است كه توجه كافي به ارتباط خود با كودك و ميزان شناخت او از خودتان داشته باشيد. اين موضوع به‌ويژه براي مادران شاغل يا افرادي كه به هر دليل ديگري از فرزند خود جدا هستند اهميت بيشتري پيدا مي‌كند. معمولاً به اين مادران توصيه مي‌شود كه براي جلوگيري از آسيب ديدن كودك، از يك روانشناس كمك بگيرند. براي كسب اطلاعات در زمينه مشاوره كودك كليك كنيد. 

 

شناخت زودهنگام يا ديرتر از انتظار نوزاد از مادر

شناخته شدن توسط فرزند براي مادران تجربه شيريني است كه از نخستين روزهاي تولد نوزاد به دنبال آن هستند. درصورتي‌كه شناخت مادر زودتر يا ديرتر از زمان انتظار والدين اتفاق بيافتد، پيامدهايي را به همراه دارد كه براي رشد هيجاني بهتر نوزاد بايد به آن‌ها توجه داشته باشيد. اگر نوزاد مادر خود را سريع‌تر بشناسد و با او ارتباط برقرار كند، باعث دلگرمي و خوشنودي مادر شده و باعث مي‌شود تا او نيز توجه بيشتري به فرزند خود داشته باشد. درعين‌حال كودكاني كه ديرتر به اين تجربه دست پيدا مي‌كنند گاهي باعث بروز اضطراب يا دلسردي‌هايي در والدين خود مي‌شوند كه مي‌تواند در برقراري ارتباط با فرزند تأثير گذاشته و حتي شناخت والدين را بيشتر به تعويق بياندازد.

اگر احساس مي‌كنيد فرزند شما علي‌رغم گذشتن زمان كافي، هنوز توانايي بازشناسي والدين از غريبه‌ها را به دست نياورده و يا هيچ واكنش خاصي مانند لبخند زدن در مواجهه با مادر از خود نشان نمي‌دهد، بهتر است راجع به اين موضوع با يك روانشناس كودك صحبت كنيد. بي‌توجهي به مادر يا ساير اعضاي خانواده مي‌تواند نشانه برخي اختلالات رشدي باشد. حتي اگر پاي هيچ‌يك از اين اختلالات در ميان نباشد نيز اين موضوع مي‌تواند اضطراب و ناراحتي را براي مادر ايجاد كرده و در كيفيت ارتباط او با فرزندش تأثير بگذارد.

 

نوزاد از كي مادرش را مي شناسد | راه‌هايي براي شناخت و ارتباط بهتر 

شما مي‌توانيد با استفاده از برخي راهكارها براي شناخت سريع‌تر مادر به كودك خود كمك كنيد. همان‌طور كه گفته شد اين راهكارها باعث خواهد شد تا فرزند شما امنيت و سلامت روان بالاتري را تجربه كند. به‌طوركلي قاعده اصلي در تمامي راهكارها اين است كه شما هرچه بيشتر حواس كودك را با صدا يا تصوير خود تحريك نماييد.

1. صحبت كردن با كودك

در طول روز زمان‌هايي را به صحبت با فرزند خود اختصاص دهيد. براي او داستان و شعر بخوانيد يا موضوعات مختلفي را براي وي تعريف كنيد. ترجيحاً سعي كنيد هنگام صحبت با فرزندتان در شرايطي قرار داشته باشيد كه او بتواند دهان شما را ببيند و تشخيص دهد كه اين صدا متعلق به كيست.

2. نوزاد از كي مادرش را مي شناسد | برقراري ارتباط چشمي

يكي ديگر از راهكارهايي كه باعث مي‌شود تا نوزاد شما را سريع‌تر بشناسد اين است كه با او ارتباط چشمي برقرار كنيد و اجازه بدهيد صورت شما را ببيند. همان‌طور كه مي‌دانيد تكرار يك محرك باعث خواهد شد تا تثبيت آن در حافظه سريع‌تر و بهتر اتفاق بيافتد. درنتيجه به ميزاني كه شما با فرزندتان ارتباط برقرار كنيد، اين يادگيري سريع‌تر اتفاق خواهد افتاد.

3. در آغوش كشيدن نوزاد

در آغوش گرفتن نوزاد باعث مي‌شود كه با بوي تن شما ارتباط برقرار كند. براي اينكه نوزاد بتواند بوي شما را از سايرين تشخيص دهد، بهتر است علاوه بر در آغوش گرفتن او سعي كنيد تا با استفاده از عطرهاي مختلف همواره بوي خود را تغيير ندهيد. اين موضوع مي‌تواند تا حدودي موضوع را براي نوزاد پيچيده كند.

براي دريافت مشاوره در زمينه كودك مي‌توانيد در هر ساعت از روز براي مشاوره تلفني كودك از طريق شماره 02166419012 با برترين متخصصان كلينيك تخصصي ني ني مايند تماس حاصل نماييد.

 

سؤالات متداول

نوزاد از كي مادرش را مي شناسد؟

نوزادان از همان روزهاي ابتدايي پس از تولد مادرشان را از طريق بو يا صداي او مي‌شناسند اما در حدود دو ماه طول مي‌كشد تا متوجه اين موضوع شوند كه صدا يا بو به مادر تعلق دارد و بتوانند به‌طوركلي مادر خود را بشناسند.

ناتواني نوزاد در شناختن مادر نشانه چيست؟

اين ناتواني مي‌تواند نشان‌دهنده مشكلاتي مانند اختلال در حواس مختلف مثل بينايي يا شنوايي بوده و يا به دليل اختلالات رشدي مانند اوتيسم ايجاد شده باشند. گاهي نيز ممكن است دليل خاصي براي اين مسئله وجود نداشته باشد. درهرصورت بهتر است در هنگام بروز چنين موضوعي حتماً از يك روانشناس كودك كمك بگيريد.

چطور مي‌توان روند شناخت مادر توسط نوزاد را سرعت بخشيد؟

سعي كنيد مرتباً در طول روز با فرزندتان ارتباط برقرار كنيد. براي مثال او را در آغوش بگيريد، با وي صحبت كنيد و يا ارتباط چشمي برقرار نماييد.

 

 

 

 منبع : نوزاد از چند ماهگي مادر خود را ميشناسد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۳۱ تير ۱۴۰۰ ] [ ۰۱:۰۷:۱۴ ] [ ذهن نو ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
 • مشاوره روانشناسی
 • مشاوره روانشناسی ذهن نو
 • ذهن نو
 • تست روانشناسی کیومایند
 • کلینیک تخصصی کودک
 • سن استعدادیابی کودک
 • استعدادیابی کودک دو ساله
 • استعدادیابی کودک سه ساله
 • استعدادیابی کودک چهار ساله
 • استعدادیابی کودک تهران
 • آموزش سکس
 • قرص تاخیری
 • علائم اعتیاد
 • مشاوره آنلاین روانشناسی
 • مشاوره تلفنی
 • مشاوره تلفنی خانواده
 • مشاوره تلفنی ازدواج
 • مشاوره تلفنی خیانت
 • مشاوره تلفنی کودک
 • مشاوره تلفنی جنسی
 • مشاوره تلفنی ترک اعتیاد
 • مشاوره شغلی تلفنی
 • مشاوره تلفنی تحصیلی
 • مشاوره خانواده
 • مشاوره ازدواج
 • مشاوره کودک
 • مشاوره جنسی
 • مشاوره ترک اعتیاد
 • مشاوره شغلی
 • مشاوره تحصیلی
 • ترک اعتیاد
 • ترک متادون
 • ترک ترامادول
 • ترک شیشه
 • ترک شیره
 • ترک حشیش
 • ترک هروئین
 • ترک تریاک
 • ترک ماریجوانا
 • درمان استرس
 • درمان اضطراب
 • علائم اعتیاد به متادون
 • علائم اعتیاد به ترامادول
 • علائم اعتیاد به تریاک
 • علائم اعتیاد به هروئین
 • علائم اعتیاد به شیشه
 • علائم اعتیاد به کوکائین
 • ماریجوانا
 • علائم اعتیاد به حشیش
 • علائم اعتیاد به شیره
 • علائم اعتیاد به کراک
 • قالب وبلاگ
  نظرسنجی
  [#VoteTitle#]
  [#VTITLE#]
       نتیجه

  لینک های تبادلی
  تبادل لینک اتوماتیک
  لینک :
  خبرنامه
  عضویت لغو عضویت
  پيوندهای روزانه
  لينكي ثبت نشده است
  پنل کاربری
  نام کاربری :
  پسورد :
  عضویت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :
  آمار
  امروز : 0
  دیروز : 0
  افراد آنلاین : 2
  همه : 0
  چت باکس
  موضوعات وب
  موضوعي ثبت نشده است
  امکانات وب

  خرید فالوور و لایک

  لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

  سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر